Справа №295/709/25
Категорія 156
3/295/588/25
18.03.2025 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Чорній Р.О., розглянувши матеріали, які надійшли з ВАП управління патрульної поліції в Житомирській області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення: 08.01.2025 о 12 годині 03 хвилин за адресою: м. Житомир, вул. Вільський Шлях, 261, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки Merсedes-Benz, н.з. НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився в закладі охорони здоров'я КНП «ОМСЦ» ЖОР, що підтверджується висновком №12 від 08.01.2025.
ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з'явився, про дату, час та місце проведення судових засідань повідомлявся шляхом направлення судових повісток на адресу, зазначену в протоколі, однак кореспонденція суду повернулась неврученою, заяв, клопотань про відкладення розгляду справи від останнього не надходило.
В своїх рішеннях Європейський суд наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Відповідно до вимог ст. 268 КУпАП участь особи за даною категорією справ не є обов'язковою, неявка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 неодноразово повідомлявся судом про розгляд справи, від останнього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, з метою недопущення необґрунтованого порушення строків розгляду справ про адміністративне правопорушення, встановлених ст. 277 КУпАП, суд розглядає справу у відсутність ОСОБА_1 на підставі матеріалів, що є у справі.
Дослідивши матеріали справи, відеозаписи з боді-камери патрульних поліцейських, суд дійшов висновку, що під час судового розгляду не здобуто доказів про те, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, за вказаних у протоколі обставин, що робить неможливим притягнення його до адміністративної відповідальності за даною статтею.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення підлягає з'ясуванню: чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення працівниками поліції до суду надано протокол про вчинення адміністративного правопорушення, постанову про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126, ч.4 ст.126, ч.2 ст.36 КУпАП за порушення ПДР, висновок КНП «ОМСЦ» ЖОР №12 від 08.01.2025 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, лист КНП «ОМСЦ» ЖОР №1940 від 04.04.2024, рапорт поліцейського, відеозаписи з боді-камер патрульних поліцейських.
Дослідивши зазначені докази, зокрема, висновок №12 від 08.01.2025, судом встановлено, що за результатами медичного огляду в сечі ОСОБА_1 виявлено а-PVP, ознак алкогольного сп'яніння не виявлено.
Інших доказів, які б підтверджували, що в момент керування т/з ОСОБА_1 перебував у стані наркотичного сп'яніння, суду не надано.
За таких обставин, наявний у справі висновок не підтверджує того, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а лише вказує про наявність у сечі наркотичних речовин, що не є тотожним стану наркотичного сп'яніння, щодо якого остаточний (кінцевий) діагноз лікарем не встановлено.
Крім того, з досліджених судом відеозаписів з боді-камер патрульних поліцейських встановлено, що підставою висловлення поліцейським пропозиції ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння стало те, що, відповідно до наявної інформації в базі даних поліцейських, ОСОБА_1 вже притягувався до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП, а також, за зберігання наркотичних засобів.
Вказане суперечить вимогам спільного наказу Міністерства внутрішніх справи України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735 «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі - Інструкція).
Так, відповідно до п.2 Розділу І Інструкції визначено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Пунктом 4 вказано розділу передбачено, що ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Однак, жодних ознак наркотичного сп'яніння у ОСОБА_1 не виявлено та не озвучено останньому перед висловленням пропозиції пройти відповідний огляд. Наявність лише адміністративних стягнень за вказаною статтею в минулому, а також, притягнення особи до відповідальності за зберігання наркотичних засобів, за відсутності вищевказаних ознак та їх озвучування водієві, не дає поліцейському права вимагати пройти огляд на стан сп'яніння.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах, в тому числі, і закріпленої в ст. 62 Конституції України презумпції невинуватості.
Згідно з ч. 3 ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю у діях особи складу і події адміністративного правопорушення.
З огляду на наведені обставини, суд дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, за вказаних у протоколі обставин, що виключає провадження у справі та остання підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Роман ЧОРНІЙ