14 березня 2025 року Справа № 280/109/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 )
про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
06.01.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Військової частини НОМЕР_2 (надалі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 щодо не нарахування та невиплати у повному обсязі ОСОБА_1 додаткової винагороди в сумі 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі в бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за період з 26 березня 2022 року по 03 лютого 2023 року включно;
зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду на період дії воєнного стану, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168, в розмірі 100 000 (сто тисяч) гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі в бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, з 26 березня 2022 року по 03 лютого 2023 року, як особі, що у вказаний період безпосередньо брала участь у бойових діях або забезпечувала здійснення зазначених заходів, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що проходив військову службу у ВЧ НОМЕР_2 та у період з 26 березня 2022 року по 03 лютого 2023 року брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки, оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у зв'язку із чим набув право на виплату додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168 (далі - Постанова №168). Однак, додаткова винагорода за зазначені періоди нарахована та виплачена позивачу не в повному обсязі. Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати йому підвищеної до 100000,00 грн додаткової винагороди протиправною, тому звернувся до суду з даним позовом. З огляду на вказане, позов просить задовольнити.
Відповідач проти задоволення позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позов, зокрема зазначає, що сама по собі довідка не є належним документальним підтвердженням безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії. Зазначає, що перелік документів, визначений рішенням (телеграмою) Міністра оборони України №248/1298 від 25.03.2022 на позивача від зведеного загону військової частини для відпрацювання наказу на виплату додаткової винагороди у збільшеному розмірі (100 000 грн на місяць) не надходив. Вважає, що він не наділений повноваженням надати оцінку правомірності видачі довідок командуванням ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », яке входить до складу ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », проте таким правом наділений суд. Звертає увагу, що факт перебування в районі ведення воєнних (бойових) дій не є підставою для виплати збільшеної додаткової винагороди, якщо військовослужбовець не виконує бойових завдань, передбачених п.1 Окремого доручення №912/з/29. Вказує, що у бойових розпорядженнях позивач не зазначений, у військової частини відсутні накази або бойові розпорядження, які б підтвердили участь позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії. Стверджує, що інформації про виконання позивачем бойових завдань у складі військової частині у розпорядженні скаржника немає.
Ухвалою від 13.01.2025 у справі відкрите спрощене позовне провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
В період з 21 травня 2018 року по 09 лютого 2023 року позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 на посаді техніка.
09 лютого 2023 року військовослужбовця позивача переміщено до військової частини НОМЕР_4 .
Станом на сьогоднішній день позивач проходить військову службу у складі військової частини НОМЕР_4 , що підтверджується довідкою від 20.11.2024 №99 командира військової частини НОМЕР_4 .
В період з 12 березня 2020 року по 30 вересня 2020 року та з 16 січня 2022 року по 03 лютого 2023 року військовослужбовець ОСОБА_1 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, що підтверджується довідкою від 08 лютого 2023 року №1/1124 виданою начальником штабу - першим заступником командира військової частини НОМЕР_2 .
Відповідач не заперечує, що у спірний період позивачу виплачувалась додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, відповідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо ненарахування та невиплати додаткової винагороди у розмірі 100 000 грн щомісячно, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону №2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. (частина перша статті 3 Закону №2232-XII).
В силу статті 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ), військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно пункту першого статті 9 Закону №2011-XII, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до пунктів другого, третього статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704), яка набрала чинності з 01.03.2018.
Пунктом 2 Постанови КМУ № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 3 Постанови КМУ №704 передбачено, що виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Пунктом 8 Постанови КМУ № 704 установлено, що умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються цією постановою та іншими актами Кабінету Міністрів України.
На виконання Постанови КМУ № 704 наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за №745/32197, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України (надалі - Порядок № 260).
Згідно з пунктом 2 розділу I Порядку №260, грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту), а також додаткова винагорода на період дії воєнного стану; допомоги.
Пунктом 8 розділу I Порядку №260 визначено, що грошове забезпечення виплачується в межах асигнувань, передбачених у кошторисі військової частини на грошове забезпечення військовослужбовців.
Грошове забезпечення виплачується:
щомісячні основні та додаткові види - в поточному місяці за минулий;
одноразові додаткові види - в місяці видання наказу про виплату або в наступному після місяця, в якому наказом оголошено про виплату (з урахуванням вимог Бюджетного кодексу України).
Грошове забезпечення виплачується за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні на підставі наказу командира (начальника, керівника) (далі - командир).
Грошове забезпечення командиру військової частини виплачується за місцем перебування на грошовому забезпеченні на підставі наказу вищого командира за підпорядкованістю.
Згідно з положеннями пункту 14 розділу I Порядку №260, грошове забезпечення, не виплачене своєчасно або виплачене в меншому, ніж належало, розмірі, виплачується за весь період, протягом якого військовослужбовець мав право на нього.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IХ, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, постановлено:
ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб;
військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався згідно з Указами Президента від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 № 734/2023.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та від 24.02.2022 № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168 (далі - Постанова №168).
Абзацом першим пункту 1 Постанови №168 установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Пунктом 5 зазначеної постанови передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_5 від 04 серпня 2022 року №2022/окп/478, довідки військової частини НОМЕР_5 від 20 жовтня 2022 року №2022/ окп/1322, довідки військової частини НОМЕР_5 від 20 жовтня 2022 року №2022/ окп/1324, довідки військової частини НОМЕР_5 від 09 листопада 2022 року №2022/ окп/1548, довідки військової частини НОМЕР_5 від 10 липня 2022 року №2022/ окп/38/208, довідки військової частини НОМЕР_2 від 08 лютого 2022 року №1/1125 позивач приймала участь у здійснені заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення у період з 26 березня 2022 року по 03 лютого 2023 року.
Підставами залучення до бойових дій позивача у період з 26 березня 2022 року по 03 лютого 2023 року були накази командира військової частини НОМЕР_2 від 25 березня 2022 року №117 та від 04 лютого 2023 року №35 (про що зазначено в наказі начальнику штабу - першого заступника командира військової частини НОМЕР_2 від 08 лютого 2023 року №1/1125).
Дослідивши зміст виданих позивачу довідок, суд зазначає, що у довідці про участь осіб у бойових діях від 04 серпня 2022 року №2022/ окп/478 є посилання на підстави для видання цієї довідки, до таких підстав відноситься: директива оперативно - стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 11.06.2022 №116/1/Д-34т, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 06.07.2022 року №БР-1Т/СП, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 17.06.2022 року №7, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 22.06.2022 року №10, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 25.06.2022 року №13, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 12.07.2022 року №28, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 5.07.2022 року №30, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 22.07.2022 року №34, рапорт командира зведеного загону підтримки НОМЕР_6 окремого полку підтримки про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях у складі зведеного загону підтримки НОМЕР_6 окремного полку підтримки в період з 01 липня по 31 липня 2022 року.
У довідці про участь осіб у бойових діях від 20 жовтня 2022 року №2022/окп/1322 є посилання на підстави для видання цієї довідки, до таких підстав відноситься: наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 06.07.2022 року №БР-1Т/СП, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 17.06.2022 року №7, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 22.06.2022 року №10, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 25.06.2022 року №13, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 12.07.2022 року №28, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 26.08.2022 року №57, журнал ведення бойових дій військової частини НОМЕР_2 №3ДСК, рапорт командира зведеного загону підтримки військової частини НОМЕР_2 про безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) у складі зведеного загону підтримки в період з 01 вересня по 30 вересня 2022 року.
У довідці про участь осіб у бойових діях від 20 жовтня 2022 року №2022/окп/1324 є посилання на підстави для видання цієї довідки, до таких підстав відноситься: наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 06.07.2022 року №БР-1Т/СП, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 17.06.2022 року №7, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 22.06.2022 року №10, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 25.06.2022 року №13, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 12.07.2022 року №28, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 05.07.2022 року №30, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 26.08.2022 року №57, журнал ведення бойових дій військової частини НОМЕР_2 №3ДСК, рапорт командира зведеного загону підтримки військової частини НОМЕР_2 про безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) у складі зведеного загону підтримки в період з 01 серпня по 31 серпня 2022 року.
У довідці про участь осіб у бойових діях від 09 листопада 2022 року №2022/окп/1548 є посилання на підстави для видання цієї довідки, до таких підстав відноситься: наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 06.07.2022 року №БР-1Т/СП, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 17.06.2022 року №7, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 22.06.2022 року №10, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 25.06.2022 року №13, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 12.07.2022 року №28, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 05.07.2022 року №30, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 26.08.2022 року №57, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 11.09.2022 року №66, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 24.09.2022 року №78, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 11.10.2022 року №87, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 17.01.2022 року №91, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 23.10.2022 року №94 журнал ведення бойових дій військової частини НОМЕР_2 №3ДСК, рапорт командира зведеного загону підтримки військової частини НОМЕР_2 про безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) у складі зведеного загону підтримки в період з 01 жовтня по 31 жовтня 2022 року.
У довідці про участь осіб у бойових діях від 10 липня 2022 року №2022/окп/208 є посилання на підстави для видання цієї довідки, до таких підстав відноситься: наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 06.07.2022 року №БР-1Т/СП, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 17.01.2022 №13, бойове розпорядження оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 19.01.2022 року №БР-2Т/СП, наказ Начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 15.02.2022 №20/ДСК, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 15.03.2022 року №53, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 02.04.2022 №67, наказ командира оперативно - тактично угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 20.04.2022 №85, наказ командира оператвино - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 06.05.2022 року №100, наказ командира оператвино - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 09.05.2022 року №101, наказ командира оператвино - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 23.05.2022 року №112, наказ командира оператвино - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 10.06.2022 року №124, деректива оперативно - стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 11.06.2022 №116/1/Д-34т, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно - тактичного « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 06.07.2022 №БР-1Т/СП, наказ тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 06.07.2022 року №БР-1Т/СП, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 17.06.2022 року №7, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 22.06.2022 року №10, наказ командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 25.06.2022 року №13, рапорт командира зведеного загону підтримки НОМЕР_6 окремного полку підтримки про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях у складі зведеного загону підтримки НОМЕР_6 окремного полку підтримки в період з 25 квітня по 30 червня 2022 року.
Дослідивши зміст виданих позивачу довідок, суд зазначає, підставою їх видачі слугували накази командира, бойові розпорядження, журнал ведення бойових дій, рапорти.
Звідси, суд вважає, що зазначені довідки є належними та достовірними доказами того, що позивач у періоди часу з 01.05.2022 по 10.06.2022, з 11.06.2022 по 30.06.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.07.2022 по 31.07.2022 забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення).
Відповідно, позивач набув право на отримання додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, у розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Стосовно доводів відповідача про те, що довідки, видані Військовою частиною НОМЕР_5 , не є належним документальним підтвердженням безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, суд звертає увагу на наступне.
Так, відповідач посилається на телеграму Міністра оборони України від 25.03.2022 №248/1298, пунктом 3 якої встановлювалось, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій (вахтовий журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
При цьому, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, на якого законом покладено обов'язок доведення правомірності своїх дій у спірних правовідносинах, не доведено жодним доказом, що зазначені вище довідки видані позивачу безпідставно, або що інформація, зазначена у цих довідках, не відповідає дійсності.
Стосовно аргументів відповідача, що довідки видані неіснуючою військовою частиною - «військова частина 2022-ІІ» та підписані не уповноваженими особами, слід зазначити те, що таке найменування військової частини використовувалось у кутовому штампі, як реквізити документів, що реєструвались в діловодстві штабу ОКП ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (раніше - ОКП ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »), що функціонує як тимчасово створений орган військового управління. Доказів того, що на момент видачі довідки 2022 рік, такої військової частини не існувало, суду відповідачем не було надано.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправною бездіяльності (а не дій) відповідача щодо не нарахування і невиплати позивачу додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168, в розмірі 100 000 (сто тисяч) гривень 00 коп. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за періоди з 01.05.2022 по 10.06.2022, з 11.06.2022 по 30.06.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.07.2022 по 31.07.2022 та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду в розмірі 100 000 (сто тисяч) гривень розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168. Звідси, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відтак, враховуючи вищенаведене у сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Позивача звільнено від сплати судового збору на підставі п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», тому розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168, в розмірі 100 000 (сто тисяч) гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за період з 01.05.2022 по 10.06.2022, з 11.06.2022 по 30.06.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.07.2022 по 31.07.2022.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168, в розмірі 100 000 (сто тисяч) гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за період з 01.05.2022 по 10.06.2022, з 11.06.2022 по 30.06.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.07.2022 по 31.07.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі та підписано 14.03.2025.
Суддя О.В. Конишева