14 березня 2025 року Справа № 280/489/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прудивуса О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
до: ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ),
про: визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
21.01.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідача, що полягають у відмові позивачу підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини);
- зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача за відповідною посадою у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри фактично виплачених додаткових видів грошового забезпечення (зокрема надбавки за класну класифікацію, надбавки за доступ до державної таємниці, надбавки за особливості проходження служби та премії згідно з п.п.1-2 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб») за відповідною посадою станом на 01.01.2023, для проведення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії позивача.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У жовтні 2024 року позивач звернувся до відповідача з заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення позивача за відповідною посадою, з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри фактично виплачених додаткових видів грошового забезпечення (зокрема надбавки за класну класифікацію, надбавки за доступ до державної таємниці, надбавки за особливості проходження служби та премії згідно з п.п.1-2 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб») за відповідною посадою станом на 01.01.2023, для проведення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії позивача. Листом від 11.11.2024 № 7686/с відповідач відмовив позивачу у видачі оновленої довідки, оскільки на день звернення позивача з відповідною заявою розрахунок посадових окладів для військовослужбовців та пенсіонерів Міністерством оборони України не змінився, перерахунків пенсії дотичної категорії пенсіонерів не передбачено.
На думку позивача, така відмова за своїм змістом та правовою природою є безпідставною, оскільки, починаючи з 24.02.2018, відновлена дія п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», який передбачає використання розрахункової величини, яка дорівнює розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. З огляду на викладені обставини у їх сукупності, позивач просить задовольнити позов у повному обсязі.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 27.01.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження).
06.02.2025 судом отримано відзив на позовну заяву (вх.№5804 від 06.02.2025), в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки пенсії, призначені відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Однак, фактичного підвищення грошового забезпечення для діючих військовослужбовців, пов'язаного з підвищенням розмірів посадових окладів, окладів за військове звання, за рішенням Кабінету Міністрів України не відбулось, у зв'язку з чим підстави для проведення перерахунку пенсій відсутні.
Також, як зазначив відповідач, Міністерством оборони України для військовослужбовців було встановлено та доведено телеграми від 27.01.2021 № 248/612, від 14.01.2022 № 248/269, від 01.02.2023 № 2683 про розміри преміювання та надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям. Листом заступника директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 29.11.2021 № 248/10491 визначено порядок перерахунку грошового забезпечення для подання до пенсійних органів, зокрема у разі якщо судом не визначено конкретного розміру премії, надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям, у довідках слід зазначати: розмір премії 10%, розмір надбавки за особливості проходження військовослужбовцям 0%. Відповідач зауважив, що за усталеною позицією Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення. З огляду на викладені вище обставини, відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У зв'язку з розглядом даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалось.
Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши всі наявні у справі докази у їх сукупності,
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідача зареєстровано як юридичну особу - орган державної влади 27.02.2013.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ) (а.с.17).
У листопаді 2024 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача за відповідною посадою у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України від 09.04.1992 № 2262-XII) з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ від 30.08.2017 № 704) щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри фактично виплачених додаткових видів грошового забезпечення (зокрема надбавки за класну класифікацію, надбавки за доступ до державної таємниці, надбавки за особливості проходження служби та премії згідно з п.п.1-2 п. 5 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704) за відповідною посадою станом на 01.01.2023, для проведення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії позивача.
Листом від 11.11.2024 № 7686/с відповідач відмовив позивачу у видачі відповідної довідки, оскільки, як він зазначає, станом на день його звернення розрахунок посадових окладів для військовослужбовців та пенсіонерів Міністерства внутрішніх справ України не змінився. Згідно з п. 4 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 розміри посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Інших розпоряджень від Кабінету Міністрів України щодо зміни розрахунків посадових окладів та окладів за військовим званням не надходило (а.с.8).
Також у листі від 11.11.2024 № 7686/с відповідачем вказано, що після 01.03.2018 рішення про збільшення розмірів грошового забезпечення відповідних категорій громадян Урядом не приймалось, тому немає підстав для проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям (а.с.8).
Окремо у листі від 11.11.2024 № 7686/с відповідач наголосив, що наразі передбачений лише один порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, який регламентує надання до пенсійного органу довідок стосовно осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а саме - Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок). Станом на день звернення позивача вказаний Порядок залишається чинним, іншого підзаконного нормативно-правового акту Кабінетом Міністрів України не визначалось. Таким чином, надання запитуваної позивачем довідки, на думку відповідача, можливе лише за запитом пенсійного органу або за рішенням суду (а.с.8).
Оцінюючи правомірність дій відповідача, що полягають у відмові позивачу підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини), суд виходить із такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей регламентовані Законом України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ).
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до ч.ч.2-3 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Поряд із цим, Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За приписами ч. 18 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частиною 4 ст. 45 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ регламентовано, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 і ч. 5 ст. 48 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Відповідно до положень ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Також, у ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ законодавець визначив, що усі призначені за Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Слід зазначити, що 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 30.08.2017 № 704, якою, зокрема, затвердив тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавки за вислугу років, у тому числі військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу.
Пунктом 4 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 (в редакції, чинній до 24.02.2018 року) було визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України у відповідності до ч. 4 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII прийняв Постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ від 21.02.2018 № 103). Вказана Постанова набрала чинності 24.02.2018.
Зокрема, вказаним нормативно-правовим актом були внесені зміни до Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704, а саме, п. 4 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 викладений у новій редакції: «…4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14…».
При цьому, відповідно до п. 1 Примітки Додатку 1 до Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу» посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
Згідно з Примітками Додатку 14 «Схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу» оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли розмір окладу визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
Наведені вище приписи законодавства у відповідній сфері правовідносин засвідчують, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник, як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2018 року. У той же час, розрахунковою величиною визначено процентний показник від розміру мінімальної заробітної плати, встановлений законом на 1 січня календарного року.
В подальшому, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 та, як наслідок, відновлено дію п. 4 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 у редакції, яка передбачає використання розрахункової величини, яка дорівнює розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року).
При цьому, 01.01.2017 набрав чинності Закон України від 06.12.2016 року №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон України від 06.12.2016 року №1774-VIII), згідно з п. 3 Розділу ІІ якого мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року.
За приписами ч. 3 ст. 7 КАС України, у разі невідповідності правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Закон України від 06.12.2016 року №1774-VIII набрав чинності 01.01.2017.
Таким чином, за загальним правилом дії норм права у часі, у зв'язку з набранням чинності Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII, яким установлено розрахункову величину для визначення посадових окладів, заробітної плати працівників та інших виплат і заборонено застосовувати мінімальну заробітну плату після набрання чинності цим Законом, положення нормативно-правових актів щодо обчислення виплат у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають.
При розв'язанні колізії між нормами п. 3 Розділу II Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII та п. 4 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 у редакції до внесення змін Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 (після скасування таких змін у судовому порядку) перевагу належить віддати положенням закону як акту права вищої юридичної сили.
Подібні правові висновки щодо розв'язання колізії норм права (п.3 розділу II Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII та п.4 постанови Кабінету Міністрів України №704), містяться у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.12.2019 по справі № 240/4946/18 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 86877145).
Так, судом встановлено, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ. У жовтні 2024 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив видати довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 із зазначенням розміру грошового забезпечення, обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого, зокрема станом на 01.01.2023. Однак, відповідачем було відмовлено позивачу у проведенні розрахунку складових його грошового забезпечення з посиланням на те, що останній перерахунок пенсій пенсіонерам Міністерства оборони України проводився станом на 01.03.2018. Перерахунок пенсії також не проводився, у зв'язку з чим, на думку відповідача, підстав для видачі позивачу довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії немає. Оскаржувана відмова позивача оформлена відповідним листом від 11.11.2024 № 7686/С (а.с.8).
У контексті оцінки спірних правовідносин суд виходить із того, що фактично наріжним питанням у даній справі є правильність визначення належного прожиткового мінімуму (станом на 01.01.2018 або станом на 01.02.2023), який підлягає застосуванню для розрахунку розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням.
З даного приводу суд вважає за необхідне зазначити, що внаслідок ухвалення Шостим апеляційним адміністративним судом постанови від 29.01.2020 по справі №826/6453/18 була відновлена дія п. 4 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 у редакції, яка передбачає використання розрахункової величини, яка дорівнює розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року).
Отже, з огляду на відсутність правових підстав для застосування у спірних правовідносинах такої розрахункової величини як мінімальна заробітна плата, приймаючи до уваги відновлення дії положень Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704, які були чинними до внесення змін Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103, суд доходить висновку, що позивач мав право на перерахунок складових грошового забезпечення, яке він отримує, шляхом множення тарифного коефіцієнту на прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений відповідними законодавчими актами на 01.01.2023, та отримання довідки, однак відповідач протиправно відмовив у здійсненні перерахунку. Такі дії відповідача суд оцінює як протиправні.
Суд також встановив, що відповідно до Закону України від 07.12.2017 № 2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2018 складав 1 762,00 грн. Із прийняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2023 складав 2 684,00 грн. Отже, вбачається, що законодавцем вживались безпосередні заходи, спрямовані на систематичне збільшення розміру посадового окладу осіб, дотичних до позивача.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача, що полягають у відмові позивачу підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини), є обґрунтованими, а відтак, у цій частині позов підлягає задоволенню.
Оцінюючи наявність правових підстав для зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача за відповідною посадою у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII з урахуванням положень Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри фактично виплачених додаткових видів грошового забезпечення (зокрема надбавки за класну класифікацію, надбавки за доступ до державної таємниці, надбавки за особливості проходження служби та премії згідно з п.п.1-2 п. 5 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704) за відповідною посадою станом на 01.01.2023, для проведення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії позивача, суд виходить із такого.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду
Отже, суд, із урахуванням обставин, встановлених під час надання правової оцінки діям відповідача, що полягають у відмові позивачу підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини), з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, вважає за необхідне зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача за відповідною посадою у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII з урахуванням положень Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри фактично виплачених додаткових видів грошового забезпечення (зокрема надбавки за класну класифікацію, надбавки за доступ до державної таємниці, надбавки за особливості проходження служби та премії згідно з п.п.1-2 п. 5 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704) за відповідною посадою станом на 01.01.2023, для проведення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії позивача.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача за відповідною посадою у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII з урахуванням положень Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри фактично виплачених додаткових видів грошового забезпечення (зокрема надбавки за класну класифікацію, надбавки за доступ до державної таємниці, надбавки за особливості проходження служби та премії згідно з п.п.1-2 п. 5 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704) за відповідною посадою станом на 01.01.2023, для проведення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії позивача, є обґрунтованими та такими, що також підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем, на переконання суду, обґрунтована протиправність дій відповідача, що полягають у відмові позивачу підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини), та вмотивована наявність правових підстав для зобов'язання відповідача вчинити відповідні дії.
У свою чергу, суд вважає, що відповідач не надав суду належних та достатніх доказів на спростування обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги.
Таким чином, адміністративний позов, на переконання суду, є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір», підстави для вирішення питання щодо розподілу суми судового збору відсутні.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8 - 10, 14, 90, 134, 139, 241 - 246, 250 КАС України, суд
Задовольнити повністю адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у відмові ОСОБА_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини).
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри фактично виплачених додаткових видів грошового забезпечення (зокрема надбавки за класну класифікацію, надбавки за доступ до державної таємниці, надбавки за особливості проходження служби та премії згідно з п.п.1-2 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб») за відповідною посадою станом на 01.01.2023, для проведення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії ОСОБА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі та підписано 14 березня 2025 року.
Суддя О.В. Прудивус