Постанова від 19.03.2025 по справі 754/3807/25

Номер провадження 3/754/1369/25

Справа №754/3807/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 березня 2025 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Тарасенко Н.В., розглянувши матеріали, що надійшли до розгляду з ГУ ДПС у м. Києві ДПС України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої у АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 26 лютого 2025 року, за результатами здійснення функції контролюючого органу, передбаченого п.п. 19-1.1.8 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України, щодо забезпечення достовірності та повноти обліку платника податків ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ), АДРЕСА_2 , встановлено наступне: продаж товару через мережу Інтернет та здійснено оплату на особистий рахунок № НОМЕР_2 відкритий у АТ КБ «ПриватБанк» фізичної соби ОСОБА_1 при цьому встановлено, що фізична особа ОСОБА_1 не зареєстрована фізичною особою підприємцем, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП, а саме порушення порядку провадження підприємницької діяльності, що полягає у провадженні господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, що призвело до порушення встановленого порядку взяття на облік (реєстрацію) самозайнятих осіб у контролюючих органів, передбаченого ст. 65 Податкового кодексу України, дата, час і місце вчинення правопорушення - 11 лютого 2025 року час 11 год. 24 хв., 11 лютого 2025 року час 11 год. 27 хв., АДРЕСА_2 .

В суді ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення не визнала та пояснила, що господарську діяльність не здійснювала, розмістила на платформі OLX на продаж декілька особистих речей, які вже були у вжитку та якими вона не користувалась, не маючи на меті регулярного заробітку, а для того, щоб звільнити вдома місце від непотрібних їй речей.

Суд вислухавши особу, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до наступного.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 1 ст. 164 КУпАП передбачено відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні данні, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчинені та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до норм ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

В обгрунтування винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, уповноваженою особою до протоколу про адміністративне правопорушення долучено:

1/ скріншот оголошення в мережі OLX про продаж свічок декоративних, вартістю за 1 шт. 25 грн., набором у 5 шт. - 100 грн.;

2/ скріншот переписки, згідно якої на пропозицію особа погоджується продати чотири свічки та надає номер картки;

3/ копію платіжної інструкції від 11 лютого 2025 року про оплату 90 грн. на рахунок ОСОБА_1 ;

4/ копію платіжної інструкції від 11 лютого 2025 року про оплату 10 грн. на рахунок ОСОБА_1 .

У своїх рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18 січня 1978 року та «Коробов проти України» від 21 жовтня 2011 року Європейський суд з прав людини повторює, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.

Оцінюючи долучені уповноваженою особою до протоколу про адміністративне правопорушення докази не доводять поза розумним сумнівом винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Об'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності.

Господарська діяльність - це будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формі, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.

Об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у діяльності, що містить ознаки підприємницької, або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом; без державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, або здійсненні без одержання ліцензії видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документу дозвільного характеру.

В пункті 3 постанови Пленуму Верховного суду України №3 від 25.04.2003р. «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» зазначається, що здійснення фізичною особою, не зареєстрованою як суб'єкт підприємництва, чи зареєстрованими юридичними особами та суб'єктами підприємництва - фізичними особами діяльності, що містить ознаки підприємницької та яка підлягає ліцензуванню, або здійснення без ліцензії видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, за умови, що отриманий доход не становить великого розміру.

Тобто, суб'єктом вказаного адмінправопорушення, в залежності від його об'єктивної сторони можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, в тому числі й фізичні особи підприємці.

Матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять в достатньому обсязі належних та допустимих доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 безпосередньо, систематично здійснювала господарську діяльність щодо продажу товарів через мережу Інтернет.

Факт розміщення ОСОБА_1 оголошення на сайті OLX про продаж товарів, а також факт перерахування коштів у сумі 100 грн. на власний рахунок особи за купівлю одного товару, в даному випадку не може беззаперечно свідчити про здійснення особою систематичної господарської діяльності, яка спрямована на регулярне, постійне та суттєве отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формі.

Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.

Згідно ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене, суд не вбачає в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, а тому провадження по справі підлягає закриттю.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164 КУпАП щодо ОСОБА_1 , на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Деснянський районний суд м.Києва.

Суддя -