Рішення від 10.03.2025 по справі 905/1617/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

РІШЕННЯ

іменем України

10.03.2025р. Справа №905/1617/24

Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання Сєврової Н.П. розглянув у відкритому засіданні матеріали справи

за позовом Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 24812116)

до відповідача ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ФР-101" (код ЄДРПОУ 34752850; 01014, МІСТО КИЇВ, ЗАЛІЗНИЧНЕ ШОСЕ, БУДИНОК 57)

про стягнення 3 055 500,85 грн.,

Представники сторін участь у судовому засіданні не приймали

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Краматорська міська рада звернулась до Господарського суду Донецької області з позовом до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ФР-101" про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі 3 055 500,85 грн. орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267 без оформлених правовстановлюючих документів за період з 01.07.2022 по 30.11.2024.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 27.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1617/24, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 28.01.2025 року.

28.01.2025 від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання на іншу дату для підготовки до розгляду даної справи та формування позиції Відповідача.

28.01.2025 від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника позивача та підтримку позовних вимог у повному обсязі.

28.01.2025 до суду позивачем надано клопотання про долучення до матеріалів справи доказів, а саме листів спеціалізованих органів, відповідальних за адміністрування податків та зборів.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 28.01.2025 задоволено клопотання відповідача про відкладення підготовчого засідання на іншу дату, підготовче засідання відкладено на 17.02.2025 року о 14:40 год.; відповідачу встановлено строк до 15.02.2025 для надання відзиву.

Відповідачу було надано достатнього часу для надання відзиву (до 15.02.2025), проте станом на 17.02.2025 року відзив на позовну заяву до суду не надходив, про дату та час судового засідання відповідача повідомлено належним чином.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 17.02.2025 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 10.03.2025.

Проте, станом на 10.03.2025, від відповідача ТОВ "ФР-101" відзиву до суду не надходило.

Представники сторін у судовому засіданні 10.03.2025 участь не приймали, про дату та час розгляду справи сторони були повідомлені належним чином. На підставі п.3 ст.222 Господарського процесуального кодексу України суд оголошує про проведення судового засідання без фіксування судового процесу технічними засобами.

Щодо повідомлення відповідача ТОВ "ФР-101" про розгляд справи.

Судом встановлено, що відповідач зареєстрував електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» ЄСІТС.

Як зазначено в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридичною адресою відповідача-1 є: 01014, МІСТО КИЇВ, ЗАЛІЗНИЧНЕ ШОСЕ, БУДИНОК 57.

Судом були вчинені всі належні дії для своєчасного повідомлення відповідача про розгляд даної справи. Ухвала суду про відкриття провадження у справі №905/1617/24 надіслана відповідачу рекомендованим листом (штрихкодовий ідентифікатор 2600998179170) з повідомленням про вручення на його юридичну адресу вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Вказане відправлення вручено представнику відповідача за довіреністю 03.01.2025.

Відповідно до ч.7 статті 6 Господарського процесуального кодексу України особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Згідно з п.2 ч.6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є, зокрема, день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Ухвала Господарського суду від 28.01.2025, якою було задоволено клопотання відповідача про відкладення підготовчого засідання на іншу дату та встановлено відповідачу строк до 15.02.2025 для надання відзив на позовну заяву з підтверджуючими доказами, доставлена до електронного кабінету відповідача 28.01.2025 о 18:51год.

Ухвала Господарського суду Донецької області від 17.02.2025 про закриття підготовчого провадження та призначення розгляду справи по суті на 10.03.2025, доставлена до електронного кабінету відповідача 19.02.2025 о 01:49год.

Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався, свої пояснення стосовно позову до суду не подав. Будь-яких інших заяв або заперечень від сторін не надходило.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно із частинами 1, 2 статті 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Суд зазначає, що судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).

Враховуючи вищевикладене, судом було вжито всіх можливих заходів для належного повідомлення відповідачів про розгляд справи №905/1617/24.

Згідно із ст.2 Господарського процесуального кодексу України однією із засад господарського судочинства є розумність строків розгляду справи.

Суд зазначає, що станом на дату винесення цього рішення відповідачем не надано відзиву на позовну заяву.

У разі ненадання відповідачами відзивів у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.9 ст.165 Господарського процесуального кодексу України).

З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін та за наявними в ній матеріалами.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що підтверджується інформаційною довідкою від 12.08.2024 №390588125, ТОВ «ФР-101» (надалі - Відповідач) на підставі договору оренди землі, серія та номер: 27332717, виданого 29.03.2019, видавник: Краматорська міська рада та дозволу на будівельні роботи, серія та номер: 09/09/1103, виданого 15.12.2009, видавник: Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області набуло право власності на об'єкт незавершеного будівництва, нежитлову нерухомість - торгівельно-розважальний центр загальною площею 12400,00 кв. м, усього під забудовою 5670,3 кв., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1809638414129.

Зазначений об'єкт нерухомості знаходиться на земельній ділянці, яка має кадастровий номер 1412900000:00:004:0267. Вказана земельна ділянка є комунальною власністю Краматорської міської ради (надалі - Позивач), право власності зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером відомостей про речове право 27332510, реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 1613923914129, що підтверджує інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 390588125 від 12.08.2024.

Згідно відомостей Державного земельного кадастру (витяг про земельну ділянку №НВ-1400165112024 від 02.09.2024 року), земельна ділянка з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267 знаходиться за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Бєляєва, площа 1,2400 га, вид цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код КВЦПЗ 03.07). Земельна ділянка за формою власності є комунальною, належить до категорії земель житлової та громадської забудови.

Попереднім землекористувачем земельної ділянки з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267 було Товариство з обмеженою відповідальністю «ФР-101», з яким на підставі рішення міської ради від 31.03.2021 № 7/VIII-347 «Про поновлення договорів оренди землі юридичним та фізичним особам» і від 28.04.2021 № 8/VIII-412 «Про внесення змін до деяких рішень міської ради щодо регулювання земельних відносин» було укладено договір оренди землі №: б/н від 23.06.2021 р. Строк дії договору складав 1 рік. Розмір орендної плати за договором становив 7 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становила на час складання договору загальну суму на рік - 1 006 101, 52 грн. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Міжміського управління у містах Краматорську та Дружківці головного управління Держгеокадастру у Донецькій області № 864 від 02.04.2021 р. на час складання договору становила 14 372 878,91 грн. За укладеним договором, цільове призначення земельної ділянки: «КВЦПЗ: 03.07»; категорія землі за основним цільовим призначенням - «землі житлової та громадської забудови». Земельна ділянка передана в оренду для будівництва та обслуговування торгово-розважального центру. Термін дії укладеного договору закінчився 23.06.2022 року. Станом на день подання цієї позовної заяви, звернень від Відповідача щодо поновлення договору оренди землі на адресу Краматорської міської ради не надходило.

Станом на день подання позову до суду, речове право на земельну ділянку з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267 у Державному реєстрі речових прав за ТОВ «ФР-101» не зареєстровано. Таким чином, Відповідач використовує земельну ділянку комунальної власності без виникнення права власності/користування такою земельною ділянкою та без здійснення державної реєстрації цих прав відповідно до вимог статей 125, 126 Земельного кодексу України.

Незважаючи на відсутність належно оформленого права користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267, Відповідач, маючи у власності об'єкт нерухомості, який знаходиться на зазначеній земельній ділянці комунальної форми власності, в період з 01.07.2022 по 30.11.2024 не вносив орендну плату за користування земельною ділянкою, внаслідок чого зберіг у себе грошові кошти у розмірі орендної плати, які складають у загальній сумі 3 055 500,85 грн., які є безпідставно набутим майном.

01.10.2024 року членами робочої групи з обстеження земельних ділянок комунальної власності, діючими на підставі розпорядження начальника Краматорської міської військової адміністрації від 30.09.2024 №1038-р (додається), відповідно до положень Земельного кодексу України, ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», проведено обстеження земельної ділянки, що розташована на перехресті вул. Бєляєва та вул. Кришталева (кадастровий номер 1412900000:00:004:0267) про що складено акт обстеження земельної ділянки № 5.

Обстеження проведено у зв'язку з використанням вказаної земельної ділянки комунальної власності без правовстановлюючих документів та несплатою орендної плати за землю.

За результатами проведеного обстеження земельної ділянки на місцевості (розділ 2 Акту) встановлено, що на земельній ділянці комунальної власності з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267 знаходиться залізобетонний одноповерховий каркас недобудованої будівлі. Територія незавершеного будівництва захаращена зеленою гущавиною. Доступ до земельної ділянки вільний, без огорожі. На час обстеження на земельній ділянці відсутні ознаки ведення господарської діяльності, будь-яких зовнішніх пошкоджень незавершеного будівництва від ракетних обстрілів візуально не виявлено.

З метою досудового врегулювання спору, 09.02.2024 року Краматорською міською військовою адміністрацією Краматорського району Донецької області на адресу Відповідача направлявся лист № вих. 01-26/340, в якому посилаючись на статті 116, 125, 206 Земельного кодексу України зазначено, що земельна ділянка комунальної власності з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267 використовується Відповідачем без оформлення правовстановлюючих документів, орендна плата не сплачується, в тому числі зазначено про необхідність оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку. Зазначено, що внаслідок бездіяльності Відповідача щодо оформлення належним чином права користування зазначеною земельною ділянкою, за період з 01.07.2022 по 31.01.2024 за рахунок не сплати орендної плати за землю Товариство з обмеженою відповідальністю «ФР-101» отримало безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за землю в сумі 1 944 229,08 грн.

Розрахунок безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю комунальної власності з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267 є додатком до листа Краматорської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області № вих. 01-26/340 від 09.02.2024 року.

Лист Краматорської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «ФР-101» було направлено 14.02.2024 року з використанням послуг АТ «Укрпошта» рекомендованим листом № 8431307010593, що підтверджує довідка Ф.119 АТ «Укрпошта». 20.02.2024 року лист №8431307010593 було вручено адресату, що підтверджує підпис одержувача (додається).

За даними фінансового управління Краматорської міської ради від Відповідача не було жодних надходжень до міського бюджету за період з 01.07.2022 по 30.11.2024.

Станом на день подачі позову, жодних заяв чи клопотань від Товариства з обмеженою відповідальністю «ФР-101», з приводу оформлення договірних орендних відносин, до Краматорської міської ради не надходило.

Вважаючи порушеним своє право, Краматорська міська рада звернулося до Господарського суду Донецької області, у якому просить стягнути з ТОВ «ФР-101» безпідставно збережені кошти у розмірі 3055500,85 грн. орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267 без оформлених правовстановлюючих документів за період з 01.07.2022 по 30.11.2024.

Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються нормами Конституції України, Цивільного, Земельного кодексів України, Закону України «Про оренду землі».

Згідно статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Відповідно до положень п. «б» ч. 1 ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

За змістом ч.1 ст. 122 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Частина 1 ст. 123 Земельного кодексу України наголошує, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

У відповідності з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями.

Керуючись ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

За ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за положенням ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Частиною 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України визначено, що положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Оскільки ТОВ «ФР-101» не є власником або постійним землекористувачем зазначеної земельної ділянки, тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдиною можливою формою здійснення плати за землю для нього є орендна плата (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі -ПКУ) плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати.

Пунктом 63.3 ст. 63 ПКУ встановлено обов'язок платників податків стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 01 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями (п. 286.2 ст. 286 ПКУ).

У судовому засіданні встановлено, що за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що підтверджується інформаційною довідкою від 12.08.2024 №390588125, ТОВ «ФР-101» (надалі - Відповідач) на підставі договору оренди землі, серія та номер: 27332717, виданого 29.03.2019, видавник: Краматорська міська рада та дозволу на будівельні роботи, серія та номер: 09/09/1103, виданого 15.12.2009, видавник: Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області набуло право власності на об'єкт незавершеного будівництва, нежитлову нерухомість - торгівельно-розважальний центр загальною площею 12400,00 кв. м, усього під забудовою 5670,3 кв., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1809638414129.

Зазначений об'єкт нерухомості знаходиться на земельній ділянці, яка має кадастровий номер 1412900000:00:004:0267. Вказана земельна ділянка є комунальною власністю Краматорської міської ради (надалі - Позивач), право власності зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером відомостей про речове право 27332510, реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 1613923914129, що підтверджує інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 390588125 від 12.08.2024.

Згідно відомостей Державного земельного кадастру (витяг про земельну ділянку №НВ-1400165112024 від 02.09.2024 року), земельна ділянка з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267 знаходиться за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Бєляєва, площа 1,2400 га, вид цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код КВЦПЗ 03.07). Земельна ділянка за формою власності є комунальною, належить до категорії земель житлової та громадської забудови.

Попереднім землекористувачем земельної ділянки з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267 було Товариство з обмеженою відповідальністю «ФР-101», з яким на підставі рішення міської ради від 31.03.2021 № 7/VIII-347 «Про поновлення договорів оренди землі юридичним та фізичним особам» і від 28.04.2021 № 8/VIII-412 «Про внесення змін до деяких рішень міської ради щодо регулювання земельних відносин» було укладено договір оренди землі №: б/н від 23.06.2021 р. Строк дії договору складав 1 рік. Розмір орендної плати за договором становив 7 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становила на час складання договору загальну суму на рік - 1 006 101, 52 грн. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Міжміського управління у містах Краматорську та Дружківці головного управління Держгеокадастру у Донецькій області № 864 від 02.04.2021 р. на час складання договору становила 14 372 878,91 грн. За укладеним договором, цільове призначення земельної ділянки: «КВЦПЗ: 03.07»; категорія землі за основним цільовим призначенням - «землі житлової та громадської забудови». Земельна ділянка передана в оренду для будівництва та обслуговування торгово-розважального центру. Термін дії укладеного договору закінчився 23.06.2022 року. Станом на день подання цієї позовної заяви, звернень від Відповідача щодо поновлення договору оренди землі на адресу Краматорської міської ради не надходило.

Станом на день подання позову до суду, речове право на земельну ділянку з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267 у Державному реєстрі речових прав за ТОВ «ФР-101» не зареєстровано. Таким чином, Відповідач використовує земельну ділянку комунальної власності без виникнення права власності/користування такою земельною ділянкою та без здійснення державної реєстрації цих прав відповідно до вимог статей 125, 126 Земельного кодексу України.

Незважаючи на відсутність належно оформленого права користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267, Відповідач, маючи у власності об'єкт нерухомості, який знаходиться на зазначеній земельній ділянці комунальної форми власності, в період з 01.07.2022 по 30.11.2024 не вносив орендну плату за користування земельною ділянкою, внаслідок чого зберіг у себе грошові кошти у розмірі орендної плати, які складають у загальній сумі 3 055 500,85 грн., які є безпідставно набутим майном.

01.10.2024 року членами робочої групи з обстеження земельних ділянок комунальної власності, діючими на підставі розпорядження начальника Краматорської міської військової адміністрації від 30.09.2024 №1038-р (додається), відповідно до положень Земельного кодексу України, ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», проведено обстеження земельної ділянки, що розташована на перехресті вул. Бєляєва та вул. Кришталева (кадастровий номер 1412900000:00:004:0267) про що складено акт обстеження земельної ділянки № 5.

Обстеження проведено у зв'язку з використанням вказаної земельної ділянки комунальної власності без правовстановлюючих документів та несплатою орендної плати за землю.

За результатами проведеного обстеження земельної ділянки на місцевості (розділ 2 Акту) встановлено, що на земельній ділянці комунальної власності з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267 знаходиться залізобетонний одноповерховий каркас недобудованої будівлі. Територія незавершеного будівництва захаращена зеленою гущавиною. Доступ до земельної ділянки вільний, без огорожі. На час обстеження на земельній ділянці відсутні ознаки ведення господарської діяльності, будь-яких зовнішніх пошкоджень незавершеного будівництва від ракетних обстрілів візуально не виявлено. Фотографічні зображення додаються.

З метою досудового врегулювання спору, 09.02.2024 року Краматорською міською військовою адміністрацією Краматорського району Донецької області на адресу Відповідача направлявся лист № вих. 01-26/340, в якому посилаючись на статті 116, 125, 206 Земельного кодексу України зазначено, що земельна ділянка комунальної власності з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267 використовується Відповідачем без оформлення правовстановлюючих документів, орендна плата не сплачується, в тому числі зазначено про необхідність оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку. Зазначено, що внаслідок бездіяльності Відповідача щодо оформлення належним чином права користування зазначеною земельною ділянкою, за період з 01.07.2022 по 31.01.2024 за рахунок не сплати орендної плати за землю Товариство з обмеженою відповідальністю «ФР-101» отримало безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за землю в сумі 1 944 229,08 грн.

Розрахунок безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю комунальної власності з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267 є додатком до листа Краматорської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області № вих. 01-26/340 від 09.02.2024 року.

Лист Краматорської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «ФР-101» було направлено 14.02.2024 року з використанням послуг АТ «Укрпошта» рекомендованим листом № 8431307010593, що підтверджує довідка Ф.119 АТ «Укрпошта». 20.02.2024 року лист №8431307010593 було вручено адресату, що підтверджує підпис одержувача (додається).

Станом на день подачі позову, жодних заяв чи клопотань від Товариства з обмеженою відповідальністю «ФР-101», з приводу оформлення договірних орендних відносин, до Краматорської міської ради не надходило, у зв'язку з чим міська рада змушена звертатись до суду з позовом про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровими номером 1412900000:00:004:0267.

За даними фінансового управління Краматорської міської ради від Відповідача не було жодних надходжень до міського бюджету за період з 01.07.2022 по 30.11.2024.

Адміністрування податків та зборів здійснює Державна податкова служба. Тому 20.08.2024 Краматорською міською військовою адміністрацією Краматорського району Донецької області було направлено лист № вих.01-26/1738 Головному управлінню ДПС у Донецькій області із запитом надати інформацію про фактично сплачені суми з плати за землю (податок/оренда) ТОВ «ФР-101» за земельну ділянку з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267 за період 01.07.2022 - 31.07.2024.

Головне управління ДПС у Донецькій області листом від 05.09.2024 року № вих. 3662/5/05-99-04-09 за результатами розгляду листа від 20.08.2024 № вих.01-26/1738 повідомило, що ТОВ «ФР-101» перебуває на обліку у ГУ ДПС у Донецькій області (Краматорська ДПІ) у якості платника орендної плати з юридичних осіб (код БК 18010600), у зв'язку з користуванням земельною ділянкою з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267 на умовах оренди.

За даними інтегрованої карти платника, порядок ведення якої регламентується наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 №5 «Про затвердження Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за період з 01.07.2022 по 31.07.2024 від ТОВ «ФР-101» плата за землю (земельний податок з юридичних осіб/орендна плата з юридичних осіб) до місцевого бюджету Краматорської МТГ не надходила.

Враховуючи систематичне та тривале порушення норм чинного земельного законодавства Товариством «ФР-101», Краматорська міська рада звернулася до суду з позовом про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати з Відповідача - ТОВ «ФР-101» за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267, що знаходиться у м. Краматорську Донецької області по вул. Бєляєва, за період з 01.07.2022 по 30.11.2024 у розмірі 3 055 500,85 грн.

Згідно ч.1 ст. 79 ЗК України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

За приписами ч. 1, 3, 4, 9 ст. 791 ЗК України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Об'єктом оренди може бути земельна ділянка, яка сформована як об'єкт цивільних прав (аналогічні правові висновки викладено у постановах Верховного Суду від 12.03.2019 у справі №916/2948/17 та від 09.04.2019 у справі № 922/652/18).

Краматорська міська рада є власником земельної ділянки з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267, що підтверджує інформація наявна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (інформаційна довідка №390588125 від 12.08.2024 року), з реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна №1613923914129.

ТОВ «ФР-101» фактично використовує зазначену земельну ділянку без достатньої правової підстави та за рахунок власника земельної ділянки - Краматорської міської ради, зберігає у себе кошти, які мало сплатити за оренду земельної ділянки, зобов'язане повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України (аналогічні правові висновки викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17 та постанові Верховного Суду у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 28.02.2020 у справі № 913/169/18).

Щодо визначення розміру орендної плати за земельну ділянку, керуючись п.24 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до компетенції міських рад належить питання встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.

Розмір орендної плати за земельні ділянки на території м. Краматорська у відсотках від нормативної грошової оцінки землі в період з 01.01.2021 року розраховується відповідно рішення Краматорської міської ради від 24.06.2020 №70/VII-340 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади м. Краматорська у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок».

Відповідно до вищезазначеного рішення міської ради, розмір орендної плати для земель громадської забудови, які призначені для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код КВЦПЗ - 03.07) в період з 01.07.2022 по 30.11.2024 складає 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Щодо індексації нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України, за яким Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 року № 1378-IV дата оцінки земельної ділянки - це дата (число, місяць та рік), на яку проводиться оцінка земельної ділянки та визначається її вартість. Для нормативної грошової оцінки земельної ділянки - дата, вказана в технічній документації.

Згідно ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель», за якою нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення, зокрема, розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

У відповідності до частини другої статті 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Так, за змістом пункту 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру.

Отже, саме Держгеокадастр законодавчо наділений повноваженнями для встановлення величини коефіцієнту індексації та подальшого інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до листа № 6-28-0.222-275/2-22 від 11.01.2022 р. «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2021 рік» Державною Службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, на виконання статті 289 Податкового кодексу України, повідомляється, що за інформацією Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2021 рік становить 110,0 % (інформація взята з відкритих джерел).

Згідно інформації, зазначеної на офіційному сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, за даними Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2022 рік становить 126,6%. Враховуючи п.289.2 ст. Податкового кодексу України, у разі перевищення індексу споживчих цін 115%, такий індекс застосовується із значенням 115.

Листом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 12.01.2024 р. № 6-28-0.222-600/2-24 зазначено, що за інформацією Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2023 рік становить 105,1 %. Тому значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік становить 1,051 (інформація взята з відкритих джерел).

Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями п.288.5.1 ст.288 ПК України.

Процедура проведення нормативної грошової оцінки земель визначається Порядком № 489 (зі змінами та доповненнями). В основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель (пункт 1 розділу ІІ Порядку № 489).

Грошова оцінка загальної площі земельної ділянки визначається шляхом множення нормативної грошової оцінки одного квадратного метра зазначеної ділянки на її загальну площу.

Отже, результатом нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки є технічна документація на неї, а надання витягу з технічної документації є послугою компетентного органу (Держгеокадастру та його територіальних органів), який веде відповідний облік згідно з Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (далі - Порядок № 1051), про що зазначено в пункті 2 розділу III Порядку № 489.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.

Згідно правової позиції, викладеної у постанові ВП ВС від 09.11.2021 по справі №905/1680/20 з огляду на те, що земельним законодавством та ПК України не обмежується можливість подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати виключно витягом з Державного земельного кадастру, належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка з Державного земельного кадастру, витяг з Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, наданий відповідно до статей 98 - 103 ГПК України, які містять інформацію щодо предмета спору в цій справі.

Отже, земельним та податковим законодавством передбачено декілька варіантів щодо того, якими належними доказами може бути підтверджена нормативна грошова оцінка земельної ділянки, одним із яких є витяг з Державного земельного кадастру.

При цьому, чинне законодавство не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації за кожен календарний рік упродовж спірного періоду. Формування такого здійснюється автоматично в режимі реального часу, тобто на час звернення заявника, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула (вказаний правовий висновок викладено у постанові ВС від 29.05.2020 у справі №922/2843/19).

Верховний Суд у справі № 922/2060/20 вказує, що «витяг може бути доказом проведення оцінки та визначати дані по акту оцінки як на момент його видачі, так за попередній період, за умови, що нормативно-грошова оцінка була сталою і не зазнала змін у цей період».

Розрахунковим періодом обчислення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати є період з 01.07.2022 року по 30.11.2024 року. Даний розрахунок здійснений на підставі витягу №НВ-1400155982024 з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267, дата формування витягу 13.08.2024 р.

Тому, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267 складає, в 2022 році 15 813 001,12 (з коефіцієнтом 1,1), в 2023 році 18 184 951,28 (з коефіцієнтом 1,15), в 2024 році 19 112 383,8 (з коефіцієнтом 1,051), де 1,1, 1,15, 1,051- коефіцієнти індексації за 2021, 2022, 2023 роки.

Розмір орендної плати за земельні ділянки на території м. Краматорська у відсотках від нормативної грошової оцінки землі в період з 01.01.2021 року визначається відповідно рішення Краматорської міської ради від 24.06.2020 №70/VII-340 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади м. Краматорська у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок». Згідно зазначеного, розмір орендної плати для земель громадської забудови, які призначені для будівництва і обслуговування будівель торгівлі (код КВЦПЗ - 03.07) складає 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до розрахунку безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267, в період з 01.07.2022 по 30.11.2024 рр., сума безпідставно збережених коштів складає 3 055 500,85 грн.:

- 2022 рік (01.07.2022 - 31.12.2022), що складає 184 дня - 15 813 001,12*7%/365*184 =558 003,98 грн.; де 15 813 001,12- нормативна грошова оцінка земельної ділянки в 2022 році; 7% - ставка орендної плати; 184 - кількість днів фактичного використання земельною ділянкою; 365 - кількість днів в 2022 році.

- 2023 рік (01.01.2023-31.12.2023), що складає 365 днів - 18 184 951,28*7% = 1 272 946,59 грн., де 18 184 951,28- нормативна грошова оцінка земельної ділянки в 2023 році; 7% - ставка орендної плати; 365 - кількість днів в 2023 році.

- 2024 рік (01.01.2024-30.11.2024), що складає 335 днів - 1 224 550,27 грн. 19 112 383,8*7%/366*335 = 1 224 550,27 грн., де 19 112 383,8- нормативна грошова оцінка земельної ділянки в 2024 році; 7% - ставка орендної плати; 335 - кількість днів фактичного використання земельною ділянкою; 366 - кількість днів в 2024 році.

З огляду на вищезазначене, господарський суд погоджується з доводами Позивача, що ТОВ «ФР-101», шляхом користування земельною ділянкою комунальної власності по вул. Бєляєва без оформлення правовстановлюючих документів на землю, за період з 01.07.2022 по 30.11.2024 зберігало у себе безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати, що призвело до недоотримання Краматорською міською радою доходів у вигляді орендної плати в сумі 3 055 500,85 грн.

Відповідно до статей 1212-1214 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана повернути потерпілому це майно та відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна.

Отже, до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України (близькі за змістом висновки сформульовані у постанові Верховного Суду України від 12 квітня 2017 року у справі № 922/207/15, постанові Верховного Суду у справі №724/292/15-ц від 14.08.2019 року).

Відтак, Відповідач зберігає кошти, не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, тим самим збільшує вартість власного майна, а Позивач (потерпілий) втрачає належне йому майно (кошти від орендної плати), тобто відбувається факт безпідставного збереження саме коштів у розмірі орендної плати Відповідачем за рахунок Позивача.

Вказана правова позиція узгоджується з постановами Верховного Суду від 20.11.2018 у справі №922/3412/17, від 30.11.2016 у справі №922/1008/15, від 07.12.2016 у справі №922/1009/15 та від 12.04.2017 у справі №922/207/15, постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц.

Доводи Краматорської міської ради, викладені у позові, Товариством «ФР-101» належними та допустимими доказами не спростовані.

Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам на які посилається Краматорська міська рада, як на підставу своїх вимог, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

У відповідності статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на ТОВ «ФР-101».

Керуючись ст.ст.12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 129, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФР-101» (код ЄДРПОУ 34752850; 01014, МІСТО КИЇВ, ЗАЛІЗНИЧНЕ ШОСЕ, БУДИНОК 57) на користь Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 24812116; 84313, ДОНЕЦЬКА ОБЛАСТЬ, МІСТО КРАМАТОРСЬК, ПЛОЩА МИРУ, БУДИНОК 2) безпідставно збережені кошти у розмірі 3 055 500,85 грн. орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1412900000:00:004:0267 без оформлених правовстановлюючих документів за період з 01.07.2022 по 30.11.2024.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФР-101» (код ЄДРПОУ 34752850; 01014, МІСТО КИЇВ, ЗАЛІЗНИЧНЕ ШОСЕ, БУДИНОК 57) на користь Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 24812116; 84313, ДОНЕЦЬКА ОБЛАСТЬ, МІСТО КРАМАТОРСЬК, ПЛОЩА МИРУ, БУДИНОК 2) судовий збір 45832,51 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

У судовому засіданні 10.03.2025 підписано вступну та резолютивну частини рішення.

Згідно з ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення буде складено та підписано 19.03.2025.

Суддя Е.В. Зекунов