Справа № 177/3047/24
Провадження № 2/177/189/25
Іменем України
18 березня 2025 року
Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Коваль Н. В.
за участі:
секретаря судового засідання Черниш А.І.
представника позивача Шевченко О.В.
відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за позовом Дніпропетровського обласного центра зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю та оплату за виконання суспільно корисних робіт, -
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю та оплату за виконання суспільно корисних робіт, в обґрунтування позовних вимог вказує на те, що відповідач звернулася до Криворізької філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості, як шукаюча роботу 11.09.2023.
Наказом №НТ230911 від 11.09.2023 року ОСОБА_1 наданий статус безробітного з 11.09.2023 та відповідно до ч. 1 ст. 43 ЗУ «Про зайнятість населення» та призначена допомога по безробіттю відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» починаючи з 12.09.2023 року.
Дніпропетровським обласним центром зайнятості проведено перевірку достовірності даних, які є підставою для надання ОСОБА_1 статусу безробітної і призначення виплати матеріального забезпечення. Згідно обміну даних між Державним центром зайнятості та МФУ, встановлено, що відповідач з 01.09.2023 по 29.11.2023 перебувала на навчанні на денній формі навчання у КЗО «Криворізький центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі» ДОР, у зв'язку з чим 01.12.2023 року складений акт №323 розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України.
Безробітна ОСОБА_1 у період з вересня по листопад 2023 року направлена Криворізькою філією до Новопільської сільської ради для участі у суспільно корисних роботах. За період з 18.09.2023 року по 15.11.2023 року згідно договору №0470/71 та за 20.11.2023 року згідно договору №0470/93, ОСОБА_1 отримала дохід на загальну суму 17299,90 грн.
Вказує, що оскільки ОСОБА_1 була зарахована на денну форму навчання, вона не мала права перебувати на обліку в центрі зайнятості та відповідно не мала права отримати статус безробітного. Внаслідок таких дій відповідач незаконно отримала допомогу по безробіттю в сумі 550,00 грн. та оплату за виконання суспільно корисних робіт у сумі 17299,90 грн., чим нанесла збитки Криворізькій філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості на загальну суму 17849,90 грн.
01.12.2023 року Криворізькою філією Дніпропетровського обласного центру зайнятості видано наказ №173 про відшкодування коштів та разом з листом вихідний №01-10/2131 від 04.12.2023 року та вручено відповідачу особисто. Відповідач добровільно сплатила кошти у сумі 3000,00 грн., таким чином залишок боргу складає 14779,90 грн.
Просить суд стягнути з відповідача на користь Дніпропетровського обласного центру зайнятості кошти у сумі 14779,90 грн. та судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
Присутня в судовому засіданні представник позивача - Шевченко О.В. позовні вимоги підтримала та просила задовольнити в повному обсязі.
Присутня в судовому засіданні відповідач - ОСОБА_1 позовні вимоги позивача не визнала, в задоволені позовних вимог просила відмовити.
Суд, вислухавши присутніх учасників справи, вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних законних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до витягу з наказів про прийняті рішення по особі: ОСОБА_1 , ПК № 047023091100012, ОСОБА_1 надано статус безробітного з 11.09.2023 року, відповідно до наказу від 11.09.2023 р., наказом від 12.09.2023 р. призначено допомогу по безробіттю з 12.09.2023 до 09.03.2024 р. Наказом від 18.09.2023 р. № НТ230918 припинено виплату допомоги по безробіттю з 18.09.2023 р. у зв'язку із участю безробітного у суспільно корисних роботах. Наказом від 20.11.2023 р. № НТ231120 припинено виплату допомоги по безробіттю з 18.09.2023 р. у зв'язку із участю безробітного у суспільно корисних роботах, Наказом від 30.11.2023 р. № НТ231130 призупинено виплату допомоги по безробіттю з 21.11.2023 у зв'язку із здійсненням перевірки, Наказом від 01.12.2023 р. № НТ231201 припинено виплату допомоги по безробіттю з 01.12.2023 у зв'язку із встановленням факту подання особою недостовірних даних, Наказом від 01.12.2023 р. № НТ231201 припинено реєстрацію безробітного з 01.12.2023 у зв'язку із встановленням факту подання зареєстрованим безробітним недостовірних даних та документів. (а.с. 6)
Відповідно до розпорядження Новопільського сільського голови від 15.09.2023 року №126-К ОСОБА_1 прийнята підсобним робітником з 18.09.2023 по 15.11.2023 року, на період виконання суспільно корисних робіт. (а.с. 13)
Відповідно до строкового трудового договору №56 від 20.11.2023 та розпорядження Новопільського сільського голови від 20.11.2023 року №148-К, ОСОБА_1 звільнена з посади підсобного робітника 20.11.2023 року. (а.с. 14)
Згідно довідки-розрахунку за участь в суспільно-корисних роботах за період з 18.09.2023 року по 15.11.2023 року, договір №0470/71 та за 20.11.2023 року, договір №0470/93 ОСОБА_1 нараховано 17229,90 грн (а. с. 16).
Також з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на навчанні на денній формі навчання у КЗО «Криворізький центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі» ДОР.
Згідно витягу з наказу Дніпропетровського обласного центру зайнятості від 01.12.2023 року № 173 "Про відшкодування коштів на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття" наказано завідувачу юридичного сектору вжити заходів по поверненню ОСОБА_1 17299,90 грн. отриманих соціальних послуг.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 7 статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом. Згідно п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 р. № 389-VIII в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану: запроваджувати трудову повинність для працездатних осіб, не залучених до роботи в оборонній сфері та захисту критичної інфраструктури і не заброньованих за підприємствами, установами та організаціями на період дії воєнного стану з метою виконання робіт, що мають оборонний характер, а також ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, які виникли в період дії воєнного стану, та залучати їх в умовах воєнного стану до суспільно корисних робіт, що виконуються для задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки та захисту критичної інфраструктури і не потребують, як правило, спеціальної професійної підготовки осіб. За працівниками, залученими до виконання суспільно корисних робіт, на час виконання таких робіт зберігається попереднє місце роботи (посада). Порядок залучення працездатних осіб в умовах воєнного стану до суспільно корисних робіт та питання їхнього соціального захисту з урахуванням вимог закону визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 3 Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 р. № 753 (далі - Порядок), суспільно корисні роботи - види тимчасової трудової діяльності працездатних осіб в умовах воєнного стану, які провадяться для виконання робіт, що мають оборонний характер, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, що виникли в період воєнного стану, та їх наслідків, задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки та системи забезпечення життєдіяльності населення, а також не можуть бути пов'язані з підприємництвом або іншою діяльністю, спрямованою на одержання прибутку, та до яких належать роботи і послуги, що не потребують, як правило, спеціальної професійної підготовки.
За положеннями п. 5 Порядку до суспільно корисних робіт залучаються працездатні особи, у тому числі особи, що не підлягають призову на військову службу, які за віком і станом здоров'я не мають обмежень до роботи в умовах воєнного стану (крім працездатних осіб, що залучені до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення і заброньовані за підприємствами у період воєнного стану з метою виконання робіт, що мають оборонний характер, а також осіб, залучених до здійснення заходів національного спротиву), в тому числі, але не виключно, зареєстровані безробітні та інші незайняті особи, зокрема внутрішньо переміщені.
Згідно п. 10 Порядку працівникам функціонуючих в умовах воєнного стану підприємств за виконання суспільно корисних робіт забезпечується оплата відповідно до умов оплати праці, встановлених за професією (посадою), на яку їх зараховано, і розмір такої оплати не може бути нижчим від розміру середньої заробітної плати за основним місцем роботи.
Іншим працездатним особам за виконання суспільно корисних робіт забезпечується оплата відповідно до умов оплати праці, встановлених за професією (посадою), на яку їх зараховано, і розмір такої оплати у разі виконання норми праці не може бути нижчим від розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на дату її нарахування за повністю виконану місячну (годинну) норму праці, встановлену з урахуванням положень Законів України Про оплату праці та Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану.
Фінансування суспільно корисних робіт здійснюється за рахунок коштів замовника суспільно корисних робіт, коштів місцевих бюджетів, благодійних внесків чи пожертвувань, інших джерел, не заборонених законодавством.
Фінансування суспільно корисних робіт, що виконуються зареєстрованими безробітними та незайнятими внутрішньо переміщеними особами працездатного віку з числа застрахованих осіб, які не мають статусу зареєстрованого безробітного, здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд) в межах коштів, передбачених у бюджеті Фонду на відповідні цілі, а також коштів місцевих бюджетів, підприємств, установ, організацій, інших джерел, не заборонених законодавством.
Фінансування суспільно корисних робіт, що виконуються особами, зазначеними в абзаці четвертому цього пункту, може здійснюватися за рахунок коштів Фонду в повному обсязі, а у разі, коли замовником суспільно корисних робіт заявлено про інші джерела фінансування таких робіт, - на умовах спів фінансування за рахунок коштів Фонду та інших джерел фінансування.
Організація суспільно корисних робіт, для фінансування яких використовуються кошти Фонду, здійснюється на підставі договору про організацію суспільно корисних робіт та їх фінансування, що укладається між регіональним центром зайнятості та замовником суспільно корисних робіт, який зазначений у рішенні відповідно до пункту 4 цього Порядку.
У договорі про організацію суспільно корисних робіт та їх фінансування обов'язково зазначаються права та обов'язки сторін, відповідальність сторін, вид (перелік видів) суспільно корисних робіт, до виконання яких замовником суспільно корисних робіт залучаються особи, порядок фінансування суспільно корисних робіт, зокрема джерела фінансування суспільно корисних робіт та умови фінансування таких робіт, порядок внесення змін до договору та умови його розірвання, припинення.
У договорі про організацію суспільно корисних робіт та їх фінансування обов'язково передбачається право центру зайнятості (регіональні центри зайнятості, їх філії, а також міські, районні, міськрайонні центри зайнятості (до їх припинення) проводити перевірку цільового використання коштів Фонду, що спрямовуються на фінансування таких суспільно корисних робіт, та обов'язок замовника суспільно корисних робіт надавати під час проведення такої перевірки необхідні документи та пояснення, а у разі виявлення факту нецільового використання коштів - повернути суму коштів, використану не за призначенням.
Невід'ємною частиною договору про організацію суспільно корисних робіт та їх фінансування є кошторис витрат із фінансування суспільно корисних робіт - фінансовий план щодо використання коштів на виконання таких робіт із визначенням обсягу та напрямів їх використання.
У строки, визначені в договорі про організацію суспільно корисних робіт та їх фінансування, замовник суспільно корисних робіт надає центру зайнятості (філії регіонального центру зайнятості або міському, районному чи міськрайонному центрам зайнятості (до їх припинення) довідку про виконання суспільно корисних робіт особами, залученими замовником суспільно корисних робіт до виконання таких робіт та з якими ним укладено строкові трудові договори, за формою, затвердженою Мінекономіки.
Відповідальність за цільове використання коштів Фонду, що спрямовуються на фінансування суспільно корисних робіт, покладається на сторони договору про організацію суспільно корисних робіт та їх фінансування.
Встановлення належності особи до застрахованих осіб здійснюється Державним центром зайнятості на підставі даних, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, одержаних в порядку інформаційної взаємодії з Пенсійним фондом України. Порядок інформаційної взаємодії між Державним центром зайнятості та Пенсійним фондом України, структура та формат інформації, зазначеної в цьому абзаці, що передається, визначаються в договорі інформаційної взаємодії.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. № 1533-III виплати допомоги по безробіттю призупиняються на період участі в громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру або в умовах воєнного стану - у суспільно корисних роботах.
Матеріалами справи не спростовується факт виконання ОСОБА_1 обов'язків підсобного робітника.
Суд зауважує, що предметом спору у даній справі є отримання відповідачем допомоги по безробіттю та отримання заробітної плати за свою працю у порядку виконання суспільно корисних робіт.
Частиною першою статті 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню заробітна плата й платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їхня виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку й недобросовісності з боку набувача. Окрім того, правильність здійснених розрахунків, на основі яких була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і, відповідно, тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Суд зауважує, що правомірність (підставність) укладення з відповідачем строкового трудового договору не є визначальним критерієм в контексті гарантованого Конституцією України права особи на одержання винагороди за працю.
В межах даного спору предметом доказування є правомірність (підставність) отримання відповідачем відповідної винагороди та отримання допомоги по безробіттю.
Як встановлено судом, відповідач уклала з роботодавцем строкові трудові договори та виконала їх умови, у зв'язку з чим отримала винагороду, обумовлену положеннями договорів.
При цьому, судом встановлено, що ОСОБА_1 не правомірно отримала статус безробітного відповідно до ЗУ «Про зайнятість населення» та не правомірно отримала допомогу по безробіттю відповідно до ЗУ «Про загально обов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», оскільки перебувала на навчанні на денній формі у КЗО «Криворізький центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі».
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для стягнення з ОСОБА_1 допомоги по безробіттю в сумі 550,00 грн., в задоволенні вимог про стягнення оплати за виконання суспільно корисних робіт слід відмовити за необґрунтованістю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, беручи до уваги те, що понесені позивачем судові витрати пов'язані з розглядом справи, їх розмір є обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, тому згідно ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним та документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору (а.с.4) пропорційно розміру задоволених вимог 3,72% що становить відповідно 112,64 грн. (550,00 грн. - розмір задоволених вимог х 100%/14779,90 грн. загальний розмір вимог = 3,72 %; 3028,00 грн. - загальна сума судових витрат х 3,72 % / 100% = 112,64 грн.)
Керуючись,ст.ст. 2, 4, 141, 142, 264, 265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги Дніпропетровського обласного центра зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю та оплату за виконання суспільно корисних робіт - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ; зареєстроване місце проживання як ВПО за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Дніпропетровського обласного центру зайнятості, місцезнаходження просп. Лесі Українки, буд. 4, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 03490909, неправомірно нарахованої допомоги по безробіттю в розмірі 550 (п'ятсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ; зареєстроване місце проживання як ВПО за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Дніпропетровського обласного центру зайнятості, місцезнаходження просп. Лесі Українки, буд. 4, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 03490909, судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 112 (сто дванадцять) гривень 64 копійки.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя Н.В. Коваль