Рішення від 05.03.2025 по справі 521/7313/24

Справа № 521/7313/24

Провадження №2/523/1476/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" березня 2025 р. м.Одеса

Суворовський районний суд міста Одеси

у складі: головуючої - судді Кремер І.О.,

з участю секретаря судового засідання Павлова О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 24 в м. Одеса в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 521/7313/24 за позовною заявою представника позивача ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 , за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини.

Обґрунтовуючи вимоги даного позову вказує на те, що із 2007 року по 2013 рік ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживали разом. Так, ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась дитина - ОСОБА_4 , батьками вказані ОСОБА_5 та ОСОБА_3 . На момент народження дитини позивач та ОСОБА_3 проживали окремо, а тому відомості про батька записані на підставі ч. 1 ст. 135 СК України. Однак, біологічним батьком дитини є позивач. Після того, як він дізнався, що в нього є дитина, останній бере участь в його житті, підтримує спілкування, проводить разом з ним час, цікавиться його життям, бере участь у його вихованні та регулярно надає матеріальну допомогу.

З огляду на вищевикладене, просить суд задовольнити даний позов та ухвалити рішення, яким:

?Визнати ОСОБА_2 батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився у місті Одеса, Одеської області, актовий запис № 4242 від 06.05.2015 року;

?Внести відповідні зміни до актового запису № 4242 від 06.05.2015 року про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився у місті Одеса, Одеської області (свідоцтво про народження серія Серії НОМЕР_1 від 06.05.2015 року, видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції), виключивши з актового запису відомості про батька ОСОБА_5 , громадянина України та зазначивши батьком дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.

Ухвалою судді про прийняття цивільної справи до свого провадження та відкриття провадження по справі від 31.07.2024 року було постановлено проводити розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

25.09.2024 року ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси в рамках розгляду даної справи призначено судову генетично-молекулярну експертизу та провадження по справі було зупинено на час проведення експертизи.

12.12.2024 року до суду надійшов Висновок експерта № 620 від 29.10.2024 року та ухвалою судді Суворовського районного суду м. Одеси від 18.12.2024 року було поновлено провадження з розгляду даної справи.

Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 12.02.2025 року було постановлено закрити підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився. Однак, надав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить суд їх задовольнити та провести розгляд даної справи за відсутності позивача.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась. Однак, надала суду заяву, в якій позов визнає в повному обсязі, не заперечує проти його задоволення, та просить суд провести розгляд справи за її відсутності.

Представник третьої особи Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку наявним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу окремо шляхом їх всебічного, повного, об'єктивного та безпосереднього дослідження, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Згідно приписів ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

По справі встановлено, що із 2007 року по 2013 рік ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживали разом.

Так, ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась дитина - ОСОБА_4 , батьками вказані ОСОБА_5 та ОСОБА_3 , що підтверджується наявною в матеріалах справи копією Свідоцтва про народження Серії НОМЕР_1 від 06.05.2015 року.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України № 00015782301 від 09.09.2015 року, ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , відомості про батька внесені відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.

Статтею 51 Конституції України, частинами другою-третьою статті 5 СК України, передбачено, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.

Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім'ї (частина восьма статті 7 СК України).

Згідно приписів ч.ч. 2, 3 ст. 128 СК України підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред'явлений матір'ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.

Пунктом 9 Постанови Пленуму Верховного суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», передбачено, що відповідно до статей 213, 215 ЦПК України, рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім'я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено). Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.

Щодо предмету доказування у даній категорії справ, то СК України будь-яких особливостей не визначає. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто, при вирішенні спору про батьківство мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності.

При цьому Європейський суд з прав людини, рішення якого є джерелом права згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», зауважив, що «на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт батьківства» (Калачова проти Російської Федерації № 3451/05, § 34, від 07 травня 2009 року).

Відповідно до частини першої статті 108 ЦПК України, експертиза проводиться у судовому засіданні або поза межами суду, якщо це потрібно у зв'язку з характером досліджень, або якщо об'єкт досліджень неможливо доставити до суду, або якщо експертиза проводиться за замовленням учасника справи.

Суд констатує, що за клопотанням представника позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_1 в рамках розгляду даної справи було призначено судову генетично-молекулярну експертизу, проведення якої було доручено експертам Комунальної установи «Одеське обласне бюро судово - медичної експертизи».

Так, із дослідженого судом Висновку експерта № 620 від 29.10.2024 року вбачається, що молекулярно - генетичним аналізом ДНК встановлено, що гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , може являтися біологічним батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народженого гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з ймовірністю 99,9999999 %, таким чином, батьківство практично доведено.

Таким чином, суд, оцінивши вищевказаний висновок експертизи з точки належності та допустимості, достатності в ракурсі критеріїв, які зазначені в ст.ст. 76, 77, 78, 79 ЦПК України, сприймає його як належний та допустимий, достатній доказ, який свідчить про підтвердження біологічного батьківства позивача ОСОБА_2 відносно дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно п. 6 Постанови Пленуму Верховного суду України №3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» у тих випадках, коли батьком дитини записано конкретну особу, вимоги про визнання батьківства мають розглядатись одночасно з вимогами про виключення відомостей про цю особу як батька з актового запису про народження дитини.

Згідно зі статтею 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Частинами першою, шостою статті 81 ЦПК України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на вищевикладене, суд приходить до переконання, що твердження позивача про те, що він є біологічним батьком дитини, знайшло своє підтвердження наявними в матеріалах справи доказами, які є належними, допустимими, достовірними, а в своїй сукупності достатніми для задоволення позову в частині визнання ОСОБА_2 батьком дитини, виключення відомостей про батьківство ОСОБА_5 з актового запису № 4242 від 06.05.2015 року про народження ОСОБА_4 , зробленого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції про народження та внесення змін до актового стану про народження дитини.

Керуючись ст.ст. 4 - 7, 10, 49, 76, 79, 211, 228, 244, 258 - 259, 264, 265, 354 ЦПК України, ст.ст. 7, 122, 128 СК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву представника позивача ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини - задовольнити.

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьком малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Виключити відомості про батьківство ОСОБА_5 з актового запису № 4242 від 06.05.2015 року про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вчиненого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції.

Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис № 4242 від 06 травня 2015 року, складений Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, виключивши з актового запису про його народження запис про батька, вказавши батьком « ОСОБА_2 », ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП суду невідомо, місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП суду невідомо, місце реєстрації: АДРЕСА_2 .

Третя особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), місцезнаходження: 65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 30-Б.

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-ти денний строк з дня складання повного рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 14 березня 2025 року.

Суддя Суворовського

районного суду м. Одеси І.О. Кремер

Попередній документ
125929615
Наступний документ
125929617
Інформація про рішення:
№ рішення: 125929616
№ справи: 521/7313/24
Дата рішення: 05.03.2025
Дата публікації: 20.03.2025
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Пересипський районний суд міста Одеси
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них; про встановлення батьківства або материнства
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (05.03.2025)
Дата надходження: 30.07.2024
Предмет позову: Про визнання батьківства та про внесення змін до актового запису про народження дитини даних про батька.
Розклад засідань:
17.09.2024 11:00 Суворовський районний суд м.Одеси
25.09.2024 12:50 Суворовський районний суд м.Одеси
12.02.2025 09:25 Суворовський районний суд м.Одеси
05.03.2025 09:55 Суворовський районний суд м.Одеси