про зупинення провадження у справі
18 березня 2025 року м. Рівне №460/4956/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши у письмовому провадженні питання про зупинення провадження у справі за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, у якому позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати його нарахувати та виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до Дня незалежності України у 2024 році у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум допомоги.
Свій позов позивач обґрунтовує тим, що відповідач протиправно не нарахував та не виплатив для позивача щорічну у разову грошову виплату до Дня Незалежності України за 2024 рік, як учаснику бойових дій відповідно до статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування» на момент проведених виплат, з урахуванням проведених виплат.
Ухвалою суду від 18.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у порядку статті 263 КАС України.
В ході розгляду вказаної справи суд встановив наявність передбачених пунктом 9 частини 2 статті 236 та частиною 1 статті 291 КАС України підстав для зупинення судом розгляду справи №460/12301/24, зважаючи на таке.
Відповідно до приписів пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Пунктом 22 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22.11.2023 відкрито провадження у зразковій справі №440/14216/23 (адміністративне провадження №Пз/990/7/23). Розглядаючи матеріали типових справ у поєднанні зі справою, у якій надійшло подання про її розгляд як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що ці справи відповідають ознакам типових, визначених пунктом 21 частини першої статті 4 КАС України, оскільки у всіх цих справах:
1) позивачі є особами з інвалідністю внаслідок війни (ветеранами війни) та мають право на отримання разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік;
2) позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до Дня Незалежності;
3) спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 “Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань»;
4) позивачами у зазначених справах заявлено тотожні позовні вимоги.
Рішенням Верховного Суду від 05 березня 2024 року у зразковій справі №440/14216/23 (адміністративне провадження № Пз/990/7/23), позов Особи задоволено; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо виплати Особі щорічної разової грошової допомоги за 2023 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни другої групи у меншому розмірі, ніж вісім мінімальних пенсій за віком; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити Особі перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги як особі з інвалідністю внаслідок війни другої групи за 2023 рік відповідно до частини 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Верховний Суд дійшов до висновку про те, що “Скасування визначення розміру спірної допомоги на рівні закону та делегування повноважень з його визначення Кабінету Міністрів України також не може вважатись рівноцінною заміною раніше встановлених пільг в розумінні статті 2 Закону №3551-XII і свідчить також про звуження змісту та обсягу існуючих соціальних прав та невідповідність з цих підстав положень Закону №2983-IX статті 22 Конституції України».
Рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 05 березня 2024 року позов задоволено. Однак, не погодившись із цим рішенням суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Міністерство фінансів України, Кабінет Міністрів України та Міністерство соціальної політики України направили до Великої Палати Верховного Суду апеляційні скарги.
Велика Палата Верховного Суду ухвалами від 10, 11 та 25 квітня 2024 року відкрила апеляційне провадження за апеляційними скаргами Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Міністерства фінансів України, Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 05 березня 2024 року у зразковій справі № 440/14216/23. Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 29 травня 2024 року справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
Оскільки питання про права, свободи, інтереси та/або обов'язки Міністерства фінансів України, Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України в оскаржуваному судовому рішенні не вирішувалися, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про наявність підстав для закриття апеляційного провадження за апеляційними скаргами Міністерства фінансів України, Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України, а тому ухвалою від 26.09.2024 закрила апеляційне провадження за апеляційними скаргами Міністерства фінансів України, Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 5 березня 2024 року у зразковій справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Водночас суд звертає увагу на те, що зазначеною ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 29.09.2024 закрито апеляційне провадження у зразковій справі № 440/14216/23 лише за апеляційними скаргами Міністерства фінансів України, Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 05 березня 2024 року у справі №440/14216/23, тобто апеляційне провадження у цій зразковій справ за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перебуває на розгляді Великої Палати Верховного Суду, а отже рішення Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №440/14216/23 станом на 01.11.2024 вважається таким, що не набрало законної сили.
Відповідно до статті 291 КАС України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі. Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі. При ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
З урахуванням наведеного суд дійшов до висновку про наявність достатніх правових підстав, що передбачені пунктом 9 частини 2 статті 236 та частиною 1 статті 291 КАС України, для зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №440/14216/23 (адміністративне провадження №Пз/990/7/23).
Керуючись статтями 236, 241, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Провадження у справі №460/4956/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій, - зупинити до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №440/14216/23 (адміністративне провадження №Пз/990/7/23).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 18 березня 2025 року.
Суддя Д.П. Зозуля