Провадження №2-а/748/18/25
Єдиний унікальний № 748/809/25
про залишення адміністративного позову без руху
19 березня 2025 року м. Чернігів
Суддя Чернігівського районного суду Чернігівської області Л.В.Хоменко, перевіривши відповідність адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
17 березня 2025 року адвокат Помаз А. П. в інтересах ОСОБА_1 звернувся з позовом до Департаменту патрульної поліції, у якому просить поновити строк звернення до суду з позовом, скасувати постанову серії ЕНА № 4150950 від 26 травня 2024 року, винесену поліцейським 2 взводу 3 роти 1 батальйону УПП в Чернігівській області Шкінь Р.В. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 340 грн., закрити провадження у справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення та стягнути з відповідача судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп.
Відповідно до ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Як вбачається з позовної заяви, оскаржується постанова про адміністративне правопорушення від 26 лютого 2025 року, адміністративний позов про скасування зазначеної постанови подано 17 березня 2025 року, тобто за межами десятиденного строку встановленого для її оскарження.
З матеріалів справи вбачається, що представник позивача адвокат Помаз А.П. вже звертався з аналогічним позовом до суду, ухвалою судді від 11 березня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 , подану в його інтересах адвокатом Помаз А.П. повернуто позивачу.
Відповідно ч.1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Позивачем не наведено доказів поважності причин на повноленння пропущеного строку звернення до суду з позовом, тому позовну заяву слід залишити без руху для надання часу позивачу для усунення цих недоліків.
Крім того, згідно ч. 3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Як вбачається з квитанції до платіжної інструкції на переказ готівки № 72373358 від 28 лютого 2025 року, яка додана до позовної заяви, позивачем, за подання адміністративного позову, сплачено судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Згідно довідки головного спеціаліста Чернігівського районного суду Чернігівської області від 18 березня 2025 року, при перевірці виписок по рахунках про зарахування судового збору встановлено, що кошти в сумі 605 грн 60 коп за подання заяви ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення згідно квитанції № 72373358 від 28 лютого 2025 року, сплачені на рахунок Чернігівського районного суду Чернігівської області та зараховані в адміністративній справі провадження № 2а/748/16/25, єдиний унікальний номер 748/737/25 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до статей 3, 5 Закону України «Про судовий збір» серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об'єктів оплати судовим збором.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 18 березня 2020 року в справі № 543/775/17 зазначила, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Беручи до уваги те, що Велика Палата Верховного Суду у вказаній вище постанові вказала, що з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви один відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня 2025 року становить 3028 грн.
За таких обставин при поданні даного позову до суду сплаті підлягає судовий збір у розмірі 1 211 грн. 20 коп.
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1 211 грн. 20 коп. за подання даного позову та надати відповідний підтверджуючий документ про його сплату.
Рахунок для сплати судового збору до Чернігівського районного суду Чернігівський районний суд Чернігівської області: (КОД ЄДРПОУ: 37972475 Отримувач: ГУК у Черніг. обл /Чернігів.р-н) 22030101, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП) р/р: UA058999980313191206000025522, Код класифікації доходів бюджету - 22030101, Найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (Державна судова адміністрація України.050) Призначення платежу: Судовий збір).
Відповідно до ч. 1 ст. 169 ЦПК України суддя, встановивши що позовну заяву подано без додержання вимог встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви, постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.
За таких обставин позовна заява підлягає залишенню без руху, а позивачу надається строк для усунення недоліків.
Керуючись статями 122-123, 169, 241, 243, 256, 286 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Запропонувати позивачу в 10-ти денний строк з дня отримання копії ухвали усунути вказані недоліки.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання вимог даної ухвали позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Хоменко Л.В.