Справа № 727/3169/25
Провадження № 2-о/727/165/25
про залишення заяви без руху
17 березня 2025 року Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Гавалешко П.С., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради, ОСОБА_2 про встановлення факту проживання однією сім'єю та перебування неповнолітніх дітей на утриманні,
Заявник звернувся до Шевченківського районного суду. Чернівці з заявою про встановлення факту проживання однією сім'єю та перебування неповнолітніх дітей на утриманні.
Розглянувши подану заяву, вважаю за необхідне залишити її без руху з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
З заяви та доданих до неї документів вбачається, що заява подана без додержання вимог, викладених у п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Так, з позовної заяви вбачається, що позовна заява не містить відомості про наявність або відсутність електронного кабінету - сторін.
Відповідно до ч. 6 ст. 14 ЦПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.
Якщо реєстрація електронного кабінету у Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суперечить релігійним переконанням особи, яка зобов'язана його зареєструвати відповідно до цієї частини, передбачені цим Кодексом процесуальні наслідки звернення до суду такою особою без реєстрації електронного кабінету у вигляді залишення її документа без руху, його повернення або залишення без розгляду не застосовуються за умови, що особа заявила про такі обставини одночасно із поданням відповідного документа шляхом подання окремої обґрунтованої письмової заяви.
За таких обставин, вважаю за необхідне заяву залишити без руху та надати заявнику строк для усунення виявлених недоліків, а саме: в заяві зазначити про наявність або відсутність електронного кабінету учасників справи.
Ст.318 ЦПК України визначено, що у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Аналізуючи вищевказані положення, вбачається, що законодавець в ст.318 ЦПК України зазначив спеціальні вимоги до заяви про встановлення факту, які зобов'язують заявника на стадії відкриття провадження у справі надати докази на підтвердження того, що такий факт ним не може бути встановлений іншим шляхом та зазначити з якою метою встановлюється даний факт.
Вимога про зазначення у заяві мети встановлення юридичного факту є обов'язковою, оскільки мета дає можливість зробити висновок, чи дійсно цей факт є юридичним і чи тягне він правові наслідки, так як встановлення юридичного факту має відбуватися лише з метою захисту чи визнання конкретного права заявника. Від мети встановлення юридичного факту також залежить коло заінтересованих осіб, які мають брати участь у справі.
За змістом заяви заявнику встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: спільне проживання однією сім'єю та перебування на утриманні заявника неповнолітніх дітей має для нього юридичне значення, породжує виникнення прав та обов'язків щодо захисту соціальних гарантій та представницьких інтересів дітей в соціальних службах, однак потрібне для захисту яких саме соціальних гарантій та представницьких інтересів дітей в соціальних службах суду не вказано.
Крім того, зазначає, що встановлення даного факту необхідне для підтвердження статусу фізичної особи на утримані якого перебувають не менше 3-х неповнолітніх дітей, однак суду не надано відмову певного органу щодо підтвердження даного статусу.
Згідно з ч.4 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб зумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи.
З огляду на зазначену заявником мету встановлення факту заінтересованою особою, має бути організація, установа, в якій заявник буде реалізовувати рішення про встановлення цього факту.
Заявник вказав заінтересованою особою Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради, проте з яких підстав в заяві не обґрунтовано.
Доказів щодо наявності підстав для обмеження або припинення обсягу прав матері, у зв'язку із чим діти повинні залишатись на утриманні заявника суду заявником до заяви не надано, як і доказів того, що в питанні утримання дітей, матір умисно ухиляється від виконання цих обов'язків. Тому заявнику слід надати суду дані докази.
Відповідно до ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.175, 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки заяви заявнику слід усунути протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали.
На підставі викладеного, керуючись ст.175, 185, 294, 318, 353 ЦПК України,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради, ОСОБА_2 про встановлення факту проживання однією сім'єю та перебування неповнолітніх дітей на утриманні залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків заяви протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали.
Роз'яснити заявнику, що в разі якщо у вказаний строк недоліки заяви не будуть усунуті, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя П.С. Гавалешко