Справа № 274/9876/24
Провадження № 2-а/0274/13/25
Іменем України
"19" березня 2025 р. м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Хуторна І. Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови, -
23.12.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить скасувати постанову № 701 від 17.12.2024 якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП.
Стислий виклад позиції позивача, заперечень відповідача
На обґрунтування позову ОСОБА_1 вказав, що 17.12.2024 постановою т. в. о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн.
Вказану постанову вважає незаконною, необґрунтованою та безпідставною, яка не відображає дійсних обставин справи, що складена за відсутності належних доказів та з грубими порушеннями чинного законодавства, з огляду на наступне.
У постанові № 701 від 17.12.2024 зазначено, що йому 27.10.2024 вручалась повістка посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 для прибуття на 08 год 30 хв 27.10.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення облікових даних, та вказано те, що від повістки він відмовився.
Проте, матеріали справи не містять жодних доказів про його відмову від отримання повістки, оскільки процедура вручення повісток передбачає наступні етапи: старший групи оповіщення, представник, уповноважений вручати повістки, зупиняє (підходить до) громадянина відрекомендовується, повідомляє про мету зупинки (прибуття) та спілкування, на вимогу громадянина пред'являє свій паспорт громадянина (посвідчення офіцера, військовий квиток, службове посвідчення), посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, а також пропонує громадянину пред'явити його паспорт та військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі); якщо громадянин підлягає оповіщенню про проведення заходів мобілізації то йому вручається повістка; у разі відмови громадянина від отримання повістки представником групи оповіщення складається Акт відмови, який підписується не менш, як двома членами групи оповіщення та оголошується громадянину.
Жодних повісток 27.10.2024 він не отримував, натомість повідомляє, що згідно ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» виконав даний обов'язок через застосунок «РЕЗЕРВ +», повісток чи про відмову від отримання повістки від ІНФОРМАЦІЯ_3 не отримував жодними засобами, тобто ні особисто ні за вказаним ним місцем проживання.
09.12.2024 близько 08 год 00 хв він здійснював рух, тобто керував власним транспортним засобом - автомобілем «NISSAN» до місця свого роботи в м. Козятин та був зупинений працівниками поліції в районі населеного пункту с. Махнівка Козятинського району.
Під час перевірки його документів з'ясувалося, що він поданий в розшук ІНФОРМАЦІЯ_4 за порушення (законодавства про мобілізацію) ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Стосовно того, що він поданий в розшук, він нічого не знав до моменту зупинки поліцією, адже жодних на те документів він не отримував.
Для з'ясування обставин 09.12.2024 він був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_5 , де в подальшому був направлений на проходження ВЛК в Козятинській ЦРЛ.
За результатами проходження ВЛК, відповідно до довідки від 09.12.2024 № 250/3298, його визнано тимчасово непридатним військової служби на підставі статті 24, 32 графи II розладу хвороб та вказано з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_5 09.01.2025.
Постанова №701 не відповідає дійсності, оскільки винесена без дотримання вимог КУпАП.
Фактичні обставини справи свідчать про те, що постанову виніс керівник неіснуючої організації, оскільки відповідно до печатки на постанові стоїть код ЄДРПОУ 09868622, а вказана організація відповідно до інформації ЄДРПОУ відсутня. Згідно із відтиском печатки на постанові код ЄДРПОУ ІНФОРМАЦІЯ_3 -09868622. Перевіривши відкриті відомості ЄДРПОУ за даним кодом, міститься наступна інформація - станом на 11.02.2020 статут припинено (ліквідовано, реорганізовано, закрито). Отже, постанова винесена керівником неіснуючої (ліквідованої) організації, тобто особою яка не має повноважень на вчинення дій по розгляду справ про адміністративне правопорушення.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
З огляду на вищевказане, вважає, що оскаржувана постанова є необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню.
30.01.2025 від представника відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 надійшов відзив на позов, у якому просить відмовити у задоволенні позову із таких підстав.
Із 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який діє на даний час. ІНФОРМАЦІЯ_4 організована робота по призову військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які перебувають на військовому обліку призовників, серед іншого, зобов'язані: прибувати за викликом ІНФОРМАЦІЯ_2 для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством. Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки).
Від імені ТЦК та СП розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники ТЦК та СП.
Статтею 259 КУпАП прямо передбачено можливість складання протоколу про вчинення адміністративних правопорушень, в тому числі ст. 210-1 КУпАП, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
З метою мінімізації підстав для скасування протоколів, впорядкування питань пов'язаних з оформленням та розглядом справ про адміністративні правопорушення, начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 видані відповідні накази про призначення уповноважених осіб на складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення.
ОСОБА_1 з 28.01.2025 перебуває на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_6 АДРЕСА_1 . 27.10.2024 посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 йому вручалась повістка для прибуття на 08-30 год 27.10.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення його облікових даних. Від отримання даної повістки військовозобов'язаний ОСОБА_1 відмовився, про необхідність прибуття та конкретний час був повідомлений усно. Під час здійснення оповіщення здійснювалась відеофіксація.
27.10.2024 групою оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_3 було складено акт відмови від отримання повістки з дотриманням норм процедури вручення повісток. Така відмова від повістки трактується як порушення правил військового обліку та законодавства про мобілізацію. Відмова військовозобов'язаного від отримання повістки без поважних причин, не свідчить про відсутність у нього обов'язку явитися до відповідного ІНФОРМАЦІЯ_2 на дату та час указані у повістці.
У подальшому, в зазначені у повістці місце та строк військовозобов'язаний ОСОБА_1 не прибув, чим порушив вимоги п. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
За фактом відмови в отриманні повістки та неприбуття по повістці військовозобов'язаного було підготовлене та направлене на адресу Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області звернення від 12.11.2024 № 4938 за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за статтею (статтями) ст. 210, 210-1, 211 КУпАП, до ІНФОРМАЦІЯ_3 для складання протоколів про адміністративні правопорушення.
09.12.2024 уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_3 був складений протокол №701 від 09.12.2024 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.210-1 КУпАП та направлений на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 для розгляду справи про адміністративне правопорушення. Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення за фактом відмови від отримання повістки та не прибуття за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 27.10.2024 надав пояснення про те, що не був ознайомлений з тим, що йому вручалась повістка, хоча групою оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_3 було доведено громадянину про необхідність прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 та конкретний час та дату - усно.
При складенні протоколу ОСОБА_1 були роз'яснені його права і обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України, а також повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 10 год 30 хв 17.12.2024 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 кабінет №6, про що зроблена відповідна відмітка у протоколі, а саме особистий підпис військовозобов'язаного ОСОБА_1 , чим було дотримано вимоги статті 277-2 КУпАП. Другий примірник протоколу посадова особа ІНФОРМАЦІЯ_3 вручила військовозобов'язаному ОСОБА_1 , про що свідчить особистий підпис останнього. При складанні протоколу будь-які зауваження щодо змісту протоколу від військовозобов'язаного не надходили, про що було особисто зазначено військовозобов'язаним.
Таким чином, за викладених вище обставин своїм умисним діянням, які виразилось у відмові від отримання повістки, нез'явленні за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_8 , військовозобов'язаний ОСОБА_1 порушив вимоги ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», абз. 2 ч. 1, ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» вимоги статті 65 Конституції України, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період. Своїми діями вчинив порушення передбачене ч.3 ст. 210-1 КУпАП, що виразилося в порушені військовозобов'язаним законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.
17.12.2024 т. в. о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 винесена постанова №701 за справою про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП, та накладено на військовозобов'язаного штраф в розмірі 17000 гривень.
Враховуючи те, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 був присутнім при розгляді справи, яка була призначена на 10-30 год 17.12.2024, копію постанови отримав особисто, що підтверджується його підписом.
На підставі викладеного, вважає, що оскаржувана постанова прийнята уповноваженим на те органом відповідно до вимог КУпАП, а викладені у позовній заяві є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не знайшли свого підтвердження.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі
Ухвалою судді від 30.12.2024 позовну заяву ОСОБА_1 призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк, з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження для подання до суду відзиву на адміністративний позов.
Копію ухвали про відкриття спрощеного провадження, позовної заяви із додатками відповідач отримав 10.01.2025.
Ухвалою судді від 23.01.2025 ІНФОРМАЦІЯ_9 продовжено строк для подання відзиву - на п'ятнадцять днів з дня постановлення цієї ухвали, тобто до 07.02.2025.
30.01.2025 від представника відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 надійшов відзив на позов та диск із обставинами події, які стались за участю ОСОБА_1 .
Норми права застосовані судом
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який триває і дотепер.
Згідно з Указом Президента України від 24.02.2024 № 65/2022 оголошено проведення загальної мобілізації.
Частиною 1 статті 210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період є адміністративним правопорушенням, передбаченим ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони. Діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки координується та спрямовується Міноборони.
Адміністративні справи про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (зокрема ст. 210-1 КУпАП) розглядають територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ст. 235 КУпАП).
Абзацом 4 частини 1 статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено що мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил У країни, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 22 Закону «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» громадяни, серед іншого, зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Згідно з ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовну» у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються:
1) прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка;
2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку;
3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
4) місце, день і час явки за викликом;
5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;
6) реєстраційний номер повістки;
7) роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки
Порядок вручення повісток визначається Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2024 р. № 560 (далі Порядок).
Відповідно до п. 35 Порядку представники, уповноважені вручати повістки, здійснюють оповіщення громадян як самостійно, так і у складі груп оповіщення.
Вручення повісток резервістам та військовозобов'язаним здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України.
Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання (п. 41 Порядку).
Відповідно до п. 54 Порядку у ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов'язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби та поліцейські можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов'язаному (крім резервістів та військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.
У разі відмови резервіста або військовозобов'язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.
Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності.
Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
У разі відмови прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
На підставі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Фактичні обставини, встановлені судом, їх оцінка та висновки
На підставі наявних у справі доказів суд встановив такі факти.
ІНФОРМАЦІЯ_10 є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_11 та здійснює діяльність відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки». Печатка, яка використовується ІНФОРМАЦІЯ_4 у своїй діяльності, була отримана від органу військового управління вищого рівня - ІНФОРМАЦІЯ_11 під час проведення реорганізації органу.
З копії паспорта ОСОБА_1 вбачається, що його зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.7)
Згідно з копією повістки № 22/19 від 27.10.2024, ОСОБА_1 належить з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 27.10.2024 о 08 год 30 хв для уточнення своїх персональних даних, даних військово - облікового документа з військово - обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. У розписці про отримання повістки в графі «особистий підпис громадянина» зазначено «відмовився».
Згідно з актом відмови від отримання повістки від 27.10.2024, складеному 27.10.2024 об 11 год, ОСОБА_1 відмовився отримати повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Текст повістки про явку на 27.10.2024 було доведено (озвучено) ОСОБА_1 27.10.2024 об 11 год 00 хв.
Судом досліджено диск з відеозаписами події, яка сталась 27.10.2024 о 10.54 за участю ОСОБА_1 , долучений представником відповідача до відзиву.
Із вказаного відеозапису вбачається, що працівниками ТЦК на нагрудну камеру на автомийці зафіксовано спілкування між ними та ОСОБА_1 з ТЦК, перевірку документів останнього.
Під час спілкування працівник ТЦК телефонує невстановленій особі з метою уточнення даних щодо ОСОБА_1 та встановлює, що останній перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Позивачу у присутності працівника поліції повідомлено, що його облікові дані щодо місця проживання та обліку в ТЦК, тому йому випишуть повістку до ТЦК та СП, з метою уточнення облікових даних, на що останній відмовився, оскільки везе дружину до лікарні.
Позивач під відеозапис не заперечив проти оформлення відмови щодо отримання повістки. Зазначив, що він стоїть на обліку в ТЦК, є лікарем - стоматологом та батьком трьох неповнолітніх дітей, запропонував направити повістку за місцем роботи.
Також під час розмови зауважив представнику ТЦК, що його по батькові « ОСОБА_4 », а не « ОСОБА_5 ».
На відеозаписі зафіксовано повістку, у якій вказано час прибуття о 8 год 30 хв.
Згідно з протоколом № 701 від 09.12.2024 (а.с.13), складеного уповноваженою посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_13 ОСОБА_3 :
« 09.12.2024 приблизно о 08 год 00 хв до ІНФОРМАЦІЯ_5 працівниками національної поліції був доставлений громадян ОСОБА_1 , який перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_14 . 12.11.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 був поданий у розшук за порушення ( законодавства про мобілізацію) ч.3 ст.210-1 КУпАП.
ОСОБА_1 порушив ч.3 ст.17 ЗУ "Про оборону України", абз.1 ч.1 ст.22, ч.3 ст.22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ч.10 ст.1 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу", права та обов'язки військовослужбовцю доведено та роз'яснено про відповідальність у ІНФОРМАЦІЯ_15 »
У графі "пояснення та зауваження до змісту протоколу" зазначено "Я, ОСОБА_1 не був ознайомлений з тим, що мені було вручено повістку, офіційно не приходила. В резерв+ станом на 18 год 09.12.2024 числюсь як на обліку».
Протокол містить посилання про те, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 10 год. 30 хв. 17.12.2024 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 кабінет № 1 та підписаний ОСОБА_1 .
Згідно з довідкою 1 відділу (м. ІНФОРМАЦІЯ_13 № 250/3298 від 09.12.2024, солдат ОСОБА_1 пройшов медичний огляд ВЛК 09.12.2024, згідно висновку його визнано тимчасово непридатним військової служби на підставі статті 24, 32 графи II розладу хвороб (а.с.12).
Відповідно до постанови № 701 від 17.12.2024, складеної т. в. о. начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбачене за ч.3 ст.210 КУпАП (порушення правил військового обліку в особливий період), та накладено стягнення - штраф у розмірі 17 000 грн (а.с.18 - 19 на звороті).
Згідно змісту постанови: «27.10.2024 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 вручалась повістка для прибуття на 08-30 год 27.10.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_17 для уточнення його облікових даних. Від отримання даної повістки військовозобов'язаний ОСОБА_1 відмовився, про необхідність прибуття та конкретний час був повідомлений усно. У подальшому, в зазначені у повістці місце та строк військовозобов'язаний ОСОБА_1 не прибув, чим порушив вимоги п. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. 27.10.2024 групою оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_3 було складено акт відмови від отримання повістки ( копія додається). Така відмова від повістки трактується як порушення правил військового обліку та законодавства про мобілізацію»
Тобто, підставою притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП стала та обставина, що позивач не з'явився за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 без поважних причин у визначений в повістці строк - 08 год 30 хв 27.10.2024.
Проте, із матеріалів справи вбачається, що позивачу об 11 год 00 хв 27.10.2024 запропоновано отримати повістку про явку до ІНФОРМАЦІЯ_3 о 08 год 30 хв 27.10.2024. Останній від отримання повістки відмовився, про що було складено акт.
Тобто фактично ОСОБА_1 повістку вручено після спливу часу на який він мав прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
За такого, ОСОБА_1 не міг з'явитися за повісткою у зазначений у ній час.
Тому суд вважає, що відповідачем не доведено належними, достатніми та допустимими доказами факт того, що позивач без поважних причин не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_8 на 08 год 30 хв 27.10.2024.
Окрім того, судом встановлено, що постанова у справі про адміністративне правопорушення № 701 від 17.12.2024 не відповідає змісту протоколу № 701 від 09.12.2024 в частині опису обставин, встановлених під час розгляду справи, дати та часу вчинення порушення, дати вручення повістки позивачу.
При цьому опис обставин, встановлених під час розгляду справи повинен точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП або нормах інших нормативно-правових актах, якими передбачена відповідальність за вчинення чітко визначених протиправних дій.
Оцінюючи встановлені у ході судового розгляду обставини, суд доходить висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад інкримінованого йому адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та позовна заява про скасування постанови є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що позивачем за подання позовної заяви не було сплачено судовий збір, з посиланням на ч.3 ст.160 КАС України. При вирішенні питання про відкриття провадження у справі ухвалу про залишення позовної заяви без руху у зв'язку з несплатою судового збору судом не постановлено.
Ураховуючи результат вирішення спору, виходячи із приписів ст. 139 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь держави судового збору в сумі 605,60 грн.
Керуючись статтями 241, 242, 246, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови задовольнити.
Скасувати постанову № 701 від 17.12.2024, складену т. в. о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави 605,60 грн судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_18 , місце знаходження: АДРЕСА_1 .
Суддя І. Ю. Хуторна