Справа № 706/321/25
3/706/141/25
19 березня 2025 року м.Христинівка
Суддя Христинівського районного суду Черкаської області Школьна А.В., за участю особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянула справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , одруженого, має на утриманні трьох неповнолітніх дітей, місце проходження служби: військова частина НОМЕР_1 , солдат резерву, солдат, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.172-20 КУпАП,
14 березня 2025 року близько о 10 год 30 хв військовослужбовець військової служби за мобілізацією військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_1 перебував на території військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ) з явними ознаками алкогольного сп'яніння, що виражалось у різкому запаху алкоголю із ротової порожнини, нечітке мовлення, поведінка, що не відповідає обстановці. Обов'язки військової служби на території частини в умовах особливого періоду (воєнного стану) виконував у нетверезому стані. У зв'язку з вище викладеним, ТВО начальника режимної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 майором майором ОСОБА_2 було запропоновано даній особі пройти добровільно огляд на стан алкогольного сп'яніння.
Під час проведення даного огляду 14 березня 2025 року о 12 год 21 хв встановлено, що солдат ОСОБА_3 перебував в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується актом огляду на стан сп'яніння від 14.03.2025 № 62 (Прилад «Алконт-М» № 00243-15», тест № 2052 від 14.03.2025) - 2,16 проміле при допустимій нормі 0,2 проміле.
Викладене свідчить про появу (перебування) військовослужбовця військової служби за мобілізацією солдатом ОСОБА_1 в нетверезому стані на території військової частини НОМЕР_1 в умовах особливого періоду (воєнного стану).
З огляду на вищевикладене, солдат ОСОБА_1 внаслідок особистої недисциплінованості та безвідповідального ставлення до виконання покладених на нього обов'язків військової служби, заподіяв шкоду охоронюваним законом інтересам військової служби, яка виявилась у підриві бойової готовності підрозділу, поданні негативного прикладу для інших військовослужбовців та порушенні військової дисципліни.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.172-20 КУпАП.
Права особі, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, роз'яснені.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення визнав повністю, щиро розкаявся та пояснив, що дійсно 14.03.2025 вживав алкоголь та перебував на території військової частини в стані алкогольного сп'яніння, до суду подав заяву, в якій просить сплату накладеного на нього штрафу розстрочити оскільки навіть мінімальний його розмір для нього є надмірним тягарем, оскільки він має на утриманні трьох неповнолітніх дітей, та затримку з виплати заробітної плати.
Окрім визнання вини ОСОБА_1 його вина у вчиненні адміністративного проступку за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП доводиться іншими матеріалами адміністративної справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії КИЧК/У №167 від 14.03.2025 (а.с. 1 - 3), роздруківкою приладу «Алконт-М № 00243», тест № 2052 від 14.03.2025 (а.с. 4), актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів № 62 від 14.03.2025 (а.с. 5), даними рапортів командира взводу резерву роти резерву офіцерського складу та сержанта з матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 (а.с. 6 - 7).
Дослідженими в судовому засіданні вищевказаними документами встановлено, що у оглянутого за допомогою спеціального технічного засобу в присутності свідків ОСОБА_1 виявлено стан алкогольного сп'яніння - 2,16 проміле.
ОСОБА_1 є військовослужбовцем, що підтверджується копією військового квитка (а.с. 8 - 9) та витягом із наказу № 66 від 03.03.2025 про зарахування до військової частини НОМЕР_1 (а.с. 10), а тому на нього поширюється заборона перебувати на території військових частин, військових об'єктів в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконувати обов'язки військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшла до таких висновків та такого рішення.
Згідно зі ст. 2, 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України та іншими нормативно-правовими актами.
Зокрема, статтею 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначає, що військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно дотримуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, бути дисциплінованим, поважати честь і гідність кожної людини, додержуватись правил військового вітання, ввічливості і поведінки.
Відповідно до статті 26 Статуту, військовослужбовці, залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини, несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно - правову та кримінальну відповідальність, згідно з законом.
Положеннями ч. 1 ст. 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Частина 3 ст. 172 - 20 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб та продовжено до даного часу.
При накладенні адміністративного стягнення суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини, повне визнання ним своєї вини та вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у нижній межі санкції статті, оскільки за встановлених обставин цей вид стягнення є необхідним та достатнім для досягнення мети, визначеної статтею 23 КУпАП.
Щодо заяви ОСОБА_1 про розстрочення сплати накладеного на нього стягнення, то суддя вважає доцільним зазначити таке.
Відповідно до положень ст. 298, 299 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями посадовими особами і громадянами. Постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає виконанню з моменту її винесення, якщо інше не встановлено цим Кодексом та іншими законами України. При оскарженні постанови про накладення адміністративного стягнення постанова підлягає виконанню після залишення скарги без задоволення, за винятком постанов про застосування заходу стягнення у вигляді попередження, а також у випадках накладення штрафу, що стягується на місці вчинення адміністративного правопорушення.
Згідно зі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 301 КУпАП відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Статтею 33 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Отже нормами КУпАП передбачено лише розгляд питання про відстрочку виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу, тоді як розстрочка сплати штрафу передбачена законом.
Аналіз наведених правових вказує на те, що розстрочка штрафу це надання судом права на оплату штрафу рівними частинами протягом певного терміну, відстрочка штрафу це надання судом права здійснити оплату штрафу з відстроченням платежу на визначений термін (наприклад на один місяць).
Згідно зі статтею 268 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є забезпечення виконання винесеної постанови, що обумовлює необхідність застосування усіх передбачених КУпАП заходів забезпечення виконання постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та застосування накладеного адміністративного стягнення.
Відповідно до статті 304 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадою особою), який виніс постанову.
Частина третя статті 172 - 20 КУпАП передбачає стягнення у вигляді штрафу, мінімальний розмір якого складає 17 000 гривень. На утриманні у ОСОБА_1 перебувають неповнолітні діти: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується наданими ним копіями свідоцтв про народження дітей. ОСОБА_1 також стверджує про наявність заборгованості із виплати заробітної плати за місцем проходження служби.
Оскільки розмір штрафу, який призначається, є достатньо великим в порівнянні із мінімальною заробітною платою в Україні та кількістю утриманців у ОСОБА_1 , а тому сплата штрафу в розмірі 17 000 гривень одним платежем становитиме для правопорушника надмірний тягар.
Враховуючи наведені обставини, суддя вважає за можливе розстрочити сплату штрафу у повному обсязі та призначити його із розстрочкою виплати частинами строком на п'ять місяців.
Згідно зі ст. 303 КУпАП у разі відстрочки виконання постанови, відповідно до КУпАП, перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
За правилами ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно із Законом України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 грн 60 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст.23, 24, 33, 34,35,40-1, ч. 3 ст. 172-20,283, 284, 287, 294, 298, 299, 301, 303, 304, 307, 308 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1 000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Розстрочити ОСОБА_1 сплату штрафу у розмірі 17 000 гривень строком на 5 (пять ) місяців з виплатою штрафу по 3 400 (три тисячі чотириста) гривень щомісячно, починаючи з дня набрання постановою законної сили.
Щомісячна частина штрафу підлягає сплаті порушником за реквізитами: номер рахунку (отримувач коштів: ГУК у Черк. обл./тг м.Христин/ 21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37930566; банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.); рахунок отримувача UA958999980313000106000023757; код класифікації доходів бюджету 21081100).
Перебіг строку давності виконання постанови в частині адміністративного стягнення у виді штрафу зупинити до закінчення строку розстрочки.
Після закінчення строку встановленої розстрочки строк пред'явлення до примусового виконання постанови в частині накладання адміністративного стягнення у виді штрафу становить три місяці.
У разі несплати штрафу упродовж 5 місяців рострочення, в порядку примусового виконання штраф стягнути в подвійному розмірі в сумі 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави (отримувач платежу: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду. Скаргу на постанову у справі може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, через Христинівський районний суд Черкаської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу про апеляційне оскарження, не було подано.
Суддя Альона ШКОЛЬНА