Провадження № 3/582/35/25
Справа № 582/62/25
копія
Недригайлівський районний суд Сумської області
18 березня 2025 року
Суддя Недригайлівського районного суду Сумської області Яковенко Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт. Недригайлів справу про адміністративне правопорушення, що надійшла із ВП №1 (с. Недригайлів) Роменського РВП ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
установив:
13 січня 2025 року о 20 год. 40 хв. в с. Недригайлів по вул. Незалежності 8, водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 2121 д.н.д. НОМЕР_1 із ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова, нестійка хода). Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та проведення такого огляду у медичному закладі відмовився, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
Щодо вказаної події 13.01.2025 поліцейським ВП №1 (с. Недригайлів) Роменського РВП ГУНП в Сумській області старшим сержантом поліції Скрипченком Ю.І. стосовно водія ОСОБА_1 складено адміністративний протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП, який 14.01.25 надійшов на розгляд до Недригайлівського районного суду Сумської області.
ОСОБА_1 подав до суду клопотання, в якому просив закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, своє клопотання підтримав із наведених у ньому підстав. Пояснив, що він не відмовлявся від проходження огляду, а лише не погодився на його проведення поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, оскільки він не довіряв цьому приладу. При цьому він погодився пройти огляд на стан сп'яніння в найближчому медичному закладі, але не погодився проїхати до нього в поліцейській машині, так як боявся провокацій з боку працівників поліції. Оскільки медичний заклад був недалеко від місця зупинки транспортного засобу, ОСОБА_1 пропонував пройти туди пішки, однак поліцейський проігнорував його прохання та склав щодо нього протокол. Крім того, ОСОБА_1 вважає, що поліцейські незаконно зупинили його, оскільки він нічого не порушив, неправомірно встановили його особу із невідомих джерел, оскільки він не пред'являв їм ніяких документів, не забезпечили йому право на захист, про що він неодноразово клопотав. Йому не зрозуміло на підставі чого і як саме поліцейський встановив у нього наявність ознак сп'яніння. Також поліцейські не доставили його до медичного закладу, де він бажав пройти огляд на стан сп'яніння, таким чином були відсутні будь-які підстави складати протокол за ч.1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні адвокат Кругляк В.В. подане клопотання підтримав у повному обсязі та пояснив, що при складанні протоколу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності поліцейський допустив ряд порушень чинного законодавства: вчинив незаконну зупинку транспортного засобу, не забезпечив ОСОБА_1 право на захист, порушив порядок та процедуру проведення огляду та оформлення матеріалів адміністративного правопорушення, оскільки як вбачається із відеозапису ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на стан сп'яніння, він погодився його пройти в медичному закладі, однак поліцейські проігнорували це та склали незаконний протокол.
Суддя, заслухавши пояснення ОСОБА_1 та його захисника, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та інші надані докази, дійшов наступних висновків.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху (далі - ПДР України), передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Так, п. 2.5 ПДР України зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за порушення зазначених вимог ПДР України передбачена ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України», ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Таким чином, з врахуванням зазначених положень, проходження огляду на стан сп'яніння є не правом, а обов'язком водія.
Згідно із ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами по справі про адміністративне правопорушення, згідно з ст. 251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку суд встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
До протоколу про вчинення адміністративного правопорушення на підтвердження його вчинення, додано також диск із відеозаписом порушення. З досліджених відеозаписів встановлено, що ОСОБА_1 рухався на автомобілі ВАЗ 2121 д.н.д. НОМЕР_1 та був зупинений шляхом подання сигналу проблисковими маячками червоного кольору.
Також під час відтворення відеозапису з бодікамер встановлено, що до ОСОБА_1 підходять працівники поліції, починають розмову з ним. В подальшому пропонують йому пройти огляд на стан сп'яніння. ОСОБА_1 ухиляється від відповіді на пропозицію поліцейського пройти огляд на стан сп'яніння з використання приладу Драгер та в медичному закладі, що поліцейським було правомірно розцінено як відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння як на місці зупинки так і в медичному закладі.
Таким чином, з огляду на встановлені обставини, суддя дійшов висновку, що своїми діями ОСОБА_1 скоїв правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Інші аргументи, викладені у клопотанні про закриття провадження у справі висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно ст. 34 КУпАП обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, суддею не встановлено.
Згідно ст. 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суддею не встановлено.
Таким чином, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його винуватості, суддя дійшов висновку про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу, за санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП, з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 27, 33-35, 40-1, ч. 1 ст. 130, 283, 284 КУпАП, п. 5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір",
постановив:
На ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, із позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Роз'яснити особі, яка притягується до адміністративної відповідальності , що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, що відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Суддя: підпис з оригіналом згідно
Суддя: Н. М. Яковенко