Справа№2-15/2003
Провадження № 6/938/7/25
про повернення заяви
17 березня 2025 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Джус Р.В.,
розглянувши заяву ОСОБА_1 до Ворохтянської селищної ради про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення та зобов'язання боржника подати звіт про виконання судового рішення,
До Верховинського районного суду Івано-Франківської області надійшла заява ОСОБА_1 до Ворохтянської селищної ради про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення та зобов'язання боржника - Ворохтянську селищну раду подати звіт про виконання рішення Верховинського районного суду від 26.12.2003 року, справа №2-15 щодо зобов'язання Татарівській сільській раді, змінено на Ворохтянську селищну раду Івано-Франківської області, закрити новооблаштоване кладовище на території гаражів.
Вивчивши вказану заяву та додані до неї матеріали, приходжу до наступного висновку.
Так, відповідно до ч.ч.1,2 ст.453-1 ЦПК України суд, який розглянув справу як суд першої інстанції, за письмовою заявою стягувача може зобов'язати боржника подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення в цивільних справах , зокрема в інших спорах немайнового характеру. Стягувач може звернутися до суду із заявою, передбаченою частиною першою цієї статті, в разі невиконання боржником судового рішення та за умови відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч.3 ст.453-1 ЦПК України, у заяві обов'язково зазначається ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження.
Згідно із ч.4 ст.453-1 ЦПК України якщо боржником, який не виконує судове рішення, є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, суб'єкт господарювання державного або комунального сектору економіки, суд за письмовою заявою стягувача та за умови відкриття виконавчого провадження зобов'язує такого боржника подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення незалежно від характеру спору.
Відповідно до частини першої ст.182 ЦПК України, учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань.
Частиною першою статті 183 ЦПК України визначено вимоги до відповідних заяв та клопотань. Зокрема заява повинна містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; найменування суду, до якого вона подається; номер справи ; зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; підстави заяви; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; інші відомості, що вимагаються цим Кодексом.
Крім того, відповідно до частини другої ст.183 ЦПК України законодавець визначив, що до заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Із змісту поданої заяви вбачається, що виконавчий лист №2-15 від 18.06.2004, виданий на виконання рішення Верховинського районного суду від 26.12.2003, знаходиться на виконанні в Управлінні забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м.Івано-Франківськ, вулиця Галицька, 45).
Однак доказів перебування вказаного виконавчого провадження на виконанні саме в Управлінні забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, заявником до матеріалів заяви не долучено.
В той же час, в матеріалах справи наявна постанова про прийняття виконавчого провадження, згідно якої, виконавчий лист №2-15 від 18.06.2004, виданий на виконання рішення Верховинського районного суду від 26.12.2003 прийнятий на виконання Надвірнянським відділом державної виконавчої служби Надвірнянського району Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (а.с.143 т.7).
Всупереч вимог ч.3 ст.453-1, ч.2 ст.183 ЦПК України, заява не містить даних про ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження, що не дає змоги перевірити чи наявне відповідне виконавче провадження на даний час, та на виконанні якого органу примусового виконання таке перебуває.
Як вбачається із поданої заяви, скаржником ОСОБА_1 долучено наступні докази направлення копій такої заяви та доданих до неї матеріалів іншим учасникам провадження, а саме:
- опис вкладення на ім'я УЗПВГ в Івано-Франківській та Тернопільській областях, адреса: вул.Галицька,45, м.Івано-Франківськ, 76018 та чек АТ «Укрпошта» №5 від 14.03.2025, адресат - Начальник Управління, Івано-Франківськ;
- опис вкладення на ім'я Дземюк, Ворохтянська селищна рада, адреса: вул.Д.Галицького,41, смт.Ворохта та чек АТ «Укрпошта» №6 від 14.03.2025, адресат - Олег Дземюк, Ворохта.
Однак, долучені ОСОБА_1 до заяви від 14.03.2025 про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення та зобов'язання боржника подати звіт про виконання судового рішення докази надіслання такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи, не є належними, враховуючи наступне.
З матеріалів заяви вбачається, що сторонами виконавчого провадження в справі є стягувач- ОСОБА_1 , боржник - Ворохтянська селищна рада Івано-Франківської області.
В той же час, заявником до заяви про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення та зобов'язання боржника подати звіт про виконання судового рішення, долучено докази надіслання такої заяви на ім'я фізичної особи - ОСОБА_2 , який не являється стороною виконавчого провадження. Належною стороною є саме орган місцевого самоврядування - Ворохтянська селищна рада.
Крім того, в заяві ОСОБА_1 зазначена наступна адреса боржника Ворохтянської селищної ради: АДРЕСА_1 . В той же час, з опису вкладення вбачається, що заява з додатками надіслана заявником на адресу: АДРЕСА_2 . Більше того, з опису вкладення, незрозуміло, кому саме було направлено відповідну заяву, Дземюку чи Ворохтянській селищній раді, а в долученому чеку АТ «Укрпошта», адресатом зазначений тільки ОСОБА_3 .
Також, копію заяви та доданих до неї документів, заявником ОСОБА_1 надіслано в Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, хоча заява не містить даних про те, що відповідний виконавчий лист знаходиться на виконанні у вказаного управління, а з матеріалів справи слідує, що станом на 28.06.2023 таке перебувало на виконанні Надвірнянського відділу державної виконавчої служби, доказів направлення заяви якому, не надано.
Згідно ч.4 ст.183 ЦПК України суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, заяву про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення та зобов'язання боржника подати звіт про виконання судового рішення, слід повернути заявнику без розгляду.
Керуючись ст.ст.183, 260, 261, 353, 453-1 ЦПК України, -
Заяву ОСОБА_1 до Ворохтянської селищної ради про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення та зобов'язання боржника подати звіт про виконання судового рішення - повернути заявнику, без розгляду.
Роз'яснити заявнику, що повернення даної заяви не перешкоджає повторному зверненню з відповідною заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Роман ДЖУС