Справа № 524/15795/24
Провадження №2/524/2692/25
17.03.2025 рокуСуддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Предоляк О.С., розглянувши в м. Кременчуці в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Полтавського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
У грудні 2024 року Полтавський обласний центр зайнятості звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів. В обґрунтування позовних вимог, зазначає, що 15 квітня 2020 року на підставі особистої заяви ОСОБА_1 у відповідності до ч. 1 ст 43 ЗУ «Про зайнятість населення » останній надано статус безробітного. У період перебування на обліку в Кременчуцькому міськрайонному центрі зайнятості ОСОБА_1 одночасно отримувала надбавку по догляду за дитиною з інвалідністю з 18.11.2020 року. Простять стягнути з відповідача на користь позивача суму незаконно отриманої допомоги за період з 18.11.2020 по 10.11.2021 в сумі 3102,58 грн. та судові витрати.
Ухвалою Автозаводського районного суду м. Кременчука від 20.12.2024 року відкрито провадження за вказаним позовом та призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін.
З матеріалів справи вбачається, що копію ухвали про відкриття провадження у справі, позовної заяви з додатками відповідачу направлено засобами рекомендованого поштового зв'язку та отримано особисто 07.01.2025 року та 21.02.2025 року
Відзив на позовну заяву, заяви з процесуальних питань від відповідача до суду не надходило.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу у відповідності до вимог частини другої статті 247 вказаного Кодексу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв'язку, суд приходить до наступного висновку
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є одинокою матір'ю відносно дитини ОСОБА_2 , 2014 р.н.
Як вбачається із довідки, виданої управлінням соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення від 21.02.2022 р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення та з 18.11.2020 року отримує надбавку по догляду за дитиною з інвалідністю відповідно до ЗУ'Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю»
При цьому, 15 квітня 2020 ОСОБА_1 звернулась до Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості та на підставі заяви, відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» ОСОБА_1 надано статус безробітного.
Із заяви відповідач ОСОБА_1 своїм підписом ствердила, що не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та не отримує пенсії. Готова та здатна приступити до роботи, ознайомлена з правами та обов'язками безробітного та відповідальністю за достовірність поданих даних та відомостей.
За даними персональної картки № 165120041500057, дата створення15.04.2020 року Центром зайнятості/ щодо зареєстрованого безробітного прийняті наступні рішення: 15.04.2020 року надано статус безробітного; та з 15.04.2020 призначено допомогу по безробіттю строком з 15.04.2020 року по 10.01.2021року, наказом від 08.04.2022 прийнято рішення про повернення суми виплаченого забезпечення.
Згідно із витягами із наказів Кременчуцький міськрайонний центр зайнятості ОСОБА_1 15.04.2020 надано статус безробітного, призначено та розпочато виплату допомоги по безробіттю.
Відповідно до п.п. 4, 5, 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 № 60/62,для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади.
Перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом: - звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів; - використання даних вищевказаних органів, Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, контрольно-ревізійних органів цільового використання коштів Фонду; - проведення центром зайнятості перевірки достовірності зазначених у довідках про середню заробітну плату даних та записів у трудових книжках безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у порядку, встановленому законодавством.
У разі встановлення недостовірності даних,на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення,особа ознайомлюється з актом,про що засвідчує своїм підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості. У разі встановлення Центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно із актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 41 від 07.04.2022, розслідуванням встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована в центрі зайнятості у статусі безробітного була зареєстрована як отримувач надбавки на догляд за дитиною з інвалідністю.
За повідомленням управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення від 21.02.2022 р. ОСОБА_1 , перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення та отримує надбавку по догляду за дитиною з інвалідністю відповідно до ЗУ'Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» Виплата надбавки розпочата з 18.11.2020 року
Згідно з довідкою Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості ОСОБА_1 за період часу з 18.11.2020 року по 10.01.2021 року нараховано допомогу по безробіттю у розмірі 3102, 58 гривень.
Позивач стверджує, що у результаті не повідомлення відповідачем спеціалістів Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості про отримання надбавки, ОСОБА_1 безпідставно перебувала на обліку як безробітна та незаконно отримувала допомогу з безробіття за період з 18.11.2020 року по 10.01.2021 року.
Згідно із повідомленням щодо відшкодування коштів №16/50/241-22 від 28.04.2022 ОСОБА_1 вказано на необхідність повернути незаконно отриману допомогу по безробіттю за період з 18.11.2020 року по 10.01.2021 року
Відповідно до ч. 3ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Стаття 1212 ЦК Українипередбачає, що особа, яка набула майно або зберігала його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Виходячи зі змісту ст. 1212 ЦК України зазначена норма закону застосовується лише у випадках, коли безпідставне збагачення однієї особи за рахунок іншої не може бути усунуто з допомогою інших, спеціальних способів захисту.
У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав, договірний характер правовідносин виключає можливість застосування до них судом положень ч. 1ст. 1212 ЦК України, у тому числі й щодо зобов'язання повернути майно потерпілому.
Така правова позиція сформульована у постанові Верховного Суду України від 24 вересня 2014 року у справі № 6-122цс14, яка є обов'язковою для судів при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин (ч. 2ст. 214 ЦПК України).
Враховуючи те, що відносини, які склалися між сторонами не є договірними, до цих правовідносин можуть бути застосовані положення ст. 1212 ЦК України, кошти можуть бути стягнуті, як безпідставно набуті.
Положення цієї статті застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Статтею 1213 ЦК України встановлено, що набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Статтею 1215 ЦК України передбачено, яке безпідставно набуте майно, не підлягає поверненню, а саме: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; та інше майно, якщо це встановлено законом.
При цьому, правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.
Згідно із пунктом першим частини першої статті 1215ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Аналіз статей 1212-1215 ЦК Українидає підстави для висновку, що законодавцем передбачені два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
Зазначений висновок міститься і в постанові Верховного Суду України, прийнятої у справі №6-91цс14 від 02 липня 2014 року.
Зважаючи, що відповідач з 18.11.2020 року отримує надбавку по догляду за дитиною з інвалідністю, відтак вона не мала права на отримання допомоги по безробіттю в період з 18.11.2020 року по 10.01.2021 року, так як з моменту отримання надбавки не мала правових підстав перебувати на обліку, так як відносилась до зайнятої категорії населення.
Враховуючи наведене, наявні правові підстави, передбачені частиною третьою статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та статгею 1212 ЦК України, для стягнення з відповідача виплаченої ій допомоги по безробіттю за період з 18.11.2020 року по 10.01.2021 року у розмірі 3102, 58грн..
Судові витрати необхідно розподілити відповідно до ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 10,12,19,81,141,258-260,265-273 ЦПК України, суд -
Позов Полтавського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Полтавського обласного центру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 3102, 58 грн. та у повернення сплаченого судового збору у розмірі 3028 грн.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Полтавського апеляційного суду шляхом подання в тридцятиденний строк з дня складення рішення суду апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Полтавський обласний центр зайнятості, МФО 820172, код ЗКПО 03491234, м. Полтава вул. Сінна, 45
Відповідач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової карки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Суддя Олена Предоляк