Провадження №3/748/18/25
Єдиний унікальний № 748/4687/24
19 березня 2025 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої - судді Костюкової Т.В.,
секретаря Шкоди А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за участюю адвоката Котенка А.П.
за ч.1 ст. 130 КУпАП, -
Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №162771 від 31 жовтня 2024 року, слідує, що 30.10.2024 року о 23.37 год., ОСОБА_1 , по вул. Шевцова,1 у с. Новоселівка, Чернігівського району, Чернігівської області, керував транспортним засобом марки «Geely JL7162» державний номерний знак НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп'яніння, за результатом тесту «Drager» alcotest 6820» - 0,24‰,чим порушив вимоги п.2.9 (а) Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення передбачене, частиною 1 статті 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 винним себе не визнав, заперечив факт керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.
Захисник Котенок А.П. клопотав про про закриття провадження по справі про адмінітративне правопорушення відносно ОСОБА_1 на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, з огляду на те, що прилад «Drager» alcotest 6820» має границі допустимої похибки в робочих умовах: для масової концентрації алкоголю у видихуваному повітрі: абсолютна похибка: ± 0,02 мг/л - у діапазоні від 0 до 0,2 мг/л; для масової концентрації алкоголю в крові: абсолютна похибка: ± 0,04 ‰ - у діапазоні від 0 до 0,4 ‰, тобто, показники тестування ОСОБА_1 , щодо алкоголю в крові можуть бути в межах від 0,2 проміле до 0,28 проміле.
Заслухавши пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності та його захисника, дослідивши матеріали справи, переглянувши відеозапис, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до вимог пункту 2.9 «а» Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за №1306 від 10 жовтня 2001 року, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 1 статті 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне та повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції закріплено у ст.266 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України від 09.11.2015 №1452/735 (далі - Інструкція №1452/735) та Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1103 (далі - Порядок №1103).
Згідно п.2, п.7 Розділу І, п.7, п.10 Розділу ІІ Інструкції 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові. Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.
Згідно з пунктами 3, 4, 5 Порядку №1103, огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів. Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності.
Відповідно до вимог ч.2 ст.266 КУпАП, під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. В той же час, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним. (ч.5 ст.266 КУпАП)
На переглянутому у судовому засіданні відеозаписі з бодікамери поліцейського, який було долучене до матеріалів справи, зафіксовано, що працівники поліції зупиняють транспортний засіб із неосвітленим заднім номерним знаком під керуванням ОСОБА_1 , та запрошують водій пройди до свого службового автомобіля, у який він сідає. Відеозапис продовжується та фіксує події, що відбуваються з зовні службового авто, а через деякий час водій ОСОБА_1 , виходить на вилицю і поліцейський йому оголошує підстави зупинки транспортного засобу, наявні ознаки алкогольного сп'яніння, результати проведеного огляду за допомогою приладу Drager та складений відносно нього протокол.
Суд звертає увагу, що всупереч діючому законодавству до протоколу про адміністративне правопорушення не додано матеріали відеозапису на яких зафіксовано обставини проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 , а також його згоду з результатами огляду.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ставиться за провину порушення вимог Правил дорожнього руху України, а саме п.2.9 «а», яким передбачено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. На підтвердження даного порушення в матеріалах справи містяться №1056 від 08.10.2024 року, проведений за допомогою спеціального технічного засобу «Drager» alcotest 6820 ARРС-0258» відповідно до результатів якого у ОСОБА_1 виявлено 0,24 проміле алкоголю у видихальному повітрі.
Як вбачається з інформації, розміщеної на офіційному інтернет-сайті виробника приладу (https://saturn-data.com/ukr/products/631/0/903/), за допомогою якого 31 жовтня 2024 року було проведено огляд водія на стан сп'яніння, в технічних характеристиках вказано, що даний прилад має границі допустимої похибки в робочих умовах: для масової концентрації алкоголю у видихуваному повітрі: абсолютна похибка: ± 0,02 мг/л - у діапазоні від 0 до 0,2 мг/л; для масової концентрації алкоголю в крові: абсолютна похибка: ± 0,04 ‰ - у діапазоні від 0 до 0,4 ‰, тобто, показники тестування ОСОБА_1 , щодо алкоголю в крові можуть бути в межах від 0,2 проміле до 0,28 проміле (0,20 +/- 0,04)
Згідно ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином суддя неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, під час судового розгляду справи з урахуванням досліджених матеріалів справи, показника результату тесту на визначення стану алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 в розмірі 0,24 проміле алкоголю, та врахувавши допустиму виробником вказаного приладу, за допомогою якого було проведено огляд на стан сп'яніння похибку, переконливих доказів на підтвердження винуватості останнього поза розумним сумнівом у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, згідно протоколу про адміністративне правопорушення, в тому числі порушення п.2.9 «а» ПДР України - здобуто не було.
Інші належні та допустимі докази, що підтверджують вчинення особою правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, зокрема - результати огляну на стан сп'яніння в медичному закладі - відсутні, що позбавляє суд можливості вирішити питання про наявність складу правопорушення.
Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення. Виходячи з вищенаведеного, провадження у даній справі підлягає закриттю у зв'язку відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Керуючись п.1 ст.247, ст.ст.283, 284 п.3 КУпАП, суд,
Провадження в справі по притягненню до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП - закрити, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Т.В.Костюкова