Справа № 206/1230/25
1-кс/206/318/25
Іменем України
18 березня 2025 року Слідчий суддя Самарського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпро клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Луганській області капітана поліції ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування по матеріалам кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024130000001356 від 19.07.2024 за ознаками складу кримінального порушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України стосовно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Лисичанська, Луганської області, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,-
за участю: слідчого ОСОБА_3 ,
прокурора ОСОБА_5 ,
захисника-адвоката ОСОБА_6 , -
17 березня 2025 року старший слідчий СУ ГУНП в Луганській області капітан поліції ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням, погодженим із прокурором відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування.
Клопотання обґрунтовано тим, що відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 за №389-VIII органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України «Про правовий режим воєнного стану».
Частиною 3 статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 за № 389-VIII військові адміністрації населених пунктів утворюють в одному чи декількох населених пунктах (селах, селищах, містах), в яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, у тому числі внаслідок фактичного саморозпуску або самоусунення від виконання своїх повноважень, або їх фактичного невиконання, або припинення їх повноважень згідно із законом.
24.02.2022 Російською Федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було неодноразово продовжено та затверджено відповідними Законами. Таким чином, в період із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року по теперішній час, на всій території України діє правовий режим воєнного стану.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (із змінами, внесеними згідно з Наказом №143 від 23 травня 2024 року Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України) викладено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Згідно зазначеного переліку місто Лисичанськ Лисичанської міської територіальної громади Луганської області перебуває під тимчасовою окупацією, оточенні (блокуванні) Російською Федерацією з 03.07.2022.
В період часу з серпня 2022 року на базі Лисичанської гімназії №18 Сєвєродонецького району Луганської області розташованого за адресою: Луганська область, Сєвєродонецький район, м. Лисичанськ, вул. Маресьєва, 12-А, розпочало свою діяльність так зване «Государственное бюджетное общеобразовательное учреждение Луганской народной республики «Лисичанская средняя школа №18»» (мовою оригіналу).
Досудовим розслідуванням встановлено, що приблизно у серпні 2022 року, більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим, ОСОБА_4 , будучи громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії проти України, яка розпочалась о 05 годині 30 хвилин 24 лютого 2022 року, повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, керуючись ідеологічними та корисливими мотивами, спрямованими на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, перебуваючи на території м. Лисичанська Лисичанської міської територіальної громади Луганської області, маючи умисел на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти та реалізуючи його, вступила в злочинну змову з представниками окупаційної влади російської федерації та так званої «луганської народної республіки», та отримавши від них пропозицію на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій щодо організації освітнього процесу в закладі освіти окупаційної влади в м. Лисичанську Лисичанської міської територіальної громади Луганської області, а саме - «директора Государственного бюджетного общеобразовательного учреждения Луганской народной республики «Лисичанская средняя школа №18»», (мовою оригіналу) з розташуванням за адресою: Луганська область, Сєвєродонецький район, м. Лисичанськ, вул. Маресьєва, 12-А, в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно, умисно погодилася на вказану пропозицію.
Згідно з положеннями ст.2 Закону України «Про освіту» законодавство України про освіту ґрунтується на Конституції України, Законах України, інших актах законодавства у сфері освіти і науки та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку. Засадами державної політики у сфері освіти та принципами освітньої діяльності є: верховенство права; нерозривний зв'язок із світовою та національною історією, культурою, національними традиціями; гуманізм; демократизм; єдність навчання, виховання та розвитку; виховання патріотизму, поваги до культурних цінностей Українського народу, його історико-культурного надбання і традицій; формування усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України, нетерпимості до їх порушення; формування поваги до прав і свобод людини, нетерпимості до приниження її честі та гідності, фізичного або психологічного насильства, а також до дискримінації за будь-якими ознаками; формування громадянської культури та культури демократії (ст. 6 Закону).
Відповідно до вимог частини 1 статті 7 Закону України «Про освіту» мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Держава гарантує кожному громадянинові України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах освіти.
Частиною 2 статті 7 Закону України «Про освіту» передбачено, що заклади освіти забезпечують обов'язкове вивчення державної мови.
Згідно зі статтею 5 Закону України «Про освіту» освіта є державним пріоритетом, що забезпечує інноваційний, соціально-економічний і культурний розвиток суспільства.
Статтею 1 Закону України «Про повну загальну середню освіту» визначено, що державні стандарти повної загальної середньої освіти - документи, що визначають загальні обсяги навчального навантаження здобувачів початкової, базової середньої, профільної середньої освіти, вимоги до їх компетентностей і до згрупованих за відповідними освітніми галузями обов'язкових результатів навчання, яких вони мають досягти на відповідному рівні повної загальної середньої освіти.
Державним стандартом початкової освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 21 лютого 2018 року №87 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 липня 2019 року №688) передбачено, що метою початкової освіти є всебічний розвиток дитини, її талантів, здібностей, компетентностей та наскрізних умінь. До ключових компетентностей, серед іншого належать: вільне володіння державною мовою, спроможність діяти як відповідальний громадянин та брати повноцінну участь у громадському та суспільному житті, спираючись на критичне оцінювання основних подій національної, європейської та світової історії, а також повагу до прав людини та верховенства права, цінування культурного розмаїття різних народів та ідентифікацію себе як громадянина України.
Також, Державним стандартом базової середньої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року №898, визначено, що метою базової середньої освіти є розвиток природних здібностей, інтересів, обдарувань учнів, формування компетентностей, необхідних для їх соціалізації та громадянської активності, виховання відповідального, шанобливого ставлення до родини, суспільства, навколишнього природного середовища, національних та культурних цінностей українського народу. Реалізація мети базової середньої освіти ґрунтується на таких ціннісних орієнтирах, як формування в учнів активної громадянської позиції, патріотизму, поваги до культурних цінностей українського народу, його історико-культурного надбання і традицій, державної мови, плекання в учнів любові до рідного краю.
Так, продовжуючи реалізацію злочинного умислу, ОСОБА_4 , використовуючи отримані повноваження «директора Государственного бюджетного общеобразовательного учреждения Луганской народной республики «Лисичанская средняя школа №18»», (мовою оригіналу) спланувала, підготувала та організувала освітній процес, у школі, у відповідності до вимог законодавства про освіту країни-агресора, а саме федерального закону «об образовании в российской федерации», із повним виключенням з освітнього процесу вимог до обов'язкових результатів навчання, визначених державними стандартами повної загальної середньої освіти України», який повністю суперечить меті як початкової так і базової середньої освіти в Україні та який формуватиме знання, інші компетентності та світогляд здобувачів освіти спрямовані на возвеличення російської федерації та так званої «луганської народної республіки», її історичної ролі, викривлення свідомості та ставлення учнів до історичних подій, що відбулися, та відповідно заперечення існування культурних цінностей українського народу, його історико-культурних надбань і традицій, української мови, що має своєю кінцевою метою збуджувати агресію та ненависть до України.
Реалізуючи свій злочинний умисел ОСОБА_4 на території м. Лисичанська Лисичанської міської територіальної громади Луганської області за адресою: Луганська область, Сєвєродонецький район, м. Лисичанськ, вул. Маресьєва, 12-А на матеріальній базі Лисичанської гімназії №18 Сєвєродонецького району Луганської області, для здійснення освітньої діяльності за стандартами та законодавством російської федерації і так званої «луганської народної республіки», 07.02.2023 перереєструвала вищевказаний освітній заклад на «Государственное бюджетное общеобразовательное учреждение Луганской народной республики «Лисичанская средняя школа №18»» (мовою оригіналу). Вказаний заклад не належить до освітніх закладів, уповноважених надавати освітні послуги на території Лисичанської міської територіальної громади Луганської області.
Частина 2 статті 2 «Федерального закона от 29.12.2012 N 273-ФЗ (в редакции от 08.08.2024) «Об образовании в Российской Федерации…»» (мовою оригіналу) (далі закон) встановлює поняття «федерального государственного образовательного стандарта», а саме - «сукупність обов'язкових вимог до освіти певного рівня та/або до професії, спеціальності і напряму підготовки, затверджених в залежності від рівня освіти федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з розробки та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері загальної освіти, або федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з розробки та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері вищої освіти».
Відповідно до ч.1 ст. 4 вищезазначеного закону, відносини у сфері освіти регулюється конституцією російської федерації, цим законом, а також іншими федеральними законами, нормативно-правовими актами суб'єктів російської федерації, що регулюють відносини у сфері освіти.
Згідно ч.4 ст. 4, норми, що регулюють відносини у сфері освіти і містяться в інших федеральних законах та інших нормативно правових актах рф, законах та інших правових актах суб'єктів рф, правових актах місцевого самоврядування, повинні відповідати цьому федеральному закону. У випадку невідповідності норм, що регулюють відносини у сфері освіти і містяться в інших федеральних законах та інших нормативно правових актах рф, законах та інших правових актах суб'єктів рф, правових актах місцевого самоврядування застосовуються норми цього федерального закону.
Відповідно до ч. 7 ст. 4 закону дія законодавства розповсюджується на усі організації, які здійснюють освітню діяльність на території рф.
Положеннями статті 11 даного закону встановлено, що «федеральные государственные образовательные стандарты» містять в собі вимоги щодо структури, умов реалізації та результатів засвоєння «основних» освітніх програм.
Положеннями статті 11 цього закону встановлено, що «до основних освітніх програм відносяться основні загальноосвітні програми - освітні програми дошкільної освіти, освітні програми початкової загальної освіти, освітні програми основної загальної освіти, освітні програми середньої загальної освіти. Організації, що здійснюють освітню діяльність по маючим державну акредитацію освітнім програмам початкової загальної, основної загальної, середньої загальної освіти розробляють освітні програми у відповідності до «федеральных государственных образовательных стандартов» і відповідних федеральних основних загальноосвітніх програм».
Згідно ст. 26 закону управління освітньою організацією здійснюється у відповідності з законодавством рф, з урахуванням особливостей, встановлених цим законом.
Єдино осібним виконавчим органом освітньої організації являється керівник освітньої організації (ректор, директор, завідувач, начальник чи інший керівник), який здійснює поточне керівництво діяльністю освітньої організації.
Задля реалізації злочинного умислу щодо впровадження стандартів освіти держави-агресора, в учбовому закладі ОСОБА_4 , у серпні 2023 року, більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим, прийняла участь в семінарі для директорів шкіл та заступників директорів шкіл по учбово-виховній роботі «Педагоги и наставники взаимодействие и перпективы" (мовою оригіналу), який відбувся на підтримку держави-агресора, захід проводився виключно російською мовою, на заході використовувалась символіка рф.
Приблизно у грудні 2022 року, більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим, ОСОБА_4 , прийняла участь у зустрічі представників волонтерського руху республіки татарстан рф, «В Лисичанск из Татарстана доставлено 45 тонн гуманитарного груза» (мовою оригіналу), під час якої отримала гуманітарну допомогу у вигляді харчування, товарів гігієни, одягу та новорічних подарунків для вручення школярам, задля здійснення освітньої діяльності за стандартами та законодавством російської федерації і так званої «луганської народної республіки».
Крім того, після отримання гуманітарної допомоги діючи з особистих та ідеологічних мотивів, висловилася на підтримку дій окупаційної влади та на користь партії «единая росия» з татарстану та побажала перемоги воїнам так званої «луганської народної республіки».
Таким чином, ОСОБА_4 висловлюється на підтримку дій окупаційної влади та вчиняє дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у вищевказаному закладі, здійснює загальне керівництво роботою вказаного закладу та управління ним; відповідає за організацію навчального процесу, який здійснюється російською мовою за стандартами та законодавством рф і так званої «лнр», у відповідності з якими складаються навчальні плани, викладання навчальних дисциплін та оцінювання знань всупереч державним стандартам освіти України та типовим навчальним програмам, рекомендованим Міністерством освіти і науки України (не викладаються базові (обов'язкові) навчальні дисципліни, та, водночас, викладаються ті, що не передбачені державними стандартами освіти України), за навчальними підручниками, отриманими від представників окупаційної адміністрації держави-агресора; вчиняє дії спрямовані на загальне застосування російської мови, як офіційної, що суперечить вимогам ст. 10 Конституції України, ст. ст. 6, 9, 21 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ст. ст. 7, 12 Закону України «Про освіту», ст. ст. 5, 44 Закону України «Про повну загальну середню освіту», а також на території і в приміщеннях Лисичанської гімназії №18 Сєвєродонецького району Луганської області розташованого за адресою: Луганська область, Сєвєродонецький район, м. Лисичанськ, вул. Маресьєва, 12-А, де почало функціонування так зване «Государственное бюджетное общеобразовательное учреждение Луганской народной республики «Лисичанская средняя школа №18»» (мовою оригіналу) дерозміщено символіку рф.
Таким чином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні громадянином України дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням фактичного місця перебування ОСОБА_4 , беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 , перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особі, з дотриманням вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр», №34 (7959) за 14.02.2025 року, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження за посиланням https://ukurier.gov.ua/uk/advertisements/ та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 12.02.2025 за посиланням https://www.gp.gov.ua опубліковано повістку про виклик ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на 17.02.2025, 18.02.2025, 19.02.2025 на 10 год. 30 хв., з зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №12024130000001356 від 19.07.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України, для отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної тощо.
Крім того, з дотриманням вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України в газеті «Урядовий кур'єр» №38 (7963) за 20.02.2025 року, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 20.02.2025 за посиланням https://www.gp.gov.ua опубліковано повідомлення про підозру та повістку про виклик ОСОБА_4 на 24.02.2025, 25.02.2025 та 26.02.2025 на 10 год. 30 хв., для допиту в якості підозрюваної та проведення інших процесуальних дій.
У жодний із призначеного часу ОСОБА_4 , у визначене місце не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття до слідчого або прокурора не повідомила.
20.02.2025 органом досудового розслідування, у відповідностю зі ст. ст. 135, 276-278 КПК України, ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Прийнятими заходами встановлено, що підозрювана ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України, належним чином була повідомлена про виклик, однак не з'явилися для отримання повідомлення про підозру та не повідомила про причини своєї неявки.
27.02.2025 постановою слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Луганській області на підставі ст.ст. 280, 281 КПК України, підозрювану ОСОБА_4 оголошено в розшук.
Враховуючи зазначені обставини до Самарського районного суду м. Дніпропетровська подано клопотання в порядку ч.6 ст.193 КПК України про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваної ОСОБА_4
12.03.2025 слідчим суддею Самарського районного суду м. Дніпропетровська клопотання слідчого, погоджене прокурором задоволено та стосовно ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами. Офіційно оголосити підозрювану ОСОБА_4 в міжнародний розшук не надається можливим через суперечність правилам Інтерполу.
Підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України.
Про факт переховування підозрюваної ОСОБА_4 від слідства та суду свідчить те, що вона на виклики до слідчого для проведення слідчих дій, вручення підозри не з'явилась, а тому в повній мірі можна стверджувати про переховування підозрюваної від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Враховуючи те, що підозрювана ОСОБА_4 належним чином викликалась для вручення повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'явилась у призначений час та не повідомила про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що на опублікованих відеозаписах зафіксованих протоколами оглядів, ОСОБА_4 перебуває на території міста Лисичанськ Сєвєродонецького району Луганської області, з урахуванням наведеного необхідно вважати, що підозрювана переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрювана ОСОБА_4 :
- обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України;
- переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклик слідчого, зокрема, не прибув на виклик без поважної причини 6 разів);
- перебуває на тимчасово окупованій території України.
Слідчий просить суд, надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024130000001356 від 19.07.2024 стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Прокурор та слідчий в судовому засіданні підтримали клопотання та просили його задовольнити.
Захисник в судовому засіданні не заперечувала проти задоволення вказаного клопотання.
Вислухавши доводи прокурора, слідчого та думку захисника, дослідивши подані матеріали, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання з огляду на наступні підстави.
В судовому засіданні встановлено, що у провадженні СУ ГУНП в Луганській області знаходиться кримінальне провадження №12024130000001356 від 19.07.2024, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.111-1 КК України.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням фактичного місця перебування ОСОБА_4 , беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 , перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особі, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр», №34 (7959) за 14.02.2025 року, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження за посиланням https://ukurier.gov.ua/uk/advertisements/ та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 12.02.2025 за посиланням https://www.gp.gov.ua опубліковано повістку про виклик ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на 17.02.2025, 18.02.2025, 19.02.2025 на 10 год. 30 хв., з зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №12024130000001356 від 19.07.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, для отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної тощо.
Крім того, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України в газеті «Урядовий кур'єр» №38 (7963) за 20.02.2025 року, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 20.02.2025 за посиланням https://www.gp.gov.ua опубліковано повідомлення про підозру та повістку про виклик ОСОБА_4 на 24.02.2025, 25.02.2025 та 26.02.2025 на 10 год. 30 хв., для допиту в якості підозрюваної та проведення інших процесуальних дій.
У жодний із призначеного часу ОСОБА_4 , у визначене місце не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття до слідчого або прокурора не повідомила.
20.02.2025 органом досудового розслідування, у відповідностю зі ст. ст. 135, 276-278 КПК України, ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Прийнятими заходами встановлено, що підозрювана ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України, належним чином була повідомлена про виклик, однак не з'явилися для отримання повідомлення про підозру та не повідомила про причини своєї неявки.
27.02.2025 постановою слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Луганській області на підставі ст.ст. 280, 281 КПК України, підозрювану ОСОБА_4 оголошено в розшук.
Згідно із ч.5 ст.139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до ч.3 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 №1207-VII передбачено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом.
Спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч.1 ст.297-1 КПК України)
Відповідно до ч.2 ст.297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, у тому числі передбачених статтею 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
У відповідності до п.6 ч.1 ст.297-2 КПК України слід зазначити, що наразі у кримінальному провадженні відсутня необхідність проведення допиту свідків під час розгляду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчим суддею, зокрема, через те, що свідки перебувають у інших регіонах України у зв'язку з евакуацією з тимчасово окупованої території через активні бойові дії та захоплення окремих територій збройними силами РФ та незаконними збройними формуваннями так званої «ЛНР».
Про факт переховування підозрюваної від слідства та суду свідчить і те, що підозрювана ОСОБА_4 належним чином викликалась для вручення повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'явилась у призначений час та не повідомила про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що на опублікованих відеозаписах зафіксованих протоколами оглядів, ОСОБА_4 перебуває на території міста Лисичанськ Сєвєродонецького району Луганської області, з урахуванням наведених відомостей і доказів в своїй сукупності є достатньо підстав вважати, що ОСОБА_4 знаходиться на тимчасово окупованій території Луганської області.
Отже, є підстави стверджувати про переховування підозрюваної від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України, з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.
З метою досягнення завдань кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, слідчий суддя приходить до обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні№12024130000001356 від 19.07.2024 стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.111-1 КК України, спеціального досудового розслідування.
Керуючись ст.ст.2971-2974, 309, 369, 370, 371, 372 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя -
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Луганській області капітана поліції ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024130000001356 від 19.07.2024 стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.111-1 КК України.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1