Рішення від 19.03.2025 по справі 920/144/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

19.03.2025м. СумиСправа № 920/144/25

Господарський суд Сумської області у складі судді Резніченко О.Ю.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників за наявними матеріалами справу № 920/144/25

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельня північного промислового вузла»,

до відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1

про стягнення 537200 грн 15 коп.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача 454397 грн 51 коп. заборгованості за спожиті послуги з постачання теплової енергії за період з листопада 2021 по квітень 2023, 4249 грн 60 коп. пені, 22 279 грн 01 коп. - 3 % річних та 56 274 грн. 02 коп. інфляційних втрат, надані за адресою: АДРЕСА_1 .

Позов обґрунтовано тим, що відповідач, як співвласник багатоквартирного будинку, зобов'язаний згідно з ч.5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» укласти з позивачем індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, який було опубліковано на веб-сайті позивача. На думку позивача, договір на поставку теплової енергії вважається укладеним з 01.11.2021. Тому позивачем було нараховано відповідачу заявлену до стягнення суму за надані послуги з теплопостачання.

Ухвалою суду від 17.02.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, встановлено строк відповідачу для надання відзиву на позовну заяву, позивачу - для надання відповіді на відзив.

Відповідач проти позову заперечує з огляду на те, що 24.06.2010 року між Управлінням майна комунальної власності Сумської міської ради (Орендодавець) та підприємцем ОСОБА_1 (Орендар, Відповідач) було укладено договір оренди нерухомого майна № УМКВ - 0309 (надалі - Договір оренди). Предметом договору було тимчасове платне користування нежитловим підвальним приміщенням за адресою: АДРЕСА_1 площею 348,3 кв. м., (надалі - Об'єкт оренди або Приміщення).

У відповідності до п. 6.2.10 Договору оренди Орендар протягом строку дії Договору оренди мав право проводити реконструкцію, технічне переоснащення, поліпшення Об'єкта оренди лише за письмовою згодою Орендодавця при умові обґрунтування необхідності проведення цих робіт та при наявності узгодженої проектно-кошторисної документації, копію якої мав надати Орендодавцю.

У подальшому було проведено ряд робіт, у т.ч. шляхом улаштування індивідуального джерела опалення. Уся документація на облаштування системи індивідуального опалення наявна у Відповідача.

06.10.2014 року між ФОП ОСОБА_1 та ПАТ «СУМИГАЗ» було укладено договір № 393 (копія додається), предметом якого було виконання комплексу робіт по підготовці та виготовленню технічних умов на виконання проекту (проектно-кошторисної документації) внутрішнього газопостачання топкової вбудованого нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 .

25.07.2017 року між Департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради та ФОП ОСОБА_1 було укладено договір купівлі-продажу нежитлового приміщення шляхом викупу.

Також відповідачем подані заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження (вх. №830 від 20.02.2025).

Заперечення відповідача ґрунтуються на тому, що справа є складною, сума заявлених позовних вимог є занадто великою для відповідача, існує необхідність подання додаткових доказів та надання пояснень.

За приписами ст. 247 ГПК України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи. У порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

При вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує:

1) ціну позову;

2) значення справи для сторін;

3) обраний позивачем спосіб захисту;

4) категорію та складність справи;

5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо;

6) кількість сторін та інших учасників справи;

7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес;

8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Аналізуючи приписи ст. 247 ГПК України, слід зауважити, що на момент відкриття провадження по справі, судом було враховано всі обов'язкові умови п. 1-8 ч.3 ст. 247 ГПК України з урахуванням наданих матеріалів справи.

Судом досліджено підстави та предмет позову, і встановлено, що дана справа не віднесена законом до таких, яка підлягає розгляду лише за правилами загального позовного провадження, і також не віднесена законом до малозначних справ. У даній справі обсяг доказів, що підлягають дослідженню, не є значним.

Крім цього, відповідачем не надано належних доказів в обґрунтування свого клопотання. Тому суд відмовляє в задоволенні зазначеного клопотання відповідача. Відтак справа підлягає подальшому розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Суд зазначає, що при розгляді справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, всім документально підтвердженим доводам, твердженням та запереченням сторін судом буде надана оцінка при розгляді справи по суті.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин. Законодавство, що підлягає застосуванню.

Рішеннями Виконавчого комітету Сумської міської ради № 627 від 20.10.2021 року та № 521 від 22.11.2022 року (а.с. 13-26) ТОВ «КППВ» визначено виробником та виконавцем послуг з постачання теплової енергії в межах території обслуговування, визначеної додатками до вказаних рішень.

ФОП ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення загальною площею 348,3 кв.м. у будівлі за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 27) .

Згідно акту від 22.12.2022 (а.с. 28), працівниками Позивача було проведено обстеження нежитлового приміщення Відповідача за адресою АДРЕСА_1 , у якому зафіксовано, що вказане приміщення опалюється за допомогою індивідуального джерела теплопостачання, при цьому дозвільні документи встановлення індивідуального опалення у Позивача як виконавця послуг з постачання теплової енергії відсутні.

Листом від 01.08.2023 № 1010 Позивач звернувся до Відповідача з вимогою про надання ТОВ «КППВ» дозвільних документів на від'єднання нежитлового приміщення у будівлі за адресою АДРЕСА_1 , від системи теплопостачання та встановлення індивідуального джерела теплопостачання.

Відповіді на вказаний лист Позивач від Відповідача не отримав.

Крім того, Позивач звернувся до голови Сумської міської ради з запитом на отримання публічної інформації вих. № 1011 від 01.08.2023р. (а.с. 31), у якому просив надати інформацію про те, чи приймалося Виконавчим комітетом Сумської міської ради та/або постійно діючою міською міжвідомчою комісією з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води та/або будь-яким іншим уповноваженим органом Виконавчого комітету Сумської міської ради, рішення про надання дозволу на відключення нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , від мереж централізованого опалення та надати копії відповідного рішення та документів, що подавалися заявником для отримання, у разі їх наявності.

Листом від 03.08.2023р. № 85/05.01-14 (а.с. 32) Департамент інфраструктури міста Сумської міської ради повідомив Позивача про те, що запитувана інформація та документи стосовно прийняття рішення постійно діючою комісією для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води про відключення нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_1 від централізованого опалення в Департаменті інфраструктури міста Сумської міської ради відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись чинним законодавством та практикою Верховного Суду Позивачем було проведено нарахування Відповідачу за послуги з постачання теплової енергії для потреб нежитлового приміщення за період з листопада 2021 року по квітень 2023 року.

Проводячи нарахування, позивач виходить з того, що частина 5 статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачає, що у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.

У відповідності до пункту 13 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою КМУ № 830 від 21.08.2019 року, надання послуги здійснюється виключно на договірних засадах.

Послуга надається споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статей 13 і 14 Закону України “Про житлово-комунальні послуги».

Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.

Співвласники багатоквартирного будинку за адресою АДРЕСА_1 не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин у строк, встановлений законодавством, тож у відповідності до статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, опублікований на веб-сайті ТОВ «КППВ», вважається укладеним з усіма співвласниками вказаного будинку.

Враховуючи викладене, договір на постачання теплової енергії між Позивачем та Відповідачем вважається укладеним з 01.11.2021 року.

Позивач відзначає, що для ведення діловодства на підприємстві договір з Відповідачем було зареєстровано за внутрішнім номером № ПР433/001 і саме вказаний номер договору використовується Позивачем у актах приймання-передачі теплової енергії, рахунках, вимогах про оплату, тощо.

У відповідності до п. 5 типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії, розміщеного на сайті ТОВ «КППВ» у мережі інтернет, виконавець зобов'язується надавати споживачу послугу відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.

Відповідно до пункту 11 Договору, обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 р. № 315 (далі - Методика розподілу).

Багатоквартирний будинок за адресою АДРЕСА_1 обладнано декількома вузлами комерційного обліку теплової енергії, проте приміщення споживача має окреме відгалуження теплової мережі перед приладом обліку.

Пункт 9 розділу І Методики розподілу встановлює, що у разі, якщо окреме приміщення будівлі/будинку, яке є самостійним об'єктом нерухомого майна, має окремий інженерний ввід зовнішньої інженерної мережі або окреме відгалуження перед вузлом комерційного обліку та не оснащене вузлом обліку комунальної послуги, то при наданні цьому приміщенню послуги з постачання теплової енергії, обсяг спожитої цим приміщенням теплової енергії визначається як різниця між фактичним обсягом спожитої у будівлі/будинку теплової енергії у розрахунковому періоді (розраховується відповідно до формули 11 цієї Методики) та показаннями вузла комерційного обліку теплової енергії у будівлі/будинку.

Враховуючи викладене, обсяг споживання послуги приміщенням Відповідача визначається згідно вимог пункту 9 розділу І Методики розподілу та формули 11 пункту 2 розділу ІІІ Методики розподілу наступним чином:

1. Виконавець послуги розрахунковим способом визначає нормативний обсяг споживання теплової енергії всім будинком, у тому числі, і приміщенням Відповідача.

2. Виконавець послуги знімає показання вузлів комерційного обліку теплової енергії, встановлених у будинку.

3. Виконавець послуги віднімає від обсягу споживання теплової енергії всім будинком, визначеного розрахунковим способом, показання вузлів комерційного обліку теплової енергії, встановлених у будинку. Різниця між вказаними показниками є обсягом споживання теплової енергії приміщеннями, що мають окремі відгалуження перед вузлами комерційного обліку.

4. Так як у будинку за адресою АДРЕСА_1 наявні два приміщення, що мають окреме відгалуження перед вузлом комерційного обліку загальною площею 2 060,3 кв. м. (відповідна інформація відображена у довідках про розподіл теплової енергії), визначений згідно пункту 3 обсяг теплової енергії розподіляється між вказаними приміщеннями пропорційно їх опалювальній площі.

Алгоритм розрахунку споживання теплової енергії детально наведений в довідках про розрахунок вартості теплової енергії (а.с. 37-42).

Показники середньої місячної фактичної температури зовнішнього повітря, використані при розрахунках, визначені у відповідності до довідок Сумського обласного центру з гідрометеорології (а.с. 43-48).

Обсяги споживання теплової енергії згідно засобів комерційного обліку теплової енергії визначені згідно відомостей показань приладів обліку у житловому будинку та звітів про споживання теплової енергії (а.с. 49-70).

Згідно пункту 24 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019р. № 830 (далі- Правила), розподіл між споживачами обсягу спожитої у будівлі послуги здійснюється з урахуванням показань вузлів розподільного обліку/приладів-розподілювачів теплової енергії, а у разі їх відсутності - пропорційно опалюваній площі (об'єму) приміщення споживача відповідно до Методики розподілу.

Пунктом 1 Правил визначено, що опалюваною площею (об'ємом) приміщення є загальна площа (об'єм) приміщення без урахування площі лоджій, балконів, терас.

Згідно пункту 10 Методики, базою для розподілу загального обсягу спожитої теплової енергії у будівлі/будинку за відсутності приладів розподільного обліку теплової енергії є опалювана площа приміщень, зазначена у договорі про надання послуги з постачання теплової енергії.

У разі, якщо відомості про опалювану площу не були надані споживачем, базою для розподілу загального обсягу спожитої теплової енергії у будівлі/будинку за відсутності приладів розподільного обліку теплової енергії є загальна площа приміщення у метрах квадратних, визначена за даними, зазначеними у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а у разі відсутності у ньому інформації про окремі приміщення - за даними, зазначеними у документах, що посвідчують право власності на такі приміщення.

Враховуючи те, що у приміщенні Відповідача відсутні лоджії, балкони та тераси, у відповідності до Правил та Методики, загальна опалювальна площа належного Відповідачу приміщення дорівнює його загальній площі, вказаній у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

У відповідності до статті 20 Закону України «Про теплопостачання», тариф на послуги постачання теплової енергії є регульованим.

Пункт 4.4 Договору встановлює, що вартістю послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

У період листопад 2021 року - квітень 2022 року тариф на послуги з постачання теплової енергії ТОВ «КППВ» був встановлений рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.11.2022р. № 636 «Про встановлення Товариству з обмеженою відповідальністю «Котельня північного промислового вузла» тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання, тарифів на послуги з постачання теплової енергії» (а.с. 71-74) на рівні 7 689,34 грн за 1 Гкал (з ПДВ) для категорії «інші споживачі».

У період листопад 2022 року - квітень 2023 року тариф на послуги з постачання теплової енергії ТОВ «КППВ» був встановлений рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради 27.10.2022 № 476 «Про застосування тарифів на теплову енергію, (її виробництво, транспортування, постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано» на рівні 6 407,78 грн за 1 Гкал (без ПДВ) для категорії споживачів «інші споживачі» (пункт 1.1.3.1 вказаного рішення).

На виконання умов Договору в період з листопада 2021 року по квітень 2023 року Позивачем було надано Відповідачу послуги з постачання теплової енергії, що підтверджується актами приймання-передачі теплової енергії по Договору, у тому числі:

- акт прийому-передачі послуг з постачання теплової енергії у березні 2023р. від 31.03.2023р. на суму 431350,13 грн (а.с. 78);

- акт прийому-передачі послуг з постачання теплової енергії у квітні 2023р. від 30.04.2023р. на суму 23 047,38 грн (а.с. 80).

Акти прийому-передачі теплової енергії не було підписано Відповідачем, тому листом № 769 від 29.05.2023 Позивач повторно направив відповідні документи Відповідачу засобами поштового зв'язку, проте Відповідач підписані акти не повернув, письмової відмови від підписання актів не надав.

Враховуючи викладене, Позивач зазначає, що вказані у актах суми заборгованості за послуги з постачання теплової енергії розраховані з урахуванням площі приміщення Відповідача, зазначеної в правовстановлюючих документах на нежитлове приміщення, та розраховані у відповідності до вимог чинного законодавства, що підтверджується довідками про розподіл теплової енергії.

Відповідно до п. 4.4 Договору розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць.

Споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу (пункт 4.7 Договору).

Однак, станом на день подання позовної заяви, Відповідач жодного разу не оплатив послуги по договору.

Таким чином, станом на дату подачі позовної заяви сума боргу Відповідача перед Позивачем за спожиті послуги з постачання теплової енергії за період з листопада 2021 року по квітень 2023 року становить 454397,51 грн.

Крім цього, на думку позивача, відповідачем самовільно було проведено відключення нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення.

Так, механізм відключення житлових будинків та окремих квартир від мереж централізованого опалення визначається «Порядком відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води», затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року № 169 ( далі - Порядок ).

Згідно з пунктом 3 розділу ІІІ Порядку, для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення.

Виконання робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП здійснюється виконавцем робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання або постачання гарячої води чи іншим залученим власником суб'єктом господарювання, які у випадках, передбачених законодавством, мають ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, з обов'язковим переліком робіт із монтажу внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання (пункт 9 розділу ІІІ Порядку).

Для виконання робіт із відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення повідомляє виконавця відповідної комунальної послуги та виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води про своє рішення щодо відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП шляхом подання письмової заяви в довільній формі, у якій зазначається наявність підстави для такого рішення згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (пункт 10 розділу ІІІ Порядку).

До заяви додається копія витягу з протоколу засідання Комісії про розгляд питання щодо відокремлення (відключення) такої квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, а також копія проекту такого відокремлення (відключення).

Згідно з положеннями пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та пункту 1 розділу ІІІ Порядку, власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Станом на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 не відповідав вимогам пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги», так як хоча б половина квартир та нежитлових приміщень відповідного будинку не була відокремлена (відключена) від централізованого опалення та гарячого водопостачання.

Крім того, як випливає з інформації, наданої Департаментом інфраструктури міста Сумської міської ради, Відповідач не звертався до Сумської міської ради з письмовою заявою про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання, не отримував необхідного погодження, а отже, Відповідач самовільно здійснив відключення приміщень від системи постачання теплової енергії без залучення уповноваженої організації та без розробленого проекту відключення.

Тому позивач вважає, що відповідач зобов'язаний оплачувати послуги Позивача з постачання теплової енергії в такому ж порядку і розмірах, якби відключення приміщення від мереж теплопостачання ним проведено не було.

Відповідач заперечує проти позову у повному обсязі та вважає, що відключення від централізованого опалення було проведено у 2014 році відповідно до вимог діючого на той час законодавства.

24.06.2010 року між Управлінням майна комунальної власності Сумської міської ради (Орендодавець) та підприємцем ОСОБА_1 (Орендар, Відповідач) було укладено договір оренди нерухомого майна № УМКВ - 0309 (надалі - Договір оренди). Предметом договору було тимчасове платне користування нежитловим підвальним приміщенням за адресою: АДРЕСА_1 площею 348,3 кв. м., (надалі - Об'єкт оренди або Приміщення).

У відповідності до п. 6.2.10 Договору оренди Орендар протягом строку дії Договору оренди мав право проводити реконструкцію, технічне переоснащення, поліпшення Об'єкта оренди лише за письмовою згодою Орендодавця при умові обґрунтування необхідності проведення цих робіт та при наявності узгодженої проектно-кошторисної документації, копію якої мав надати Орендодавцю.

26.06.2010 року Управління майна комунальної власності надало згоду Позивачу на поліпшення орендованого майна, що підтверджується копією повідомлення № 09-1941/01-10.

У подальшому Відповідачем було ініційоване здійснення обстеження і оцінку технічного стану будівельних конструкцій нежитлових вбудованих приміщень підвалу за адресою: АДРЕСА_1 .

У відповідності до акту технічного стану нежитлових вбудованих приміщень, підвалу за адресою: АДРЕСА_1 у п. 1.4. серед іншого зазначено наступне: "7. Інженерні мережі знаходяться в незадовільному стані. Вентиляція, водопровід, каналізація і опалення відсутні. Мережа електроосвітлення потребує капітального ремонту". У розділі "Висновки" зазначено, що для подальшої нормальної експлуатації нежитлових приміщень необхідно усунути причини замокання стін, виконати інженерні мережі згідно з технологічними вимогами і тд.

Після того, як Відповідачем було отримано дозвіл на поліпшення приміщення, останній приступив до організації проведення робіт, спрямованих на поліпшення Приміщення (розрахунок кошторису, розробка проектної документації).

Експертним звітом ДП «Укрдержбудекспертиза» у Сумській області від 19.10.2012 року № 19-1673-12/К було погоджено робочий проект «Перепланування та переобладнання з влаштуванням окремого входу нежитлового приміщення під магазин непродовольчих товарів по АДРЕСА_1 ».

У подальшому було проведено ряд робіт, у т.ч. шляхом улаштування індивідуального джерела опалення. Уся документація на облаштування системи індивідуального опалення наявна у Відповідача.

06.10.2014 року між ФОП ОСОБА_1 та ПАТ «СУМИГАЗ» було укладено договір № 393, предметом якого було виконання комплексу робіт по підготовці та виготовленню технічних умов на виконання проекту (проектно-кошторисної документації) внутрішнього газопостачання топкової вбудованого нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 .

У відповідності до копії технічних умов № 25-в від 03.10.2014 року, що були видані ФОП ОСОБА_1 від ПАТ "СУМИГАЗ", «дозволяється встановлення газових приладів: опалювальний прилад одно/двоконтурний в приміщені будинку».

Після проведення поліпшень приміщення, у т.ч. облаштування системи індивідуального опалення, наказом Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради № 06.01-10/86 від 22.05.2017 року було прийняте рішення про приватизацію шляхом викупу нежитлового приміщення площею 348,3 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 і орендується ФОП ОСОБА_1 .

При цьому, було визначено, що оцінка нежитлового приміщення здійснюється станом на 31.05.2017.

25.07.2017 року між Департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради та ФОП ОСОБА_1 було укладено договір купівлі-продажу нежитлового приміщення шляхом викупу, посвідченого приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу Ануфрієвим А.О. та зареєстровано в реєстрі за № 1189. Таким чином, Приміщення перейшло у приватну власність ФОП ОСОБА_1 , де перебуває і на сьогоднішній день.

Відповідачем до відзиву додані копії зазначених вище доказів.

Порядок відключення від мереж централізованого опалення у 2012 році був урегульований Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005 «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого опалення» (далі по тексту - Наказ №4).

Так, відповідно до п. 1.2. Наказу №4 для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії

Пунктом 2.1. Наказу №4 передбачено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.

Відповідно до п. 2.2. Наказу №4 комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від

мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

Також, згідно із п.п. 2.2.1 Наказу №4 при позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.

Представник відповідача звернувся до 12.04.2024 з адвокатським запитом до Департаменту інфраструктури міста Суми, у відповідь на який було повідомлено, що керуючись вимогами Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, виконавчим комітетом Сумської міської ради рішенням від 23.05.2006 № 280 було створено постійно діючу міську міжвідомчу комісію з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання.

Положенням про роботу постійно діючої міської міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, яке є додатком 2 до рішення виконавчого комітету від 23.05.2006 № 280, передбачалось, що організаційно-технічне забезпечення роботи комісії здійснюється управлінням житлово-комунального господарства Сумської міської ради, в діяльності якого не утворювались документи Національного архівного фонду.

Положенням про роботу постійно діючої міської міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, яке є додатком 2 до рішення виконавчого комітету від 02.01.2011 № 485, було визначено, що організаційно-технічне забезпечення роботи комісії здійснює відділ з охорони праці Сумської міської ради.

Згідно з пунктом 15 чинного до 01.01.2013 Переліку типових документів, що утворюються в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших підприємств, установ та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України від 20.07.1998 №41, строк зберігання постанов, рішень, рекомендацій, протоколів, стенограм постійно діючих наукових, експертних методичних, консультативних комітетів, рад, комісій за місцем проведення в організаціях, в діяльності яких не утворюються документи Національного архівного фонду, становив 3 роки.

Протоколи засідань комісій, утворених відповідно до рішень виконавчого комітету від 23.05.2006 № 280 та від 02.01.2011 № 485, управлінням житлово-комунального господарства Сумської міської ради та відділом з охорони праці Сумської міської ради до Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради не передавались.

Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 17.02.2015 № 87 були внесені зміни до рішення виконаного комітету від 02.08.2011 № 485 «Про створення постійно діючої міської міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води» (зі змінами). Пунктом 4.7 додатку 2 до даного рішення визначено, що організаційно-технічне забезпечення роботи комісії здійснює департамент інфраструктури міста Сумської міської ради.

В період з 2015 року по теперішній час питання надання дозволу на відключення нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води комісією не розглядалося.

Слід зазначити, що законодавством не передбачено обов'язку споживачів, в яких встановлено системи індивідуального опалення, повторно підтверджувати відключення від мереж централізованого опалення з наданням відповідних документів у разі зміни теплопостачальної організації.

Таким чином, відповідач належними та допустимими доказами підтвердив факти: - відсутності опалення на момент отримання приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , в оренду (2011 р) (обстеження і оцінки технічного стану будівельних конструкцій підвалу за адресою: АДРЕСА_1 );

- Отримання дозволу та технічних умов №25-В від 06.10.2014 від РГК «Сумигаз» на проектування внутрішнього газопостачання - топкової вбудованого нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 (договір №393 від 06.10.2014, технічні умови №25-В від 06.10.2014);

- Укладення договору із ПАТ «Сумигаз» на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №41APSmz475-17 від 14.02.2017 за адресою: (точка комерційного обліку) АДРЕСА_1 .

Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи

Зміст доказів - це будь-які фактичні дані, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.

Так, у справі за позовом про стягнення заборгованості за отримані послуги, є фактичні дані про отримання споживачем послуг від постачальника цих послуг.

У Законах України "Про житлово-комунальні послуги", "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", "Про теплопостачання", "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", у Правилах надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року N 830 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2021 року N 1022) визначені первинні документи, які підтверджують надання комунальних послуг на підставі первинних документів за рахунок засобів обліку, данні яких фіксуються відповідно до законодавства.

Так, комерційний облік комунальних послуг (далі - комерційний облік) - визначення за допомогою вузла комерційного обліку або за встановленими правилами у передбачених цим Законом випадках кількісних та якісних показників комунальної послуги, вимірювання яких забезпечується вузлом обліку, на підставі яких проводяться розрахунки за спожиті комунальні послуги.

Кількісний показник комунальних послуг - кількість одиниць виміру обсягу отриманої споживачем комунальної послуги, визначена відповідно до показань вузла обліку та/або вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.

Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України “Про житлово-комунальні послуги», чинного на час виникнення спірних правовідносин, залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:

1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);

2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо);

3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо);

4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

Разом з тим, вказаний обов'язок виникає лише в разі отримання споживачем певних послуг.

Отже, питання щодо фактичного користування житлово-комунальними послугами входить до предмета доказування в справі та має істотне значення для її правильного вирішення.

В Україні визнається й діє принцип верховенства права (ч.1 ст.8 Конституції). Суддя,

здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права (ч.1 ст.129 Конституції).

Одним з елементів верховенства права є дотримання прав людини, зокрема права сторони спору на представлення її позиції та права на справедливий судовий розгляд (пп.41 і 60 доповіді “Верховенство права», схваленої Венеціанською комісією на 86-му пленарному засіданні, м. Венеція, 25- 26.03.2011).

Згідно п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий розгляд його справи судом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Ідея справедливого судового розгляду передбачає здійснення судочинства на засадах рівності та змагальності сторін.

Рівність сторін передбачає, що кожній стороні має бути надана можливість представляти справу та докази в умовах, що не є суттєво гіршими за умови опонента (рішення Європейського суду з прав людини у справі “Домбо Бегеєр Б.В. проти Нідерландів» (“Dombo Beheer B.V. v. the Netherlands») від 27.10.93, заява №14448/88, §33).

Створення рівних можливостей учасникам процесу в доступі до суду та до реалізації та захисту їхніх прав є частиною гарантій справедливого правосуддя, зокрема принципів рівності та змагальності сторін.

Реалізація принципу змагальності в цивільному процесі та доведення перед судом обґрунтованості своїх вимог є конституційною гарантією (ст.129 Конституції).

Висновки суду.

Оскільки позивачем не доведено факт надання відповідачу послуг з централізованого опалення нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 у листопаді 2021 - квітні 2023, суд відмовляє у позові у повному обсязі.

Також суд зазначає, що враховуючи необґрунтованість позовних вимог за основним боргом, також є необґрунтованими похідні вимоги щодо стягнення пені, 3% річних та інфляційних втрат.

Розподіл судових витрат між сторонам.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що у позові відмовлено повністю, витрати зі сплати судового збору в розмірі 6446 грн 40 коп. покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. У позові Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельня північного промислового вузла» до відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення 537200 грн 15 коп. - відмовити повністю.

2. Судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 6446 грн 40 коп. покласти на позивача.

3. Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

4. Згідно з ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 19.03.2025.

Суддя О.Ю. Резніченко