Справа № 346/496/25
Провадження № 3/346/434/25
17 березня 2025 року м. Коломия
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Третьякова І.В., розглянувши справи про адміністративні правопорушення, за ст.. 124, ст. 122-4, ст. 126 ч.5, ст. 130 ч. 1 КУпАП, які надійшли від Коломийського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області, складені відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, місце роботи невідомо, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
18 січня 2025 року о 22:55 год. в с. Старий Гвіздець на 138 км. + 450м. автодороги Р 24 ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Ауді А4» д.н.з. НОМЕР_1 , не вибрав безпечної швидкості руху та не врахував дорожню обстановку, внаслідок чого допустив з'їзд у кювет, що призвело до перекидання транспортного засобу та його механічного пошкодження. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 12.1, 13.1 ПДР України за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП.
Також, 18 січня 2025 року о 22:55 год. в с. Старий Гвіздець на 138 км. + 450м. автодороги Р 24 ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Ауді А4» д.н.з. НОМЕР_1 , здійснив дорожньо-транспортну пригоду та залишив місце події, чим порушив п. 2.10 а ПДР України за що передбачена відповідальність за ст. 122-4 КУпАП.
Також, 18 січня 2025 року о 22:55 год. в с. Старий Гвіздець на 138 км. + 450м. автодороги Р 24 ОСОБА_1 , керував транспортним засобом «Ауді А4» д.н.з. НОМЕР_1 , не маючи права керування таким транспортним засобом. Дане правопорушення вчинено повторно протягом року, оскільки постановою від 02.04.2024р. ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 126 ч.2 КУпАП, а відтак відповідальність за цим правопорушенням передбачена за ст. 126 ч.5 КУпАП.
Крім цього, 18 січня 2025 року о 22:55 год. в с. Старий Гвіздець на 138 км. + 450м. автодороги Р 24 ОСОБА_1 , керував транспортним засобом «Ауді А4» д.н.з. НОМЕР_1 , та вчинивши ДТП, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст.. 130 КУпАП.
В судові засідання, які були призначені на 14.02.2025р. та 17.03.2025р. ОСОБА_1 не з'явився, причини неявки суду не повідомив. Клопотань про відкладення розгляду справи або розгляд справи за його відсутності до суду не подавав.
Згідно ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Частиною 1 ст. 277-2 КУпАП передбачено, що повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
Про час та місце розгляду справи ОСОБА_1 повідомлявся шляхом направлення судових повісток про виклик за адресою його місця проживання, яка вказана в складених протоколах про адміністративні правопорушення.
Поштові відправлення були повернуті до суду без вручення їх адресату з зазначенням причини «адресат відсутній за вказаною адресою».
У постанові Верховного Суду від 18 січня 2023 року у справі №947/15524/20 зазначено про те, що учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого проживання (перебування, знаходження) або місцезнаходження під час провадження справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання або місцезнаходження судова повістка надсилається учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, на останню відому судові адресу і вважається доставленою, навіть якщо учасник судового процесу за цією адресою більше не проживає або не знаходиться.
У випадку, якщо судову повістку не вручено та зазначено, що «адресат відсутній за вказаною адресою» судова повістка вважається врученою в день проставлення у поштовому повідомленні відповідної відмітки і особа вважається повідомленою.
Таким чином, суд доходить висновку про належне повідомлення ОСОБА_1 щодо дати, часу та місця розгляду адміністративних справ, а його неявку розцінює, як таку, що відбулася без наявності поважних причин. При цьому, суд враховує, що неявка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ст. 122-4, ст. 126 .5 та ст. 130 ч.1 КУпАП, відповідно до ст.268 КУпАП, не перешкоджає розгляду справ.
Крім цього, суд бере до уваги, що незважаючи на неявку ОСОБА_1 в судове засідання, яке було призначено на 14.02.2025р, його захисник - адвокат Романенчук А.В., того ж дня подав клопотання про ознайомлення з матеріалами справ, що свідчить про їхню обізнаність щодо наявності в провадженні суду складених відносно ОСОБА_1 адміністративних матеріалів. Цим же клопотанням захисник просив відкласти розгляд справ на іншу дату.
В зв'язку з заявленим клопотанням, розгляд справи було відкладено на 17.03.2025р. Про вказану дату та час розгляду, захисника ОСОБА_1 - Романенчука А.В. було повідомлено судовою повісткою, яка була направлена на його номер телефону та успішно доставлена 14.02.2025р. о 09:59 год., що підтверджується довідкою про доставку повідомлення у додаток «Viber» та відповідає вимогам Порядку надсилання судових повісток, повідомлень і викликів учасника судового процесу, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України №28 від 23 січня 2023 року.
Слід також зазначити, що, у відповідності до ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII, інформація про кожне судове засідання оприлюднюється на офіційному веб-порталі Судової влади України, у тому числі у мобільному застосунку Порталу Дія, та ОСОБА_1 , як і його захисник не були позбавлені об'єктивної можливості дізнатися про дати судових засідань в суді, користуючись відкритим безоплатним цілодобовим доступом до вказаного сайту.
Проте, в наступну дату судового засідання 17.03.2025р., ні ОСОБА_1 , ні його захисник, не з'явилися, причини неявки суду не повідомили, завчасно до суду для ознайомлення з матеріалами адміністративних справ відповідно до заявленого клопотання, не прибули, своєї позиції щодо складених протоколів, не висловили.
Статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини гарантовано кожній фізичній особі право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправних зволікань) судового захисту.
В поняття «розумний строк» розгляду справи, Європейський суд з прав людини включає: складність справи; поведінку заявника; поведінку органів державної влади; важливість справи для заявника.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини у справі «Смірнов проти України» від 08.11.2005 року слідує, що в силу вимог ч. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
Крім того, Європейський суд з прав людини в п. 41 рішення від 03.04.2008 року у справі «Пономарьов проти України» зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження та добросовісно виконувати процесуальні обов'язки (див., рішення у справі «Олександр Шевченко проти України», заява № 8371/02, п. 27, рішення від 26.04.2007 та «Трух проти України», заява №50966/99 від 14.10.2003).
З огляду на викладене судом не встановлено поважних причин неявки ОСОБА_1 та його захисника Романенчука А.В. до суду, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 268 КУпАП не є перешкодою для розгляду адміністративних справ, а тому суд вважає за можливе надати оцінку фактам, викладеним у протоколах про адміністративне правопорушення за відсутності останніх.
Дослідивши матеріали справ та оцінивши зібрані докази, суд прийшов до наступного висновку.
Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
В статті 9 КУпАП вказано, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до п.п.1.3-1.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України 10.10.2001 року №1306 (далі ПДР) учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила. Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
Відповідно до п 12.1 ПДР, під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним
В пункті 13.1 ПДР вказано, що водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Статтею 124 КУпАП передбачено відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
При цьому наслідки у виді заподіяння шкоди можуть бути завдані будь-якому майну.
Відповідно до п. 26 Постанови Пленуму Верховного суду України від 23.12.2005 року № 14 із змінами і доповненнями, суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, може бути будь-яка особа, що бере безпосередню участь в процесі руху на дорозі як пішохід, водій, пасажир, погонич тварин. При цьому пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд або іншого майна повинно бути результатом порушення Правил дорожнього руху.
Пунктом 2.10 «а» ПДР визначено, що у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
В свою чергу ст. 122-4 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність для водіїв транспортних засобів та інших учасників дорожнього руху за залишення ними на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Також, в силу п. 2.1 а) ПДР, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Частина 2 ст. 126 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом. Частина 5 цієї ж статті передбачає адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Крім цього, відповідно до п. 2.5 ПДР, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду визначає Інструкція, затверджена спільним наказом МВС та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 р.
Відповідно до п.2 Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку) (п. 6 Розділу І Інструкції).
Відповідно до п. 6 Порядку від 17 грудня 2008 року № 1103 та п. 7 Розділу І. Інструкції від 09.11.2015 року № 1452/735, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП.
Відповідно до ч.1, 2, 5 ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Норма ч.1 ст. 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність зокрема за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
В якості доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ст.. 122-4, ст. 126 ч.5 та ст.. 130 ч.1 КУпАП до матеріалів справ долучено:
-протоколи про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 № 224654, серії ЕПР 1 №224647, серії ЕПР 1 №224683 та серії ЕПР 1 № 224664, в яких вказані дата та час вчинення адміністративних правопорушень - 18.01.2025р. о 22:55 год., місце вчинення - автодорога Р 24, 135 км. + 450 м. населений пункт с. Старий Гвіздець, Коломийського району, Івано-Франківської області, а також суть вчинених правопорушень: порушення ОСОБА_1 , як водієм автомобіля «Ауді А4» п. 2.1а, 2.5, 2.10а, 12.1, 13.1 ПДР, що спричинило пошкодження його транспортного засобу, залишення ним місця ДТП, керування ним транспортним засобом не маючи права керування таким транспортним засобом, а також відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння
-рапорт поліцейського Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області, з якого слідує, що 18.01.2025р. о 22:59 год. поступило повідомлення зі служби 102 від невідомої особи про те, що в с. Підгайчики вул. Центральна по дорозі в сторону с. Гвіздець, легковий автомобіль заїхав в кювет та перекинувся. В автомобілі є пасажири, зі слів ШМД не потребують. Виїздом сектору реагування патрульної поліції на місце події було встановлено, що невідомий водій керуючи автомобілем марки «Ауді А4» д.н.з НОМЕР_1 по автодорозі Р-24 між с. Підгайчики та с. Старий Гвіздець, не врахував дорожньої обстановки та не обрав безпечної швидкості руху, внаслідок чого не впорався з керуванням та допустив з'їзд у кювет. Водій місце ДТП покинув до приїзду наряду поліції. В ході опрацювання даного повідомлення було здійснено охорону місця події, складено схему місця ДТП та в подальшому даний т/з поміщено на майданчик тимчасового зберігання. Після цього, пошуковими заходами було встановлено, що керування даним транспортним засобом здійснював ОСОБА_1 . Останнього було доставлено до Коломийського РВП та відібрано письмове пояснення по даному факту. Відносно нього винесено постанову серії ЕНА № 3887897 за ст. 126 ч.1 КУпАП та складено адміністративні протоколи за ст. 124, ст.. 122-4, ст. 126 ч.5 та ст.. 130 ч.1 КУпАП;
-письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 19.01.2025р., в яких зазначено, що 18.01.2025р. близько 22:30 год. він зі своїм братом ОСОБА_3 , який керував автомобілем Ауді А4 д.н.з. НОМЕР_1 , а він перебував на місці пасажира, їхали із с. Підгайчики в сторону с. Старий Гвіздець в магазин по сигарети. По дорозі лопнуло колесо і автомобіль перекинуло в кювет. Після цього, він вийшов з автомобілю, забрав свої речі та пішов в сторону свого будинку;
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 19.01.2025р., в яких зазначено, що 18.01.2025р. близько 22:30 год. він керуючи автомобілем Ауді А4 д.н.з. НОМЕР_1 їхав з с. Підгайчики в сторону с. Старий Гвіздець. По дорозі несподівано лопнуло переднє колесо, внаслідок чого автомобіль перекинувся в кювет. Після цього він вийшов з автомобіля та був в стані шоку. Пізніше він прийшов до себе та пішов додому.
-копію постанови серії БАД №881991 від 2,04.2024р., якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 та ч.2 ст. 126 КУпАП, а саме за те, що він 22.03.2024р. в м. Коломия по вул. Шкрумеляка керував транспортним засобом не маючи посвідчення водія на право керування таким транспортним засобом, чим порушив вимоги п. 2.1а ПДР України. Крім цього керував транспортним засобом без поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
-акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому зазначені виявлені у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, тремтіння пальців рук, а також вказано, що огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу «Алкофор 507» не проводився у зв'язку з відмовою від проходження.
-направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння до КНП «Коломийська ЦРЛ» в якому також вказані ознаки алкогольного сп'яніння та зазначено, що огляд в медичному закладі не проводився;
-матеріали відеозаписів на яких зафіксовано прибуття працівників поліції до будинку за місцем проживання ОСОБА_1 та телефонний дзвінок до нього з проханням вийти з помешкання та повідомити про обставини події, яка сталася. ОСОБА_1 разом з іншим особами (братом та дружиною брата) виходить до поліцейських та пояснює, що дійсно перебував за кермом автомобіля, який перекинувся та знаходиться в кюветі неподалік. Поліцейський просить надати документи, що підтверджують його особу та посвідчення водія. ОСОБА_1 зазначає, що документів при собі не має, в додатку «Дія» їх показати теж не може, оскільки мобільний телефон залишився в автомобілі. Також зазначає, що посвідчення водія не має, оскільки був позбавлений права керування транспортними засобами. В подальшому від ОСОБА_1 та його брата ОСОБА_2 відбираються письмові пояснення, а після цього їх везуть до Коломийського РВП. По приїзду в приміщенні відділу поліції, ОСОБА_1 пропонується пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу. Останній відмовляється. На пропозицію проїхати до медичного закладу для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння також відмовляється. При цьому, на відеозаписі зафіксовано, що мова та координація рухів ОСОБА_1 є порушеними. Надалі відбувається фіксування оформлення адміністративних матеріалів, ознайомлення з ними ОСОБА_1 , роз'яснення його прав та вручення копії постанови та протоколів про адміністративні правопорушення.
Згідно ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Аналізуючи зібрані в справах докази в їх сукупності, суд вважає, що вони не є суперечливими, узгоджуються між собою та в повній мірі підтверджують обставини, які зазначені в протоколах про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Водночас, стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
З урахуванням вищезазначеного, суд прийшов до висновку про належність, достовірність та достатність доказів, які доводять факт керування ОСОБА_1 18 січня 2025 року о 22:55 год. в с. Старий Гвіздець транспортним засобом «Ауді А4» д.н.з. НОМЕР_1 не маючи права керування таким транспортним засобом та з явними ознаками алкогольного сп'яніння, порушення ним правил дорожнього руху, що призвело до механічних пошкоджень його транспортного засобу та залишення місця ДТП, а також його відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу та в медичному закладі, що являє собою порушення п. 2.1 «а», п. 2.5, п. 2.10 «а» та п. п. 12.1, п. 13.1 ПДР України.
Таким чином, суд вбачає в діях ОСОБА_1 наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП - порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП - залишення водіями транспортних засобів на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні, наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 126 ч.5 КУпАП - повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною 2 цієї статті, та наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП, - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з ч.1 ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Частина друга вказаної статті регламентує, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
ОСОБА_1 вчинив чотири адміністративні правопорушення, передбачені різними статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відтак, обираючи вид адміністративного стягнення в межах санкції інкримінованих ОСОБА_1 статей, суд призначає стягнення за кожне правопорушення окремо і на підставі ст.36 КУпАП накладає основне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме за ст. 126 ч.5 КУпАП.
Таким чином, з урахуванням наведеного, вважаю, що на підставі ст.36 КУпАП стягнення повинно бути обрано у виді штрафу в межах санкції ст. 126 ч.5 КУпАП з позбавленням права керування транспортними засобами та без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки останній належить не порушнику, а іншій особі - ОСОБА_4 .
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою на яку було накладено таке стягнення сплачується судовий збір, розмір якого встановлено законом. Відповідно до ст. 4 ч.2 п. 5 ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40-1, 122-4, 124, 130 ч.1, 221, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Справу №346/496/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 126 ч.5 КУпАП, справу №346/497/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 130 ч.1 КУпАП, справу №346/498/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП та справу №346/501/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 122-4 КУпАП, об'єднати в одне провадження, присвоїти номер 346/496/25.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.122-4 КУпАП, ст.124, ст. 126 ч.5, ст. 130 ч.1 КУпАП та призначити йому стягнення:
- за ст. 124 КУпАП - у виді штрафу у розмірі п'ятдесят неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят гривень 00 коп.);
- за ст. 122-4 КУпАП - у виді штрафу в розмірі двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста гривень 00 коп).
- за ст. 126 ч.5 КУпАП - у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот гривень 00 коп.) з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років та без оплатного вилучення транспортного засобу
- ст. 130 ч.1 КУпАП - у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.)з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
На підставі ст. 36 КУпАП остаточно призначити ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_2 стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот гривень 00 коп.) з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років та без оплатного вилучення транспортного засобу.
На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_2 судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок у дохід держави: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд.
Суддя: Третьякова І. В.