Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/6511/24
Провадження № 2/279/159/25
19 березня 2025 року
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі судді Шульги О.М., з секретарем Райвахівською Л.В., розглянувши в приміщенні суду у м.Коростені, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу №279/6511/24 за позовом Коростенського комунального підприємства "Водоканал" до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, -
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів в якому зазначив, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є квартиронаймачами (співвласниками) квартири АДРЕСА_1 , яка знаходиться в житловому будинку, приєднаному до системи централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, тому являються абонентами Коростенського комунального підприємства «Водоканал», споживачами послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і користуються такими послугами фактично до сьогодні.
Коростенське комунальне підприємство «Водоканал» згідно Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 року №690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2022р. №85), взяло на себе зобов'язання по наданню послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а споживачі в особі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що користуються цими послугами за адресою АДРЕСА_2 , зобов'язані оплачувати вказані послуги.
Статтями 7, 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг, зокрема, обов'язком споживача є укладення договору про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплата наданих житлово-комунальних послуг за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами, а обов'язком виконавця - забезпечення своєчасності надання, безперервності і відповідної якості комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів, підготовка та укладення із споживачем договору про надання комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно з типовим договором.
Чинне законодавство України передбачає різні форми договору (у тому числі усну), тому споживач зобов'язаний сплачувати кошти за надані послуги, оскільки відповідно до ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Між позивачем і відповідачами встановились фактичні договірні відносини з приводу надання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а саме позивач надає такі послуги відповідачам, а останні такою послугою користуються для задоволення своїх потреб, однак відповідачі по справі вчасно не сплачували кошти за надання послуг, в зв'язку з чим у них утворилася заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг (ч.3 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги). Питання солідарної відповідальності боржників також врегульоване ст.541, 543 Цивільного кодексу України.
Відсутність договору на надання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Нарахування відповідачам за послуги централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та абонентної плати здійснюється згідно з нормативами (нормами) споживання.
Плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами (ст.67 ЖК України).
Нарахування здійснюється згідно з встановленими нормами централізованого водопостачання та водовідведення (жилі будинки з водопроводом, каналізацією, ваннами, газовою колонкою) для населення, відповідно до рішення виконавчого комітету Коростенської міської ради №228 від 07.04.2021 року, наказу по ККП «Водоканал» №23 від 07.04.2021 року «Про встановлення тарифів на послуги послуг водопостачання та водовідведення з 01.05.2021 року та затвердженням розміру абонентної плати», рішення виконавчого комітету Коростенської міської ради №82 від 16.02.2022 року, наказу ККП «Водоканал» №103 від 29.12.2022 року «Про затвердження абонентної плати для споживачів, які отримують послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення», рішенням виконавчого комітету Коростенської міської ради №525 від 21.12.2022 року, наказу ККП «Водоканал» №102 від 28.12.2022 року «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення з 01 січня 2023 року», рішенням виконавчого комітету Коростенської міської ради №706 від 06.12.2023 року.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.22 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" №2918 від 10.01.2002 року, споживач зобов'язаний своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення.
Відповідно до ст.68 та п.1 ч.2 ст.162 ЖК України - наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги. Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісячно, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Відповідно до п.37 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №690 від 05 липня 2019 року, розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитих послуг є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом (граничний строк внесення плати за спожиті послуги), якщо інший порядок та строки не визначені договором. Відповідно до п.34 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №690 від 05.07.2019 року, плата виконавцю за індивідуальним договором складається з плати за послугу, плати за абонентське обслуговування.
Оскільки відповідачі свого обов'язку щодо сплати за надані та отримані послуги своєчасно та в повному обсязі не здійснюють, у зв'язку з чим мають перед позивачем заборгованість за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення станом на 01.10.2024 року в розмірі 23578,68 гривень.
У відповідності до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до розрахунку стосовно боргу боржника нараховано 3% річних у сумі 45,90 грн., інфляційних витрат у сумі 167,74 грн.
Невиконання відповідачами обов'язків, прямо передбачених законодавством, по оплаті послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення завдає матеріальних збитків позивачу та не дає можливості своєчасно розраховуватись за спожиту електроенергію, паливо, хлор, коагулянт, тощо. Позивач позбавлений можливості своєчасного проведення ремонтних робіт, направлених на поліпшення якості питної води та гарантованого водопостачання та водовідведення. Несплата боргу призводить до погіршення стану комунальних мереж централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, погіршує можливості щодо забезпечення екологічного добробуту міста і негативно впливає на впровадження природоохоронних заходів. Крім того, позивач, не отримуючи оплати за надані послуги, фактично кредитує відповідачів, що прострочили виконання грошових зобов'язань.
Скарг та зауважень щодо кількісних та/або якісних показників надання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від відповідача не надходило.
Просить стягнути в солідарному порядку з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , борг за отримані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в сумі 23578,68 гривень, 3% річних у сумі 45,90 гривень, інфляційних витрат у сумі 167,74 гривень. Одночасно просить стягнути понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3028,00 гривень.
20.01.2025 року у справі було відкрито спрощене позовне провадження, без повідомлення (виклику) сторін, та встановлено відповідачам строк для подачі відзиву на позов та подання письмових і електронних доказів щодо заперечення проти позову.
Ухвала про відкриття провадження, копія позовної заяви з додатком направлялась рекомендованими листами за місцем реєстрації відповідачів.
Одночасно про розгляд справи в спрощеному провадженні повідомлялось шляхом розміщення оголошення на веб-сайті суду.
У встановлений строк відзив на позов та будь-які клопотання, пов'язані з розглядом справи, не надійшли.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 , що стверджується наявною у справі довідкою.
Житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_2 знаходиться в багатоквартирному будинку та забезпечується послугами централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, отже відповідачі є споживачами послуг Коростенського комунального підприємства «Водоканал» з водопостачання та водовідведення за вказаною адресою.
Для проведення нарахувань та оплати за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за вказаною адресою відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_4 .
Отже, між сторонами виникли правовідносини з приводу постачання води та водовідведення, які регулюються Законами України «Про житлово-комунальні послуги» та Правилами надання послуг із централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630, Правилами надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 року №690 , споживачі зобов'язані своєчасно, в установлений термін оплачувати надані послуги.
З виписки по особовому рахунку слідує про наявність заборгованості, яка утворилась за період з 01.10.2021 року по 01.10.2024 року, розмір якої становить 23578,68 гривень.
Вказаний розмір заборгованості на час розгляду справи відповідачами не оспорено та не спростовано.
У відповідності до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
3% річних нараховано у сумі 45,90 гривень, інфляційні втрати складають 167,74 гривень.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», залежно від функціонального призначення, житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Згідно ст.ст. 16, 19, 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відносини у сфері житлово-комунальних послуг регулюються виключно на договірних засадах.
Статтею 29 вказаного Закону передбачено надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку на підставі договору, що укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою особою.
З матеріалів справи слідує, що договір про надання послуг з централізованого водовідведення та централізованого водовідведення сторонами не укладався.
Однак, відповідно до п.1 ч.2 ст.3, п.3 ч.2 ст.21 вказаного Закону, зобов'язання укласти договір на надання житлово-комунальних послуг покладено, як на виконавця, так і споживача.
Відповідно до положень Законів України «Про житлово-комунальні послуги», "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Згідно ст.ст.67, 68, 162 ЖК України - плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Наймач (власник) зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
Загальними умовами виконання зобов'язання, що встановлені ст. 526 ЦК України, передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Невиконання відповідачами зобов'язань по сплаті отриманих послуг є неправомірним.
Відсутність укладеного між сторонами у письмовій формі договору про надання послуг не є підставою виконавцю послуг не проводити нарахування їх оплати.
Ураховуючи наведене, а також те, що відсутність між позивачем та відповідачами договору на надання послуг не може бути безумовною підставою для звільнення від оплати послуг, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову.
Розподіл судових витрат у справі підлягає вирішенню в порядку ст.141ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 4, 19, 76 - 89, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 274, 279, 352, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 67, 78, 162 ЖК України, ст. 16, 526 ЦК України, Закон України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", Законом України "Про житлово-комунальні послуги",
Позов задовольнити.
Солідарно стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Коростенського комунального підприємства «Водоканал» заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в сумі - 23578,68 гривень, 3% річних у сумі 45,90 гривень, інфляційних витрат у сумі 167,74 гривень, а всього 23792 (двадцять три тисячі сімсот дев'яносто дві) гривні 32 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Коростенського комунального підприємства «Водоканал» понесені судові витрати у розмірі 3028 гривень 00 копійок, тобто по 1514,00 гривень з кожного.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі протягом тридцяти днів апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня його вручення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони та учасники:
Позивач - Коростенське комунальне підприємство "Водоканал", місце знаходження: 11501, м. Коростень, вул. Грушевського, 67, Житомирська обл., код ЄДРПОУ 03343947.
Відповідач - ОСОБА_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач - ОСОБА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Суддя: О.М.Шульга