Ухвала від 19.03.2025 по справі 917/1648/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018

Код ЄДРПОУ 03500004

УХВАЛА

про зміну порядку способу виконання рішення

19.03.2025 Справа № 917/1648/21

Суддя Господарського суду Полтавської області Дмитро Сірош, розглянув заяву Заступника керівника Полтавської обласної прокуратури про зміну порядку та способу виконання рішення суду (вх. № 2399 від 20.02.2025) у справі за позовом

в. о. керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області

до Малоперещепинської сільської ради,

Фермерське господарство “Династія - 2012» та

ОСОБА_1

про визнання незаконними та скасування рішень сесії, визнання недійсним договору оренди землі та додаткової угоди до договору оренди землі, скасування державної реєстрації права оренди та повернення земельної ділянки

УСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Полтавської області від 17.01.2022 у справі № 917/1648/21 задоволено позов в.о. керівника Решетил і вської окружної прокуратури, поданого в інтересах держави в особі Новосанжарської селищної ради Полтавського району до Малоперещепинської сільської ради, ФГ «Династія-2012» та ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування рішень сесії, визнання недійсними договору оренди землі та додаткової угоди, скасування державної реєстрації права оренди та повернення земельної ділянки.

Так, вказаним рішенням стягнуто солідарно з Малоперещепинської сільської ради, ФГ «Династія-2012» та ОСОБА_1 на користь Полтавської обласної прокуратури витрати по сплаті судового збору в сумі 15 890,00 грн.

На виконання зазначеного рішення Господарським судом Полтавської області 15.02.2022 видано судовий наказ про стягнення судових витрат з Малоперещепинської сільської ради.

Обласною прокуратурою відповідно до статті 327 Господарського процесуального кодексу України направлено заяву про виконання рішення суду разом з судовим наказом до казначейства.

Управлінням Державної казначейської служби України у Новосанжарському районі Полтавської області (далі - Управління) листом від 08.04.2024 № 02-1 8-06/213 повернуто обласній прокуратурі судовий наказ на підставі підпункту 3 пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», у зв'язку з відсутністю в управлінні Казначейства відкритих рахунків Малоперещепинської сільської ради (код ЄДРПОУ - 21044237) у зв'язку з її приєднанням до Новосанжарської селищної ради (код ЄДРПОУ 21044987).

Обласною прокуратурою 10.01.2025 скеровано до Управління запит № 15/1-27вих-25, в якому просила повідомити відомості про те, з яких рахунків здійснюються видатки, у тому числі сплата судових витрат та інших платежів Новосанжарською селищною радою або про відкриті рахунки органів, яким делеговано відповідні повноваження Новосанжарською селищною радою.

Листом від 27.01.2025 № 02-18-06/76 Управлінням повідомлено, що на обслуговуванні Управління Новосанжарська селищна рада не перебуває, водночас видатки здійснюються через рахунки Виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради (код ЄДРПОУ 04382553).

Відповідно до частини 1 та 3 статті 331 Господарського процесуального кодексу України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

У частині 3 статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» зазначено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Поняття "спосіб" і "порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, встановленого статтею 16 Цивільного кодексу України. Отже, під зміною способу виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб. Зокрема, зміна способу виконання рішення можлива шляхом видозмінення зазначеної у рішенні форми виконання (грошової чи майнової), тобто за відсутності у боржника присудженого позивачеві майна в натурі або грошових коштів, достатніх для покриття заборгованості.

Зміна способу та порядку виконання рішення є однією з процесуальних гарантій захисту та відновлення захищених судом прав та інтересів фізичних і юридичних осіб. Зі змісту та призначення інституту зміни способу виконання рішення, ухвали, постанови, вбачається, що він є ефективним процесуальним засобом на гарантування виконання рішення (пункт 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 № 11-рп/2012).

Відповідно до підпункту 1 пункту 9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України рішення суду про стягнення (арешт) коштів держаного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України виключно для виконання.

Згідно з підпунктом 3 пункту 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою КМУ від 03 серпня 2011 року № 845, орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання, крім випадків виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган згідно із Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 11 вищевказаного Закону виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Згідно зі статтею 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Частиною 2 статті 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські, районі в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.

Статтею 2 Бюджетного Кодексу України визначено, що головні розпорядники бюджетних коштів - бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 цього Кодексу отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень.

Відповідно до пункту 3 статті 22 Бюджетного Кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.

Частиною 1 статті 18 Господарського процесуального кодексу України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Також, при розгляді зазначеної заяви суд враховує положення підпункту 4 пункту 102 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про виконавче провадження» відповідно до якого тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в У країн» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.

З огляду на те, що Новосанжарська селищна рада Полтавської області не є розпорядником коштів бюджету та не має рахунків в органах державного казначейства, а отже, з метою подальшого виконання рішення суду у цій справі, суд дійшов висновку про задоволення заяви про зміну порядку та способу виконання судового рішення шляхом стягнення присуджених грошових коштів з рахунку розпорядника бюджетних коштів - Виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради (код ЄДРПОУ-04382553).

Разом з цим, зміна способу і порядку виконання рішення Господарського суду Полтавської області не змінює останнє по суті.

Керуючись статтями 234, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Заступника керівника Полтавської обласної прокуратури про зміну порядку та способу виконання рішення суду (вх. № 2399 від 20.02.2025) задовольнити.

Змінити спосіб і порядок виконання рішення у справі № 917/1648/21 шляхом стягнення з Виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради (39300, Україна, Полтавський р-н, Полтавська обл., селище Нові Санжари, вулиця Центральна, будинок, 23, код ЄДРПОУ-04382553) на користь на користь Полтавської обласної прокуратури (місто Полтава, вулиця 1100-річчя Полтави, 7, р/р UA118201720343130001000006160, банк ДКСУК м. Київ МФО 820172, код ЄДРПОУ 02910060) 15890,00 грн витрат зі сплати судового збору.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку у строки, визначені статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Дмитро Сірош