Рішення від 19.03.2025 по справі 140/122/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2025 року ЛуцькСправа № 140/122/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 до Управління соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 до суду із позовом до Управління соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації (далі - Управління, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 11.09.2024 про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2024; зобов'язання призначити з 01.08.2024 державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям терміном на шість місяців за зверненням від 05.08.2024.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 05.08.2024 звернулася із заявою та необхідними документами до відповідача про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.

У відповідь на звернення ОСОБА_1 отримала повідомлення №678/4.14/2-24 від 11.09.2024 про те, що їй не призначено вказану допомогу відповідно до пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250, у зв'язку з тим, що документи для призначення допомоги не подано в повному обсязі.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та просить позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.31).

У відзиві на позовну заяву від 22.01.2025 представник відповідача проти позову заперечив з наступних підстав (а.с.35-44).

В обґрунтування позиції вказав, що 05.08.2024 ОСОБА_1 звернулася в Центр надання адміністративних послуг виконавчого комітету Голобської селищної ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги.

Під час подання пані ОСОБА_1 заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, спеціаліст Центру надання адміністративних послуг повідомила заявницю, що відповідно до п. 20 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, дотримуючись вимог «Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги», затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345, потрібно протягом місяця донести паспорт громадянина України сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до пункту 5 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім'ї (прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія та номер свідоцтва про народження (для дитини віком до 14 років, а в разі відсутності паспорта громадянина України - до 16 років), серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України чи іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

Паспорт громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який необхідний для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у встановлені терміни Людмила Кропива не надала. Враховуючи вищевказане, просив у задоволенні позову відмовити повністю.

28.01.2025 позивач подала до суду заяву про долучення до матеріалів справи копії паспорта ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 виданого Ковельським відділом УДМС у Волинській області 23.01.2025 (а.с.46-49).

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Голобської селищної ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та декларацією про доходи та майновий стан осіб (а.с.38-41).

Управління соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації у відповідь на заяву позивачки повідомило, що їй відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у зв'язку з тим, що документи для призначення допомоги не подано в повному обсязі, з посиланням на пункт 5 Постанови КМУ від 24.02.2003 №250 (а.с.20).

Позивач також зверталась до Управління із запитом, у відповідь на який ОСОБА_1 повідомлено, що під час подання заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, спеціаліст Центру надання адміністративних послуг повідомила заявницю, що відповідно до п. 20 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, дотримуючись вимог «Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги», затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345, потрібно протягом місяця донести паспорт громадянина України сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У зв'язку з тим, що у встановлений термін ОСОБА_1 паспорт громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не надала, їй було відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с.21-22).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до преамбули Закону України від 01 червня 2020 року №1768-ІІІ Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям цей Закон спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям і сприяння їх економічній самостійності.

За приписами статті 1 Закону №1768-ІІІ державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім'ї.

Відповідно до статті 3 Закону №1768-ІІІ право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України, а також інші малозабезпечені сім'ї у випадках, встановлених законом.

За приписами частин першої, другої статті 4 Закону №1768-ІІІ призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї. Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 10 Закону №1768-ІІІ передбачено, що скарга на рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути подана до вищестоящого органу виконавчої влади або до суду.

Згідно із пунктом 1 Порядку №250 (тут і надалі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) цей Порядок визначає умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога), передбаченої Законом України Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати.

Відповідно до пункту 2 Порядку №250 державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, а також іншим малозабезпеченим сім'ям у випадках, установлених законом, які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї.

За приписами пункту 3 Порядку №250 призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Пунктом 5 Порядку №250 передбачено, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності). Інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.

Заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім'ї (прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія та номер свідоцтва про народження (для дитини віком до 14 років, а в разі відсутності паспорта громадянина України - до 16 років), серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України чи іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) (абзац одинадцятий пункту 5 Порядку №250).

Відповідно до пункту 20 Порядку №250 державна соціальна допомога призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Якщо до заяви не додано всіх необхідних документів, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про те, які документи у місячний строк потрібно подати додатково. Орган соціального захисту населення інформує уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про прийняття документів із зазначенням дати їх прийняття, а також документів, які необхідно у місячний строк подати додатково (шляхом надання/надсилання йому повідомлення у паперовому або електронному вигляді (за наявності електронної пошти). Якщо протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї не виправив її та/або не подав документи, передбачені пунктом 5 цього Порядку, орган соціального захисту населення приймає рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги, про що інформує уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї в порядку, встановленому абзацом другим пункту 21 цього Порядку.

Згідно із пунктом 21 Порядку №250 рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї. У разі прийняття рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги орган соціального захисту населення інформує про це уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї із зазначенням підстав для відмови та порядку оскарження рішення (з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис). Рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її призначенні може бути оскаржено заявником в органі виконавчої влади вищого рівня або в суді.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу не призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, оскільки відповідно до пункту 5 Порядку №250 заява та декларація вважаються такими, що не подані у зв'язку з неподанням паспорта громадянина України на сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та зазначено що такий документ можна донести до Управління соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації протягом місяця. Вказана обставина підтверджена відзивом на позовну заяву як і зазначено, що такий документ ОСОБА_1 у встановлені строки так і не надала.

Суд критично ставиться до доводів позивача, викладених у позовній заяві щодо відсутності паспорта громадянина України у ОСОБА_3 станом на день подання заяви 05.08.2021, у зв'язку з об'єктивними причинами.

Судом встановлено, що позивач у зв'язку з релігійними переконаннями оскаржувала до Волинського окружного адміністративного суду відмову Ковельського відділу управління ДМС у Волинській області у видачі паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки від 14.08.2024, рішенням у справі №140/9225/24 від 29.10.2024 якого позов задоволено частково, зокрема, зобов'язано Ковельський відділ управління ДМС у Волинській області видати ОСОБА_3 паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки, відповідно до положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ (а.с.24-27).

Таким чином, оскільки станом на дату подання заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 05.08.2024 у сина позивачки ОСОБА_3 паспорт громадянина України був відсутній, відтак суд вважає відмову відповідача, викладену у рішенні №1464383552-2024-11 від 09.09.2024 правомірною та обґрунтованою, відтак позовні вимоги до задоволення не підлягають.

Крім того, зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 139, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 до Управління соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 ).

Відповідач: Управління соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації (45008, Волинська область, місто Ковель, вулиця Івасюка, 115, код ЄДРПОУ 03192046).

Суддя А.Я. Ксензюк