Рішення від 17.03.2025 по справі 320/19049/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2025 року справа №320/19049/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач-2), в якому позивач просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 31.01.2023 про відмову позивачу у переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV на пенсію за віком державним службовцям відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати позивачу до стажу державної служби періоди роботи у загальній кількості 26 років 07 місяців 20 днів, а саме: з 13.08.1987 по 29.10.1999, з 01.06.2006 по 08.12.2006, з 11.12.2006 по 29.07.2011, з 09.12.2011 по 31.01.2012, з 01.02.2012 по 29.04.2016, з 04.05.2016 по 25.02.2021 та з 26.02.2021 по 19.03.2021 та перевести на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 24.01.2023 на підставі заяви ОСОБА_1 від 24.01.2023.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив позивачу у переході з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Стверджує, що період роботи в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу державної служби в силу приписів Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою КМ України № 229 від 25.03.2016 р. та Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМ України від 03.05.1994 р. № 283.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.06.2023 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання. Вказаною ухвалою суду встановлено відповідачам десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Відповідач-1 та відповідач-2 не скористались своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву, заяв/клопотань суду не направлено, а відтак враховуючи положення частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 14.08.2022 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) й перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України.

24.01.2023 позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ у Київській області про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІ (далі - Закон №889-VІІ), яка зареєстрована 24.01.2023 за №229.

За результатами розгляду вищезазначеної заяви, ГУ ПФУ у Київській області листом №100-0215-8/16105 від 03.02.2023 надав позивачу рішення ГУ ПФУ в Миколаївській області від 31.01.2023 про відмову у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VІІ.

Рішення обґрунтоване тим, що немає можливості здійснити перехід на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VІІ, у зв'язку з тим, що станом на 01.05.2016, дату набрання чинності Законом №889-VІІ, на посадах віднесених до посад державної служби позивач не працював та відсутні 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців до 01.05.2016.

Не погоджуючись з такою позицією відповідача, позивач звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

01 травня 2016 року набув чинності Закон № 889-VIII, згідно ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до частин 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно із статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.

До 1 травня 2016 (дата набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ) право на пенсію державного службовця мали особи, які:

а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;

б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 1 травня 2016 року, відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.

Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно із пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статті 25 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 1 травня 2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ після 1 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частини 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у зразковому рішенні Верховного Суду від 4 квітня 2018 року у справі № 822/524/18 та у постанові Верховного Суду від 26 червня 2018 року у справі № 676/4235/17.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як вбачається з рішення ГУ ПФУ в Миколаївській області від 31.01.2023 про відмову у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VІІ, єдиною підставою для такої відмови є недостатність стажу державної служби, а саме: не зарахування служби позивача в органах місцевого самоврядування до державної служби.

Відповідно до копії трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_2 , остання працювала:

Тетіївський районний відділ культури:

- запис №9: із 13.08.1987 - інспектор районного відділу культури Тетїївського райвиконкому;

- запис №10: відділ культури Тетїївського райвиконкому реорганізовано в відділ культури Тетїївської державної районної адміністрації;

- запис №15: 29.10.1999 - звільнена з посади інспектора районного відділу культури Тетїївської державної районної адміністрації.

Стаж роботи на посаді інспектора райвідділу культури - 12 років 2 місяці 1 днів.

Державна виконавча служба у Святошинському районі міста Києва:

- запис №28-29: із 01.06.2006 по 08.12.2006 - головний спеціаліст Державної виконавчої служби у Святошинському районі міста Києва.

Стаж роботи на даній посаді - 0 років 6 місяців 8 днів.

Бородянська райдержадміністрація:

- запис №30: із 11.12.2006 - головний спеціаліст загального відділу апарату Бородянської райдержадміністрації;

- запис №31: із 17.12.2007 - переведена на посаду начальника загального відділу апарату Бородянської райдержадміністрації;

- запис №35: із 01.02.2011 - переведена на посаду головного спеціаліста відділу житлово-комунального господарства, промисловості, енергетики, транспорту і зв'язку Бородянської райдержадміністрації;

- запис №36: з 18.04.2011 - переведена на посаду начальника загального відділу апарату Бородянської райдержадміністрації;

- запис №37: з 29.07.2011 - звільнена з посади начальника загального відділу апарату Бородянської райдержадміністрації;

- запис №40: з 09.12.2011 - начальник загального відділу апарату Бородянської райдержадміністрації;

- запис №41: 31.01.2012 - звільнена з посади начальника загального відділу апарату Бородянської райдержадміністрації.

Стаж роботи в Бородянській райдержадміністрації - 4 роки 9 міс 12 днів

Стаж роботи на державній службі (разом) - 17 років 6 місяців 7 днів:

Служба в органах місцевого самоврядування:

Бородянська селищна рада:

- запис №42: із 01.02.2012 - керуючий справами (секретар) виконкому Бородянської селищної ради;

- запис №45: 29.04.2016 - звільнена із займаної посади за переведенням до Бородянської районної ради.

Стаж роботи в Бородянській селищній раді - 4 роки 2 міс 29 днів.

Бородянська районна рада:

- запис №46 - 04.05.2016 - зарахована за переведенням до Бородянської районної ради на посаду начальника організаційного відділу виконавчого апарату Бородянської районної ради;

Бородянську районну раду реорганізовано з 07.12.2020 року шляхом злиття у Бучанську районну раду Київської області

Стаж роботи в Бородянській районній раді - 4 роки 9 міс 22 дні.

Бучанська районна рада:

- запис №48: із 25.02.2021 - переведена до Бучанської районної ради;

- запис №49: із 26.02.2021 - головний спеціаліст відділу організаційного і кадрового забезпечення діяльності ради та зв'язків з органами місцевого самоврядування виконавчого апарату Бучанської районної ради;

- запис №50: 19.03.2021 - звільнена із займаної посади.

Стаж роботи в Бучанській районній раді - 0 років 0 міс 22 дні.

Стаж роботи в органах місцевого самоврядування - 9 років 1 місяць 13 днів.

Таким чином, позивач має стаж роботи на посадах, що мають відноситись до категорії посад державних службовців, у загальній кількості 26 років 07 місяців 20 днів.

Статтею 46 Закону № 889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у пункті 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

Відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 283 обчислення стажу державної служби до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених статтею 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Таким чином, наведені положення законодавства, передбачали і передбачають зарахування періодів роботи в органах місцевого самоврядування до стажу державного службовця.

Отже, період роботи ОСОБА_1 на відповідних посадах в Бородянській селищній раді та Бучанській районній раді Київської області зараховується до стажу державної служби.

Отже висновки Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про відсутність у позивача необхідно стажу державної служби є необґрунтованими та протиправними.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 26 червня 2018 року у справі № 735/939/17 та від 19 березня 2019 року у справі № 357/1457/17.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 31.01.2023 є протиправним та підлягає скасуванню.

А з метою належного та ефективного відновлення порушеного права позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати позивачу до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, періоди роботи в органах місцевого самоврядування та перевести на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХП «Про державну службу».

Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведених обставин у їх сукупності, позов слід задовольнити повністю.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір на загальну суму 1073,60 грн.

Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 1073,60 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 31.01.2023 про відмову ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV на пенсію за віком державним службовцям відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, 10; код ЄДРПОУ 22933548) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до стажу державної служби періоди роботи у загальній кількості 26 років 07 місяців 20 днів, а саме: з 13.08.1987 по 29.10.1999, з 01.06.2006 по 08.12.2006, з 11.12.2006 по 29.07.2011, з 09.12.2011 по 31.01.2012, з 01.02.2012 по 29.04.2016, з 04.05.2016 по 25.02.2021 та з 26.02.2021 по 19.03.2021 та перевести на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 24.01.2023 на підставі заяви ОСОБА_1 від 24.01.2023.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54008, м. Миколаїв, вул. Морехідна, 1; код ЄДРПОУ 13844159).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Я.В. Горобцова

Горобцова Я.В.