Постанова від 14.03.2025 по справі 398/6516/24

КРОПИВНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

№ провадження 33/4809/183/25 Головуючий у суді І-ї інстанції Стручкова Л. І.

Категорія - 130 Доповідач у суді ІІ-ї інстанції Широкоряд Р. В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.03.2025 року м. Кропивницький

Суддя Кропивницького апеляційного суду Широкоряд Р.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за апеляційною скаргою адвоката Харути В.А. в інтересах особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 07 лютого 2025 року, якою

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки - НОМЕР_1

визнано винним за ч.1 ст.130 КУпАП, та притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 07 лютого 2025 року ОСОБА_1 визнано винним в тому, що він 25.11.2024 року об 13 год. 17 хв. в м. Олександрії Кіровоградської області, по вул. Перспективна (50 років Жовтня), 48, ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2115, номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, що не реагують на світло, неприродна блідість обличчя. Від проходження медичного освідування на визначення стану наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку ОСОБА_1 відмовився. Від керування транспортним засобом відсторонений. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України.

Своє рішення суд мотивував тим, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП підтверджується наступними доказами: протоколом про адміністративне правопорушення від 25.11.2024 року серії ЕПР 1 №181748, у якому належно викладено встановлені судом обставини правопорушення (а.с.1), направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яке складено о 13:23 год. 25.11.2024 року, згідно якого ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду, розпискою про передачу транспортного засобу (а.с.2) та відеозаписом нагрудної камери поліцейського (а.с.6).

Не погоджуючись з рішенням суду, адвокат Харута В.А. подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, провадження закрити за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

У своїй апеляційній скарзі апелянт зазначає наступне.

Суд першої інстанції не надав належної оцінки доводам сторони захисту стосовно безпідставної зупинки транспортного засобу ОСОБА_1 , порушення порядку перевірки на стан сп'яніння та порушення процедури виявлення у водія, який керував транспортним засобом ознак наркотичного сп'яніння.

У оскаржуваному рішенні суд обмежився лише формальним посиланням на наявність доказів вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП без дослідження порушень під час зупинки його автомобіля, порушення порядку перевірки на стан сп'яніння та порушення процедури виявлення у нього ознак наркотичного сп'яніння.

У зв'язку із вищезазначеним, апелянт вважає, що відсутнє порушення ОСОБА_1 вимог ПДР України, тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Будучи повідомленим про місце та час розгляду справи, ОСОБА_1 , до суду апеляційної інстанції не з'явився, його інтереси представляла адвокат Харута В.А., яка підтримала доводи апеляційної скарги, просила її задовольнити, скасувати постанову суду першої інстанції.

Крім цього, апелянт в судовому засіданні зазначила, що у ОСОБА_1 було відсутнє розуміння суті інкримінованого йому правопорушення.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення адвокатки Харути В.А., переглянувши відеозапис події, зваживши та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, вважаю, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з таких підстав.

У відповідності до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Диспозиція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно з п.2, п.3 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735 (далі Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з п. 4 розділу І Інструкції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Отже поліцейський вправі пред'явити до водія транспортного засобу вимогу пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану наркотичного сп'яніння за наявності підстав вважати, що водій перебуває в стані наркотичного сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Статтею 266 КУпАП передбачено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до п. 6, Розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція №1452/735). - огляд на стан сп'яніння проводиться: - поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); - лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Як убачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №181748 від 25.11.2024 р., ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за те, що він 25.11.2024 року об 13 год. 17 хв., рухаючись в м. Олександрії по по вул. Перспективна (50 років Жовтня), 48, керував транспортним засобом ВАЗ 2115, номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, що не реагують на світло, неприродна блідість обличчя та відмовився від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.

Обставини, викладені у протоколі, підтверджуються даними відеозапису з нагрудних камер поліцейських, із якого вбачається, що працівники поліції законно та обґрунтовано запропонували ОСОБА_1 пройти огляд, оскільки під час спілкування з останнім виявили у нього ознаки перебування у стані наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, поведінка, що не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук.

Згідно файлу відеозапису від 25.11.2024, 13:27:30 год., що міститься в матеріалах справи, працівник поліції пропонує ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі, проте ОСОБА_1 відмовився проїхати до найближчого медичного закладу (а. с. 6).

Працівником поліції було роз'яснено водієві, що, якщо особа відмовляється на вимогу поліцейського пройти огляд на визначення стану сп'яніння, то, згідно із вимогами закону, буде складено протокол про адміністративне правопорушення за порушення вимог п. 2.5 ПДР України.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 огляд на стан наркотичного сп'яніння не проходив, у зв'язку із відмовою від його проходження, про що працівники патрульної поліції вказали в направлені від 25.11.2024 року (а.с.2) .

Крім того, суд бере до уваги при розгляді даної справи практику Європейського суду з прав людини, зокрема, у рішенні, ухваленому 29 червня 2007 року у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства», Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.

Інші обставини на які посилається апелянт не можуть бути підставами для скасування постанови першої інстанції, оскільки факт відмови зафіксований на відеозаписі, що міститься в матеріалах справи.

На підставі викладеного, апеляційна скарга адвоката Харути В.А., в інтересах ОСОБА_1 , підлягає залишенню без задоволення, а постанова Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 07 лютого 2025 року стосовно ОСОБА_1 - залишена без змін.

На підставі викладеного та керуючись ст. 294 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу адвоката Харути В.А. в інтересах ОСОБА_1 на постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 07 лютого 2025 року - залишити без задоволення, а постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 07 лютого 2025 року стосовно ОСОБА_1 -- залишити без зміни.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя Кропивницького

апеляційного суду Р.В. Широкоряд