Справа № 542/176/25
Провадження № 2/542/237/25
Іменем України
заочне
19 березня 2025 року селище Нові Санжари
Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Гринь О.О.,
за участю секретаря судового засідання - Коркішко А.М.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу,
30.01.2025 представник позивача - начальник Новосанжарської ДЕГС Кобеляцької УЕГС АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» Строков Андрій Ілліч, який діє на підставі довіреності № 111 від 12.12.2024 (а.с 21), звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 в якому просив: стягнути з відповідача на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» заборгованість 6 018, 39 грн основного боргу вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу; 1 106, 17 грн відшкодування витрат, пов'язаних із проведенням експертиз та 3028,00 грн сплаченого АТ «Полтавагаз» судового збору.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що АТ «Полтавагаз» є оператором газорозподільної системи на підставі відповідної ліцензії, а відповідач ОСОБА_1 є побутовим споживачем послуг природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , якому як суб'єкту ринку природного газу присвоєно персональний ЕІС-код № 56ХМ26Н200000083W та відкритий особовий рахунок споживача послуг з розподілу природного газу № 20000083. Споживач ОСОБА_1 фактично споживає природний газ, сплачує за спожитий газ, а тому існують між сторонами договірні відносини, оформлені шляхом приєднання побутового споживача до Типового договору розподілу природного газу.
09.09.2024 в присутності представника відповідача, ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , працівниками Оператора ГРМ проведений демонтаж засобу вимірювальної техніки (ЗВТ) лічильника газу, типу Октава G-4 заводський № 032428, 2004 року випуску, у зв'язку з візуальними механічними пошкодженнями та ознаками самовільного втручання в його роботу, а саме: «підозра на пошкодження пломб заводу виробника» (копія акту про демонтаж ЗВТ додається). 12.09.2024 комісією по проведенню експертизи АТ «Полтавагаз» здійснено експертизу лічильника газу, якою встановлено: пломби заводу-виробника на відліковому механізмі (суматорі) лічильника пошкоджені, на їх місце встановлено предмети невідомого походження схожі на пломби. Відліковий механізм візуально не пошкоджений. Сколи на склі відлікового механізму (суматора) лічильника біля пломб. Похибка лічильника за об'ємної втрати: Q min-100%, QI - 95,90%, Q max 2,48%. Вплив на відліковий механізм спрямованого магнітного поля при дії спрямованого магнітного поля відліковий механізм не зупиняється. Таким чином, зроблено висновок: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу), шляхом пошкодження пломб заводу-виробника на відліковому механізмі (суматорі) лічильника газу. Метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 9035:2020. Лічильник не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020. Крім того, ДП «Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології сертифікації» видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, згідно якої похибка вимірювань перевищує допустиму п.11.4 ДСТУ 9035:2020. Таким чином, підставою для визнання ЗВТ (лічильника газу типу Октава G-4 заводський № 032428, 2004 року випуску) непридатним стало те, що похибка вимірювань перевищує допустиму п.11.4 ДСТУ 9035:2020, що свідчить про викривлення даних обліку природного газу та підтверджує факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
ОСОБА_1 рекомендованим поштовим відправленням було повідомлено про час і місце складання акту про порушення, проте ОСОБА_1 у вказану дату та час не з'явилася.
На виконання пункту 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ та на підставі акта експертизи № 336 від 12.09.2024 представниками Оператора ГРМ 03.10.2024 складено акт про порушення № 163 за формою, наведеною в додатку 11 до Кодексу ГРМ в зв'язку з виявленням несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу Октава G4 заводський №032428), шляхом пошкодження пломб заводу-виробника на відліковому механізмі (суматорі) лічильника. Метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 9035:2020. Лічильник не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020. Акт засвідчений особистими підписами членів Комісії.
15.10.2024 за результатами розгляду акту про порушення № 163 від 03.10.2024 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) прийнято рішення про його задоволення складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості на суму 6018,39 гривні.
На час звернення з позовом вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 6018,39 грн відповідачем ОСОБА_1 , не сплачена.
Оскільки, згідно з актом № 336 експертизи лічильника газу від 12.09.2024, встановлено факт втручання в роботу лічильника газу, то витрати, пов'язані з проведенням експертиз в сумі 1106,17 грн, мають відшкодовуватись відповідачем.
Також позивач просить стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору.
Ухвалою судді від 31.01.2025 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження.
Позивач про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, представник позивача Скубій Д.В., який діє на підставі довіреності від 12.12.2024 № 64, подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника позивача, проти заочного розгляду справи не заперечує (а.с. 58-60).
Відповідача ОСОБА_1 про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином, у судове засідання повторно не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила, клопотання про відкладення розгляду справи не подала (а.с. 50, 51, 56, 57)
Правом подачі відзиву відповідача не скористалася.
Ухвалою суду від 19.03.2025 встановлено заочний розгляд справи.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, в їх сукупності, встановив таке.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та Статутом АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз», затвердженим рішенням річних дистанційних загальних зборів від 26.04.2024, АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» (АТ «Полтавагаз») є оператором газорозподільної системи на території Полтавської області, основний виді діяльності якого - розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи.
Відповідач ОСОБА_1 є споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються позивачем за адресою місця знаходження нерухомого майна: АДРЕСА_1 , якому присвоєно Код ЕІС: 56ХМ26Н200000083W, що підтверджується власноручно підписаною 28.08.2024 заявою-приєднанням до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача).
Відповідно до заяви-приєднання: перелік газових приладів, встановлених на об'єкті: ПГ-4 - 1 шт, котел Юнкерс - 1 шт.; опалювальна площа - 40 м.кв., кількість зареєстрованих осіб - 2 (а.с. 22).
Крім того, за період із лютого 2022 року по січень 2025 року відповідач здійснював споживання природного газу, що підтверджується фактичним споживанням обсягу природного газу абонента: ОСОБА_1 , О/Р: НОМЕР_1 , Код ЕІС: 56ХМ26Н200000083W, адреса: АДРЕСА_1 , відповідно до якого середньомісячне споживання природного газу відповідачем становило: у 2022 році (за 2020-2021 газовий рік) - 30,83 м2, у 2023 році (за 2021-2022 газовий рік) - 45,25 м2, у 2024 році (за 2022-2023 газовий рік) - 93,33 м2, у 2025 році (за 2023-2024 газовий рік) - 69,08 м2 (а.с. 24).
Споживач ОСОБА_1 здійснювала оплату нарахованої вартості використаного природного газу, що підтверджується карткою абонента: ОСОБА_1 , О/Р: О/Р: НОМЕР_1 , Код ЕІС: 56ХМ26Н200000083W, адреса: АДРЕСА_1 (а.с 23).
09.09.2024 представниками Новосанжарської ДЕГС Кобеляцького УЕГС АТ «Полтавагаз» за участю споживача ОСОБА_1 проведено демонтаж засобу вимірювальної техніки (лічильника газу) Октава G-4 заводський № 032428, 2004 року випуску за адресою АДРЕСА_1 , у зв'язку із підозрою на пошкодження пломб заводу-виробника, лічильник упаковано в поліетиленовий пакет, який опломбовано пломбою № 10052444. Споживача ОСОБА_1 запрошено на проведення експертизи лічильника, проведення якої призначено на 12.09.2024. Складено акт демонтаж засобу вимірювальної техніки (лічильника газу) та протокол про направлення лічильника газу на експертизу, із якими ознайомлено ОСОБА_1 під особистий підпис) (а.с. 25-26).
12.09.2024 комісією з проведення експертизи в складі: заступника начальника служби ПРППЛГ АТ «Полтавагаз» Олефіра В.І., майстра служби ПРППЛГ АТ «Полтавагаз» Шипнівського Б.В., юрисконсульта юридичного відділу АТ «Потавагаз» Оніщенка О.М. проведено експертизу лічильника Октава G-4 заводський № 032428, 2004 року випуску, що був встановлений за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами якої встановлено, що пломби заводу-виробника на відліковому механізмі (суматорі) лічильника пошкоджені, на їх місце встановлені предмети невідомого походження, схожі на пломби. Відліковий механізм візуально не пошкоджений, наявні сколи на склі відлікового механізму (суматора) лічильника біля пломб. Похибка лічильника за об'ємної втрати: Q min - 100%, Qt - 95,90%, Q max 2,48%. Комісією зроблено висновок: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильник газу), шляхом пошкодження пломб заводу-виробника на відліковому механізмі (суматорі) лічильника. Метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 9035:2020. Лічильник не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020 (а.с. 27).
Згідно з довідкою про непридатність законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки, виданою ДП «Полтавастандартметрологія» ДП «Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» від 12.09.2024 № 13-Т4Ко/336 лічильник Октава G-4 заводський № 032428, виготовлений ДП завод «Генератор» м. Київ за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020. Похибка вимірювань перевищує допустиму п. 11.4 ДСТУ 9035:2020 (а.с. 28-32).
Листом № 582 від 26.09.2024 Новосанжарська ДЕГС Кобеляцької УЕГС АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» повідомила ОСОБА_1 про виявлене порушення - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) та про дату час і місце складання акта про порушення (а.с. 32-33).
03.10.2024 начальником Новосанжарської ДЕГС Строковим А.І. (посвідчення № 345), старшим майстром природного газу Новосанжарської ДЕГС Кравцовим В.І. (посвідчення № 360), юрисконсультом Новосанжарської ДЕГС Скубієм Д.В. (посвідчення № 266) за участю поліцейського офіцера громади СВГ ВП Полтавського РУП капітана поліції Кобченка А.С. складено акт про те, що за адресою: АДРЕСА_1 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу Октава G-4 заводський № 032428) шляхом пошкодження пломб заводу-виробникана відліковому механізмі (суматорі) лічильника. Відповідач на складання акту не з'явилась. Метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 9035:2020. Лічильник не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020 (а.с. 35).
Листом № 698 від 03.10.2024 Новосанжарська ДЕГС Кобеляцької УЕГС АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» повідомила ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду акту про порушення (а.с. 36-37).
15.10.2024 комісією з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу та зміни їх режиму донарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) розглянуто та задоволено вищевказаний акт про порушення. Засідання проведено без участі відповідача ОСОБА_1 . Вирішено скласти акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості відповідно до пункту 1 абзацу 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ (а.с. 38).
Відповідно до акту-розрахунку № 46/24/7 необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості, здійснено нарахування об'єму природного газу за період із 09.03.2024 по 09.09.2024. Розрахунок проведено з урахуванням таких показників: кількість мешканців - 2, гранична норма м2 газу на чоловіка - 18,3 (ПГ+ГН), опалювальна площа - 40,00 м2, гранична норма м2 - 11. Від кількості не облікованого природного газу віднято величину облікованого природного газу за період нарахування. Сума нарахувань складає 6018,39 грн (а.с. 39).
Позивачем складено рахунок № У0000000394 від 15.10.2024 на оплату відповідачем боргу в сумі 6018,39 грн, який разом із рахунком на відшкодування витрат пов'язаних із проведенням експертизи ЗВТ в розмірі 1 106,17 грн та листом про роз'яснення обов'язку сплатити заборгованість направлено поштовим відправленням ОСОБА_1 21.10.2024 (а.с. 40-43).
Згідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно із ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Правовідносини між сторонами врегульовані ЦК України, Законом України «Про Житлово-комунальні послуги», Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2494 (далі Кодекс ГРС), постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу» від 30.09.2015 № 2498.
Статтею 11 ЦК України визначено, що підставами для виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договір та інші правочини, завдання майнової (матеріальної) шкоди іншій особі. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що споживач житлово-комунальних послуг індивідуальний або колективний споживач.
Індивідуальний споживач фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга послуга з управління багатоквартирним будинком; 2) комунальні послуги зокрема, послуги з постачання та розподілу природного газу.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Згідно з п. 1.3 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498 - цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Пунктом 1.4 Типового договору розподілу природного газу визначено, що персоніфікованими даними щодо споживача є (назва, П.І.Б., ЕІС-код, перелік вузла обліку та відповідні дані вузла обліку тощо), визначені в заяві-приєднанні, які є достатніми для проведення взаєморозрахунків та визначення об'єму споживання природного газу. ЕІС-код - персональний код ідентифікації споживача як суб'єкта ринку природного газу або його точки комерційного обліку природного газу (за необхідності), присвоєний Оператором ГРМ в установленому порядку, який обліковується Оператором газотранспортної системи.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про ринок природного газу» - приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання. Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу.
Відповідно пункту 3 частини 2 статті 13 Закону України «Про ринок природного газу», підпункту 5 пункту 7.4 Типового договору розподілу природного газу споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Пунктом 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що оператор ГРМ та споживач під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо, зокрема, відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.
Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
У главі 1 розділу І Кодексу ГРС визначені основні терміни:
несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Відповідно до пунктів 1-2 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Відповідно до пункту 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.
Пунктом 6 цієї ж глави Кодексу у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.
Згідно з пунктом 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ при складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:
1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;
2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;
3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Відповідно до пунктів 10-12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволення комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 20 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до п. 11 розділу 5 глави ХІ Кодексу ГРМ при складанні акта-розрахунку враховується таке: розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість у повному обсязі має бути оплачена споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається Оператором ГРМ: для побутових споживачів - за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат або у випадку нездійснення такої закупівлі - за ціною, визначеною для обсягів нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат відповідно до положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу протягом періоду необлікованого природного газу;
при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу відповідно до підпункту 1 цього пункту має бути віднятий об'єм природного газу, фактично нарахований споживачу (інформація про обсяги споживання, яка була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТМ з метою визначення остаточної алокації щодобових відборів) протягом періоду порушення.
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
За змістом ст. 509, 526, 610, 611 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: відшкодування збитків.
Враховуючи наведені вище обставини, суд приходить до висновку, що позивачем доведено факт існування між сторонами договірних правовідносин, предметом яких є розподіл позивачем за адресою нерухомого майна об'єкта споживача природного газу в обсязі (об'ємах), необхідних відповідачу, як споживачу.
ОСОБА_1 свої обов'язки, передбачені підпунктом 5 пункту 7.4 Типового договору розподілу природного газу, а саме - не допускати несанкціонованого відбору природного газу, не виконав, внаслідок чого представниками АТ «Оператора газорозподільної системи «Полтавагаз» складено акт про порушення. Комісією з розгляду акта про порушення, акт задоволено. Складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості, згідно з яким сума нарахувань складає 6018,39 грн.
Факт несанкціонованого відбору природного газу з ГРМ, згідно з пп. 3 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, відповідачем не спростовано, доказів відсутності такого правопорушення до суду не надано. Представниками позивача з дотриманням норм Кодексу ГРМ складено акт про порушення, який розглянуто на засіданні комісії.
Згідно із Додатком 19 до Кодексу газорозподільних систем для розрахунку Граничних об'ємів споживання природного газу населенням у разі порушення вимог Кодексу газорозподільних систем за видами споживання беруться до уваги такі норми: плита газова у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача - 18,3 м куб. на людино-місяць; індивідуальне опалення в будинках, крім будинків, де встановлено опалювально-варильну піч (кухонне вогнище) (на 1 м кв. опалювальної площі) - 11,0 м куб. м кв. на місяць в опалювальний період.
Згідно з наданим Актом-розрахунком № 17/24/3 необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості споживачу ОСОБА_1 позивачем здійснено нарахування необлікованого природного газу за період 6 місяці за видами споживання: плита газова та газовий котел (розраховано на 2 осіб) - 219,91 м куб; індивідуальне опалення за період із 09.03 2024 по 31.04.2024 (опалювальна площа 40 м кв.) - 766,45 м куб. Всього об'єм необлікованого (донарахованого) природного газу, визначений позивачем, складає 986,37 м куб. Від вказаного об'єму віднято вартість об'єму облікованого природного газу в розмірі 175,26 м куб. Таким чином об'єм газу, який необхідно оплатити відповідачу склав 811,11 м куб., а його вартість становить 6018,39 грн.
Згідно з пунктом 8 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Витрати пов'язані з проведення експертизи складають 1106,17 грн, отже їх необхідно стягнути з відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позовні вимоги задоволено в повному обсязі із відповідача на користь позивача необхідно стягнути судові витрати по відшкодуванню оплати судового збору в розмірі 3028,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 13, 76, 89, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператора газорозподільної системи «Полтавагаз» заборгованість з вартості необлікованого об'єму природного газу в сумі 6018,39 грн (шість тисяч вісімнадцять гривень 39 коп.) на p/p IBAN № НОМЕР_2 в Філії Полтавське обласне управління АТ «Державний ощадний банк України», МФО 331467, код ЄДРПОУ 03351912.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператора газорозподільної системи «Полтавагаз» витрати пов'язані з проведенням експертизи в розмірі 1106,17 грн (одну тисячу сто шість гривень 17 коп.) на p/p IBAN № НОМЕР_2 в Філії Полтавське обласне управління АТ «Державний ощадний банк України», МФО 331467, код ЄДРПОУ 03351912.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператора газорозподільної системи «Полтавагаз» понесені витрати зі сплати судового збору в сумі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 коп.) на p/p IBAN № НОМЕР_2 в Філії Полтавське обласне управління АТ «Державний ощадний банк України», МФО 331467, код ЄДРПОУ 03351912.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Інші учасники справи, а також відповідач у разі залишення заяви про оскарження заочного рішення без задоволення, мають право оскаржити рішення суду в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення, шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз», місцезнаходження: вул. Володимира Козака, 2а, м. Полтава, 36000; код ЄДРПОУ 03351912.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Повний текст рішення складений 19.03.2025.
Суддя
Новосанжарського районного суду
Полтавської області О.О. Гринь