Справа№ 718/3927/24
Провадження№ 3/718/1207/24
"19" березня 2025 р. м. Кіцмань Чернівецька область
Суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області Мінів О.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Відділення поліції № 2 (м.Кіцмань) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , українця за національністю, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,-
за ч.1 ст.130 КУпАП,-
12.12.2024 о 19:04 в м.Кіцмань, вул. Садова,1, водій ОСОБА_1 , в м.Кіцмань по вул. Незалежності,35 керував транспортним засобом «БМВ 530», державний номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, (різкий запах алкоголю з порожнини рота) від проходження огляду на місці зупинки та в закладі охорони здоров'я відмовився на нагрудну бодікамеру поліцейського 186. Від керування транспортним засобом відсторонений шляхом передачі керма тверезому водію. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.2.5 ПДР, вчинивши правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився.
Захисник Маковійчук П.В. подав заперечення щодо складеного стосовно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП. Просив провадження у справі закрити за відсутності події та складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 .
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до наступного.
Так, згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у відповідній точності із законом.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративним правопорушенням є відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року № 1306, водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Так, відповідно даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №195054 від 12.12.2024, складеного поліцейським ВП №2 (м.Кіцмань) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області майором поліції І.О. Семенович, відносно ОСОБА_1 , останньому ставиться у провину керування транспортним засобом марки «БМВ», державний номерний знак НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, (різкий запах алкоголю з порожнини рота) та відмова від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку.
В протоколі міститься відмова від підпису особи, яка притягається до адміністративної відповідальності про роз'яснення йому прав та обов'язків, про ознайомлення із часом та місцем розгляду справи, зі змістом протоколу. Копію протоколу відмовився отримати.
Протокол складено у відповідності до вимог ст.256 КУпАП, оформлено компетентним органом в межах повноважень, наданих особі, яка його склала, чітко викладено суть правопорушення, а тому є належним і допустимим доказом у справі.
Як свідчить наданий відеозапис події від 12.12.2024, підставою зупинки транспортного засобу того дня під керуванням ОСОБА_1 стало порушення ПДР, а саме відсутність страхового полісу, в подальшому при перевірці документів було встановлено, що водій ОСОБА_1 не мав права керування транспортними засобами, чим порушив п.п. 2.1.а., 2.9.а., 2.3.г. Працівниками поліції винесено постанову за ч.4 ст.126 КУпАП, яку вручено останньому на місці зупинки т.з.. На відео ОСОБА_1 не оспорював даної обставини, не оспорював факту керування транспортним засобом, не заперечував щодо самого правопорушення за ст.126 КУпАП.
Отже факт керування транспортним засобом знайшов своє підтвердження.
Під час розгляду справи за ст.126 КУпАП, у ОСОБА_1 виявлені ознаки алкогольного сп'яніння, які озвучені поліцейським, а тому водію запропоновано пройти огляд на місці за допомогою спеціальних технічних засобів.
Згідно Акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, у водія ОСОБА_1 виявлені ознаки сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, поведінка що не відповідає обстановці, від огляду на місці за допомогою спеціального технічного приладу, та від підпису, ОСОБА_1 відмовився. (а.с. 5)
У відповідності до вимог закону, 12.12.2024 о 19:05 працівниками поліції виписано направлення на огляд ОСОБА_1 , з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, до найближчого закладу охорони здоров'я - КНП «Кіцманська БЛІЛ», від проходження медичного огляду у встановленому законом порядку ОСОБА_1 відмовився. (а.с.3)
До матеріалів справи долучено відеозапис події з боді камер поліцейських від 12.12.2024 за участі ОСОБА_1 . Поліцейські зупинили автомобіль «БМВ 530», державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 о 19:04 та під час перевірки документів у водія виявлено та озвучено ознаки алкогольного сп'яніння, ОСОБА_1 на місці зупинки відмовилася від проходження огляду на стан сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу та в найближчому медичному закладі. Поліцейський роз'яснив наслідки відмови від огляду.
Отже, відеозаписом події від 12.12.2024, в сукупності з іншими матеріалами справи, підтверджується факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі, за наявності у водія ознак алкогольного сп'яніння. Адже ОСОБА_1 своїми діями свідомо ухилявся від проходження огляду на стан сп'яніння, будучи попередженим про наслідки.
Вищевикладені докази є належними та допустимими, а в своїй сукупності достатніми.
Відтак докази по справі про адміністративне правопорушення у своїй сукупності та взаємозв'язку вказують на те, що ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом, відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння за наявності у водія явних ознак алкогольного сп'яніння, що стверджується відеозаписом подій, відповідно поліцейський мав всі підстави скласти протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Таким чином, суд всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, вважає доведеним факт відмови ОСОБА_1 від проходження відповідно до встановленого порядку медичного огляду на стан сп'яніння, тому його дії вірно кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов висновку, що з метою виховання правопорушника та запобігання вчинення нею нових правопорушень, необхідним та достатнім є вид адміністративного стягнення, в межах санкції ч. 1ст. 130 КУпАП, у виді накладення штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, в редакції чинній на час вчинення адміністративного правопорушення.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст.ст. 33-36, 40-1,130, 245, 265-2, 280, 284, 294 КУпАП, суддя, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, і накласти стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Вважати ОСОБА_1 позбавленим права керування транспортним засобом після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п?ять) гривень 60 копійок.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанову може бути оскаржено до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: О.І. Мінів