про прийняття адмістративної справи до провадження та
залишення позовної заяви без руху
18 березня 2025 року м. Київ Справа № 320/40893/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Сас Є.В.,ознайомившись з адміністративною справою
за позовом Вишгородської міської ради
до Північного офісу Держаудитслужби,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю "ЖИТЛОШЛЯХБУД"
про визнання протиправним та скасування висновку,
Вишгородська міська рада звернулась до суду з позовом про визнання протиправним та скасування висновку Північного офісу Держаудитслужби України про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-03-28-000796-а, затверджений начальником Північного офісу Держаудитслужби Сомик О.С. 12 червня 2024 року.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду (суддя Донець В.А.) від 05.09.2024 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, а також залучено третю особу - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЖИТЛОШЛЯХБУД".
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.03.2025 справу передано на розгляд головуючому судді Сасу Є.В.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне прийняти адміністративну справу до свого провадження.
Водночас, дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку, що дана позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог статей 161 КАС України.
Згідно з ч. 6 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень (частина четверта статті 122 Кодексу).
Предметом спору є висновок відповідача за результатам моніторингу закупівлі UA-2024-03-28-000796-а, який було оприлюднено 12.06.2024.
Відповідно пункту 10 статті 8 Закону України "Про публічні закупівлі", яка є спеціальною нормою у цих правовідносинах, у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду.
Отже, останнім оскарження висновку було 24.06.2024, проте, позивач звернувся до суду 28.08.2024, тобто з порушенням строку, встановленого статтею 8 Закону України "Про публічні закупівлі".
Висновки суду про застосованість 10-денного строку у такій категорії справ узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 30.06.2022 у справі № 320/11285/21.
Згідно з ч. 3 ст. 123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
При зверненні до суду позивачем не подано заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду із зазначенням підстав для його поновлення.
Таким чином, позивачу необхідно подати суду заяву про поновлення строку звернення до суду з позовом, в якій вказати поважні причини його пропуску та наявність підстав для його поновлення з відповідними доказами.
Відповідно до ч. 13 ст. 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Згідно з ч.ч.14, 15 ст. 171 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Керуючись ст.ст.122, 123, 160, 161, 169, 248, 256 КАС України,
1.Прийняти адміністративну справу №320/40893/24 до провадження.
2. Позовну заяву - залишити без руху.
3. Протягом десяти днів з дня вручення ухвали позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме надати:
- заяву про поновлення строку звернення до суду з позовом, в якій вказати поважні причини його пропуску та наявність підстав для його поновлення з наданням відповідних доказів.
4. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде залишена без розгляду відповідно до частини п'ятнадцятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Сас Є.В.