Справа №: 465/10402/24
3/465/182/25
14.03.2025
Суддя Франківського районного суду м. Львова Рудаков Д. І., за участі секретарів Пони Ю. Л., Стефанишина О. В., захисника Юрчака В. В., Іватя А. Б., прокурорки Яреми О. Б., розглянувши адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Рава Руська, Жовківського району, Львівської області, українця, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
У провадженні Франківського районного суду міста Львова перебуває справа № 465/10402/24 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172 - 6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою Франківського районного суду міста Львова від 14.02.2025 у справі № 465/10402/24, адміністративні справи № 465/10402/24 (провадження № 3/465/4305/25) та № 465/10404/24 (провадження № 3/465/4306/25) про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, об'єднано в одне провадження, справі присвоєно № 465/10402/24 (провадження № 3/465/4305/25).
Відповідно до Протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 50 від 20.12.2024, ОСОБА_1 , перебуваючи на службі в поліції з 02.05.2023 на посаді поліцейського взводу N72 роти N73 батальйону N73 управління патрульної поліції у Львівській області, являючись, відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону та примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 та п. 2-7 розділу XIII Прикінцеві положення Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин 10.04.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Зокрема, уповноваженим органом встановлено, що Згідно наказу директора департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради № 53- к від 08.02.2023 ОСОБА_1 звільнено з посади з 10.02.2023 за угодою сторін згідно п .1 ч .1 ст. 36 КЗпП України. Із ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», щодо зобов'язання особами зазначеним у пункті 1, підпункту «в» частини першої статті 3 цього Закону ознайомлений.
Так, відповідно до наказу начальника ДПП НП України N7517 о/с від 02.05.2023 ОСОБА_1 прийнято на службу до поліції та призначено на посаду поліцейського взводу N72 роти N73 батальйону N73 Управління патрульної поліції Львівській області Департаменту патрульної поліції, присвоївши спеціальне звання «рядовий поліції».
Відповідно до ч. 1 ст . 45 розділу VII Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» -«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 2-7 розділу XIII Прикінцеві положення Закону, встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи , уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України " Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану ", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до пп. 2 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи , уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021 N7 449/21 та роз'яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності N74 від 13.11.2023 (зі змінами та доповненнями), у разі звільнення особи за переведенням або у разі, якщо особа стала переможцем конкурсу та через це звільнилася з посади в одному органі (закладі, установі, організації) й упродовж 30 календарних днів прийнята на посаду, яка також зумовлює здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, в іншому органі (закладі, установі, організації), не вважається припиненням діяльності, оскільки у такому випадку відбувається лише зміна посади або інших істотних умов праці. У таких ситуаціях обов'язку подати декларацію при звільненні не виникає.
Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні за період з 01.01.2023 по 10.02.2023), не пізніше 31.01.2024.
Однак, згідно даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 , подав щорічну декларацію особи , уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями ( при звільненні), лише 10.04.2024 о 23:36, тобто несвоєчасно.
Згідно з Протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 51 від 20.12.2024, ОСОБА_1 , перебуваючи на службі в поліції з 02.05.2023 на посаді поліцейського взводу № 2 роти № 3 батальйону N73 управління патрульної поліції у Львівській області, являючись, відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст.3 Закону та примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 та п. 2-7 розділу XIII Прикінцеві положення Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин 10.04.2024 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Як вбачається зі змісту такого протоколу, датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу - 20 грудня 2024 року, так як на момент складання протоколу були зібрані всі необхідні докази, що в сукупності свідчать про всі ознаки правопорушення.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину в інкримінованих правопорушеннях не визнав.
Захисник Юрчак В. В. просив закрити провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події та складу інкримінованого за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП правопорушення за протоколом №50, а за протоколом №51 - у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення. На думку сторони захисту, виявивши той факт, що ОСОБА_1 не подав декларацію при звільненні уповноважена особа Львівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України не могла самостійно складати протокол про адміністративне правопорушення, а повинна була звернутися з цього приводу до НАЗК, яке повинно було направити ОСОБА_1 відповідне повідомлення і тільки за наслідками отримання такого повідомлення могли б вживатися заходи щодо притягнення особи до адміністративної чи кримінальної відповідальності. У цій справі уповноважена особа Львівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України фактично перебрала на себе функції сектору з питань доброчесності та запобігання корупції департаменту «Адміністрація міського голови» Львівської міської ради (в частині моніторингу своєчасності подання декларації), а також функції НАЗК (в частині ініціативи щодо вжиття заходів щодо притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень). Уповноважена особа Львівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України при складенні протоколу № 50 вийшла з межі своїх повноважень, оскільки такий протокол було складено з порушенням вимог Порядку та Закону України «Про запобігання корупції», що свідчить про недопустимість такого як доказу. Щодо протоколу №51 сторона захисту зазначила, що датою виявлення адміністративного правопорушення є дата саме виявлення ознак складу такого адміністративного правопорушення. При цьому, складання протоколу - це процесуальні дії суб'єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та, в силу положень статті 251 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності. У вказаному випадку датою виявлення правопорушення є не дата складення протоколу про адміністративне правопорушення, а день отримання Національним агентством з питань запобігання корупції повідомлення уповноваженого працівника органу про факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2021 рік. Встановлено, що ОСОБА_1 не подав своєчасно декларацію за 2021 рік, НАЗК не було дотримано вимог ч. 2 ст. 51-2 Закону України «Про запобігання корупції» та не було одночасно повідомлено про це уповноважених суб'єктів у сфері запобігання корупції. За наявних доказів, слід виснувати, що НАЗК щонайменше 21.03.2024 встановило факт неподання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2021 рік, а тому датою виявлення правопорушення слід вважати 21.03.2024, з чого випливає, що останнім днем строку притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності могло б бути 21.09.2024. В той же час, справа про адміністративне правопорушення надійшла до суду 24.12.2024, тобто вже після завершення вказаного строку.
Прокурорка у судовому засіданні зазначила, що зібраними матеріалами підтверджується наявність в діях ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення визначається КУпАП. Особи, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення та порядок його складення визначено у п. 1) ч. 1 ст. 255 КУпАП та ст.ст. 251, 254, 256, 257 КУпАП. Стороною захисту ж у клопотанні наводяться законодавчі норми щодо повноважень органів поліції, НАЗК та інших державних органів, що регулюють порядок проведення повної перевірки декларації, порядок перевірки факту подання декларації суб'єктами декларування, в тому числі у випадках кримінальних правопорушень. Обставини, які виключають провадження у справі про адміністративне провадження, у клопотанні сторони захисту та поясненнях особи, наданих в ході судового розгляду, не наведено, і матеріали свідчать, що такі відсутні. Протокол складено уповноваженою особою органів Національно поліції України щодо поліцейського, що підтверджується матеріалами справи та адміністративним протоколом. Матеріали справи свідчать, що будучи поліцейським, особою порушено встановлені цим Законом вимоги фінансового контролю, які поширюються на осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та подано щорічні декларації пізніше 31 січня 2024 року, а відтак, порушено встановлені Законом вимоги фінансового контролю, за які передбачено відповідальність. Враховуючи диспозицію зазначеної норми правопорушення, пов'язане з корупцією, є правопорушенням з формальним складом, яке не містить вимоги щодо форми вини, а відтак може бути вчинено як у формі умислу, так і з необережності. Також не містить вимоги диспозиція вказаної частини статті щодо настання будь-якої шкоди, наслідків правопорушення, мети вчинення правопорушення, суспільної небезпечності. Так, для правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, необхідними є доведення факту несвоєчасного подання декларації (подання декларацій після визначеного Законом строку - пізніше 31.01.2024 року) та відсутність поважних для цього причин, що ні захисниками, ні особою не оспорюється, а доведено зібраними в ході перевірки матеріалами справи та відповідними адміністративними протоколами.
Заслухавши пояснення учасників судового провадження, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 , перебуваючи на службі в поліції з 02.05.2023 на посаді поліцейського взводу N72 роти N73 батальйону N73 управління патрульної поліції у Львівській області, являючись, відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону та примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 та п. 2-7 розділу XIII Прикінцеві положення Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин 10.04.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Уповноваженим органом встановлено, що Згідно наказу директора департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради № 53- к від 08.02.2023 ОСОБА_1 звільнено з посади з 10.02.2023 за угодою сторін згідно п .1 ч .1 ст. 36 КЗпП України. Із ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», щодо зобов'язання особами зазначеним у пункті 1, підпункту «в» частини першої статті 3 цього Закону ознайомлений.
Відповідно до наказу начальника ДПП НП України N7517 о/с від 02.05.2023 ОСОБА_1 прийнято на службу до поліції та призначено на посаду поліцейського взводу N72 роти N73 батальйону N73 Управління патрульної поліції Львівській області Департаменту патрульної поліції, присвоївши спеціальне звання «рядовий поліції».
Згідно до ч. 1 ст . 45 розділу VII Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» -«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 2-7 розділу XIII Прикінцеві положення Закону, встановлено , що особи , які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи , уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до пп. 2 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи , уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021 N7 449/21 та роз'яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності N74 від 13.11.2023 (зі змінами та доповненнями), у разі звільнення особи за переведенням або у разі, якщо особа стала переможцем конкурсу та через це звільнилася з посади в одному органі (закладі, установі, організації) й упродовж 30 календарних днів прийнята на посаду, яка також зумовлює здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, в іншому органі (закладі, установі, організації), не вважається припиненням діяльності, оскільки у такому випадку відбувається лише зміна посади або інших істотних умов праці. У таких ситуаціях обов'язку подати декларацію при звільненні не виникає.
ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні за період з 01.01.2023 по 10.02.2023), не пізніше 31.01.2024.
Однак, згідно даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 , подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями ( при звільненні), лише 10.04.2024 о 23:36 год.
Суд погоджується зі стороною захисту, що при складенні протоколу було порушено встановлену законодавством процедуру, тим самим відхиляє доводи прокурора, посилаючись на наступне.
Згідно до ч. 1 ст. 51-2 Закону України «Про запобігання корупції», державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов'язані перевіряти факт подання суб'єктами декларування, які в них працюють (працювали або входять чи входили до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності), відповідно до цього Закону декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку,
Відповідно до пункту 3 Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого наказом НАЗК від 20 серпня 2021 року № 539/21 (далі - Порядку), Перевірка факту подання декларацій та повідомлення Національного агентства про випадки неподання чи несвоєчасного подання декларацій покладаються на уповноважений підрозділ (уповноважену особу) з питань запобігання та виявлення корупції відповідного органу, а у разі, якщо Законом не передбачено утворення (визначення) такого підрозділу (особи) - інший структурний підрозділ відповідного органу, визначений керівником (далі - відповідальний підрозділ (особа)). Керівник відповідного органу організовує взаємодію відповідального підрозділу (особи) з іншими підрозділами з метою обліку суб'єктів декларування, у яких виник обов'язок подати декларації згідно із вимогами Закону.
Згідно з пунктом 4 Порядку, відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу перевіряє факт подання декларацій суб'єктами декларування у такі строки: 1) щорічні декларації - декларації, які подаються відповідно до частини першої та абзацу другого частини другої статті 45 Закону (щороку та після припинення діяльності (після звільнення) відповідно),- протягом 10 робочих днів з граничної дати подання таких декларацій; 2) декларації при звільненні - декларації, які подаються відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону,- протягом 10 робочих днів після спливу строку у 30 календарних днів з дня припинення суб'єктом декларування діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 5 Порядку, відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу перевіряє факт подання декларацій шляхом пошуку та перегляду інформації в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), на офіційному вебсайті Національного агентства.
Згідно з пунктом 6 Порядку, у випадку встановлення факту неподання чи несвоєчасного подання декларацій суб'єктами декларування згідно з вимогами Закону відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу повідомляє про це Національне агентство упродовж 3 робочих днів з дня виявлення такого факту. Повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (додаток 1), надсилається засобами поштового зв'язку (рекомендованим листом з повідомленням про вручення). У разі повідомлення Національного агентства про неподання чи несвоєчасне подання суб'єктом декларування декларації, подання якої передбачено частиною другою статті 45 Закону, у відповідному повідомленні вказується дата припинення зазначеним суб'єктом діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування. До такого повідомлення додаються копії документів, що підтверджують дату припинення зазначеної діяльності. Повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій надсилає відповідний орган окремо за кожним фактом такого неподання чи несвоєчасного подання.
Відповідно до пункту 7 Порядку, якщо за результатами контролю встановлено, що суб'єкт декларування не подав декларацію, Національне агентство відповідно до вимог Закону письмово повідомляє такого суб'єкта про факт неподання декларації, і суб'єкт декларування повинен протягом 10 днів з дня отримання такого повідомлення подати декларацію. Повідомлення суб'єкту декларування надсилається засобами поштового зв'язку (рекомендованим листом із повідомленням про вручення) за адресами, що зазначені в поданих таким суб'єктом деклараціях, повідомленнях відповідних органів, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції (у разі їх надходження) згідно із законодавством, або вручається суб'єкту декларування особисто під підпис.
Відповідно до пункту 8 Порядку, у разі встановлення факту неподання декларації суб'єктом декларування Національне агентство письмово повідомляє про це керівника відповідного органу та спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.
Згідно з ч. 2 ст. 51-2 Закону України «Про запобігання корупції», якщо за результатами контролю встановлено, що суб'єкт декларування не подав декларацію, Національне агентство письмово повідомляє такого суб'єкта про факт неподання декларації, і суб'єкт декларування повинен протягом десяти днів з дня отримання такого повідомлення подати декларацію в порядку, визначеному частиною першою статті 45 цього Закону. Одночасно Національне агентство письмово повідомляє про факт неподання декларації спеціально уповноваженим суб'єктам у сфері протидії корупції, а також керівнику державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, їх апарату, юридичної особи публічного права про факт неподання декларації відповідним суб'єктом декларування.
Законодавством закріплено механізм, щодо виявлення фактів неподання декларацій, повідомлення про такий факт, а також розмежовано повноваження відповідних суб'єктів щодо реагування на виявлення таких фактів. Зокрема, відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу в якому на державні службі перебуває суб'єкт декларування перевіряє факт подання декларацій шляхом пошуку та перегляду інформації в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб; така перевірка щодо декларації при звільненні проводиться у визначені терміни, зокрема протягом 10 робочих днів після спливу строку у 30 календарних днів з дня припинення суб'єктом декларування діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; за результатами такої перевірки відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу повідомляє про це Національне агентство упродовж 3 робочих днів з дня виявлення такого факту; якщо за результатами контролю встановлено, що суб'єкт декларування не подав декларацію, Національне агентство письмово повідомляє такого суб'єкта про факт неподання декларації та одночасно Національне агентство письмово повідомляє про факт неподання декларації спеціально уповноваженим суб'єктам у сфері протидії корупції, а також керівнику державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, їх апарату, юридичної особи публічного права про факт неподання декларації відповідним суб'єктом декларування. ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларацію не пізніше 31.01.2024. Перевірка щодо декларації при звільненні повинна була бути проведеною не пізніше 13.02.2024. не пізніше 3 днів з моменту виявлення такого факту уповноважена особа сектору з питань доброчесності та запобігання корупції департаменту «Адміністрація міського голови» Львівської міської ради повинна була звернутися до НАЗК із письмовим повідомленням. Якщо за результатами контролю НАЗК було б встановлено, що суб'єкт декларування не подав відповідну декларацію, НАЗК повинно було: направити повідомлення ОСОБА_1 за таким фактом і ОСОБА_1 повинен був протягом десяти днів з дня отримання такого повідомлення подати таку декларацію; одночасно із цим письмово повідомити про факт неподання декларації спеціально уповноваженим суб'єктам у сфері протидії корупції, а також керівнику державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, їх апарату, юридичної особи публічного права.
Компетентними суб'єктами відповідної процедури дотримано не було. А саме, сектором з питань доброчесності та запобігання корупції департаменту «Адміністрація міського голови» Львівської міської ради подано на адресу НАЗК Повідомлення № 111 від 29.02.2024. В справі наявна копія аналогічного Повідомлення № 111 від 29.02.2024, яке зареєстровано НАЗК 15.03.2024 за № 33769/0/06-24 в якому знову йдеться про факт неподання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2021 рік, в той час як у справі 465/10402/24 протокол № 50 від 20.12.2024 стосується неподання ОСОБА_1 декларації за період не охоплений раніше поданими деклараціями. В матеріалах справи (протокол №50) відсутні документи, які б підтверджували той факт, що уповноважена особа Львівської міської ради зверталася до НАЗК із повідомлення про факт неподання ОСОБА_1 декларації за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні).
Суд вбачає, що протокол № 50 було складено із порушенням процесуальних вимог законодавства. Факт було виявлено заступником начальника відділу Львівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України полковник поліції Чолівським А.М. самостійно, без отримання будь-яких повідомлень з боку НАЗК і до матеріалів протоколу № 50 долучено матеріали із протоколу №51.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції", спеціально уповноважені суб'єкти у сфері протидії корупції - органи прокуратури, Національної поліції, Національне антикорупційне бюро України, Національне агентство з питань запобігання корупції.
Згідно з Законом України «Про запобігання корупції», органи Національної поліції віднесені до спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.
Відповідно до пункту 11-1 частини 1 статті 12 Закону України "Про запобігання корупції", Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має такі права: ініціювати проведення службового розслідування, вжиття заходів щодо притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, надсилати до інших спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції матеріали, що свідчать про факти таких правопорушень. Вжиття заходів щодо притягнення до відповідальності осіб може відбуватися лише з ініціативи НАЗК.
З огляду на наведене, в діях ОСОБА_1 відсутні подія та склад правопорушення, протокол №50, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, правопорушень. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Окрім цього, згідно протоколу № 51, ОСОБА_1 , перебуваючи на службі в поліції з 02.05.2023 на посаді поліцейського взводу № 2 роти № 3 батальйону N73 управління патрульної поліції у Львівській області, являючись, відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону та примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч . 1 ст . 45 та п. 2-7 розділу XIII Прикінцеві положення Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин 10.04.2024 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу - 20 грудня 2024 року.
Згідно з ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та частинами третьою - шостою статті 164-14, статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Закриття провадження за строком можливе за одночасної наявності таких умов: вчинення (виявлення) адміністративного правопорушення; закінчення встановленого законом шестимісячного строку, перебіг якого розпочинається з дня виявлення правопорушення, але не пізніше двох років з дня його вчинення. Перебіг строку притягнення до адміністративної відповідальності розпочинається з моменту виявлення винної (умисної або необережної) дії чи бездіяльності, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Суд погоджується зі стороною захисту, а тим самим відхиляє доводи прокурора, що датою виявлення адміністративного правопорушення є дата виявлення ознак складу адміністративного правопорушення. Сам факт виявлення адміністративного правопорушення не є тотожним факту складання протоколу. Виявлення адміністративного правопорушення та його фіксування є двома різними юридичними фактами. Момент складання протоколу не співпадає з моментом виявлення адміністративного правопорушення, оскільки правопорушення є виявленим з моменту одержання уповноваженим суб'єктом фактичних даних стосовно всіх ознак адміністративного правопорушення, а складання протоколу спрямоване виключно на фіксацію таких ознак.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що у вказаному випадку датою виявлення правопорушення є день отримання НАЗК повідомлення уповноваженого працівника органу про факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2021 рік.
Відповідно до ч. 1 ст. 51-2 Закону України «Про запобігання корупції», державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов'язані перевіряти факт подання суб'єктами декларування, які в них працюють (працювали або входять чи входили до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності), відповідно до цього Закону декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку,
Згідно з ч. 2 ст. 51-2 Закону України «Про запобігання корупції», якщо за результатами контролю встановлено, що суб'єкт декларування не подав декларацію, Національне агентство письмово повідомляє такого суб'єкта про факт неподання декларації, і суб'єкт декларування повинен протягом десяти днів з дня отримання такого повідомлення подати декларацію в порядку, визначеному частиною першою статті 45 цього Закону. Одночасно Національне агентство письмово повідомляє про факт неподання декларації спеціально уповноваженим суб'єктам у сфері протидії корупції, а також керівнику державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, їх апарату, юридичної особи публічного права про факт неподання декларації відповідним суб'єктом декларування.
Факт надсилання повідомлення означає те, що НАЗК встановлено неподання декларації, який свідчить про те, що останнім виявлено правопорушення.
З листа НАЗК від 20.02.2025 за № 47-07/14455-25, який була надано у відповідь на постанову суду, Сектор з питань доброчесності та запобігання корупції департаменту «Адміністрація міського голови » направив до Національного агентства повідомлення про факт неподання декларації за 2021 рік ОСОБА_1 . За результатом розгляду повідомлення Національне агентство вжило заходів, передбачених ч.2 ст.51-2 Закону України « Про запобігання корупції», зокрема, направило повідомлення про факт неподання щорічної декларації за 2021 рік ОСОБА_1 15.03.2024 НАЗК стало відомо про факт неподання декларації і за результатами контролю 21.03.2024 НАЗК звернулося із повідомленням до ОСОБА_1 , що свідчить про те, що НАЗК встановило, що суб'єкт декларування не подав відповідну декларацію. Виходячи з наведеного суд, погоджується зі сторона захисту, що правопорушення було виявлене щонайменше 21.03.2024, з чого випливає, що останнім днем строку притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності могло б бути 21.09.2024. Протоколи відносно ОСОБА_1 надійшли до суду 24.12.2024.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що у зв'язку із закінченням строків притягнення до відповідальності провадження, згідно протоколу № 51, підлягає закриттю на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись статтями 247, 268, 279, 280, 283, 284 КУпАП,-
Клопотання захисника задовольнити.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення згідно Протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 50 від 20.12.2024 - закрити на підставі п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення згідно Протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 51 від 20.12.2024 - закрити на підставі п. 7 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Львівського апеляційного суду через Франківський районний суд м. Львова. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Повний текст постанови проголошено 18.03.2025 о 10:00.
Суддя Д. І. Рудаков