Рішення від 13.03.2025 по справі 539/755/25

Справа № 539/755/25

Провадження № 2-а/539/20/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.03.2025

місто Лубни Полтавської області

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області у складі головуючої судді Мирошникової О. Ш.,

за участю секретаря судового засідання Коваль Ю. А.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_1 - позивач, до

ІНФОРМАЦІЯ_1 - відповідач,

про скасування постанови про адміністративне правопорушення, та

ухвалив це рішення про задоволення позову про таке:

І. Стислий виклад позицій сторін:

1.17.02.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови № 1187 від 30.09.2024 про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210 КУпАП, якою до позивача застосовано стягнення у виді штрафу 17 тис грн.

1.1. Підстава позову: позивач вважав постанову незаконною, оскільки він 13.07.2024 уточнив свої військові данні в ЦНАП. Після отримання повістки 30.09.2024, позивач 03.10.2024 добровільно з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 де був мобілізований до лав ЗСУ.

1.2. 05.02.2025 позивач дізнався що його рахунки заблоковані, оскільки з нього стягується подвійна сума штрафу в 34 тис грн.

2.13.03.2025 представник відповідача Колеснік А. І. направив суду відзив, в якому заперечував проти позову та просив відмовити в його задоволенні.

2.1.Обґрунтування відзиву: 30.09.2024 о 12:00 год поліцейські доставили позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 , як такого, що перебував у розшуку. Під час звірки облікових даних позивача було встановлено, що він протягом 60 днів з дня оголошення мобілізації, не уточнив персональні дані у встановлений законом спосіб, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 210-1 КУпАП, про що був складений протокол та винесена постанова про притягнення до адміністративної відповідальності та накладено стягнення у вигляді штрафу 17 тис грн.

2.2.30.09.2024 за наслідками розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 210-1 КУпАП стосовно позивача винесено постанову № 1187 про притягнення до адміністративної відповідальності.

ІІ. Заяви, клопотання учасників справи

3.Представник позивача подав такі клопотання та заяви: 17.02.2025 клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду; 03.03.2025 заяву про усунення недоліків позовної заяви, клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду; 10.03.2025 заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції; 13.03.2025 заяву про розгляд справи без участі позивача та його представника.

3.1.13.03.2025 представник відповідача у відзиві на позов просив розглянути справу без участі представника ТЦК та СП.

ІІІ. Інші процесуальні дії у справі

3.19.02.2025 суддя залишила позовну заяву без руху та надав позивачу строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання цієї ухвали.

3.1.04.03.2025 після усунення представником позивача недоліків суд задовольнив клопотання представника позивача про поновлення строку звернення до суду та поновив пропущений позивачем строк, відкрив провадження у справі та призначив її розгляд в судовому засіданні з викликом учасників справи.

3.2.11.03.2025 суд постановив ухвалу про призначення судового засідання в режимі відеоконференції.

VІ. Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин

4.Президент України своїм Указом № 64/2022 від 24.02.2022 ввів в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, строк якого неодноразово продовжувався та наразі строк дії воєнного стану в України продовжений з 05 години 30 хвилин 10.11.2024 строком на 90 діб.

5. 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави Законом України № 2105-ІХ затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 69 «Про загальну мобілізацію», відповідно до якого оголошена загальна мобілізація, в тому числі в Полтавській області, протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом, строк якої неодноразово продовжувався та наразі діє до 09.05.2025.

6. ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 та проживає в АДРЕСА_1 .

7.Згідно з витягом Центру надання адміністративних послуг Лубенської міської ради № 1599662-13072024 від 13.07.2024 з Єдиного державного реєстрау призовників, військовозобов'язаних та резервістів, 13.07.2024 ОСОБА_1 звернувся за адміністративною послугою щодо уточнення облікових даних.

7.1.В цьому витязі наявна така інформація: статус військового обліку - наявний прочерк; вид військового обліку - не на обліку; наявність права на бронювання - не заброньовано; наявність права на відстрочку - ні; подання щодо розшуку в Національну поліцію - не перебуває у розшуку; результат надання послуги - даних про перебування на військовому обліку не знайдено в Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Необхідно звернутися до ТЦК та СП для взяття на військовий облік.

8.Згідно з витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 № 278 від 04.10.2024 солдат ОСОБА_1 признаний на військову службу до Збройних Сил України з 04.10.2024 резервістів та військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до мобілізаційного плану та відправлений в розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 .

8.1.Згідно з довідкою № 4915 від 08.10.2024 ОСОБА_1 перебуває на військовій службі з 04.10.2023 у військовій частині НОМЕР_1 .

9.30.09.2024 начальник групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 майор ОСОБА_3 склав протокол про адміністративне правопорушення № 1187 щодо ОСОБА_1 , про те, що 30.09.2024 о 10:30 год позивач був доставлений органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де було встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення військово-облікових даних та проходження медичного огляду, чим порушив Правила перебування військовозобов'язаних на військовому обліку призовників військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, частину десяту статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок, військову службу», частину першу статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Правопорушення вчинено в особливий період, що передбачене частиною другою статті 210-1 КУпАП (а. с. 7).

9.1.В цьому протоколі зазначено, що ОСОБА_1 був роз'яснений зміст статті 63 Конституції України та права й обов'язки за статтею 268 КУпАП, також він був повідомлений про розгляд справи про адміністративне правопорушення об 11:50 год 30.09.2024 та вручений другий примірник цього протоколу, про що він особисто підписався.

10.30.09.2024 начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 полковник ОСОБА_2 виніс постанову № 1187 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210-1 КУпАП та накладення на нього стягнення в вигляді штрафу в розмірі 17 тис грн.

10.1. В постанові зазначена суть адміністративного правопорушення: 30.09.2024 о 10:30 год був доставлений органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , де було встановлено, що він несвоєчасно з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 для оновлення своїх облікових документів, чим порушив Правила перебування військовозобов'язаних на військовому обліку відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3633-ІХ, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим законом (тобто у період з 18.05.2024 по 16.07.2024 включно) уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти та інші персональні дані. Правопорушення вчинено в особливий період, що передбачене частиною третьою статті 210-1 КУпАП та ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 210-2 КУпАП (а. с. 8).

10.2. В цій постанові ОСОБА_1 отримав копію постанови 30.09.2024, про що розписався в ній.

V. Норми права, які застосував суд

11.Конституція України:

Частина друга статті 19 - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особі зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

12.Кодекс адміністративного судочинства України:

Частина перша статті 2 - завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частина перша статті 5 - кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта и окремих його положень.

Стаття 72 - доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частина друга статті 77 - в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частина перша статті 139 - зокрема, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Пункт 3 частини третьої статті 286 - за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

13.Кодекс України про адміністративні правопорушення:

Стаття 8 - особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

Стаття 9 - адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частина перша статті 210, зокрема - порушення військовозобов'язаними правил військового обліку - тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частина третя статті 210 - вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частина перша статті 210-1 - порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частина третя статті 210-1 - вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 235 - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Пункт перший частини першої статті 247 - провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Частина перша статті 268, зокрема - особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Стаття 280 - орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності тощо.

Стаття 287 - постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.

14. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-ІХ від 11.04.2024:

Підпункт 1 пункту 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення», зокрема - установити, що під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 № 65/2002, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 03.03.2022 № 2105-ІХ громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

15. Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу»:

Частини перша - третя статті 1, зокрема - захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає, зокрема: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; … дотримання правил військового обліку.

Частина дев'ята статті 1 - щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;

призовники - особи, які взяті на військовий облік;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Частина десята статті 1 - громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.

Частини перша та третя статті 37, зокрема - взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України: 2) на військовий облік військовозобов'язаних: які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку.

Військовозобов'язані після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік. У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік військовозобов'язаних здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про військовозобов'язаних в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему, Міністерства внутрішніх справи України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

16.Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»:

Частина перша статті 1 - особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій;

Частина перша статті 22 - громадяни зобов'язані:

з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;

проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Частина 3 статті 22 - під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:

військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;

резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;

військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;

військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;

особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

17.Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (надалі - Постанова № 560):

Пункт 22 - резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ.

VІ. Мотивована оцінка суду:

18. Позивач вважає постанову № 1187 від 30.09.2024 незаконною через її необґрунтованість, оскільки він вчасно, 13.07.2024, уточнив військово-облікові данні через центр надання адміністративних послуг.

19. Суд перевірив оскаржувану постанову № 1187 від 30.09.2024 та встановив таке:

20. Суд встановив, що в протоколі про адміністративне правопорушення № 1187 від 30.09.2024 посадова особа кваліфікувала діяння позивача за частиною другою статті 210-1 КУпАП, а в постанові по справі про адміністративне правопорушення діяння позивача кваліфіковано за частиною третьою статті 210-1 КУпАП.

21. За частиною третьою статті 210-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період.

22. В цій постанові відповідач зазначив суть адміністративного правопорушення: «30.09.2024 о 10:30 год був доставлений органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , де було встановлено, що він несвоєчасно з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 для оновлення своїх облікових документів, чим порушив Правила перебування військовозобов'язаних на військовому обліку відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3633-ІХ, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим законом (тобто у період з 18.05.2024 по 16.07.2024 включно) уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти та інші персональні дані».

23. Тобто, позивач був притягнутий до адміністративної відповідальності за невиконання обов'язку самостійного прибуття протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України № 3633-ІХ в період з 18.05.2024 по 16.07.2024 за місцем свого проживання до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

24. Суд не погоджується з відповідачем та вважає, що позивач виконав цей обов'язок, покладений на нього підпунктом 1 пункту 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-ІХ від 11.04.2024, з таких мотивів:

24.1. З 24.02.2022 в Україні оголошена загальна мобілізація, яка безперервно триває до 09.05.2025.

24.2. Суд встановив, що ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянином України, проживає в місті Лубни Полтавської області та є військовозобов'язаним.

24.3. Закон України № 3633-ІХ встановив обов'язок для громадян України, які перебувають на військовому обліку, уточнити свої облікові дані, які вони мали виконати в період з 18.05.2024 по 16.07.2024 в декілька способів: шляхом прибуття самостійно до ТЦК та СТ за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет військовозобов'язаного (за наявності).

24.4. 13.07.2024, в строк та спосіб, встановлений Законом України № 3633-ІХ, позивач уточнив свої облікові дані в центрі надання адміністративних послуг Лубенської міської ради, що підтверджується витягом № 1599662-13072024 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

24.5. 13.07.2024, під час уточнення даних позивачем, було з'ясовано, що він не перебував на військовому обліку та в цьому витязі було зазначено про необхідність позивачу звернутися до ТЦК та СП для взяття на військовий облік.

24.6. Позивач не надав суду копії військово-облікового документу або іншого документа, який підтвердив перебування позивача на військовому обліку станом на час уточнення ним облікових даних - 13.07.2024.

24.7. За встановлених обставин, суд вважає, що позивач як військовозобов'язаний допустив порушення правил військового обліку в частині неперебування на ньому в період оголошеної мобілізації.

24.8. За порушення військовозобов'язаними правил військового обліку встановлена адміністративна відповідальність за статтею 210 КУпАП.

24.9. В статті 210-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

24.10. Разом з цим, в оскаржуваній постанові зазначена об'єктивна сторона правопорушення за частиною третьою статті 210-1 КУпАП, вчиненого позивачем як «30.09.2024 о 10:30 год був доставлений органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , де було встановлено, що він несвоєчасно з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 для оновлення своїх облікових документів, чим порушив Правила перебування військовозобов'язаних на військовому обліку…».

25. Суд вважає, що оскільки позивач 13.07.2024 з'явився до центру надання адміністративних послуг в період з 18.05.2024 по 16.07.2024 та уточнив свої облікові дані, тому він не порушував підпункту 1 пункту 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-ІХ від 11.04.2024, що ставиться йому в провину оскаржуваною постановою.

25.1. Водночас, зазначення відповідачем в оскаржуваній постанові порушення позивачем правил військового обліку не свідчать про наявність в його діях складу адміністративного правопорушення за частиною третьою статті 210-1 КУпАП, оскільки за порушення правил військового обліку передбачена відповідальність за статтею 210 КУпАП.

26. За встановлених обставин, суд вважає, що в діянні позивача відсутній склад адміністративного правопорушення за частиною третьою статті 210-1 КУпАП, зокрема, відсутня об'єктивна сторона цього правопорушення.

26.1. В зв'язку з відсутністю в діянні позивача складу адміністративного правопорушення, суд скасовує оскаржувану постанову № 1187 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210-1 КУпАП від 30.09.2024 та закриває провадження у справі про адміністративне правопорушення.

27. Суд не приймає довід позивача, що протиправним є складання постанови в день складання протоколу, оскільки лише для розгляду справи в суді статтею 277-2 КУпАП передбачено вручення повістки особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, не пізніше як за три доби до цього розгляду.

27.1. В цій справі розгляд справи здійснював керівник ІНФОРМАЦІЯ_2 , а не суд. Позивач не надав суду доказів заявлення ним клопотань про відкладення розгляду справи про адміністративне правопорушення, зазначене в протоколі, на інший день.

28. Суд не приймає довід представника відповідача про перебування позивача у розшуку станом на 30.09.2024, оскільки доказів цього суду не надано.

VII. Щодо судових витрат по справі:

29.Суд встановив, що судові витрати позивача складаються із судового збору 605,60 грн (а. с. 1).

29.1. На підставі частини першої статті 139 КАС України, в зв'язку із задоволенням позову, суд стягує сплачений позивачем судовий збір у розмірі 605,60 гривень за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владним повноважень, що виступав відповідамем у справі.

З цих підстав суд вирішив:

1.Задовольнити повністю позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення.

2.Скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 № 1187 від 30.09.2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) та закрити справу про адміністративне правопорушення.

3.Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок).

4.Копію рішення негайно направити учасникам справи.

5.Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

6.Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7.Позивач: ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;

7.1.Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 .

8.Суддя підписала постанову 13.03.2025.

Суддя Лубенського міськрайонного суду

Полтавської області Мирошникова О. Ш.