17.03.2025 Справа №607/5168/25 Провадження №1-кс/607/1567/2025
м. Тернопіль
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , захисника підозрюваного ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_6 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024210000000010 від 30.01.2024 стосовно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Велика Андронівка Скадовського району Херсонської області, громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 ,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
13.03.2025 слідчий в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_3 за погодженням прокурора відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді із клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024210000000010 від 30.01.2024 стосовно підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, ОСОБА_4 .
В обґрунтування вказаного клопотання зазначено, що з 24.02.2022, з початку окупації російською федерацією Херсонської області, у громадянина України ОСОБА_4 , як мешканця тимчасово окупованої території Херсонської області, виник злочинний умисел, спрямований на колабораційну діяльність. При цьому ОСОБА_4 було відомо, що згідно з Конституцією Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
24.02.2022 військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, Донецькій та Луганській областях і здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення для держави і у такий спосіб здійснили тимчасову окупацію частини території України, в тому числі усі населені пункти Скадовського району Херсонської області. З метою протидії збройній агресії російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб введено воєнний стан, який продовжено у визначеному законом порядку до 9 травня 2025 року.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав. Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону № 1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації. Відтак, Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» визначено, що усі населені пункти Скадовського району Херсонської області, перебувають в тимчасовій окупації російської федерації.
Після окупації зазначених територій Херсонської області, представниками збройних формувань російської федерації фактично узурповано всі владні повноваження шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності місцевих громад, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування, правоохоронців, активістів, волонтерів та їх членів сім'ї і близьких родичів.
26.04.2022, представниками збройних формувань російської федерації всупереч законного порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, цілеспрямовано створено окупаційну адміністрацію російської федерації - «Военно-гражданскую администрацию Херсонской области», з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом та тимчасово окупованій території Херсонської області, а також реалізації узурпованих владних повноважень. У подальшому, 17.06.2022, представниками окупаційної адміністрації держави-агресора, всупереч встановленого законного порядку, прийнято рішення № 095-р, яким створено незаконний орган влади - «Военно-гражданскую администрацию Скадовского административного района Херсонской области» з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на тимчасово окупованій території Скадовського району Херсонської області.
При цьому, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації, це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Після цього, 29.08.2022, так званим «главою Военно-гражданской администрации Херсонской области» видано «указ», яким затверджено положення про «Скадовскую военно-гражданскую администрацию». Вказаним указом визначено статус вказаного незаконного органу влади як адміністрація першого рівня, яка здійснює на території Скадовського муніципального округу Херсонської області повноваження виконавчих органів влади міської, селищної та сільської рад та інші повноваження, які визначені положенням. До складу вказаних незаконних органів влади увійшли підрозділи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України, з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом російською федерацією території. У подальшому, провівши у вересні 2022 року незаконний референдуму з питань входження до складу російської федерації тимчасово окупованої території Херсонської області, представниками рф було прийнято федеральний конституційний закон від 04.10.2022 № 8-ФКЗ «О принятии в Российскую Федерацию Херсонской области и образовании в составе РФ нового субъекта - Херсонской области».
У свою чергу, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше грудня 2022 року у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, спрямований на зайняття керівної посади в окупаційній адміністрації держави-агресора. Так, з метою реалізації свого злочинного умислу, у грудні 2022 року, ОСОБА_4 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Скадовського району Херсонської області, добровільно та ініціативно надав згоду щодо призначення його на посаду так званого «начальника хозяйственно-технического отдела Скадовской военно-гражданской администрации». У зв'язку з чим, 23.12.2022, представником окупаційної адміністрації держави-агресора « ОСОБА_7 » видано Наказ про прийняття на роботу № 136, згідно з яким ОСОБА_4 призначений на посаду «начальника хозяйственно-технического отдела Скадовской военно-гражданской администрации» із посадовим окладом 129 820, 50 російських рублів.
При цьому ОСОБА_4 , з 23.12.2022 до 29.12.2023, протиправно займаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, підтримуючи військову агресію рф, перебуваючи на тимчасово окупованій території Скадовського району Херсонської області, умисно: здійснював керівництво ввіреною йому ділянкою роботи та підпорядкованим трудовим колективом; здійснював управління майном незаконного органу влади держави-агресора; організовував функціонування незаконного органу влади; забезпечував виконання вказівок вищого керівництва окупаційної адміністрації; схиляв місцевих жителів до співпраці з окупаційною адміністрацією та допомоги військовослужбовцям зс рф.
Крім того, у липні 2023 року, ОСОБА_4 , виконуючи функціональні обов'язки начальника «хозяйственно-технического отдела Скадовской военно-гражданской админситрации» проводив прийоми жителів сіл Широке Скадовського району Херсонської області, на яких надавав консультації, представляючи при цьому окупаційну адміністрацію держави-агресора.
29.12.2023 Наказом № 4 «председателя ликвидационной комиссии», ОСОБА_4 звільнено із займаної посади, у зв'язку з ліквідацією «Скадовской военно-гражданской администрации» Херсонської області.
Отже, ОСОБА_4 , у період з 23 грудня 2022 року до 29 грудня 2023 року, умисно утверджуючи окупаційний режим, добровільно зайняв посаду «начальника хозяйственно-технического отдела Скадовской военно-гражданской администрации» у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, організовував її функціонування, забезпечував виконання вказівок окупаційної адміністрації та виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції на користь держави-агресора.
Слідчий у клопотанні зазначає, що таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється в добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
14.02.2025 ОСОБА_4 у даному кримінальному провадженні в порядку ст. ст. 135, 136 та 278 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У подальшому, в порядку ст. 135 КПК України, через засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження «Урядовий кур'єр» та офіційний веб-сайт Офісу Генерального прокурора, підозрюваного ОСОБА_4 було викликано на 10, 11 та 12 березня 2025 року до слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області для проведення за його участі слідчих та процесуальних дій, у тому числі для допиту як підозрюваного, однак, будучи належним чином повідомленим про виклик, підозрюваний до слідчого відділу Управління не з'явився, про причини своєї неявки не повідомив.
13.03.2025, у зв'язку з тим, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України та не з'являється без поважних причин на виклики слідчого, підозрюваного оголошено у розшук, виконання якого доручено співробітникам Тернопільського РВ (з дислокацією у м. Теребовля) УСБУ в Тернопільській області.
Вказані обставини, на переконання слідчого, свідчать про неможливість притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
За наведеного та враховуючи, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, щодо якого відповідно до ст. 297-1 КПК України передбачено можливість здійснення спеціального досудового розслідування, а також те, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України, де переховується від органів слідства та суду (не прибув на виклики без поважної причини більше ніж два рази), оголошений у розшук, з метою повного та неупередженого розслідування злочину та проведення досудового розслідування у розумні строки, слідчий у клопотанні ставить питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024210000000010 від 30.01.2024 стосовно ОСОБА_4 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Слідчий ОСОБА_3 в судовому засіданні клопотання підтримав та просив таке задовольнити з наведених у ньому підстав та мотивів.
Захисник підозрюваного ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні щодо питання про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024210000000010 від 30.01.2024 поклалася на розсуд слідчого судді.
Заслухавши пояснення учасників кримінального провадження, дослідивши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя доходить таких висновків.
Згідно зі ст. 2 КПК України одними із завдань кримінального провадження є забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини.
Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень врегульовані главою 24-1 КПК України.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 442-1, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо прокурор, слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та/або уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся. Під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення (ч. ч. 1, 2 ст. 297-4 КПК України).
Слідчим суддею встановлено, що слідчим відділом УСБУ в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024210000000010 від 30.01.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
14.02.2025 у даному кримінальному провадженні слідчим в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_3 за погодженням прокурора відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_6 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Інформацію про повідомлення ОСОБА_4 про підозру 28.02.2025 опубліковано в друкованому засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» №44 (7969) та 14.02.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, а також викликано на 10.03.2025, 11.03.2025 та 12.03.2025 до слідчого УСБУ в Тернопільській області для участі у проведенні слідчих та процесуальних дій, зокрема допиту у якості підозрюваного, однак будучи належним чином повідомленим, ОСОБА_4 для вручення повідомлення про підозру та його допиту як підозрюваного до слідчого не з'явився та про причини неявки не повідомив.
Вказане дає підстави для висновку, що орган досудового розслідування вжив усіх можливих заходів для вручення ОСОБА_4 повідомлення про підозру у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень, чим виконав вимоги ч. 1 ст. 278 та ч. 8 ст. 135 КПК України.
Зважаючи на правила ст. ст. 42, 135 КПК України, дотримання прав особи, яка тимчасово не проживає за місцем реєстрації або переховується від органів досудового розслідування, полягає не в обов'язку інших осіб, якими отримано процесуальний документ, призначений для неї, повідомити про надходження процесуального документу, а в тому, що наявність цих процесуальних документів особа може дізнатися не тільки від правоохоронних органів чи суду, а й з інших, доступних для неї джерел. Разом з тим, слідчий суддя зазначає, що набуття процесуального статусу підозрюваного пов'язується не з самим фактом обізнаності особи про наявне щодо неї досудове розслідування, а з діями, які відповідно до кримінального процесуального закону має вчинити детектив, прокурор. В даному випадку вжитих представниками сторони обвинувачення заходів достатньо для того, щоб приписи закону стосовно належного повідомлення особі про підозру вважалися такими, що виконані з достатньою ретельністю.
Наведені обставини у сукупності дають підстави для висновку, що ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №22024210000000010 від 30.01.2024 має процесуальний статус підозрюваного, відтак слідчий суддя може вирішувати питання про здійснення спеціального досудового розслідування стосовно нього.
При цьому обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, які слідчий суддя вважає вагомими і такими, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому злочину.
Окрім того, слідчий суддя, поряд з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст.5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
При цьому при розгляді клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування слідчим суддею встановлюється наявність чи відсутність достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення, та не вирішується питання щодо доведеності чи недоведеності винуватості особи.
При прийнятті рішення слідчий суддя також враховує те, що постановою слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_3 від 13.03.2025 ОСОБА_4 оголошено у розшук.
Вказані обставини прямо та беззаперечно свідчать про те, що підозрюваний ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення та переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Враховуючи викладене, кваліфікацію дій підозрюваного, слідчий суддя вважає наявними підстави, визначені ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання слідчого про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024210000000010 від 30.01.2024 стосовно ОСОБА_4 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 42, 111, 135-136, 139, 278, 297-1-297-5 КПК України, слідчий суддя
Клопотання слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_6 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024210000000010 від 30.01.2024 стосовно підозрюваного ОСОБА_4 - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені 30.01.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024210000000010, стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Відомості про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024210000000010 від 30.01.2024 стосовно підозрюваного ОСОБА_4 внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань і опублікувати в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Якщо підстави для постановлення слідчим суддею ухвали про спеціальне досудове розслідування перестануть існувати, подальше досудове розслідування стосовно ОСОБА_4 здійснювати згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1