Справа №587/727/25 Головуючий у суді 1-ї інстанції -
Номер провадження 23-з/816/64/25 Суддя-доповідач Рунов В. Ю.
Категорія 172-11 КУпАП
Іменем України
18 березня 2025 року суддя Сумського апеляційного суду Рунов В. Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми подання голови Сумського районного суду Сумської області Черних О.М. щодо направлення адміністративного матеріалу № 587/727/25 відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП на розгляд іншого суду,
установив:
11.03.2025 до Сумського апеляційного суду надійшло подання голови Сумського районного суду Сумської області Черних О.М. щодо направлення адміністративного матеріалу № 587/727/25 відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП на розгляд іншого суду в межах територіальної юрисдикції апеляційного суду, яке обгрунтоване тим, що місцем вчинення вказаного правопорушення є с. Піщане Сумської територіальної громади, що територіально непідсудне цьому суду.
Так, хоча КУпАП і не містить ані загальних, ані спеціальних процесуальних норм, які б напряму регламентували порядок вирішення (розгляду) суддею заяв учасників провадження в справі про адміністративні правопорушення щодо відводу (самовідводу) судді, але у відповідності ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Відповідно ч. 1 ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративне правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України, а згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
З огляду на законодавство України, у випадках, коли положення адміністративного законодавства не регулюють або неоднозначно регулюють питання судового провадження, то застосовуються основні засади (принципи) судочинства України, передбачені ст. 129 Конституції України, розділі I Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та інших нормативно-правових актах.
Зазначені положення узгоджуються і з усталеною судовою практикою ЄСПЛ, який у своїх численних рішеннях неодноразово констатував, що норми КУпАП носять карний кримінально-правовий характер, а справи про адміністративні правопорушення за своєю суттю є кримінальними, тому адміністративні правопорушення підпадають під гарантії ст. 6 Конвенції (п.п.21-22 рішення від 15.05.2008 у справі «Надточій проти України»).
Відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Перевіривши доводи подання та матеріали справи про адміністративне правопорушення, апеляційним судом встановлено, що місцем вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП є н. Піщане, Сумської області, що відноситься територіально до підсудності Ковпаківського районного суду Сумської області.
Таким чином, апеляційний суд вважає за необхідне направити справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП на розгляд до місцевого суду за місцем вчинення адміністративного правопорушення, а саме до Ковпаківського районного суду м. Суми.
Керуючись ст. 276 КУпАП, ст. 34 КПК України,
постановив:
Подання голови Сумського районного суду Сумської області Черних О.М. - задовольнити.
Матеріали адміністративної справи № 587/727/25 відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП направити до Ковпаківського районного суду м. Суми.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В. Ю. Рунов