Справа № 946/1807/25
Провадження № 1-в/946/64/25
про встановлення адміністративного нагляду
18 березня 2025 року м. Ізмаїл
Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області
у складі: головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у місті Ізмаїлі Одеської області в залі суду у відкритому судовому засіданні подання начальника Ізмаїльського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області про встановлення адміністративного нагляду відносно
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Ізмаїл Одеської області, громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого:
- 06.07.2011 Болградським районним судом Одеської області за ч. 2 ст. 185 Кримінального кодексу України (далі - КК України) до 2 років позбавлення волі, на підставі ст. 75, 76 КК України, звільнений від відбування покарання з випробуванням, іспитовий строк 2 роки;
- 26.02.2013 Ізмаїльським міськрайонним судом Одеської області за ч. 2 ст. 185 КК України, ст. 71 КК України, до позбавлення волі на строк 3 роки 6 місяців;
- 16.01.2015 Болградським районним судом Одеської області за ч. 2 ст. 185 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 1 рік;
- 11.05.2016 Ізмаїльським міськрайонним судом Одеської області за ч. 2 ст. 185, ч. 2 ст. 125, ч. 1 ст. 309, ч. 1 ст. 115, ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 194 КК України, ст. 70, 72 КК України, до покарання у виді позбавлення волі на строк 12 років,
I. Суть подання.
Начальник Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 . Подання мотивоване тим, що після звільнення 09.08.2024 з місць позбавлення волі, ОСОБА_3 , будучи попередженим про те, що у випадку порушення ним громадського порядку відносно нього може бути встановлений адміністративний нагляд, вказане попередження проігнорував, та постійно порушує громадський порядок, зловживає спиртними напоями, і підтримує зв'язок з особами, раніше судимими, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_3 за місцем проживання характеризується негативно, підтримує стосунки з особами, раніше судимими, які ведуть антигромадський спосіб життя, схильний до скоєння злочинів і правопорушень.
II. Позиції учасників справи.
В судове засідання представник Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області не з'явився, про дату, час та місце розгляду подання був повідомлений належним чином, 17.03.2025 надав заяву, відповідно до якої подання підтримує у повному обсязі, просить встановити відносно ОСОБА_3 адміністративний нагляд, та розглянути справу за його відсутності.
В судове засідання ОСОБА_3 не з'явився, про дату, час та місце розгляду подання був повідомлений належним чином, згідно з заявою від 17.03.2025 проти задоволення подання та встановлення відносно нього адміністративного нагляду не заперечує, і просить справу розглянути за його відсутності.
III. Встановлені судом обставини.
Дослідивши матеріали подання, судом встановлені такі обставини.
Вироком Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 11.05.2016 ОСОБА_3 був засуджений за ч. 2 ст. 185, ч. 1 ст. 309, ч. 1 ст. 115, ч. 2 ст. 125, ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 194 КК України, з урахуванням ст. 70, 72 КК України, до покарання у виді позбавлення волі строком на одинадцять років. На підставі ч. 4 ст. 70 КК України до покарання, призначеного за цим вироком, частково приєднано невідбуте покарання за вироком Болградського районного суду від 16.01.2015 у виді шести місяців позбавлення волі, і остаточне покарання ОСОБА_3 визначено у виді позбавлення волі на строк дванадцять років. Крім того, з довідки про судимість вбачається, що він раніше неодноразово засуджувався за вчинення злочинів, за які відбував реальні покарання у виді позбавлення волі.
09.08.2024 ОСОБА_3 був звільнений з місць позбавлення волі.
У період з 07.11.2024 по 02.03.2025 ОСОБА_3 був неодноразово притягнутий до відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, а саме: 07.11.2024 - за ч. 2 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 грн; 14.11.2024 - за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 51 грн; 28.02.2025 - за ст. 176 КУпАП, з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 51 грн; 28.02.2025 - за ч. 1 ст. 178 КУпАП, з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17 грн; 02.03.2025 - за ч. 2 ст. 178 КУпАП, з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 51 грн.
У зв'язку із вчиненням вказаних адміністративних правопорушень, ОСОБА_3 був неодноразово письмово попереджений органами Національної поліції про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
За місцем проживання ОСОБА_3 характеризується негативно, як особа, яка підтримує стосунки з особами, раніше засудженими, схильний до вчинення кримінальних та адміністративних правопорушень.
IV. Мотиви суду.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавленні волі», адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
За змістом ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавленні волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб: засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства; засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення; засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів; засуджених до позбавлення волі за злочин проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи; засуджених до довічного позбавлення волі; звільнених умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 КК України.
Згідно з абз. 3 ч. 2 ст. 166 Кримінально-виконавчого кодексу України (далі - КВК України), систематичним вчиненням адміністративних правопорушень є вчинення трьох і більше адміністративних правопорушень, що посягають на громадський порядок.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 , після звільнення з місць позбавлення волі, систематично вчиняє адміністративні правопорушення, отже не бажає стати на шлях виправлення.
Враховуючи, що ОСОБА_3 , відповідно до положень ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавленні волі», підпадає під категорії осіб, щодо яких може бути встановлено адміністративний нагляд, систематично порушує громадський порядок, і схильний до вчинення нових правопорушень, суд, з урахуванням завдань адміністративного нагляду, вважає, що подання начальника Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області підлягає задоволенню, а відносно ОСОБА_3 необхідно встановити адміністративний нагляд.
Керуючись ст. 3, 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавленні волі», суд, -
1. Подання начальника Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити.
2. Встановити відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік із застосуванням таких обмежень:
а) заборонити йому вихід з житла за адресою фактичного проживання з 23:00 години до 06:00 години наступної доби;
б) зобов'язати явкою для реєстрації до Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області першу п'ятницю кожного місяця
в) заборонити виїзд за межі місця постійного проживання без дозволу відділу поліції;
г) заборонити відвідування закладів, де здійснюється торгівля спиртними напоями на розлив.
3. Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області протягом семи днів з дня її оголошення.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області ОСОБА_1