Єдиний унікальний номер: 379/440/25
Провадження № 3/379/269/25
19 березня 2025 рокум.Тараща
Суддя Таращанського районного суду Київської області Невгад О.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли 18.03.2025 з батальйону № 2 полку патрульної поліції в місті Біла Церква та Білоцерківському районі УПП у Київській області ДПП НП України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дані РНОКПП та паспорту в матеріалах справи відсутні, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи не повідомив, відомості про притягнення до адміністративної відповідальності в матеріалах справи відсутні,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
18.03.2025 з батальйону № 2 полку патрульної поліції в місті Біла Церква та Білоцерківському районі УПП у Київській області ДПП НП України до Таращанського районного суду Київської області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.03.2025 справу передано для розгляду судді Таращанського районного суду Київської області Невгаду О.В..
Стаття 7 КУпАП визначає, що провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до статей 245, 252 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173 КУпАП, розглядаються судом протягом доби.
За положенням ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП, є обов'язковою. Водночас, зі змісту положень ст. 277-2 КУпАП вбачається, що така особа має бути належно повідомлена про розгляд справи.
Статтею 256 КУпАП визначено вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення. Зокрема, у протоколі зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Суддею встановлено, що працівники поліції спілкувались з ОСОБА_1 «в телефонному режимі», а саме телефонували йому та уточнювали його місцеперебування, що свідчить про те, що номер телефону ОСОБА_1 був їм відомий. Це вбачається з наявного в матеріалах справи рапорту поліцейського Кравчука С.Ф.
Разом з тим, в порушення ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення і в матеріалах цієї справи відсутні ідентифіковані (підтверджені) контакти електронної пошти, факсимільного зв'язку, не вказано номеру телефону і телеграмного зв'язку ОСОБА_1 , немає також заявки на СМС-повідомлення для своєчасного повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про дату і місце розгляду справи.
В судове засідання, призначене на 10 год. 30 хв. 19 березня 2025 року, ОСОБА_1 не з'явився, його прибуття до суду не забезпечене.
Указане позбавляє суддю можливості розглянути цю справу в установлений ч. 2 ст. 277 КУпАП строк за належного повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в його присутності, як того вимагає ст. 268 КУпАП.
Відповідно до постанови Пленуму ВСУ від 23 грудня 2005 року № 14 у випадках складення протоколу без додержання вимог статті 256 КУпАП суддя зобов'язаний своєю постановою повернути прокол відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.24).
Аналогічне роз'яснення міститься у постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 № 11 « Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», в п.12 якої вказано, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Урахувавши вимоги ст. 62 Конституції України, у якій чітко зазначено, що вина особи, яка притягується до відповідальності, повинна бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях, а також ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суддя вважає, що матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП підлягають поверненню до батальйону № 2 полку патрульної поліції в місті Біла Церква та Білоцерківському районі УПП у Київській області ДПП НП України для усунення виявлених порушень.
Керуючись ст.ст. 7, 38, 185, 221, 245, 268, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Повернути до батальйону № 2 полку патрульної поліції в місті Біла Церква та Білоцерківському районі УПП у Київській області ДПП НП України матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, для належного оформлення.
Постанова є остаточною, оскарженню не підлягає і набирає законної сили негайно після її винесення.
Суддя Таращанського районного суду
Київської області Олександр НЕВГАД