Провадження № 3/734/766/25 Справа № 734/1001/25
іменем України
18 березня 2025 року селище Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області під головуванням судді Бараненка С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в с-щі Козелець справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , місце служби та посада: військова частина НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , начальник складу господарчого взводу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, -
Відповідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 №278 від 21.12.2020 військовослужбовця ОСОБА_1 призначено на посаду начальника складу господарчого взводу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 .
Під час проходження військової служби сержант ОСОБА_1 відповідно до положень Військової присяги та вимог ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 1, 3,4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, повинен свято і непорушно додержуватися Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, беззастережно виконувати накази командирів, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою.
Відповідно Функціональних обов'язків начальника складу господарчого взводу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , затверджених наказом командира військової частини НОМЕР_1 №4 від 01.01.2025, сержант ОСОБА_1 , серед іншого зобов'язаний: суворо виконувати правила приймання, зберігання та видавання та здавання матеріальних засобів, не допускати випадків псування та нестач; приймати та видавати матеріальні засоби за встановленими документами; вести кількісний та якісний облік матеріальних засобів, що знаходяться на складі; щоденно подавати у діловодство частини прибутково-видаткові документи за минулий день; знати номенклатуру матеріальних засобів, які зберігаються на складі, слідкувати за їх комплектністю, наявністю та якісним станом.
ОСОБА_1 являється матеріально-відповідальною особою за майно, яке перебуває на складі військової частини НОМЕР_1 .
01 лютого 2025 року на складі господарчого взводу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 комісією військової частини НОМЕР_1 проводилась інвентаризація наявності палива та мастильних матеріалів. За результатами інвентаризації нестач та надлишків палива та мастильних матеріалів встановлено не було.
18.02.2025 представниками ІНФОРМАЦІЯ_2 було проведено перевірку складу паливно-мастильних матеріалів, начальником якого є ОСОБА_1 .
За результатами перевірки встановлено нестачу військового майна, а саме автомобільного бензину А-80 ДЗ у кількості 625 кг на суму 33112 грн. 50 коп. та дизельного палива ДП-Арк-Євро-5-ВО в кількості 61 кг на суму 2547 грн. 74 коп.
Таким чином, начальник складу господарчого взводу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 сержант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, недбало ставлячись до військової служби, в умовах особливого періоду (воєнного стану), в порушення вимог ст. 11, 16, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, Функціональних обов'язків начальника складу господарчого взводу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , затверджених наказом командира військової частини НОМЕР_1 №4 від 01.01.2025, в період з 01.02.2025 по 18.02.2025, на території військової частини НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 (більш повна адреса не підлягає розголошенню) належні правила зберігання та видавання ввіреного майна у виді автомобільного бензину та дизельного палива не забезпечив, здійснював видачу матеріальних засобів за відсутності встановлених документів та не вів належний кількісний та якісний облік матеріальних засобів, що знаходяться на складі, внаслідок чого виникла нестача військового майна у виді автомобільного бензину А- 80 ДЗ у кількості 625 кг на суму 33112 грн. 50 коп. та дизельного палива ДП-Арк- Євро-5-ВО в кількості 61 кг на суму 2547 грн. 74 коп.
Таким чином, сержант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, вчинив недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду, тобто адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, в матеріалах справи міститься заява останнього про розгляд справи без його участі та в якій просить застосувати мінімальне стягнення.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-15 КУпАП, не входять до переліку справ, розгляд яких здійснюється за обов'язкової присутності особи, тому з метою запобігання затягування розгляду справи, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за його відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що дії ОСОБА_1 містять склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, його вина підтверджується матеріалами справи, зокрема протоколом про адміністративне правопорушення №7 від 26.02.2025 року та іншими матеріалами справи.
Відповідно до ст. 9 КУпАП (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
В ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.
Згідно із ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином, суд вважає, що вина ОСОБА_1 доведена в повному обсязі та його дії правильно кваліфіковані за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Обставин, що згідно ст. 34, 35 КУпАП пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
Отже, враховуючи зазначені обставини справи, дані про особу ОСОБА_1 , суд вважає, що для виправлення останнього, а також з метою запобігання вчиненню нових правопорушень, буде доречним застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому еквіваленті становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп.
Відповідно до ст. 5 п.12 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Керуючись ст. 33, ч. 2 ст. 172-15, ст. 283, 284, 289 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому еквіваленті становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп. в дохід держави.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби і у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Чернігівського апеляційного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя Козелецького районного суду
Чернігівської області Сергій БАРАНЕНКО