Справа № 703/1126/25 р.
3/703/700/25
17 березня 2025 року м. Сміла
суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Волосовський В.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП України в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ,
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП
ОСОБА_1 20 лютого 2025 року близько 11 години 45 хвилин в с. Балаклея Черкаського району Черкаської області по вул. Шкільна,керуючи автомобілем марки «Фольксваген Кадді», д.н.з. НОМЕР_3 , не була уважною, не стежила за дорожньою обстановкою, на дорозі з двостороннім рухом здійснила виїзд на смугу зустрічного руху не пов'язану з обгоном або об'їздом перешкоди, внаслідок чого відбулось зіткнення із автомобілем УАЗ 39094 н.з. НОМЕР_4 , який рухався в зустрічному напрямку. Внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження та завдана матеріальна шкода. Чим порушила п.2.3.б ПДР - порушення стеження за дорожньою обстановкою, реагування за її зміною; п.11.3.ПДР - порушення виїзду на смугу зустрічного руху на дорогах із двостороннім рухом. Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
ОСОБА_2 20 лютого 2025 року близько 11 години 45 хвилин в с. Балаклея Черкаського району Черкаської області по вул. Шкільна, керуючи автомобілем марки УАЗ 39094 н.з. НОМЕР_4 , не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, при виникненні небезпеки, яку водій об'єктивно спроможний виявити у вигляді автомобіля «Фольксваген Кадді», д.н.з. НОМЕР_3 , який рухався в зустрічному напрямку, не вжив заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу, внаслідок чого відбулось зіткнення, в результаті чого автомобілі отримали механічні пошкодження та завдана матеріальна шкода, чим порушив п. 12.3 ПДР - невжиття заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортних засобів; п. 2.3.б ПДР - порушення стеження за дорожньою обстановкою, реагування за її зміною. Своїми діями ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
У судовому засіданні особи, які притягуються до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , вину у вчиненому правопорушенні визнали частково, хоча і не заперечували про порушення ПДР.
Заслухавши пояснення осіб, які притягуються до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №252090 від 20 лютого 2025 року, складеного відносно ОСОБА_1 , остання порушила вимоги п.п. 2.3 б, 11.3 ПДР України, внаслідок чого відбулася дорожньо-транспортна пригода, в результаті якої пошкоджено транспортні засоби і завдано матеріальної шкоди, за що передбачена адміністративна відповідальність відповідно до вимог ст.124 КУпАП.
Крім того, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №252111 від 20 лютого 2025 року, складеного відносно ОСОБА_2 , останній порушив вимоги п.п. 2.3.б, 12.3 ПДР України, внаслідок чого відбулася дорожньо-транспортна пригода, в результаті якої пошкоджено транспортні засоби і завдано матеріальної шкоди, за що передбачена адміністративна відповідальність відповідно до вимог ст.124 КУпАП.
Згідно диспозиції ст.124 КУпАП, відповідальність за вказаною частиною статті настає в разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відтак, основною умовою настання адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП є наявний причинний зв'язок між порушеннями правил дорожнього руху та настанням наслідків у вигляді майнової шкоди.
Отже, диспозиція статті 124 КУпАП не встановлює певних правил поведінки, а посилається на інші норми законодавчих актів, у даному конкретному випадку на Правила дорожнього руху України, як зазначено в протоколі. Тому розглядаючи дану справу, суд вирішує питання щодо винуватості ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у межах порушення зазначених вимог ПДР України.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року № 3353, встановлений Правилами дорожнього руху, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.
Згідно з п. 1.1 Правил дорожнього руху України вони, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Відповідно до п. 1.9 Правил дорожнього руху України, особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Статтею 14 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Згідно п. 2.3.б ПДР України, водій для забезпечення безпеки дорожнього руху зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі;
Згідно п. 11.3 ПДР України, на дорогах із двостороннім рухом, які мають по одній смузі для руху в кожному напрямку, за відсутності суцільної лінії дорожньої розмітки чи відповідних дорожніх знаків виїзд на смугу зустрічного руху можливий лише для обгону та об'їзду перешкоди або зупинки чи стоянки біля лівого краю проїзної частини в населених пунктах у дозволених випадках, при цьому водії зустрічного напрямку мають перевагу.
Судом встановлено, що водій ОСОБА_1 20 лютого 2025 року близько 11 години 45 хвилин в с. Балаклея Черкаського району Черкаської області по вул. Шкільна, керуючи автомобілем марки «Фольксваген Кадді», д.н.з. НОМЕР_3 , не була уважною, не стежила за дорожньою обстановкою, на дорозі з двостороннім рухом здійснила виїзд на смугу зустрічного руху не пов'язану з обгоном або об'їздом перешкоди в наслідок чого відбулось зіткнення з автомобілем УАЗ 39094 н.з. НОМЕР_4 , який рухався в зустрічному напрямку. Внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження та завдана матеріальна шкода. Чим порушила п.2.3.б ПДР - порушення стеження за дорожньою обстановкою, реагування за її зміною; п.11.3.ПДР - порушення виїзду на смугу зустрічного руху на дорогах із двостороннім рухом.
Окрім того, встановлено, що водій ОСОБА_2 20 лютого 2025 року близько 11 години 45 хвилин в с. Балаклея Черкаського району Черкаської області по вул. Шкільна, керуючи автомобілем марки УАЗ 39094 н.з. НОМЕР_4 , не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, при виникненні небезпеки, яку водій об'єктивно спроможний виявити у вигляді автомобіля «Фольксваген Кадді», д.н.з. НОМЕР_3 , який рухався в зустрічному напрямку не вжив заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу в наслідок чого відбулось зіткнення. Внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження та завдана матеріальна шкода. Чим порушив п. 12.3 ПДР - невжиття заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортних засобів; п. 2.3.б ПДР - порушення стеження за дорожньою обстановкою, реагування за її зміною.
У ході розгляду справи ОСОБА_1 та ОСОБА_2 факт порушення Правил дорожнього руху не заперечували.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.
Згідно із ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вина водіїв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП по факту дорожньо-транспортної пригоди, що відбулась 20 лютого 2025 року, повністю підтверджується сукупністю письмових доказів, досліджених безпосередньо під час судового розгляду, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 №252090 та ЕПР1 №252111 від 20 лютого 2025 року, які відповідають вимогам ст.256 КУпАП, та в яких викладені обставини вчинення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 20 лютого 2025 року адміністративного правопорушення; картками обліку адміністративних правопорушень, в яких викладені обставини, аналогічні тим, що вказані в протоколахпро адміністративніправопорушення ;схемою місця дорожньо-транспортної пригоди від 20 лютого 2025 року; рапортом поліцейського СРПП ВП № 2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області Федорова Д.К. від 20 лютого 2025 року; актом обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 20 лютого 2025 року.
Таким чином, враховуючи, що у справі є достатньо доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості та які підтверджують вчинення як ОСОБА_1 так і ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, наявні підстави для притягнення їх до адміністративної відповідальності та накладення на них адміністративних стягнень в межах, установлених санкцією ст. 124 КУпАП.
Згідно зі ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Тому, враховуючи характер вчиненого правопорушення та особи порушників, вважаю, що для їх перевиховання, стимулювання поваги до правил співжиття а також запобігання вчиненню нових правопорушень, достатнім є стягнення у виді штрафу.
Частиною 1 ст.307 КУпАП передбачено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно з ч.ч.1 і 2 ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, міститься у ст. 5 вказаного Закону.
Доказів, які звільняють ОСОБА_1 чи ОСОБА_2 від сплати судового збору за розгляд справи про адміністративне правопорушення, матеріали справи не містять та останніми не надані.
Відтак, з ОСОБА_1 за з ОСОБА_2 у дохід держави підлягає стягненню судовий збір, ставка якого складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.9, 33, 34, 35, 40-1, 124, 252, 268, 280, 283, 284 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень(отримувач коштів: ГУК у Черкаській області 21081300, код отримувача ЄДРПОУ:37930566, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача:UA918999980313030149000023001 код класифікації: 21081300).
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень (отримувач коштів: ГУК у Черкаській області 21081300, код отримувача ЄДРПОУ:37930566, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача:UA918999980313030149000023001 код класифікації: 21081300).
Стягнути з ОСОБА_1 та з ОСОБА_2 користь держави по 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок судового зборуз кожного (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 та з ОСОБА_2 подвійний розмір штрафу, що становитиме 1700 (одну тисячу сімсот) гривень з кожного.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків на її оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо її не буде скасовано.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя В.В. Волосовський