17 березня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/2958/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Глибоцької селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Глибоцької селищної ради (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати висновок про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг від 14 березня 2024 року за № 07-06\453, що особа яка потребує надання соціальних послуг ОСОБА_1 за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб не потребує надання соціальних послуг з догляду, сума балів становить 88.5;
- визнати протиправним та скасувати рішення Глибоцької селищної ради про відмову ОСОБА_2 у призначенні компенсації на утримання ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Глибоцьку селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про згоду на надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі чоловіку ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що дружина позивача, здійснює догляд за своїм чоловіком ОСОБА_1 , який відповідно до довідки до акта огляду МСЕК є особою з інвалідністю І групи підгрупи "Б" та згідно заключення ЛКК потребує постійного стороннього догляду. Відповідачу було надано пакет документів відповідно до Порядку №859, за результатами розгляду якого комісією відповідача було складено акт оцінки потреб особи, висновок оцінки потреб особи та висновок про результат комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, згідно якого позивач не потребує надання соціальних послуг з догляду. На підставі наведеного відповідачем прийнято рішення, за яким ОСОБА_1 визнано таким, що не потребує надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі.
Позивач наполягає на тому, що його дружина ОСОБА_2 є особою, яка надає соціальні послуги з догляду, та має право на отримання компенсації за догляд на непрофесійній основі. Зауважує, що оскаржуване рішення прийнято у зв'язку з необ'єктивним, упередженим оцінюванням членами комісії, створеної відповідачем, комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб позивача , як особи, яка потребує надання соціальних послуг.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем подано відзив на позов, відповідно до змісту якого заперечує проти задоволенню позову. Зазначив, що посадовими особами відповідача було здійснено комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг. За результатами роботи комісії прийнято висновок про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, як потребує надання соціальних послуг. Вказаним висновком встановлено, що позивач за результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб не потребує надання соціальних послуг з догляду
Дослідивши письмові докази судом встановлено наступне.
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 354511 від 12.12.2023 позивач є особою І групи інвалідності, підгрупа Б, інвалідність встановлена безстроково. У висновку про умови та характер праці зазначено, що має значну залежність від інших осіб у виконанні важливих соціально побутових функцій.
Згідно заключення ЛКК від 06.03.2024 року позивач потребує постійного стороннього догляду.
На підставі поданого пакету документів та заяви дружини позивача про згоду надавати соціальні послуги своєму чоловіку ОСОБА_1 , відповідачем було проведено комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, за результатом якого складено акт оцінки потреб сім'ї/особи.
За шкалою оцінки можливості виконання елементарних дій позивачу виставлено 67 балів.
За шкалою оцінки можливості виконання складних дій позивачу виставлено 21,5 бал.
За результатом комплексного вивчення потреб особи відповідачем було складено висновок про результати комплексного вивчення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, згідно якого позивач є особою, яка не потребує надання соціальних послуг з догляду. Сума балів становить 88,5.
Листом відповідач повідомив ОСОБА_2 , що підстав для призначення компенсації по догляду не має. При цьому відповідач зазначив, що рішення про відмову в наданні соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі не передбачено законом України.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах визначає Закон України "Про соціальні послуги" від 17.01.2019 № 2671-VIII (далі - Закон № 2671-VIII).
Згідно з п. 17 ст. 1 Закону № 2671-VIII соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім'ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг. Порядок організації надання соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.
Частиною 6 ст. 13 Закону № 2671-VIII передбачено, що фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є: 1) особами з інвалідністю I групи; 2) дітьми з інвалідністю; 3) громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; 4) невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; 5) дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги. Перелік зазначених тяжких захворювань, розладів, травм, станів дітей, яким не встановлено інвалідність, затверджує Кабінет Міністрів України.
При цьому, ч. 7 ст. 13 Закону № 2671-VIII визначено, що фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.
Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України 23.09.2020 прийнято постанову № 859 "Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі", яка набрала чинності 25.09.2020.
Вказаною постановою затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (далі - Порядок № 859).
Згідно з п. 1 Порядку № 859 цей Порядок встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки та є: особами з інвалідністю I групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1161.
Відповідно до п. 3 Порядку № 859 компенсація призначається і виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (далі - уповноважені органи) за місцем проживання / перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Пунктом 6 Порядку № 859 визначено, що для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до структурного підрозділу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку.
При цьому, згідно з п. 7 Порядку № 859 уповноважений орган перевіряє подані/надіслані фізичною особою, яка надає соціальні послуги, документи/відомості, зазначає кількість прийнятих документів, порядковий номер заяви, дату її реєстрації, кількість неподаних документів, які необхідно подати, і дату, до якої такі документи повинно бути подано.
Повідомлення про прийняття заяви із пакетом документів видається особисто фізичній особі, яка надає соціальні послуги, під час подання заяви або надсилається їй протягом одного робочого дня із дати подання заяви на поштову або електронну адресу заявника.
Якщо до заяви не додано всіх необхідних документів, структурний підрозділ протягом трьох днів з дати отримання заяви надсилає на поштову або електронну адресу заявника повідомлення про те, які документи потрібно подати. Якщо їх буде подано не пізніше ніж через один місяць з дня отримання повідомлення, днем подання заяви вважатиметься день її прийняття структурним підрозділом або відправлення поштою.
Комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, здійснюється фахівцями уповноваженого органу разом із представниками закладу охорони здоров'я, надавачів соціальних послуг із залученням особи, яка потребує надання соціальних послуг, та/або її законного представника.
Показники, за якими здійснюється комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг (додаток до Порядку) визначаються на підставі вивчення питання щодо можливості виконання особою, яка потребує надання соціальних послуг, різних видів життєдіяльності здійснюється за допомогою анкетування, яке проводиться з використанням шкали оцінки можливості виконання елементарних дій (таблиця 1) та шкали оцінки можливості виконання складних дій (таблиця 2) з метою визначення: залежності від будь-якої сторонньої допомоги (фізичної, психологічної, нагляду); можливості самостійно задовольняти свої основні життєві потреби; ступеня залежності та передбачуваної тривалості індивідуальної потреби у сторонній допомозі, причини, що її викликають.
За результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, уповноваженим органом готується висновок за формою згідно з додатком.
Особа потребує надання соціальних послуг, якщо за результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, їй установлено IV чи V групу рухової активності.
Додатком до Порядку № 859 визначено показники, за якими здійснюється комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, а саме: ступінь індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг (таблиця 1), визначається на підставі оцінки можливості виконання елементарних та складних дій: IV група рухової активності: 5 ступінь включає 54 - 62 балів за шкалами оцінки виконання елементарних та складних дій; 6 ступінь включає 43 - 53 балів; 7 ступінь включає 32 - 42 балів; V група рухової активності: 8 ступінь включає 25 - 31 балів за шкалами оцінки виконання елементарних та складних дій; 9 ступінь включає 12 - 24 балів; 10 ступінь включає 0 - 11 балів.
Згідно із формою Висновку про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, затвердженою в додатку до Порядку № 859, якщо за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб сума балів становить більше ніж 54 бали, особа не потребує надання соціальних послуг з догляду, якщо сума балів становить від 54 до 0 балів потребує.
Отже, у разі звернення особи із заявою про призначення компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, уповноважений орган зобов'язаний діяти згідно вказаного Порядку №859, зокрема, розглянути подану заяву та додані до неї документи і прийняти рішення за результатами розгляду такої заяви про призначення компенсації або про відмову в її наданні. Для призначення виплати компенсації заявник подає відповідну заяву про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та вичерпний перелік документів, передбачених пунктом 7 Порядку №859.
При цьому, уповноважений орган має обов'язок прийняти та розглянути подані фізичною особою документи з визначенням ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг.
З доказів у справі судом встановлено, що з метою визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, уповноваженими особами складено показники, за якими здійснюється комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг.
В результаті проведеної оцінки можливостей виконання елементарних та складних дій позивача, сума балів за шкалами оцінки виконання елементарних та складних дій склала 88,5 балів.
Отже, за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб позивача, уповноваженими особами складено висновок про те, що вона не потребує надання постійних індивідуальних соціальних послуг з догляду.
З огляду на те, що за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб ОСОБА_1 , сума балів за шкалами оцінки виконання елементарних та складних дій склала 88,5, суд вважає правомірним оскаржуваний висновок відповідача про результати комплексного визначення індивідуальних потреб, за яким вона не потребує надання індивідуальних соціальних послуг з догляду.
Водночас суд наголошує, що абзацом 1 пункту 14 Порядку № 859 визначено, що рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні приймається уповноваженим органом протягом 10 днів з дати подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, і наступного дня після його прийняття надсилається фізичній особі, яка надає соціальні послуги.
У пункті 17 Порядку № 859 зазначено, що рішення уповноваженого органу про відмову у призначенні компенсації може бути оскаржено у визначеному законодавством порядку.
Отже, твердження відповідача, що рішення про відмову в наданні соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі не передбачено законом України суд оцінює критично.
Суд з розумінням ставиться до ситуації, у якій опинився позивач, однак зауважує, що в межах спірних правовідносин суд позбавлений можливості підміняти уповноважений орган, що призначає компенсацію, в частині оцінки потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг.
З урахуванням викладеного позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування висновку про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг від 14 березня 2024 року за № 07-06\453, що особа яка потребує надання соціальних послуг ОСОБА_1 за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб не потребує надання соціальних послуг з догляду, сума балів становить 88.5 та зобов'язання Глибоцької селищної ради повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про згоду на надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі чоловіку ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду задоволенню не підлягають.
Щодо визнання протиправним та скасування рішення Глибоцької селищної ради про відмову ОСОБА_2 у призначенні компенсації на утримання ОСОБА_1 .
Відповідно до абзацу 17 ч. 2 пункту 7 Порядку № 859 за результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, уповноваженим органом готується висновок за формою згідно з додатком.
Абзацом 1 пункту 14 Порядку № 859 визначено, що рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні приймається уповноваженим органом протягом 10 днів з дати подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, і наступного дня після його прийняття надсилається фізичній особі, яка надає соціальні послуги.
У пункті 17 Порядку № 859 зазначено, що рішення уповноваженого органу про відмову у призначенні компенсації може бути оскаржено у визначеному законодавством порядку.
Отже відповідач протиправно не прийняв рішення про призначення компенсації або про відмову у призначенні компенсації.
З урахуванням викладеного суд зобов'язує відповідача прийняти рішення про призначення компенсації або про відмову у призначенні компенсації.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку про часткове задоволення з урахуванням висновків суду.
Стосовно розподілу судових витрат.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Зобов'язати Глибоцьку селищну раду прийняти рішення про призначення компенсації або про відмову у призначенні компенсації стосовно ОСОБА_1 .
3. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач - Глибоцька селищна рада (вул. Шевченка, 1, селище Глибока, Чернівецький район, Чернівецька область, 60400, Код ЄДРПОУ 42836641).
Суддя І.В. Маренич