Справа № 727/3295/25
Провадження № 4-с/727/6/25
18 березня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м.Чернівці Одовічен Я.В., розглянувши скаргу ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Перший відділ державної виконавчої служби у м.Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, комунальне підприємство «Чернівецьке тролейбусне управління» на дії державного виконавця,-
ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаною вище скаргою на дії державного виконавця, заінтересовані особи: Перший відділ державної виконавчої служби у м.Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, комунальне підприємство «Чернівецьке тролейбусне управління».
У скарзі ОСОБА_1 просить визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Першого ВДВС у м.Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Василова О.В. від 26.02.2025 року про відкриття виконавчого провадження №77279750.
Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі, суд дійшов наступного висновку.
Згідно із частиною першою статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 447 ЦПК України судовий контроль за виконанням судових рішень у цивільних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Частиною 1 ст. 447-1 ЦПК України передбачено, що сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.
Скарга подається стороною виконавчого провадження до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції (ч.1 ст.488 ЦПК України).
Тобто, зазначеними положеннями ЦПК України передбачена можливість оскарження дій державного виконавця до того суду, який видав виконавчий документ на виконання свого рішення, ухваленого в порядку цивільного судочинства. Така скарга подається з метою судового контролю за виконанням судового рішення, ухваленого у цивільній справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ЗУ «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
У свою чергу, відповідно до ч. 2 ст. 74 ЗУ «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч.1 ст. 4 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. У позовній заяві зазначається ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження (за наявності).
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє Саламандик А.І., оскаржується дії державного виконавця в межах виконавчого провадження № 77279750. З постанови про відкриття виконавчого провадження від 26.02.2025 року вбачається, що виконавче провадження відкрито на виконання постанови №003691, виданої 31.05.2023 року КП «Чернівецьке тролейбусне управління» про стягнення з ОСОБА_1 на користь КП «Чернівецьке тролейбусне управління» штрафу у розмірі 400 гривень. При цьому, скаргу подано на підставі норм Кодексу адміністративного судочинства.
Отже, оскільки ОСОБА_1 оскаржує дії державного виконавця у зв'язку з примусовим виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, а не за наслідками розгляду цивільної справи,то суд дійшов висновку про неможливість розгляду цієї скарги Шевченківським районним судом м.Чернівці.
Як вбачається зі змісту скарги та доданих до неї документів, скаржником оскаржуються дії державного виконавця щодо прийняття постанови про відкриття виконавчого провадження про стягнення суми штрафу на підставі постанови КП «Чернівецбке тролейбусне управління» від 31.05.2023 року, в результаті вчинення адміністративного правопорушення, яка є окремим виконавчим документом.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно ч.2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Частиною першої зазначеної статті визначено справи, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним. Спір щодо рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби не віднесено до компетенції місцевого загального суду.
Таким чином, судом встановлено, що справа за вказаним позовом не належить до предметної підсудності Шевченківського районного суду м.Чернівці.
Відповідно до ч. 5 ст. 171 КАС України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 цього Кодексу.
За п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
На підставі наведеного, справу слід передати за предметною юрисдикцією (підсудністю) до Чернівецького окружного адміністративного суду.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.29, 171 КАС України, суд, -
Скаргу ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Перший відділ державної виконавчої служби у м.Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, комунальне підприємство «Чернівецьке тролейбусне управління» на дії державного виконавця передати на розгляд за підсудністю до Чернівецького окружного адміністративного суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: Одовічен Я.В.