Справа №:755/2040/25
Провадження №: 1-кс/755/688/25
"07" березня 2025 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі
слідчого судді ОСОБА_1 ,
секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого-криміналіста 3 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , у межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024011000000123 від 09.04.2024 року про здійснення спеціального досудового розслідування відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Сімферополь, АР Крим, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-? КК України, -
за участю учасників кримінального провадження:
слідчого ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6 ,
Слідчий-криміналіст 3 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління ІНФОРМАЦІЯ_3 звернувся до суду із клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_4 .
Клопотання обґрунтоване тим, що слідчим управлінням Головного управління ІНФОРМАЦІЯ_3 під процесуальним керівництвом прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024011000000123 від 09.04.2024 року, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-? КК України, у ході якого встановлено, що громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи приватним підприємцем, перебуваючи на ТОТ АР Крим, уклав контракти на постачання товарів з незаконними органами влади (окупаційними адміністраціями) що свідчить про колабораційну діяльність у вигляді здійснення господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором на тимчасово окупованій території АР Крим, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
Встановлено, що у період 19-22 лютого 2014 року, Російська Федерація (далі - РФ), використовуючи загострення політико-соціальної напруженості в Україні як привід для вторгнення на її суверенну територію, в порушення міжнародно-правових норм, у т.ч. Договору про дружбу, співпрацю та партнерство між Україною та Російською Федерацією (ратифікований Законом України № 13/98-ВР від 14.01.1998 та Федеральним Законом РФ № 42-ФЗ від 02.03.1999), Конституції України, із застосуванням кадрових військових підрозділів своїх збройних сил, а також підконтрольних уряду РФ проросійських політичних та інших організацій та об'єднань, вчинила захоплення адміністративних будівель органів державної влади України в Автономній Республіці Крим, блокування українських військових частин, а також організацію і проведення незаконного «референдуму щодо самовизначення Криму» на території АР Крим, із заздалегідь відомим та підконтрольним РФ результатом, який в подальшому став формальною підставою для прийняття незаконного рішення про включення до складу РФ території АР Крим і міста Севастополя на правах суб'єктів федерації.
Отже, з 20.02.2014 РФ, як держава-агресор, здійснила окупацію території України - півострова Крим із застосуванням збройних сил, військових підрозділів та парамілітарних утворень.
Із метою реалізації політики окупації та остаточного приєднання тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополь до складу РФ, а також придушення спротиву проукраїнського населення Криму, вищим керівництвом РФ було прийнято низку «законів та підзаконних нормативних актів», якими незаконно створено так звані судові, правоохоронні органи та органи місцевого самоврядування Республіки Крим.
Так, 24.02.2022, у зв?язку з відкритим військовим вторгненням РФ в Україну, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Президент України видав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про введення військового стану в Україні» №2002-ІХ від 24.02.2022 та строк дії якого продовжувався відповідними Указами Президента до теперішнього часу.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи приватним підприємцем, перебуваючи на ТОТ АР Крим, здійснює колабораційну діяльність у вигляді здійснення господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором на тимчасово окупованій території АР Крим, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
Усвідомлюючи існуючий факт окупації та подальшої анексії території України в АР Крим, а також активної підривної діяльності РФ проти України, громадянин України ОСОБА_4 , діючи з прямим умислом та усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, всупереч чинному законодавству України, 06.12.2018, перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, на ТОТ АР Крим у невстановлений час, зареєструвався як індивідуальний підприємець (юридична адреса: АР Крим, м. Сімферополь, вул. Стрелкова, буд. 89; кв.23 ОГРН РФ 318911200099332, ИНН РФ 910213581632). Основним видом діяльності вказаної фізичної особи підприємця є торгівля оптова іншими побутовими товарами (російський код 46.49 - тотожно до української класифікація видів економічної діяльності (скорочено - КВЕД).
У подальшому, в період часу з 10.05.2023 до 18.05.2023, ОСОБА_4 , відповідно до федерального закону РФ від 05.04.2013 № 44-Ф3 «Про контрактну систему у сфері закупівель товарів, робіт, послуг для забезпечення державних і муніципальних потреб» з метою реалізації протиправного умислу, в невстановленому досудовим розслідуванням місці, у невстановлений час зареєструвався у відповідності до законодавства РФ на «Офіційному сайті єдиної інформаційної системи в сфері закупівель» в інформаційно-телекомунікаційній мережі інтернет http://zakupki.gov.ru для подальшого укладення т. зв. «державних контрактів».
У свою чергу, особливістю даних «державних контрактів», згідно ст. 51 федерального закону РФ № 44-Ф3 «Про контрактну систему у сфері закупівель товарів, робіт, послуг для забезпечення державних і муніципальних потреб» є те, що вони укладаються за результатом проведення електронної процедури, шляхом подальшого підписання укладеного контракту електронним підписом особи, яка має право діяти від імені учасника закупки.
Зазначений сайт, відповідно до інформації, розміщеної на ньому, «призначений для забезпечення вільного доступу до повної і достовірної інформації про контрактну систему закупівель і закупівлю товару, робіт, послуг окремим видами юридичних осіб, а також для формування, опрацювання і зберігання такої інформації».
Надалі, усвідомлюючи, що у майбутніх договорах потенційними контрагентами виступатимуть незаконні органи влади, бюджетні підприємства, установи та організації країни-агресора - російської федерації, усвідомлюючи та достовірно знаючи про факт тимчасової окупації АР Крим збройними силами РФ та заборону здійснення будь-якої господарської діяльності у співпраці з державою-агресором, реалізовуючи свій злочинний умисел направлений на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором та незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, ОСОБА_4 , добровільно, з власної ініціативи, перебуваючи на тимчасово окупованій території України, у м. Сімферополь, уклав контракт №22 «ИКЗ 231671401230991020100100220013250244» від 30.05.2023 з т.зв. «Федеральним казеним закладом охорони здоров'я «Медико-санітарна частина №91 Федеральної служби виконання покарань» (юридична адреса: 298318, Республіка Крим, м. Сімферополь, вул. Гагаріна, буд. 18А, ИНН РФ 6714012309, КПП РФ 910201001, ОРГН РФ 1076714000285) щодо поставки медичних виробів, на загальну суму 322 тис. 812,73 російських рублів.
Відповідно до федерального закону «Про контрактну систему у сфері закупівель товарів, робіт, послуг для забезпечення державних і муніципальних потреб» № 44-ФЗ від 05.04.2013, спільно підписаний з службовими особами т.зв. «Федерального казеного закладу охорони здоров'я «Медико-санітарна частина №91 Федеральної служби виконання покарань» контракт передбачав надання послуг щодо «поставки медичних виробів» до 16.06.2023.
Згідно актів прийому-передачі обладнання №22 від 30.05.2023, ОСОБА_4 , виконав умови контракту укладеного із т.зв «Федеральним казеним закладом охорони здоров'я «Медико-санітарна частина №91 Федеральної служби виконання покарань» та надав послуги щодо «поставки медичних виробів» на загальну суму 322 тис. 812,73 рос. руб., чим довів свій злочинний умисел, направлений на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, до кінця.
Вказане підтверджується наявністю інформації, розміщеної у відкритому доступі в інформаційно-телекомунікаційній мережі інтернет на «Офіційному сайті єдиної інформаційної системи в сфері закупок».
10.12.2024 року ОСОБА_4 складено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-? КК України.
Викладені обставини та повідомлена ОСОБА_4 підозра підтверджується сукупністю доказів, отриманих в ході здійснення досудового розслідування даного кримінального провадження, у тому числі: протоколом огляду від 21.03.2024, в рамках якого оглянуто офіційний сайт єдиної інформаційної системи в сфері закупівель РФ в інформаційно-телекомунікаційній мережі інтернет http://zakupki.gov.ru де виявлено та задокументовано інформацію щодо протиправної діяльності громадянина ОСОБА_4 , а саме: укладання контракту із т. зв. «Федеральним казеним закладом охорони здоров'я «Медико-санітарна частина №91 Федеральної служби виконання покарань»; протоколом огляду від 21.03.2024, в рамках якого оглянуто офіційний сайт єдиної інформаційної системи в сфері закупівель РФ в інформаційно-телекомунікаційній мережі інтернет http://zakupki.gov.ru де виявлено та задокументовано інформацію щодо т.зв. «Федерального закону №44 про контрактну систему в сфері закупок товарів, робіт , послуг для забезпечення державних та муніципальних потреб»; відповідями оперативного підрозділу, щодо місця перебування особи, та протиправної діяльності.
На виконання вимог ст.135 КПК України, 12.12.2024 повідомлення про підозру ОСОБА_4 та повістки про його виклик на 16.12.2024, 17.12.2024 та 18.12.2024 опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», випуск №251 (7911) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Крім того, з метою належного вручення повідомлення про підозру, а також з метою направлення повісток про виклик громадянина ОСОБА_4 для проведення процесуальних дій, вказаній особі в додатку месенджеру «Telegram» за номером телефону підозрюваного ОСОБА_4 (інформація про який встановлена вході оперативно-розшукової діяльності) направлено скан-копію повідомлення про зміну підозри громадянина ОСОБА_4 , а також повістки про його виклик, що підтверджується протоколом огляду від 12.12.2024.
Проте, ОСОБА_4 за вказаними повістками не прибув, причин неприбуття та жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надав.
09.04.2024 року у зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_4 переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та його місцезнаходження невідоме, його оголошено у розшук.
Отже, наявні підстави, з числа регламентованих ст.ст.297-?, 297-?, 297-?, 297-? КПК України, для надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за №22024011000000123 від 09.04.2024 року.
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав у ньому наведених.
Сторона захисту у судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечувала.
Слідчий суддя, вивчивши надані матеріали, вислухавши думку учасників кримінального провадження, дійшов наступного.
Одними із завдань кримінального провадження є забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини (ст.2 КПК України).
Із витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024011000000123 від 09.04.2024 року вбачається, що громадянин України ОСОБА_4 здійснює господарську діяльність з незаконними органами влади, створеними на ТОТ АР Крим окупаційною адміністрацією держави-агресора, а саме уклдають та виконують т.зв. «Державні контракти» та «Державні договори».
10.12.2024 року ОСОБА_4 складено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-? КК України.
Викладені обставини та повідомлена ОСОБА_4 підозра підтверджується сукупністю доказів, отриманих в ході здійснення досудового розслідування даного кримінального провадження, у тому числі: протоколом огляду від 21.03.2024, в рамках якого оглянуто офіційний сайт єдиної інформаційної системи в сфері закупівель РФ в інформаційно-телекомунікаційній мережі інтернет http://zakupki.gov.ru де виявлено та задокументовано інформацію щодо протиправної діяльності громадянина ОСОБА_4 , а саме: укладання контракту із т. зв. «Федеральним казеним закладом охорони здоров'я «Медико-санітарна частина №91 Федеральної служби виконання покарань»; протоколом огляду від 21.03.2024, в рамках якого оглянуто офіційний сайт єдиної інформаційної системи в сфері закупівель РФ в інформаційно-телекомунікаційній мережі інтернет http://zakupki.gov.ru де виявлено та задокументовано інформацію щодо т.зв. «Федерального закону №44 про контрактну систему в сфері закупок товарів, робіт , послуг для забезпечення державних та муніципальних потреб»; відповідями оперативного підрозділу, щодо місця перебування особи, та протиправної діяльності.
На виконання вимог ст.135 КПК України, 12.12.2024 повідомлення про підозру ОСОБА_4 та повістки про його виклик на 16.12.2024, 17.12.2024 та 18.12.2024 опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», випуск №251 (7911) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Крім того, з метою належного вручення повідомлення про підозру, а також з метою направлення повісток про виклик громадянина ОСОБА_4 для проведення процесуальних дій, вказаній особі в додатку месенджеру «Telegram» за номером телефону підозрюваного ОСОБА_4 (інформація про який встановлена вході оперативно-розшукової діяльності) направлено скан-копію повідомлення про зміну підозри громадянина ОСОБА_4 , а також повістки про його виклик, що підтверджується протоколом огляду від 12.12.2024.
Проте, ОСОБА_4 за вказаними повістками не прибув, причин неприбуття та жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надав.
09.04.2024 року у зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_4 переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та його місцезнаходження невідоме, його оголошено у розшук.
Крім того, відповідно до відповіді з Офісу Президента України, від 06.06.2024 №48-01/816 на запит слідчого, про те, що матеріали стосовно припинення громадянства України ОСОБА_4 , на розгляд Комісії при Президентові України питань громадянства, у встановленому порядку, не надходили.
Відповідно до вимог ч.1 ст.297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Відповідно до ч.2 ст.297-? КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Згідно з ч.1 ст.42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Відповідно до ч.3 ст.297-? КПК України, повторне звернення з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді в одному кримінальному провадженні не допускається, крім випадків наявності нових обставин, які підтверджують, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук.
Водночас, положеннями ст.297-? КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Із моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом. Повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування у зв'язку з прийняттям уповноваженим органом рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Із моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Крім того, слідчий суддя, відповідно до положень ч.2 ст.297-? КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст.5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
Не вирішуючи питання щодо доведеності обґрунтованості підозри та кваліфікації дій підозрюваного, а виходячи лише з фактичних даних, які містяться в матеріалах доданих до клопотання, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення.
Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав, визначених ст.297-?, 297-?, 297-? КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024011000000123 від 09.04.2024 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-? КК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.297-?, 297-?, 297-?, 376 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого-криміналіста 3 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні внесеному №22024011000000123 від 09.04.2024 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-? КК України.
Зобов?язати прокурора у кримінальному провадженні відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1