18 березня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/1119/25-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.
Позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації щодо не встановлення ОСОБА_1 статусу «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС»;
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо встановлення йому статусу «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС»;
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації встановити ОСОБА_1 статус «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та видати відповідне посвідчення.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку, що вона не відповідає вимогам, встановленим статтею 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 2 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в позовній заяві зазначається повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Як вбачається зі змісту заявлених позовних вимог, такі пред'явлені позивачем до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації
Водночас, усупереч наведеним вище нормам, позовна заява не містить вимог до указаного у позові іншого відповідача - Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації.
Крім цього, пунктом 5 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Як вбачається зі змісту доводів позову, із заявою про встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач звертався вперше ще у березні 2022 року.
Останнє звернення позивача з указаною вище заявою мало місце 29 січня 2024 року.
Так, як зазначено позивачем у позові, 29 січня 2024 року він повторно звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації (районної військової адміністрації) Чернівецької області відділ №5 (м. Герца) із заявою про встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
В лютому 2024 року Чернівецька районна державна адміністрація (районна військова адміністрація) Чернівецької області направила звернення до Чернівецької обласної (військової) державної адміністрації про повторний розгляд заяви ОСОБА_1 щодо встановлення йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Листом від 08 квітня 2024 року №185 Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної військової адміністрації Чернівецької області Відділ №5 м. Герца) позивача було повідомлено про те, що відповідно до витягу з протоколу №68 засідання Комісії від 26 березня 2024 року ОСОБА_1 було запрошено на засідання комісії для надання пояснень про характер виконуваних робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження відповідно до інформації, викладеній в його заяві від 29 січня 2024 року, а також для надання підтверджуючих документів щодо способу отримання довідки Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації від 17 лютого 2022 року №21/4-52476.
Як стверджується позивачем у позові, станом на день подання до суду цього позову він не був повідомлений про дату та час проведення засідання комісії.
Проте позивачем у позові не конкретизовано, коли йому достовірно стало відомо про оскаржувану бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації.
Вказане, у свою чергу, унеможливлює перевірку судом дотримання позивачем встановленого абзацом 1 частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України строку звернення до суду із даною позовною заявою, в той час як відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залишення даної позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 169, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Позовну заяву ОСОБА_1 до Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали шляхом подання позовної заяви у відповідності до вимог, встановлених статтею 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
3. Роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися не поданою і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.П. Лелюк