17.03.2025 Справа №607/5226/25 Провадження №2-о/607/262/2025
місто Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого - судді - Якімця Т.І.,
за участю секретаря судового засідання - Трембач С.О.,
за участі заявника - ОСОБА_1 ,
розглянув у окремому провадженні у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Тернопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України та
І. Описова частина
1. Стислий зміст позовної заяви
14 березня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області, заінтересована особа: Тернопільський відділ ДРАЦС у Тернопільському районі Тернопільської області ЗМУ МЮ, із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: факт смерті громадянки України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в Херсонській області, Новотроїцький район, смт. Новотроїцьке. На час смерті ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування вказаної заяви ОСОБА_1 зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його бабуся - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Факт її смерті підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим 99500004 Новотроїцьким районним відділом записів актів громадянського стану Управління ЗАГС Херсонської області 19 лютого 2025 року, серії НОМЕР_1 . Заявник вказує, що він є єдиним членом сім'ї, який може звернутися із заявою про встановлення факту смерті бабусі на тимчасово окупованій території, оскільки його батьки померли: батько - ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , мати - ОСОБА_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_4 . Крім того, його рідний брат - ОСОБА_1 , проживає на тимчасово окупованій території. ОСОБА_1 також посилається на те, що в нього виникла необхідність у встановленні факту смерті його бабусі - ОСОБА_2 з метою проведення державної реєстрації її смерті компетентним органом виконавчої влади України для отримання свідоцтва про смерть встановленого державного зразку та для реалізації його спадкових прав.
2. Стислий зміст відзиву, відповіді на відзив та заперечень на відповідь на відзив
Заінтересована особа: Тернопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції своїм правом на відзив, передбачене статтею 178 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), не скористалася.
3. Процесуальні дії та хронологія руху справи в суді
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 14 березня 2025 року відкрито провадження у цій цивільній справі за. Постановлено розгляд справи проводити в порядку окремого провадження.
В судове засідання з'явився ОСОБА_1 та просив задовольнити подану ним заяву. Заінтересована особа: Тернопільський відділ ДРАЦС у Тернопільському районі Тернопільської області ЗМУ МЮ в судове засідання не з'явилася, хоча про місце, день та час судового засідання повідомлялася належним чином.
Відповідно до частини першої статті 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Дослідивши та оцінивши докази у справі в їх сукупності, суд встановив наступні обставини справи.
ІІ. Мотивувальна частина
1. Фактичні обставини встановлені судом.
ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася ОСОБА_2 , с. Костянтинівка Баштанського району Миколаївської області, про що свідчить копія паспорта серія НОМЕР_2 , виданий Новотроїцьким РВ УМВС України в Херсонській області 07 серпня 2002 року.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 - померла, про що свідчить свідоцтво про смерть, серія НОМЕР_1 , місце смерті: Херсонська область, Новотроїцький район, смт. Новотроїцьке, 19 лютого 2025 року складений запис про смерть № 170259950000400092009, місце державної реєстрації 9950000 Новотроїцький районний відділ ЗАГС Управління ЗАГС Херсонської області (перекладено з російської мови).
ІНФОРМАЦІЯ_6 народився ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження, серія НОМЕР_3 , актовий запис №177, батьки якого є: батько - ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_4 .
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України № 00049557186 від 19 лютого 2025 року, батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є: батько - ОСОБА_6 , мати - ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 - помер, про що свідчить свідоцтво про смерть, місце смерті: Херсонська область, Новотроїцький район, смт. Новотроїцьке, 04 лютого 2023 року складений запис про смерть №170239910003000648007, місце державної реєстрації 99100030 Сімферопольський районний відділ ЗАГС №2 Департаменту ЗАГС міністерства юстиції республіки Крим (перекладено з російської мови).
Відповідно до довідки про реєстрацію місця проживання особи № 05/10-162 від 05 березня 2019 року, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Як вказано у довідці від 27 лютого 2025 року № 6117-5003620549 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , а тимчасове місце проживання: АДРЕСА_3 .
2. Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
За приписами частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно із частиною першою статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У частині першій статті 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) вказано, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України, суд розглядає порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Як вказано у пункті 8 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до положень частини першої статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
За приписами пункту 7 статті 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII (далі - Закон № 1207) тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
За частиною другою статті 3 Закону № 1207 адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу другого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 6 грудня 2022 р. № 1364 перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджується Міністерством розвитку громад та територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 22 грудня 2022 року № 309 (зі змінами) визначено перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), серед яких зазначено: Херсонська область, Новотроїцький район, смт. Новотроїцьке.
Проведення заінтересованою особою реєстрації смерті без оригіналів документів та які відповідають встановленим стандартам і видані органами державної влади Україна не видається можливим.
Встановлення факту смерті необхідно заявнику для оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Зокрема, належними відповідно до частини першої статті 77 ЦПК України є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Допустимими в розумінні статті 78 ЦПК України є докази, одержані в порядку, встановленому законом. Даючи оцінку допустимості таких доказів, як документів, що виданих органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується положенням частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у цій справі, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Зокрема суд враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), у яких ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території.
Враховуючи наведене, а також ключове значення, яке має встановлення факту смерті для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника, суд бере до уваги та надає оцінку документам про смерть особи, як доказами у справі документам, що видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Згідно з Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено в Україні воєнний стан, який в подальшому було продовжено.
Даючи оцінку допустимості у даній цивільній справі таких доказів, як документи, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується положеннями Конституції України та приписами міжнародно-правових актів та принципами міжнародного права.
Так, за конституцією України: людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (стаття 3); в Україні визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу, а закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частини перша та друга статті 8). чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України (частина перша статті 9); органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19).
За частинами третьої та четвертої статті 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Як вказано у частині першій статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 1 липня 2010 року № 2398-VI державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до пункту 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 (далі - Правила), державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
За пунктом 3 Правил за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), лікарське свідоцтво про перинатальну смерть, рішення суду про оголошення особи померлою, рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час, повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів, повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть. Ці документи додаються до другого примірника актового запису про смерть.
Згідно з частиною першою статті 5 Закону № 1207 Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території. Відповідно до статті 18 Закону № 1207 громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Зі змісту частин другої та третьої статті 9 Закону № 1207 вбачається, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Тобто Україна не визнає такі акти, але як виключення враховує документи, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території для державної реєстрації акту цивільного стану і таке врахування не є визнанням окупаційної влади. Такий підхід відповідає практиці ЄСПЛ, Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії від 21 червня 1971 року, а також судовій практиці України.
Верховний Суд у постанові від 16 листопада 2022 року (справа № 759/1443/22) вказав, що документи, видані органами та установами (зокрема, закладами реєстрації актів цивільного стану), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом із іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку, зокрема, під час розгляду справ у порядку статті 315 ЦПК України.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану України факту її смерті.
На підтвердження факту смерті заявником подано копію свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_1 , місце смерті: Херсонська область, Новотроїцький район, смт. Новотроїцьке, 19 лютого 2025 року складений запис про смерть № 170259950000400092009, місце державної реєстрації 9950000 Новотроїцький районний відділ ЗАГС Управління ЗАГС Херсонської області (перекладено з російської мови).
Оцінюючи письмові докази, суд виходить з того, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому, має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.
На підставі наведеного, суд, як виняток, бере в якості доказів надані заявником документи, та у сукупності з іншими письмовими доказами, вважає їх достатніми для встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України.
ІІІ. Висновки суду за результатами розгляду позовної заяви
З урахуванням наведеного, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, беручи до уваги той факт, що у заявника виникла необхідність встановити факт смерті своєї бабусі на тимчасово окупованій території України, суд вважає, що заяву слід задовольнити та встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - село Костянтинівка Баштанського району Миколаївської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті - Україна, Херсонська область, Новотроїцький район, смт. Новотроїцьке (тимчасово окупована територія України).
Частиною четвертою статті 317 ЦПК України визначено, що Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Відповідно до вимог пункту 8 частини першої статті 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства.
Згідно з частиною другою статті 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Пунктом 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що від сплати судового збору звільнені заявники у справах за заявами про встановлення факту народження або смерті, поданих у зв'язку із воєнним станом, надзвичайним станом, збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.
Керуючись статтями 2, 4, 12 - 13, 19, 258 - 259, 263 - 265, 268, 273, 293 - 294, 315 - 319, 352 - 355, 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд
1. Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Тернопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
2. Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - село Костянтинівка Баштанського району Миколаївської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті - Україна Херсонська область, Новотроїцький район, смт. Новотроїцьке (тимчасово окупована територія України).
3. Рішення суду допустити до негайного виконання.
4. Копію судового рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
5. Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
6. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного рішення суду.
7. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Повний текст судового рішення виготовлений 17 березня 2025 року.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , паспорт громадянина України № НОМЕР_4 , РНОКПП: НОМЕР_5 , адреса місця проживання: АДРЕСА_3 .
Заінтересована особа: Тернопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ: 41346948, адреса місцезнаходження: м. Тернопіль, вул. Михайла Грушевського, 8.
Головуючий суддяТ. І. Якімець