Долинський районний суд Кіровоградської області
110 м. м. Долинська Кропивницький район Кіровоградська область Україна 28500
Справа № 941/576/22
Іменем України
12.03.2025 рокум. Долинська
Долинський районний суд Кіровоградської області
у складі: головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
представника потерпілого ОСОБА_4 ,
обвинувачених ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,
захисників ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Долинській кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021120000000171 від 9 вересня 2021 року за обвинуваченням:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Піщаний Брід Олександрійського району Кіровоградської області, українки, громадянки України, з вищою освітою, заміжня, працює на посаді інженера-будівельника інженерно-експлуатаційної групи Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)», пенсіонерки, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судима,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України;
ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Олександрії Олександрійського району Кіровоградської області, українця, громадянина України, з вищою освітою, одружений, працює на посаді виконувача обов'язків заступника начальника установи з інтендантського та комунально-побутового забезпечення - начальника відділу інтендантського та господарського забезпечення Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)», зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 , раніше не судимий,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України;
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Луганська, грузина, громадянина України, з вищою освітою, одружений, працює на посаді начальника Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)», зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_4 , раніше не судимий,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, -
Наказом начальника державної установи «Петрівська випрана колонія (№ 49)» № 66/ОС-17 від 30 серпня 2017 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначена на посаду інженера-будівельника інженерно-експлуатаційної групи Державної установи «Петрівська випрана колонія (№ 49)».
Відповідно до абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» до правоохоронних органів, серед інших, віднесені органи і установи виконання покарань, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 6 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» Державна кримінально-виконавча служба України відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції і складається з центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, його територіальних органів управління, установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України.
У відповідності до чч. 2, 3 ст. 11 Кримінально-виконавчого кодексу України установами виконання покарань, серед іншого, є кримінально-виконавчі установи,
до яких віднесено кримінально-виконавчі установи закритого типу (виправні колонії).
Відповідно до примітки «1» до ст. 364 КК України, службовими особами
є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронними органами є органи прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Статтею 18 Кримінального кодексу України передбачено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління зі спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, на підставі ст. 364 КК України, ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» інженер-будівельник інженерно-експлуатаційної групи Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)» є службовою особою правоохоронного органу.
Згідно зі статтями 8, 19 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до Положення про державну установу «Петрівська випрана колонія (№ 49)», затвердженого наказом Міністерства юстиції України 27 червня 2016 року № 2128/5 (далі - Положення), Петрівська виправна колонія (№ 49) є державною установою, яка входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України. Виправна колонія є правонаступником Петрівської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Кіровоградській області. Органом правління виправної колонії є Міністерство юстиції України.
Діяльність виправної колонії контролюється та координується Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції та Адміністрацією ДКВС України. Виправна колонія є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах казначейської служби, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, може мати інші печатки та штампи.
Згідно з п. 3 Положення виправна колонія є установою закритого типу та відповідно до діючого законодавства здійснює правозастосовні та правоохоронні функції.
Аналогічні положення транслітеровано до Положення про державну установу «Петрівська виправна колонія (№ 49)», затвердженого наказом Міністерства юстиції України 29 листопада 2019 № 3717/5.
Таким чином, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді інженера-будівельника інженерно-експлуатаційної групи Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)» на час вчинення кримінального правопорушення (злочину) була працівником правоохоронного органу та службовою особою, яка постійно здійснювала функції представника органу державної влади, а також постійно обіймала посаду, пов'язану з виконанням адміністративно-господарських функцій.
Так, відповідно до п. 3.8 посадової інструкції інженера - будівельника інженерно-експлуатаційної групи відділу інтендантського та господарського забезпечення державної установи «Петрівська випрана колонія (№ 49)», затвердженої 19 липня 2019 року наказом Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)» за № 130/ОД-17, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді інженера-будівельника інженерно-експлуатаційної групи державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)» повинна складати (перевіряти) акти виконаних ремонтно-будівельних робіт, акти прихованих робіт, комісійно приймати відповідальні конструкції та устаткування в установі, складати (перевіряти) документи з випробування внутрішніх та зовнішніх інженерних мереж та іншу технічну документацію.
Крім того, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді інженера-будівельника інженерно-експлуатаційної групи державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)», відповідно до п. п. 3.3, 3.6, 3.15 посадової інструкції, мала обов'язки, що, зокрема, передбачали необхідність: організовувати та проводити загальні чергові та часткові позачергові технічні огляди з реєстрацією та описом виявлених дефектів у відповідних журналах та актах загального весняного (осіннього) огляду будівель і споруд установи, готувати проекти наказів щодо проведення оглядів та звіти про їх результат; складати проекти перспективних річних планів комплексних і вибіркових, капітальних ремонтів, а також поточних ремонтів будівель і споруд установи по встановлених формах; здійснювати загальне керівництво та контроль за проведенням робіт з поточного ремонту об'єктів установи; проводити підготовчі та супроводжувальні роботи при проведенні нового будівництва та капітального ремонту об'єктів установи, у тому числі: вести в установленому порядку листування з проектними та підрядними організаціями, ДКВС України, іншими організаціями під час проектування та проведення будівельно-ремонтних, будівельно-монтажних робіт на об'єктах установи; виступати в якості представника оперативного замовника під час проведення капітального ремонту або будівництва об'єктів установи; організовувати та приймати участь в комісійному прийманні об'єктів установи після проведення ремонтів та нового будівництва.
З метою належної реалізації вказаних обов'язків вона була наділена певними правами, що передбачені у Розділі 4 п. п. 4.1 - 4.5 посадової інструкції, а саме: контролювати та забезпечувати в установі дотримання чинного законодавства, міжгалузевих, галузевих та інших нормативних актів, виконання персоналом установи обов'язків з питань проведення планово-попереджувальних ремонтів будівель і споруд; виконання приписів органів держаного нагляду з питань організації і проведення будівельних робіт та утримання будівель і споруд; виконання заходів, наказів, розпоряджень з питань утримання і ремонтів будівель і споруд, а також інші права, визначені чинним законодавством України.
Тобто ОСОБА_5 була наділена обсягом повноважень, які надавали їй реальну можливість в повній мірі виконувати свої посадові обов'язки належним чином.
Крім того, наказом державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)» від 12 вересня 2019 року за № 221/АГ-19 «Щодо призначення відповідального за проведення капремонту покрівлі будівлі їдальні з клубом» відповідальним за проведення капітального ремонту покрівлі будівлі їдальні з клубом призначено інженера - будівельника ОСОБА_5 , з яким вона ознайомлена під особистий підпис.
Однак, ОСОБА_5 , будучи інженером-будівельником інженерно-експлуатаційної групи Державної установи «Петрівська виправна колонія
(№ 49)» та будучи відповідальною за виконання робіт по об'єкту «Капітальний ремонт покрівлі їдальні-клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області», усвідомлюючи, що згідно з договором будівельного підряду № 24/188/19 (Г) від 25 вересня 2019 року передача виконаних будівельних робіт та підписання акта за формою КБ-2в є підставою для проведення розрахунків між сторонами, упродовж вересня-грудня 2019 року, більш точно досудовим розслідуванням не встановлено, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, які полягали у безпосередньому контролі за виконанням робіт, проявляючи службову недбалість, не перевірила виконання комплексу робіт на вказаному об'єкті у відповідності з проектно-кошторисною документацією, які внесено до актів виконаних робіт форми КБ-2в № 3 за грудень 2019 року, № 4 за грудень 2019 року, № 5 за грудень 2019 року, тоді як частина зазначених в акті робіт не відповідають нормативним вимогам у галузі будівництва, щодо включення до прямих витрат робіт, які фактично не виконувалися, тобто вчинила службову недбалість, а саме неналежно виконувала свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, при таких обставинах.
Так, на підставі листа Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України
№ 31/КБ-258 від 6 серпня 2018 Державною установою «Петрівська виправна колонія
(№ 49)» надано перелік об'єктів нерухомого майна, що мають незадовільний стан і в першочерговому порядку потребують проведення обстеження технічного стану.
До таких об'єктів включено будівлю їдальні-клубу (літ. В) за адресою:
вул. Польова, 1, с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області.
У подальшому, для проведення капітального ремонту покрівлі їдальні-клубу (літ. В) за адресою: вул. Польова, 1, с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області, оголошено процедуру відкритих торгів: оголошення
UA-2019-11-20-003060-b, очікуваною вартістю 882 499,00 грн.
Згідно з протоколом № 10/19 засідання тендерного комітету Державної установи «Петрівська виправна колонія (№49)» від 20 серпня 2019 року до порядку денного засідання включено питання щодо внесення змін до річного плану закупівель ДУ «Петрівська виправна колонія (№49)» на 2019 рік та встановлення підстав без застосування процедури закупівлі та заключення прямого договору відповідно до предмета закупівлі ДК 021:2015:45260000-7 - Покрівельні роботи та інші спеціалізовані будівельні роботи капітальний ремонт покрівлі установи «Їдальня-клуб».
Оскільки відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» цей Закон застосовується до замовників за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тис. грн,
а робіт - 1,5 млн грн, тому здійснення закупівлі вирішено провести шляхом укладення прямого договору.
Надалі, з метою цільового використання коштів, 25 вересня 2019 року між Державною установою «Петрівська виправна колонія (№ 49)», далі Замовник, в особі керівника ОСОБА_7 , діючого на підставі Положення, з однієї сторони та ПП «Грант-буд», далі Підрядник, в особі директора ОСОБА_11 , з іншого боку, діючого
на підставі Статуту, укладено договір № 24/188/19 (Г) будівельного підряду
(далі - Договір).
Предметом вказаного договору визначено виконання Підрядником робіт
по об'єкту: Капітальний ремонт покрівлі їдальні-клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в
с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області.
Відповідно до п. 1.1 договору «Підрядник бере зобов'язання своїми силами і засобами виконати роботи відповідно до проектної документації та будівельних норм і правил, а саме: роботи згідно з даним договором.
Згідно з умовами договору, договірна ціна становить 882 499 грн відповідно до кошторису з розрахунком договірної ціни, що являються невід'ємною частиною договору. У випадку необхідності виконання додаткових робіт, уточнення договірної ціни буде здійснюватись згідно з додатковими угодами до договору.
Разом з тим, із приписів п. 5.2 Договору вбачається, що Замовник має право вносити зміни в проектну документацію. Підрядник може надавати Замовнику пропозиції відносно проектних рішень.
Крім того, Замовник має право вимагати від Підрядника, з відповідним обґрунтуванням, усунення від виконання робіт робочих та інженерно-технічних працівників у випадках: порушення технології будівельного виробництва, порушення правил та норм безпеки, що передбачено п. 7.3 Договору.
Порядок здійснення Замовником контролю якості робіт та матеріальних ресурсів передбачено Розділом 9 Договору, у відповідності до якого контроль Замовника з якості робіт, матеріалів, обладнання буде здійснюватися згідно з нормативними вимогами і положеннями Загальних умов.
Відповідно до п. 11.1 Договору розрахунки за виконанні обсяги підрядних робіт проводяться платіжними дорученнями на підставі актів приймання виконаних підрядних робіт за формою КБ-2В і довідки про вартість виконаних підрядних робіт КБ-3, підписаних уповноваженими представниками Підрядника і Замовника,
і скріплених печатками.
Пунктом 11.2 закріплені положення про те, що Підрядник визначає об'єми і вартість виконаних робіт, які підлягають оплаті, готує відповідні документи і подає їх для підписання Замовнику за 2 дні до завершення звітного періоду. Замовник зобов'язаний підписати надані Підрядником документи, які підтверджують виконання робіт, або обґрунтувати причини відмови від їх підписання упродовж 3 днів з дня відправлення документів Підрядником листом з повідомленням.
У силу положень п. 12.1 приймання-передача завершених робіт буде здійснюватися у відповідності з вимогами Загальних умов та інших нормативних актів. Якість та обсяг фактично виконаних робіт підтверджують своїми підписами інженер технагляду та керівник.
Відповідно до ст. 2 Бюджетного кодексу України розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань, довгострокових зобов'язань за енергосервісом та здійснення витрат бюджету.
У силу положень ч. 1 ст. 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» норми цього Закону поширюються на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність, а також на операції з виконання державного та місцевих бюджетів і складання фінансової звітності про виконання бюджетів з урахуванням бюджетного законодавства.
Відповідно до п. 5 Положення, виправна колонія виконує одне із завдань, зокрема, передбачених п. п. 16, 17, 18, 28, є розпорядником коштів державного бюджету нижчого рівня, забезпечує організацію і ведення бухгалтерського обліку, складання фінансової, бюджетної, статистичної та іншої звітності, забезпечує законність фінансових і господарських операцій, ефективне, результативне та цільове використання виділених на її утримання бюджетних коштів, розробляє проект кошторису на утримання виправної колонії, здійснює інші повноваження, визначені діючим законодавством.
У відповідності до ч. ч. 1-5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. п. 2.1, 2.3, 2.4. Глави 2 Положення про забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року за № 88, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинний документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою.
У подальшому, 1 листопада 2019 року складено Акт узгодження у робочому проекті «Капітальний ремонт покрівлі їдальні - клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області», який затверджено начальником Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)».
Виходячи зі змісту Акта узгодження заміни у робочому проекті від 1 листопада 2019 року, вбачається заміна матеріалу «з рулонних матеріалів, що наплавляються, із застосуванням газопламеневих пальників в два шари» на будівельний матеріал покрівлі «із гідролізації ПВХ мембрани Fatrafol 810 V 1/5 mm».
У цьому Акті узгодження заміни у робочому проекті від 1 листопада 2019 року зазначено, що замінений будматеріал є ефективним, довговічним та рівноцінним тому, що в кошторисній документації, однак щодо рівноцінності технологічного процесу влаштування «матеріалів, що наплавляються» (що в кошторисній документації) та «ПВХ мембрани Fatrafol 810 V» (на який замінено), нічого не зазначено.
Тому, відповідно до Інструкції по застосуванню мембрани Fatrafol, вказаний матеріал закріплюється саме механічним кріпленням з точковим кріпленням та з кріпленням лінійними притискними елементами з профільованого металопласту або з приклеюванням на тарілчасті дюбелі, а не наклеювання методом підплавлення.
Однак, у порушення ч. 7 ст. 7 Закону України «Про архітектурну діяльність», абз. 7 п. 1 «Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів»,
п. 3 «Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи», коригування до проектної документації робочий проект «Капітальний ремонт покрівлі їдальні-клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1, с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області» не вносились.
Таким чином, первина облікова документація (примірних форм КБ-3 та КБ-2в) по об'єкту «Капітальний ремонт покрівлі їдальні-клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в
с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області» за договором будівельного підряду № 24/188/19 (Г) від 25 вересня 2019 року по застосованим показникам одиничних розцінок не відповідає нормативним вимогам у галузі будівництва, зокрема п. 6.4.4.1 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», в частині включення до прямих витрат робіт, які фактично не виконувались.
Недбале виконання ОСОБА_5 своїх посадових обов'язків призвело до того, що нею не проводились належним чином супроводжувальні роботи при проведенні капітального ремонту та не перевірялись акти виконаних будівельних робіт по об'єкту «Капітальний ремонт покрівлі їдальні-клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області», що призвело до того, що до актів виконаних робіт форми КБ-2в № 3 за грудень 2019 року, № 4 за грудень 2019 року, № 5 за грудень 2019 року ПП «Грант-буд» внесено такі будівельні роботи, що не відповідають нормативним вимогам в галузі будівництва по застосованим показникам одиничних розцінок та які фактично не виконувалися:
- в акті приймання виконаних будівельних робіт № 3 за грудень 2019 року, підписаному 17 грудня 2019 року Замовником в особі начальника установи ОСОБА_7 та Підрядником ПП «Грант-буд» ОСОБА_11 , позиція 3 - Улаштування покрiвель рулонних з матеріалів, що наплавляються, iз застосуванням газопламеневих пальникiв, в один шар 3,25 м2 (100 м2), на суму 90 920,63 грн.
- в акті приймання виконаних будівельних робіт № 4 за грудень 2019 року, підписаному 20 грудня 2019 року Замовником в особі начальника установи ОСОБА_7 та Підрядником ПП «Грант-буд» ОСОБА_11 , позиція 3 - Улаштування покрiвель рулонних з матеріалів, що наплавляються, iз застосуванням газопламеневих пальникiв, в один шар 3,25 м2 (100 м2) та позиція 5 - Улаштування примикань висотою 400 мм з рулонних покрівельних матеріалів до цегляних стін і парапетів із застосуванням газопламеневих пальників, з улаштуванням фартуха з оцинкованої сталі 1,02 (100 м), на загальну суму 133 257,39 грн.
- в акті приймання виконаних будівельних робіт № 5 за грудень 2019 року, підписаному 26 грудня 2019 року між Замовником в особі начальника установи ОСОБА_7 та Підрядником ПП «Грант-буд» ОСОБА_11 , позиція 4 - Улаштування покрiвель рулонних з матеріалів, що наплавляються, iз застосуванням газопламеневих пальникiв, в один шар 3,268 м2 (100 м2) та позиція 7 - Улаштування примикань висотою 400 мм з рулонних покрівельних матеріалів до цегляних стін і парапетів із застосуванням газопламеневих пальників, з улаштуванням фартуха з оцинкованої сталі 1,146 (100 м), на загальну суму 136 303,88 грн.
За таких обставин, вартість будівельних робіт, зазначених в актах виконаних робіт № 3 за грудень 2019 року, № 4 за грудень 2019 року, № 5 за грудень 2019 року, що не відповідають нормативним вимогам у галузі будівництва, в частині включення до прямих витрат робіт, які фактично не виконувалися складає 360 481,90 грн.
Разом з тим, зазначені акти приймання виконаних робіт № 3 за грудень
2019 року, підписаний 17 грудня 2019 року, № 4 за грудень 2019 року, підписаний 20 грудня 2019 року, № 5 за грудень 2019 року, підписаний 26 грудня 2019 року по об'єкту «Капітальний ремонт їдальні - клубу» за договором № 24/188/19 (Г) від 25 вересня 2019 року, у порушення приписів, викладених у Роз'ясненні Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 19 липня 2013 року «Щодо підписання інспектором технічного нагляду форми № КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт», не засвідчені підписом та гербовою печаткою інспектора технічного нагляду.
Статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» господарську операцію визначає як дію або подію, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства та підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.
Відповідно до п. 4 розділу І Національне положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затверджене наказом Міністерства фінансів України № 1202 від 12 жовтня 2010 року, активи - ресурси, контрольовані суб'єктом державного сектору у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигід у майбутньому, та/або матимуть потенціал користі.
Тому, перерахування коштів за видатками у сумі 360 481,90 грн, які є вартістю будівельних робіт по об'єкту «Капітальний ремонт їдальні-клубу» за договором
№ 24/188/19 (Г) від 25 вересня 2019 року, що не відповідають нормативним вимогам в галузі будівництва по застосованим показникам одиничних розцінок та фактично не виконані, є необґрунтованим.
Отже, внаслідок необґрунтованості перерахування (сплати) коштів за будівельні роботи, які не відповідають нормативним вимогам в галузі будівництва по застосованим показникам одиничних розцінок та які фактично не виконувалися за актами приймання виконаних будівельних робіт (форми № КБ-2в) № 3, № 4, № 5 за грудень 2019 року, сума втрачених активів по об'єкту «Капітальний ремонт покрівлі їдальні - клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області» за договором будівельного підряду № 24/188/19 (Г)
від 25 вересня 2019 року складає 360 481,90 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді інженера-будівельника інженерно-експлуатаційної групи Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)» та будучи відповідальною за виконання робіт по об'єкту «Капітальний ремонт покрівлі їдальні-клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області», достовірно знаючи про наявні у неї обов'язки, відповідно до приписів п. 3.8 посадової інструкції інженера - будівельника інженерно-експлуатаційної групи відділу інтендантського та господарського забезпечення Державної установи «Петрівська випрана колонія (№ 49)», затвердженої 19 липня 2019 року наказом Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)» за № 130/ОД-17, усвідомлюючи, що згідно з договором будівельного підряду № 24/188/19 (Г)
від 25 вересня 2019 року передача виконаних будівельних робіт та підписання акта за формою КБ-2в є підставою для проведення розрахунків між сторонами, упродовж вересня-грудня 2019 року, більш точно досудовим розслідуванням не встановлено, неналежно виконуючи свої посадові обов'язки через несумлінне ставлення до них, які полягали у безпосередньому контролі за виконанням робіт, проявляючи службову недбалість, не перевірила виконання комплексу робіт на вказаному об'єкті у відповідності з проектно-кошторисною документацією, які внесено до актів виконаних робіт форми КБ-2в № 3 за грудень 2019 року, № 4 за грудень 2019 року, № 5 за грудень 2019 року, тоді як частина зазначених в актах робіт не відповідають нормативним вимогам у галузі будівництва, в частині включення до прямих витрат робіт, які фактично не виконувалися, що спричинило втрату активів по об'єкту «Капітальний ремонт покрівлі їдальні - клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області» за договором будівельного підряду № 24/188/19 (Г) від 25 вересня 2019 року, в сумі 360 481,90 грн, що є тяжкими наслідками охоронюваним законом державним інтересам.
Діяння ОСОБА_5 кваліфіковано за ч. 2 ст. 367 КК України, а саме неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Наказом начальника державної установи «Петрівська випрана колонія (№ 49)» від 10 липня 2019 року ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , призначений на посаду фахівця (з цивільного захисту) державної установи «Петрівська випрана колонія (№49)».
У відповідності до наказу начальника державної установи «Петрівська випрана колонія (№ 49)» від 12 серпня 2019 року № 79/ОС-19 на ОСОБА_10 покладено виконання обов'язків заступника начальника установи з інтендантського та комунально-побутового забезпечення - начальника відділу інтендантського та господарського забезпечення на час доукомплектування вакантної посади з 13 серпня 2019 року.
Відповідно до абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» до правоохоронних органів, серед інших, віднесені органи і установи виконання покарань, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 6 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» Державна кримінально-виконавча служба України відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції і складається з центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, його територіальних органів управління, установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України.
У відповідності до ч. ч. 2, 3 ст. 11 Кримінально-виконавчого кодексу України установами виконання покарань, серед іншого, є кримінально-виконавчі установи,
до яких віднесено кримінально-виконавчі установи закритого типу (виправні колонії).
Відповідно до примітки «1» до ст. 364 КК України, службовими особами
є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронними органами є органи прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Статтею 18 Кримінального кодексу України передбачено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління зі спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, на підставі ст. 364 КК України, ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» виконувач обов'язків заступника начальника установи з інтендантського та комунально-побутового забезпечення - начальника відділу інтендантського та господарського забезпечення Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)» є службовою особою правоохоронного органу.
Згідно зі статтями 8 і 19 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності з Положенням про Державну установу «Петрівська випрана колонія (№ 49)», затвердженим наказом Міністерства юстиції України 27 червня 2016 року № 2128/5 (далі - Положення), Петрівська виправна колонія (№ 49) є державною установою, яка входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України. Виправна колонія є правонаступником Петрівської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Кіровоградській області. Органом правління виправної колонії є Міністерство юстиції України.
Діяльність виправної колонії контролюється та координується Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції та Адміністрацією ДКВС України. Виправна колонія є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах казначейської служби, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, може мати інші печатки та штампи.
Згідно з п. 3 Положення виправна колонія є установою закритого типу та відповідно до діючого законодавства здійснює правозастосовні та правоохоронні функції.
Аналогічні положення транслітеровано до Положення про Державну установу «Петрівська виправна колонія (№ 49)», затвердженого наказом Міністерства юстиції України 29 листопада 2019 року № 3717/5.
Таким чином, ОСОБА_10 , перебуваючи з 13 серпня 2019 року по 27 квітня 2020 року на посаді виконувача обов'язків заступника начальника установи з інтендантського та комунально-побутового забезпечення - начальника відділу інтендантського та господарського забезпечення Державної установи «Петрівська виправна колонія (№49)» на час вчинення кримінального правопорушення (злочину) був працівником правоохоронного органу та службовою особою, яка постійно здійснювала функції представника органу державної влади, а також постійно обіймала посаду, пов'язану з виконанням владних, організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Так, відповідно до положень посадової інструкції, затвердженої наказом Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)» від 19 липня 2017 року № 130/ОД17, ОСОБА_10 , перебуваючи на посаді виконувача обов'язків заступника начальника установи з інтендантського та комунально-побутового забезпечення - начальника відділу інтендантського та господарського забезпечення Державної установи «Петрівська випрана колонія (№49)», мав обов'язки, що, зокрема, передбачали необхідність: п. 3.3 - організовувати складання заходів по підготовці установи до осінньо-зимового періоду, здійснювати контроль за якістю виконання ремонтних робіт, за проведенням поточних ремонтів будівель та приміщень інженерних об'єктів; здійснювати контроль за утриманням в технічно справному стані продовольчих складів, овочесховищ, їдалень, адмінбудинків, комунально-побутових споруд, своєчасний їх ремонт, за роботою і належним санітарним станом цих об'єктів; здійснювати контроль за веденням бухгалтерського обліку продовольства, речового майна, вугілля, техніки і майна продовольчої і комунально-побутової служби, використання їх суворо за прямим призначенням бухгалтером продовольчого та речового забезпечення та інших.
З метою належної реалізації вказаних обов'язків він був наділений певними правами, а саме: п. 4.1 - вносити на розгляд начальника Установи пропозиції щодо покращення господарського обслуговування колонії; п. 4.2 - підписувати та візувати документи в межах своєї компетенції; п. 4.3 - здійснювати взаємодію з керівниками всіх структурних підрозділів Установи; п. 4.4 - вимагати від підлеглих чіткого виконання функціональних обов'язків, а також інші права, визначені чинним законодавством України, тобто був наділений обсягом повноважень, які надавали йому реальну можливість в повній мірі здійснювати керівництво підпорядкованого йому структурного підрозділу і виконувати свої обов'язки належним чином.
Однак, ОСОБА_10 , будучи службовою особою, а саме: виконувачем обов'язків заступника начальника установи з інтендантського та комунально-побутового забезпечення - начальником відділу інтендантського та господарського забезпечення Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)», який уповноважений на здійснення контролю за якістю виконання ремонтних робіт, у порушення вимог п. 3.3 посадової інструкції, упродовж вересня-грудня 2019 року неналежно виконував свої посадові обов'язки через несумлінне ставлення до них, а саме не перевірив відповідність якості виконаних будівельних робіт проектно-кошторисній документації, а також відповідність виконаних будівельних робіт вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, тим самим вчинив службову недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам за таких обставин.
Так, на підставі листа Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України
№ 31/КБ-258 від 6 серпня 2018 року Державною установою «Петрівська виправна колонія
(№ 49)» надано перелік об'єктів нерухомого майна, що мають незадовільний стан і в першочерговому порядку потребують проведення обстеження технічного стану.
До таких об'єктів включено будівлю їдальні-клубу (літ. В) за адресою:
вул. Польова, 1, с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області.
У подальшому, для проведення капітального ремонту покрівлі їдальні-клубу (літ. В) за адресою: вул. Польова, 1, с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області, оголошено процедуру відкритих торгів: оголошення
UA-2019-11-20-003060-b, очікуваною вартістю 882 499 грн.
Проте, згідно з протоколом № 10/19 засідання тендерного комітету Державної установи «Петрівська виправна колонія (№49)» від 20 серпня 2019 року до порядку денного засідання включено питання щодо внесення змін до річного плану закупівель ДУ «Петрівська виправна колонія (№49)» на 2019 рік та встановлення підстав без застосування процедури закупівлі та заключення прямого договору відповідно до предмета закупівлі ДК 021:2015:45260000-7 - Покрівельні роботи та інші спеціалізовані будівельні роботи капітальний ремонт покрівлі установи «Їдальня-клуб».
Оскільки відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» цей Закон застосовується до замовників за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тис. грн,
а робіт - 1,5 млн грн, тому здійснення закупівлі вирішено провести шляхом укладення прямого договору.
Надалі, з метою цільового використання коштів, 25 вересня 2019 року між Державною установою «Петрівська виправна колонія (№ 49)», далі Замовник, в особі керівника ОСОБА_7 , діючого на підставі Положення, з однієї сторони та ПП «Грант-буд», далі Підрядник, в особі директора ОСОБА_11 , з іншого боку, діючого
на підставі Статуту, укладено договір № 24/188/19 (Г) будівельного підряду
(далі - Договір).
Предметом вказаного договору визначено виконання Підрядником робіт
по об'єкту: Капітальний ремонт покрівлі їдальні-клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в
с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області.
Відповідно до п. 1.1 договору «Підрядник бере зобов'язання своїми силами і засобами виконати роботи відповідно до проектної документації та будівельних норм і правил, а саме: роботи згідно з даним договором.
Згідно з умовами договору, договірна ціна становить 882 499 грн відповідно до кошторису з розрахунком договірної ціни, що являються невід'ємною частиною договору. У випадку необхідності виконання додаткових робіт, уточнення договірної ціни буде здійснюватись згідно з додатковими угодами до договору.
Разом з тим, із приписів п. 5.2 Договору вбачається, що Замовник має право вносити зміни в проектну документацію. Підрядник може надавати Замовнику пропозиції відносно проектних рішень.
Крім того, Замовник має право вимагати від Підрядника, з відповідним обґрунтуванням, усунення від виконання робіт робочих та інженерно-технічних працівників у випадках: порушення технології будівельного виробництва, порушення правил та норм безпеки, що передбачено п. 7.3 Договору.
Порядок здійснення Замовником контролю якості робіт та матеріальних ресурсів передбачено Розділом 9 Договору, у відповідності до якого контроль Замовника з якості робіт, матеріалів, обладнання буде здійснюватися згідно з нормативними вимогами і положеннями Загальних умов.
Відповідно до п. 11.1 Договору розрахунки за виконанні обсяги підрядних робіт проводяться платіжними дорученнями на підставі актів приймання виконаних підрядних робіт за формою КБ-2В і довідки про вартість виконаних підрядних робіт КБ-3, підписаних уповноваженими представниками Підрядника і Замовника,
і скріплених печатками.
Пунктом 11.2 закріплені положення про те, що Підрядник визначає об'єми і вартість виконаних робіт, які підлягають оплаті, готує відповідні документи і подає їх для підписання Замовнику за 2 дні до завершення звітного періоду. Замовник зобов'язаний підписати надані Підрядником документи, які підтверджують виконання робіт, або обґрунтувати причини відмови від їх підписання упродовж 3 днів з дня відправлення документів Підрядником листом з повідомленням.
У силу положень п. 12.1 приймання-передача завершених робіт буде здійснюватися у відповідності з вимогами Загальних умов та інших нормативних актів. Якість та обсяг фактично виконаних робіт підтверджують своїми підписами інженер технагляду та керівник.
Відповідно до ст. 2 Бюджетного кодексу України розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань, довгострокових зобов'язань за енергосервісом та здійснення витрат бюджету.
У силу положень ч. 1 ст. 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» норми цього Закону поширюються на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність, а також на операції з виконання державного та місцевих бюджетів і складання фінансової звітності про виконання бюджетів з урахуванням бюджетного законодавства.
Відповідно до п. 5 Положення, виправна колонія виконує одне із завдань, зокрема, передбачених п. п. 16, 17, 18, 28, є розпорядником коштів державного бюджету нижчого рівня, забезпечує організацію і ведення бухгалтерського обліку, складання фінансової, бюджетної, статистичної та іншої звітності, забезпечує законність фінансових і господарських операцій, ефективне, результативне та цільове використання виділених на її утримання бюджетних коштів, розробляє проект кошторису на утримання виправної колонії, здійснює інші повноваження, визначені діючим законодавством.
У відповідності до ч. ч. 1-5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. п. 2.1, 2.3, 2.4. Глави 2 Положення про забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року за № 88, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинний документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою.
У подальшому, 1 листопада 2019 року складено Акт узгодження у робочому проекті «Капітальний ремонт покрівлі їдальні - клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області», який затверджено начальником Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)».
Виходячи зі змісту Акта узгодження заміни у робочому проекті від 1 листопада 2019 року, вбачається заміна матеріалу «з рулонних матеріалів, що наплавляються, із застосуванням газопламеневих пальників в два шари» на будівельний матеріал покрівлі «із гідролізації ПВХ мембрани Fatrafol 810 V 1/5 mm».
У цьому Акті узгодження заміни у робочому проекті від 1 листопада 2019 року зазначено, що замінений будматеріал є ефективним, довговічним та рівноцінним тому, що в кошторисній документації, однак щодо рівноцінності технологічного процесу влаштування «матеріалів, що наплавляються» (що в кошторисній документації) та «ПВХ мембрани Fatrafol 810 V» (на який замінено), нічого не зазначено.
Тому, відповідно до Інструкції по застосуванню мембрани Fatrafol, вказаний матеріал закріплюється саме механічним кріпленням з точковим кріпленням та з кріпленням лінійними притискними елементами з профільованого металопласту або з приклеюванням на тарілчасті дюбелі, а не наклеювання методом підплавлення.
Однак, у порушення ч. 7 ст. 7 Закону України «Про архітектурну діяльність», абз. 7 п. 1 «Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів»,
п. 3 «Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи», коригування до проектної документації робочий проект «Капітальний ремонт покрівлі їдальні-клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області» не вносились.
Таким чином, первина облікова документація (примірних форм КБ-3 та КБ-2в) по об'єкту «Капітальний ремонт покрівлі їдальні-клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в
с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області» за договором будівельного підряду №24/188/19 (Г) від 25 вересня 2019 року по застосованим показникам одиничних розцінок не відповідає нормативним вимогам у галузі будівництва, зокрема п. п. 6.4.4.1 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», в частині включення до прямих витрат робіт, які фактично не виконувались.
Неналежне виконання ОСОБА_10 своїх посадових обов'язків в частині контролю за якістю проведених будівельних робіт, призвело до того, що ПП «Грант-буд» фактично не виконало за договором будівельного підряду № 24/188/19 (Г) від 25 вересня 2019 року такі роботи:
- в акті приймання виконаних будівельних робіт № 3 за грудень 2019 року, підписаному 17 грудня 2019 року Замовником, в особі начальника установи ОСОБА_7 , та Підрядником - ПП «Грант-буд» ОСОБА_11 , позиція 3 - Улаштування покрiвель рулонних з матеріалів, що наплавляються, iз застосуванням газопламеневих пальникiв, в один шар 3,25 м2 (100 м2), на суму 90 920,63 грн.
- в акті приймання виконаних будівельних робіт № 4 за грудень 2019 року, підписаному 20 грудня 2019 року Замовником, в особі начальника установи ОСОБА_7 , та Підрядником - ПП «Грант-буд» ОСОБА_11 , позиція 3 - Улаштування покрiвель рулонних з матеріалів, що наплавляються, iз застосуванням газопламеневих пальникiв, в один шар 3,25 м2 (100 м2) та позиція 5 - Улаштування примикань висотою 400 мм з рулонних покрівельних матеріалів до цегляних стін і парапетів із застосуванням газопламеневих пальників, з улаштуванням фартуха з оцинкованої сталі 1,02 (100 м), на загальну суму 133 257,39 грн.
- в акті приймання виконаних будівельних робіт № 5 за грудень 2019 року, підписаному 26 грудня 2019 року між Замовником, в особі начальника установи ОСОБА_7 , та Підрядником - ПП «Грант-буд» ОСОБА_11 , позиція 4 - Улаштування покрiвель рулонних з матеріалів, що наплавляються, iз застосуванням газопламеневих пальникiв, в один шар 3,268 м2 (100 м2) та позиція 7 - Улаштування примикань висотою 400 мм з рулонних покрівельних матеріалів до цегляних стін і парапетів із застосуванням газопламеневих пальників, з улаштуванням фартуха з оцинкованої сталі 1,146 (100 м), на загальну суму 136 303,88 грн.
За таких обставин, вартість будівельних робіт, зазначених в актах виконаних робіт № 3 за грудень 2019 року, № 4 за грудень 2019 року, № 5 за грудень 2019 року, що не відповідають нормативним вимогам у галузі будівництва, в частині включення до прямих витрат робіт, які фактично не виконувалися складає 360 481,90 грн.
Разом з тим, зазначені акт приймання виконаних робіт № 3 за грудень
2019 року, підписаний 17 грудня 2019 року, № 4 за грудень 2019 року, підписаний 20 грудня 2019 року, № 5 за грудень 2019 року, підписаний 26 грудня 2019 року по об'єкту «Капітальний ремонт їдальні - клубу» за договором № 24/188/19 (Г) від 25 вересня 2019 року, в порушення приписів, викладених у Роз'ясненні Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 19 липня 2013 року «Щодо підписання інспектором технічного нагляду форми № КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» не засвідчені підписом та гербовою печаткою інспектора технічного нагляду.
Статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» господарську операцію визначає як дію або подію, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства та підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.
Відповідно до п. 4 розділу І Національне положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затверджене наказом Міністерства фінансів України № 1202 від 12 жовтня 2010 року, активи - ресурси, контрольовані суб'єктом державного сектору у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигід у майбутньому, та/або матимуть потенціал користі.
Тому, перерахування коштів за видатками у сумі 360 481,90 грн, які є вартістю будівельних робіт по об'єкту «Капітальний ремонт їдальні-клубу» за договором № 24/188/19 (Г) від 25 вересня 2019 року, що не відповідають нормативним вимогам в галузі будівництва по застосованим показникам одиничних розцінок та фактично не виконані, є необґрунтованим.
Отже, внаслідок необґрунтованості перерахування (сплати) коштів за будівельні роботи, які не відповідають нормативним вимогам в галузі будівництва по застосованим показникам одиничних розцінок та фактично не виконані за актами приймання виконаних будівельних робіт (форми № КБ-2в) № 3, № 4, № 5 за грудень 2019 року, сума втрачених активів по об'єкту «Капітальний ремонт покрівлі їдальні - клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області» за договором будівельного підряду № 24/188/19 (Г) від 25 вересня 2019 року складає 360 481,90 грн.
Таким чином, перебуваючи на посаді виконувача обов'язків заступника начальника установи з інтендантського та комунально-побутового забезпечення - начальника відділу інтендантського та господарського забезпечення Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)» ОСОБА_10 , достовірно знаючи про наявний у нього, відповідно до положень п. 3.3 посадової інструкції, п. 2.6 Порядку державного фінансування капітального будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1764 від 27 грудня 2001 року, обов'язок здійснювати контроль за якістю виконання ремонтних робіт, зокрема по об'єкту «Капітальний ремонт покрівлі їдальні - клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області», внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, упродовж вересня-грудня 2019 року, більш точно досудовим розслідуванням не встановлено, не перевірив відповідність якості виконаних будівельних робіт проектно-кошторисній документації, а також відповідність виконаних будівельних робіт вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам по об'єкту «Капітальний ремонт покрівлі їдальні - клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області», внаслідок чого необґрунтовано перераховано (сплачено) кошти за будівельні роботи, які не відповідають нормативним вимогам в галузі будівництва по застосованим показникам одиничних розцінок та фактично не виконані за актами приймання виконаних робіт (форми № КБ-2в) № 3, № 4, № 5 за грудень 2019 року, що спричинило втрату активів по об'єкту «Капітальний ремонт покрівлі їдальні - клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області» за договором будівельного підряду № 24/188/19 (Г) від 25 вересня 2019 року, в сумі 360 481,90 грн, що є тяжкими наслідками охоронюваним законом державним інтересам.
Діяння ОСОБА_10 кваліфіковано за ч. 2 ст. 367 КК України, а саме неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Наказом Міністерства юстиції України № 3690/к від 24 вересня 2018 року ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначений на посаду начальника Державної установи «Петрівська випрана колонія (№ 49)».
Відповідно до абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» до правоохоронних органів, серед інших, віднесені органи і установи виконання покарань, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 6 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» Державна кримінально-виконавча служба України відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції і складається з центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, його територіальних органів управління, установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України.
У відповідності до ч. ч. 2, 3 ст. 11 Кримінально-виконавчого кодексу України установами виконання покарань, серед іншого, є кримінально-виконавчі установи,
до яких віднесено кримінально-виконавчі установи закритого типу (виправні колонії).
Відповідно до примітки «1» до ст. 364 КК України, службовими особами
є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронними органами є органи прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Статтею 18 Кримінального кодексу України передбачено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління зі спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, на підставі ст. 364 КК України, ч. 1 ст. 2 Закону України
«Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» начальник Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)» є службовою особою правоохоронного органу.
Згідно зі статтями 8 і 19 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності з Положенням про Державну установу «Петрівська випрана колонія (№ 49)», затвердженим наказом Міністерства юстиції України 27 червня 2016 року № 2128/5 (далі - Положення), Петрівська виправна колонія (№ 49) є державною установою, яка входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України. Виправна колонія є правонаступником Петрівської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Кіровоградській області. Органом правління виправної колонії є Міністерство юстиції України.
Діяльність виправної колонії контролюється та координується Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції та Адміністрацією ДКВС України. Виправна колонія є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах казначейської служби, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, може мати інші печатки та штампи.
Відповідно до п. 8 Положення виправну колонію очолює начальник, який призначається та звільняється з посади Міністром юстиції України у встановленому законом порядку.
Згідно з п. 3 Положення виправна колонія є установою закритого типу та відповідно до діючого законодавства здійснює правозастосовні та правоохоронні функції.
Аналогічні положення транслітеровано до Положення про Державну установу «Петрівська виправна колонія (№ 49)», затвердженого наказом Міністерства юстиції України 29 листопада 2019 № 3717/5.
Таким чином, ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді начальника Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)», на час вчинення кримінального правопорушення (злочину) був працівником правоохоронного органу та службовою особою, яка постійно здійснювала функції представника органу державної влади, а також постійно обіймала посаду, пов'язану з виконанням владних, організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Так, відповідно до пунктів 1, 23 Розділу 9 Положення про Державну установу «Петрівська виправна колонія (№ 49)», ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді начальника, мав обов'язки, що, зокрема, передбачали необхідність: здійснювати керівництво та організовувати роботу виправної колонії; персонально відповідати за виконання покладених на виправну колонію завдань і функцій, дотримання штатної та фінансової дисципліни; забезпечувати ефективне, результативне та цільове використання бюджетних коштів та інших.
З метою належної реалізації вказаних обов'язків він був наділений певними правами, передбаченими Положенням про Державну установу «Петрівська виправна колонія (№ 49)», а саме: організовувати та здійснювати перевірки діяльності персоналу виправної колонії; вимагати належного виконання своїх функціональних обов'язків, дотримання службової дисципліни та законності; вживати відповідних заходів реагування, а також інші права, визначені чинним законодавством України, тобто був наділений обсягом повноважень, які надавали йому реальну можливість в повній мірі здійснювати керівництво підпорядкованої йому установи і виконувати свої обов'язки належним чином.
Однак, ОСОБА_7 , будучи начальником Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)» та персонально відповідаючи за виконання покладених на виправну колонію завдань та функцій, неналежно виконуючи свої посадові обов'язки щодо забезпечення ефективного, результативного використання коштів, через несумлінне ставлення до них, особисто підписав надані ПП «Грант-буд» документи, цим самим надавши їм статусу офіційних, щодо проведених ремонтних робіт форми № КБ-2в, а саме: акт приймання виконаних будівельних робіт № 3 за грудень 2019 року, акт приймання виконаних будівельних робіт № 4 за грудень 2019 року, акт приймання виконаних будівельних робіт № 5 за грудень 2019 року, до яких внесено роботи, які не відповідають нормативним вимогам у галузі будівництва, в частині включення до прямих витрат робіт, які фактично не виконувалися, чим вчинив службову недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам за таких обставин.
Так, на підставі листа Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України
№ 31/КБ-258 від 6 серпня 2018 року Державною установою «Петрівська виправна колонія
(№ 49)» надано перелік об'єктів нерухомого майна, що мають незадовільний стан і в першочерговому порядку потребують проведення обстеження технічного стану.
До таких об'єктів включено будівлю їдальні-клубу (літ. В) за адресою:
вул. Польова, 1, с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області.
У подальшому, для проведення капітального ремонту покрівлі їдальні-клубу (літ. В) за адресою: вул. Польова, 1, с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області, оголошено процедуру відкритих торгів: оголошення
UA-2019-11-20-003060-b, очікуваною вартістю 882 499 грн.
Проте, згідно з протоколом № 10/19 засідання тендерного комітету Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)» від 20 серпня 2019 року до порядку денного засідання включено питання щодо внесення змін до річного плану закупівель ДУ «Петрівська виправна колонія (№49)» на 2019 рік та встановлення підстав без застосування процедури закупівлі та заключення прямого договору відповідно до предмета закупівлі ДК 021:2015:45260000-7 - Покрівельні роботи та інші спеціалізовані будівельні роботи капітальний ремонт покрівлі установи «Їдальня-клуб».
Оскільки відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» цей Закон застосовується до замовників за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тис. грн,
а робіт - 1,5 млн грн, тому здійснення закупівлі вирішено провести шляхом укладення прямого договору.
Надалі, з метою цільового використання коштів, 25 вересня 2019 року між Державною установою «Петрівська виправна колонія (№ 49)», далі Замовник, в особі керівника ОСОБА_7 , діючого на підставі Положення, з однієї сторони та ПП «Грант-буд», далі Підрядник, в особі директора ОСОБА_11 , з іншого боку, діючого
на підставі Статуту, укладено договір № 24/188/19 (Г) будівельного підряду
(далі - Договір).
Предметом вказаного договору визначено виконання Підрядником робіт
по об'єкту: Капітальний ремонт покрівлі їдальні-клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в
с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області.
Відповідно до п. 1.1 договору «Підрядник бере зобов'язання своїми силами і засобами виконати роботи відповідно до проектної документації та будівельних норм і правил, а саме: роботи згідно з даним договором».
Згідно з умовами договору, договірна ціна становить 882 499 грн відповідно до кошторису з розрахунком договірної ціни, що являються невід'ємною частиною договору. У випадку необхідності виконання додаткових робіт, уточнення договірної ціни буде здійснюватись згідно з додатковими угодами до договору.
Разом з тим, із приписів п. 5.2 Договору вбачається, що Замовник має право вносити зміни в проектну документацію. Підрядник може надавати Замовнику пропозиції відносно проектних рішень.
Крім того, Замовник має право вимагати від Підрядника, з відповідним обґрунтуванням, усунення від виконання робіт робочих та інженерно-технічних працівників у випадках: порушення технології будівельного виробництва, порушення правил та норм безпеки, що передбачено п. 7.3 Договору.
Порядок здійснення Замовником контролю якості робіт та матеріальних ресурсів передбачено Розділом 9 Договору, у відповідності до якого контроль Замовника з якості робіт, матеріалів, обладнання буде здійснюватися згідно з нормативними вимогами і положеннями Загальних умов.
Відповідно до п. 11.1 Договору розрахунки за виконанні обсяги підрядних робіт проводяться платіжними дорученнями на підставі актів приймання виконаних підрядних робіт за формою КБ-2В і довідки про вартість виконаних підрядних робіт КБ-3, підписаних уповноваженими представниками Підрядника і Замовника, і скріплених печатками.
Пунктом 11.2 закріплені положення про те, що Підрядник визначає об'єми і вартість виконаних робіт, які підлягають оплаті, готує відповідні документи і подає їх для підписання Замовнику за 2 дні до завершення звітного періоду. Замовник зобов'язаний підписати надані Підрядником документи, які підтверджують виконання робіт, або обґрунтувати причини відмови від їх підписання упродовж 3 днів з дня відправлення документів Підрядником листом з повідомленням.
У силу положень п. 12.1 приймання-передача завершених робіт буде здійснюватися у відповідності з вимогами Загальних умов та інших нормативних актів. Якість та обсяг фактично виконаних робіт підтверджують своїми підписами інженер технагляду та керівник.
Відповідно до ст. 2 Бюджетного кодексу України розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань, довгострокових зобов'язань за енергосервісом та здійснення витрат бюджету.
У силу положень ч. 1 ст. 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» норми цього Закону поширюються на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність, а також на операції з виконання державного та місцевих бюджетів і складання фінансової звітності про виконання бюджетів з урахуванням бюджетного законодавства.
Відповідно до п. 5 Положення, виправна колонія виконує одне із завдань, зокрема, передбачених п. п. 16, 17, 18, 28, є розпорядником коштів державного бюджету нижчого рівня, забезпечує організацію і ведення бухгалтерського обліку, складання фінансової, бюджетної, статистичної та іншої звітності, забезпечує законність фінансових і господарських операцій, ефективне, результативне та цільове використання виділених на її утримання бюджетних коштів, розробляє проект кошторису на утримання виправної колонії, здійснює інші повноваження, визначені діючим законодавством.
У відповідності до ч. ч. 1-5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. п. 2.1, 2.3, 2.4. Глави 2 Положення про забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року за № 88, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинний документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою.
У подальшому, 1 листопада 2019 року складено Акт узгодження у робочому проекті «Капітальний ремонт покрівлі їдальні - клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області», який затверджено начальником Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)».
Виходячи зі змісту Акта узгодження заміни у робочому проекті від 1 листопада 2019 року, вбачається заміна матеріалу «з рулонних матеріалів, що наплавляються, із застосуванням газопламеневих пальників в два шари» на будівельний матеріал покрівлі «із гідролізації ПВХ мембрани Fatrafol 810 V 1/5 mm».
У цьому Акті узгодження заміни у робочому проекті від 1 листопада 2019 року зазначено, що замінений будматеріал є ефективним, довговічним та рівноцінним тому, що в кошторисній документації, однак щодо рівноцінності технологічного процесу влаштування «матеріалів, що наплавляються» (що в кошторисній документації) та «ПВХ мембрани Fatrafol 810 V» (на який замінено), нічого не зазначено.
Тому, відповідно до Інструкції по застосуванню мембрани Fatrafol, вказаний матеріал закріплюється саме механічним кріпленням з точковим кріпленням та з кріпленням лінійними притискними елементами з профільованого металопласту або з приклеюванням на тарілчасті дюбелі, а не наклеювання методом підплавлення.
Однак, у порушення ч. 7 ст. 7 Закону України «Про архітектурну діяльність», абз. 7 п. 1 «Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів»,
п. 3 «Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи», коригування до проектної документації робочий проект «Капітальний ремонт покрівлі їдальні-клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області» не вносились.
Таким чином, первина облікова документація (примірних форм КБ-3 та КБ-2в) по об'єкту «Капітальний ремонт покрівлі їдальні-клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в
с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області» за договором будівельного підряду № 24/188/19 (Г) від 25 вересня 2019 року по застосованим показникам одиничних розцінок не відповідає нормативним вимогам у галузі будівництва, зокрема п. 6.4.4.1 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», в частині включення до прямих витрат робіт, які фактично не виконувались.
Неналежне виконання своїх обов'язків ОСОБА_7 призвело до того, що на підставі вищевказаних актів виконаних робіт, які є бухгалтерським документом
та підставою для перерахування коштів, перераховано Державною казначейською службою України у Кіровоградській області на рахунок ПП «Грант-буд»
360 481,90 грн за такі роботи, що не відповідають нормативним вимогам у
галузі будівництва, в частині включення до прямих витрат робіт, які фактично
не виконувалися:
- в акті приймання виконаних будівельних робіт № 3 за грудень 2019 року, підписаному 17 грудня 2019 року Замовником в особі начальника установи ОСОБА_7 та Підрядником ПП «Грант-буд» ОСОБА_11 , позиція 3 - Улаштування покрiвель рулонних з матеріалів, що наплавляються, iз застосуванням газопламеневих пальникiв, в один шар 3,25 м2 (100 м2), на суму 90 920,63 грн.
- в акті приймання виконаних будівельних робіт № 4 за грудень 2019 року, підписаному 20 грудня 2019 року Замовником в особі начальника установи ОСОБА_7 та Підрядником ПП «Грант-буд» ОСОБА_11 , позиція 3 - Улаштування покрiвель рулонних з матеріалів, що наплавляються, iз застосуванням газопламеневих пальникiв, в один шар 3,25 м2 (100 м2) та позиція 5 - Улаштування примикань висотою 400 мм з рулонних покрівельних матеріалів до цегляних стін і парапетів із застосуванням газопламеневих пальників, з улаштуванням фартуха з оцинкованої сталі 1,02 (100 м), на загальну суму 133 257,39 грн.
- в акті приймання виконаних будівельних робіт № 5 за грудень 2019 року, підписаному 26 грудня 2019 року між Замовником в особі начальника установи ОСОБА_7 та Підрядником ПП «Грант-буд» ОСОБА_11 , позиція 4 - Улаштування покрiвель рулонних з матеріалів, що наплавляються, iз застосуванням газопламеневих пальникiв, в один шар 3,268 м2 (100 м2) та позиція 7 - Улаштування примикань висотою 400 мм з рулонних покрівельних матеріалів до цегляних стін і парапетів із застосуванням газопламеневих пальників, з улаштуванням фартуха з оцинкованої сталі 1,146 (100 м), на загальну суму 136 303,88 грн.
За таких обставин, вартість будівельних робіт, зазначених в актах виконаних робіт № 3 за грудень 2019 року, № 4 за грудень 2019 року, № 5 за грудень 2019 року, що не відповідають нормативним вимогам у галузі будівництва, в частині включення до прямих витрат робіт, які фактично не виконувалися складає 360 481,90 грн.
Разом з тим, зазначені акти приймання виконаних робіт № 3 за грудень
2019 року, підписаний 17 грудня 2019, № 4 за грудень 2019 року, підписаний 20 грудня 2019 року,
№ 5 за грудень 2019 року, підписаний 26 грудня 2019 року по об'єкту «Капітальний ремонт їдальні - клубу» за договором № 24/188/19 (Г) від 25 вересня 2019 року, у порушення приписів, викладених у Роз'ясненні Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 19 липня 2013 року «Щодо підписання інспектором технічного нагляду форми № КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт», не засвідчені підписом та гербовою печаткою інспектора технічного нагляду.
Статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» господарську операцію визначає як дію або подію, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства та підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.
Відповідно до п. 4 розділу І Національне положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затверджене наказом Міністерства фінансів України № 1202 від 12 жовтня 2010 року, активи - ресурси, контрольовані суб'єктом державного сектору у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигід у майбутньому, та/або матимуть потенціал користі.
Тому, перерахування коштів за видатками у сумі 360 481,90 грн, які є вартістю будівельних робіт по об'єкту «Капітальний ремонт їдальні-клубу» за договором
№ 24/188/19 (Г) від 25 вересня 2019 року, що не відповідають нормативним вимогам в галузі будівництва по застосованим показникам одиничних розцінок та фактично не виконані, є необґрунтованим.
Отже, внаслідок необґрунтованості перерахування (сплати) коштів за будівельні роботи, які не відповідають нормативним вимогам в галузі будівництва по застосованим показникам одиничних розцінок та фактично не виконані за актами приймання виконаних будівельних робіт (форми № КБ-2в) № 3, № 4, № 5 за грудень 2019 року, сума втрачених активів по об'єкту «Капітальний ремонт покрівлі їдальні - клубу (літ. В) по вул. Польовій, 1 в с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області» за договором будівельного підряду № 24/188/19 (Г) від 25 вересня 2019 року складає 360 481,90 грн.
Таким чином, перебуваючи на посаді начальника Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)» ОСОБА_7 , достовірно знаючи про наявні у нього, відповідно до пунктів 1, 23 Розділу 9 Положення про Державну установу «Петрівська виправна колонія (№ 49)» обов'язки дотримання фінансової дисципліни, забезпечення ефективного, результативного та цільового використання бюджетних коштів, персонально відповідаючи за виконання покладених на виправну колонію завдань та функцій, неналежно виконуючи свої посадові обов'язки щодо забезпечення ефективного, результативного використання коштів, через несумлінне ставлення до них, не впевнившись у належному виконанні своїх функціональних обов'язків інженером-будівельником інженерно-експлуатаційної групи відділу інтендантського та господарського забезпечення установи ОСОБА_5 та виконувачем обов'язків заступника начальника установи з інтендантського та комунально-побутового забезпечення - начальником відділу інтендантського та господарського забезпечення установи ОСОБА_10 , проявивши службову недбалість, у невстановленому досудовим розслідуванням місці та час особисто підписав та завірив гербовою печаткою установи надані ПП «Грант-буд» документи, цим самим надавши їм статусу офіційних, щодо проведених ремонтних робіт форми № КБ-2в, а саме: акт приймання виконаних будівельних робіт № 3 за грудень 2019 року, акт приймання виконаних будівельних робіт № 4 за грудень 2019 року, акт приймання виконаних будівельних робіт № 5 за грудень 2019 року, до яких внесено недостовірні відомості щодо робіт, які не відповідають нормативним вимогам у галузі будівництва, в частині включення до прямих витрат робіт, які фактично не виконувалися, що спричинило втрату активів в сумі 360 481,90 грн, що є тяжкими наслідками охоронюваним законом державним інтересам.
Діяння ОСОБА_12 кваліфіковано за ч. 2 ст. 367 КК України, а саме неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Обвинувачені ОСОБА_5 , ОСОБА_10 та ОСОБА_7 подали до суду клопотання про закриття цього кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності.
У судовому засіданні обвинувачені ОСОБА_5 , ОСОБА_10 та ОСОБА_7 , а також їхні захисники ОСОБА_8 та ОСОБА_9 подане клопотання підтримали, просили його задовольнити.
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні не заперечувала проти закриття кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності.
Представник потерпілого Міністерства юстиції України ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечувала проти клопотання обвинувачених.
Суд, заслухавши пояснення учасників кримінального провадження, дійшов до такого висновку.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
За змістом ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: 1) два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі; 2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років; 3) п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини; 4) десять років - у разі вчинення тяжкого злочину; 5) п'ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину. Перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила кримінальне правопорушення, ухилилася від досудового розслідування або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з'явлення особи із зізнанням або її затримання. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення кримінального правопорушення минуло п'ятнадцять років, а з часу вчинення кримінального проступку - п'ять років. Перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частинах першій та другій цієї статті строків особа вчинила новий злочин, за винятком нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк не більше двох років.
За змістом ст. 49 КК України (в редакції на момент вчинення діяння в якому особи обвинувачуються) особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: 1) два роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі; 2) три роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді обмеження або позбавлення волі; 3) п'ять років - у разі вчинення злочину середньої тяжкості; 4) десять років - у разі вчинення тяжкого злочину; 5) п'ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.
Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України згідно зі ст. 12 КК України є нетяжким злочином, а згідно зі ст. 12 КК України (в редакції на момент вчинення діяння в якому особи обвинувачуються) є злочином середньої тяжкості, за санкцією якого передбачено кримінальне покарання у виді позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.
Зі змісту пред'явленого обвинувачення відомо, що діяння у вчиненні якого ОСОБА_5 , ОСОБА_10 та ОСОБА_7 обвинувачуються у цьому кримінальному провадженні мало місце у грудні 2019 року, відповідно з часу вчинення діяння минули строки давності.
У пункті 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року N 12 « Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» зазначено, що особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності за ст. 49 КК, якщо з дня вчинення нею злочину до набрання вироком законної сили минули певні строки давності і вона не ухилялася від слідства або суду та не вчинила нового злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого. Таке звільнення є обов'язковим, за винятком випадку застосування давності, передбаченого ч. 4 ст. 49 КК.
Отже, для закриття кримінального провадження на підставі ч. 1 ст. 49 КК України необхідна згода обвинуваченого, закінчення з дня вчинення кримінального правопорушення строків давності, не вчинення особою обвинуваченого злочину, за винятком нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк не більше двох років, відсутність ухилення від досудового розслідування або суду.
У цьому кримінальному провадженні обвинувачені не оголошувались у розшук.
Зміст судового провадження щодо обвинувачених не свідчить про їх ухилення від суду.
Кримінальне провадження також не містить фактичних даних, що свідчать про ухилення ОСОБА_5 , ОСОБА_10 та ОСОБА_7 від досудового розслідування або про вчинення ними визначеного кримінального правопорушення.
Обвинувачені в судовому засіданні підтвердили, що їм відомо про те, що закриття кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності є закриттям кримінального провадження з нереабілітуючих підстав.
Невизнання особою вини у вчиненні правопорушення не може бути перешкодою звільненню від кримінальної відповідальності за наявності згоди на це, про що зазначив Верховний Суд у постанові від 26 березня 2020 року в справі № 730/67/16-к.
Отже, на переконання суду у цьому кримінальному провадженні існують у сукупності обставини, що дають підстави для звільнення обвинувачених від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності та закриття з цих підстав кримінального провадження.
Згідно з п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1989 року № 2 «Про практику застосування судами України законодавства про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної злочином, і стягнення безпідставно нажитого майна» у разі закриття справи з передбачених законом підстав цивільний позов не розглядається. Вимоги позивача про відшкодування матеріальної шкоди у цьому разі можуть бути вирішені в порядку цивільного судочинства.
Такий самий по суті висновок міститься в постанові Верховного Суду від 10 серпня 2021 року в справі № 161/694/20.
Отже, підлягає залишенню без розгляду цивільний позов Міністерства юстиції України до ОСОБА_7 про відшкодування шкоди.
У постанові від 12 вересня 2022 року у справі № 203/241/17, Верховний Суд зробив висновок, що якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, в тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави, окрім витрат, пов'язаних, зокрема, із залученням експерта стороною захисту.
Тобто процесуальні витрати за проведення судових експертиз, що понесені органом досудового розслідування в цьому кримінальному провадженні, мають бути віднесені на рахунок держави.
Питання про речові докази підлягають вирішенню згідно з положеннями ст. 100 КПК України. Кошторис на 2019 рік, план асигнувань на 2019 рік, зведення показників спеціального фонду на 2019 рік, довідка про зміни до кошторису на 2019 рік, довідка про зміни до плану асигнувань, кошторис на 2020 рік, план асигнувань на 2020 рік, звіт про надходження та використання коштів загального фонду за 2019 рік, звіт про надходження та використання коштів загального фонду на 2020 рік, папка «СПРАВА» № 1: акти та накази Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)», експертний звіт щодо розгляду кошторисної частини, супровідний лист про скерування експертного звіту, папка «виконавча документація ПП «Грант-Буд», акт узгодження заміни в робочому проекті, затверджений 1 листопада 2019 року начальником Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)», перелік працівників ПП «Гранд-Буд», лист від 23 січня 2020 року на ПП «Грант-Буд», тека зеленого кольору «Робочий проект» загальна пояснювальна записка, робочі креслення «Капітальний ремонт покрівлі їдальні-клубу», платіжне доручення № 933 від 26 грудня 2019 року, акт № 9/3 від 26 грудня 2019 року, договір № 9/3/228/19/Г від 14 листопада 2019 року та кошторисний розрахунок, наказ № 12 від 20 листопада 2019 року, наказ № 14 від 20 листопада 2019 року, наказ № 11 від 20 листопада 2019 року, папка «СПРАВА» № 3 Журнал авторського нагляду в одному томі, копія наказу ПП «Гранд-Буд» № 5-В від 25 вересня 2019 року, копія наказу ПП «Гранд-Буд» № 12оп від 25 вересня 2019 року, копія дозволу ПП «Гранд-Буд» № 245.15.35, копія ліцензії ПП «Гранд-Буд» від 7 червня 2018 року, перелік видів робіт ПП «Гранд-Буд», витяг з реєстру платників ПДВ ПП «Грант-Буд», відомості з ЄДРПОУ ПП «Гранд-Буд», тека жовтого кольору «Робочий проект» загальна пояснювальна записка, кошторисна документація «Капітальний ремонт покрівлі їдальні-клубу», звіт про інженерно-технічне обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж № 82/2019-ТО, папка «СПРАВА» № 2 «Оборотні відомості та контроль» в одному томі, папка «СПРАВА» № 4 «Договори, акти виконаних робіт, платіжки, регістри бухгалтерського обліку» в одному томі, папка «СПРАВА» № 5 «реєстр договорів», належним чином завірені копії журналу договорів в одному томі, журнал № 1.7/4 обліку осіб, які перебувають на території виправної колонії, журнал 1.7125 реєстрації переміщення товарно-матеріальних цінностей на території (з території) об'єкта, що охороняється через КПП, договір № 24/188/19 (г) від 25 вересня 2019 року, договірна ціна, пояснювальна записка, локальний кошторис на будівельні роботи № 2-1-1, підсумкова відомість ресурсів, розрахунок загальновиробничих витрат на будову, перелік технічної документації переданої підрядником ПП «Грант-Буд» замовнику, лист ВК-49 від 24 вересня 2019 року до ПП «Грант-Буд» з проханням надати цінову пропозицію з надання послуг по проведенню ремонту, лист ПП «Грант-Буд» від 26 вересня 2019 року на надання кошторису та згоди виконати послуги на проведення ремонту, акт узгодження заміни будматеріалів погоджений замовником, проектувальником, технаглядом, дефектний акт від 16 грудня 2019 року на монтаж м/конструкцій, наказ № 5-В від 25 вересня 2019 року про призначення особи відповідальної за виконання будівельно-монтажних робіт, наказ № 12-ОП від 25 вересня 2019 року про призначення працівника відповідального за охорону праці, перелік працівників ПП «Гранд-Буд», реєстр виконаних ПП «Гранд-Буд» робіт, довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року, підписана 5 грудня 2019 року, акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року, підписаний 5 грудня 2019 року, відомість витрачених ресурсів витрат підрядника, дефектний акт, розрахунок загальновиробничих витрат до акта КБ-2в № 1, довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року, підписана 16 грудня 2019 року, акт № 2 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року, підписаний 16 грудня 2019 року, підсумкова відомість ресурсів, розрахунок загальновиробничих витрат до акта КБ-2в № 2, довідка № 3 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року, акт № 3 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року, підписаний 17 грудня 2019 року, відомість витрачених ресурсів витрат підрядника, дефектний акт, розрахунок загальновиробничих витрат до акта КБ-2в № 3, довідка № 4 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року, акт № 4 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року, відомість витрачених ресурсів витрат підрядника, дефектний акт, розрахунок загальновиробничих витрат до акта КБ-2в № 4, довідка № 5 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року, підписана 26 грудня 2019 року, акт № 5 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року, підписаний 26 грудня 2019 року, відомість витрачених ресурсів витрат підрядника, дефектний акт, розрахунок загальновиробничих витрат до акта КБ-2в № 5, що знаходяться в матеріалах кримінального провадження, підлягають передачі законному володільцю Державній установі «Петрівська виправна колонія (№ 49)»; копія наказу № 35 ОД-19 від 11 січня 2019 року, наказ Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)» № 221/АГ-19 від 12 вересня 2019 року «Щодо призначення відповідального за проведення капремонту покрівлі будівлі їдальні з клубом», копія наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Положення про державну установу «Петрівська виправна колонія (№ 49)» в новій редакції № 3717/5 від 29 листопада 2019 року, копія Положення про державну установу «Петрівська виправна колонія (№ 49)», затверджене наказом Міністерства юстиції України № 3717/5 від 29 листопада 2019 року, що знаходяться в матеріалах кримінального провадження, підлягають залишенню в матеріалах кримінального провадження.
Підлягають скасуванню застосовані у цьому кримінальному провадженні заходи забезпечення кримінального провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст. 49 КК України, ст. 284 КПК України, -
Звільнити ОСОБА_5 , ОСОБА_10 та ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 367 КК України згідно зі ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності. Кримінальне провадження закрити.
Залишити без розгляду цивільний позов Міністерства юстиції України до ОСОБА_7 про відшкодування шкоди.
Процесуальні витрати на залучення експертів віднести на рахунок держави.
Скасувати застосовані у цьому кримінальному провадженні заходи забезпечення кримінального провадження у виді арешту майна.
Питання про речові докази вирішити таким чином: кошторис на 2019 рік, план асигнувань на 2019 рік, зведення показників спеціального фонду на 2019 рік, довідку про зміни до кошторису на 2019 рік, довідку про зміни до плану асигнувань, кошторис на 2020 рік, план асигнувань на 2020 рік, звіт про надходження та використання коштів загального фонду за 2019 рік, звіт про надходження та використання коштів загального фонду на 2020 рік, папку «СПРАВА» № 1: акти та накази Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)», експертний звіт щодо розгляду кошторисної частини, супровідний лист про скерування експертного звіту, папку «виконавча документація ПП «Грант-Буд», акт узгодження заміни в робочому проекті, затверджений 1 листопада 2019 року начальником Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)», перелік працівників ПП «Гранд-Буд», лист від 23 січня 2020 року на ПП «Грант-Буд», теку зеленого кольору «Робочий проект» загальна пояснювальна записка, робочі креслення «Капітальний ремонт покрівлі їдальні-клубу», платіжне доручення № 933 від 26 грудня 2019 року, акт № 9/3 від 26 грудня 2019 року, договір № 9/3/228/19/Г від 14 листопада 2019 року та кошторисний розрахунок, наказ № 12 від 20 листопада 2019 року, наказ № 14 від 20 листопада 2019 року, наказ № 11 від 20 листопада 2019 року, папку «СПРАВА» № 3 Журнал авторського нагляду в одному томі, копію наказу ПП «Гранд-Буд» № 5-В від 25 вересня 2019 року, копію наказу ПП «Гранд-Буд» № 12оп від 25 вересня 2019 року, копію дозволу ПП «Гранд-Буд» № 245.15.35, копію ліцензії ПП «Гранд-Буд» від 7 червня 2018 року, перелік видів робіт ПП «Гранд-Буд», витяг з реєстру платників ПДВ ПП «Грант-Буд», відомості з ЄДРПОУ ПП «Гранд-Буд», теку жовтого кольору «Робочий проект» загальна пояснювальна записка, кошторисна документація «Капітальний ремонт покрівлі їдальні-клубу», звіт про інженерно-технічне обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж № 82/2019-ТО, папку «СПРАВА» № 2 «Оборотні відомості та контроль» в одному томі, папку «СПРАВА» № 4 «Договори, акти виконаних робіт, платіжки, регістри бухгалтерського обліку» в одному томі, папку «СПРАВА» № 5 «реєстр договорів», належним чином завірені копії журналу договорів в одному томі, журнал № 1.7/4 обліку осіб, які перебувають на території виправної колонії, журнал 1.7125 реєстрації переміщення товарно-матеріальних цінностей на території (з території) об'єкта, що охороняється через КПП, договір № 24/188/19 (г) від 25 вересня 2019 року, договірну ціну, пояснювальну записку, локальний кошторис на будівельні роботи № 2-1-1, підсумкову відомість ресурсів, розрахунок загальновиробничих витрат на будову, перелік технічної документації переданої підрядником ПП «Грант-Буд» замовнику, лист ВК-49 від 24 вересня 2019 року до ПП «Грант-Буд» з проханням надати цінову пропозицію з надання послуг по проведенню ремонту, лист ПП «Грант-Буд» від 26 вересня 2019 року на надання кошторису та згоди виконати послуги на проведення ремонту, акт узгодження заміни будматеріалів погоджений замовником, проектувальником, технаглядом, дефектний акт від 16 грудня 2019 року на монтаж м/конструкцій, наказ № 5-В від 25 вересня 2019 року про призначення особи відповідальної за виконання будівельно-монтажних робіт, наказ № 12-ОП від 25 вересня 2019 року про призначення працівника відповідального за охорону праці, перелік працівників ПП «Гранд-Буд», реєстр виконаних ПП «Гранд-Буд» робіт, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року, підписану 5 грудня 2019 року, акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року, підписаний 5 грудня 2019 року, відомість витрачених ресурсів витрат підрядника, дефектний акт, розрахунок загальновиробничих витрат до акта КБ-2в № 1, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року, підписану 16 грудня 2019 року, акт № 2 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року, підписаний 16 грудня 2019 року, підсумкову відомість ресурсів, розрахунок загальновиробничих витрат до акта КБ-2в № 2, довідку № 3 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року, акт № 3 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року, підписаний 17 грудня 2019 року, відомість витрачених ресурсів витрат підрядника, дефектний акт, розрахунок загальновиробничих витрат до акта КБ-2в № 3, довідку № 4 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року, акт № 4 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року, відомість витрачених ресурсів витрат підрядника, дефектний акт, розрахунок загальновиробничих витрат до акта КБ-2в № 4, довідку № 5 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року, підписану 26 грудня 2019 року, акт № 5 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року, підписаний 26 грудня 2019 року, відомість витрачених ресурсів витрат підрядника, дефектний акт, розрахунок загальновиробничих витрат до акта КБ-2в № 5, що знаходяться в матеріалах кримінального провадження - передати законному володільцю Державній установі «Петрівська виправна колонія (№ 49)»; копію наказу № 35 ОД-19 від 11 січня 2019 року, наказ Державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)» № 221/АГ-19 від 12 вересня 2019 року «Щодо призначення відповідального за проведення капремонту покрівлі будівлі їдальні з клубом», копію наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Положення про державну установу «Петрівська виправна колонія (№ 49)» в новій редакції № 3717/5 від 29 листопада 2019 року, копію Положення про державну установу «Петрівська виправна колонія (№ 49)», затверджене наказом Міністерства юстиції України № 3717/5 від 29 листопада 2019 року, що знаходяться в матеріалах кримінального провадження - залишити в матеріалах кримінального провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом семи днів з дня її проголошення до Кропивницького апеляційного суду через Долинський районний суд Кіровоградської області.
Повний текст ухвали проголошений 17 березня 2025 року.
Суддя ОСОБА_1