19.03.2025 Єдиний унікальний № 371/223/25
провадження № 3/371/171/25
19 березня 2025 року м. Миронівка
ЄУН 371/223/25
Провадження 3/371/171/25
Суддя Миронівського районного суду Київської області Капшук Л.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, порушену відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
Відносно ОСОБА_1 командиром радіорелейного батальйону військової частини НОМЕР_1 09 лютого 2025 року складено протокол про військове адміністративне правопорушення за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. За змістом протоколу, військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 , старший механік малоканальної радіорелейної станції радіорелейного взводу радіорелейної роти радіорелейного батальйону ОСОБА_1 , 08 лютого 2025 року року, о 19 годині 40 хвилин, в особливий період, який продовжує перебіг з моменту введення на території України воєнного стану Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102ІХ, на території тимчасової дислокації військової частини перебував у нетверезому стані.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ст. 268 КУпАП, явка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП не є обов'язковою, а тому вважаю за можливе розглянути справу за відсутності правопорушника.
Згідно з вимогами ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином, при розгляді справи про адміністративне правопорушення необхідно належно з'ясувати: чи було вчинене таке правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч. 1 ст. 72-20 КУпАП передбачає настання відповідальності за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
За ч. 3 ст. 172-20 КУпАП відповідальність настає за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до ч. 1 ст. 266-1 КУпАП, військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння, підлягають огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Згідно з ч. 2 ст. 266-1 КУпАП, огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного сп'яніння, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного сп'яніння виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Відповідно до ч. 4 ст. 266-1 КУпАП, у разі незгоди військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного сп'яніння затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного сп'яніння в інших закладах забороняється.
Тобто, для закінченого складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, має бути в повній мірі дотримана процедура (порядок) направлення військовослужбовця на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Так, уповноважена особа повинна провести такий огляд з використанням спеціальних технічних засобів та тестів, але у разі незгоди військовослужбовця на проведення такого огляду з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до ч. 6 ст. 266-1 КУпАП, під час проведення огляду військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
За обставинами справи, 08 лютого 2025 року о 19 годині 40 хвилин ОСОБА_1 , в особливий період, який продовжує перебіг з моменту введення на території України воєнного стану Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102ІХ, на території тимчасової дислокації військової частини перебував у нетверезому стані. Огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння проведено у закладі охорони здоров'я.
Доказів, які підтверджують факт огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння на місці події правопорушення, якими могли бути результати тестування за допомогою спеціального технічного приладу, до справи не долучено.
До матеріалів справи додано протокол медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивних речовин та стану сп'яніння № 8 від 08 лютого 2025 року. За змістом вказаного протоколу, ОСОБА_2 був оглянутий 08 лютого 2025 року о 20 годині 10 хвилин та перебував у стані алкогольного сп'яніння, результати огляду на стан сп'яніння склали 2,27 проміле.
Протокол про адміністративне правопорушення та додані матеріали відповідних відомостей про огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння на місці події за допомогою спеціального технічного приладу та його незгоду з результатами огляду, або ж про відмову від огляду за допомогою технічного приладу, не містять.
Огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним (ч. 9 ст. 266-1 КУпАП).
Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Обов'язок доводити вину, як складова презумпції невинуватості, покладається на адміністративний орган та посадових осіб, які встановили факт скоєння протиправного вчинку і порушили провадження в справі.
Стандарт доведення вини поза розумним сумнівом означає, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що правопорушення було вчинено і особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, є винною у вчиненні адміністративного правопорушення.
Поза розумним сумнівом має бути доведений кожний з елементів, які є важливими для правової кваліфікації діяння: як тих, що утворюють об'єктивну сторону діяння, так і тих, що визначають його суб'єктивну сторону.
Це питання має бути вирішено на підставі безстороннього та неупередженого аналізу допустимих доказів, які свідчать за чи проти тієї або іншої версії подій.
Суддя зобов'язаний всебічно, повно й об'єктивно досліджувати всі обставини справи і давати їх правильну правову оцінку. Постанова судді про визнання особи винною у вчиненні адміністративного правопорушення має бути обґрунтована достатніми і незаперечними доказами.
З огляду на вищенаведене, з підстав порушення порядку огляду військовослужбовця на стан сп'яніння, підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у даному випадку відсутні.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вказані обставини, керуючись ст.ст. 7, 9, 245, 247, 251, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, порушеній відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Миронівський районний суд Київської області протягом десятиденного терміну з дня винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Л.О.Капшук