Рішення від 17.03.2025 по справі 274/9767/24

Справа № 274/9767/24

Провадження № 2-а/0274/11/25

РІШЕННЯ

Іменем України

"17" березня 2025 р. м. Бердичів

Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Хуторна І. Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

18.12.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить скасувати постанову № 764 від 10.12.2024, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 , про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, провадження у справі закрити.

Стислий виклад позиції позивача, заперечень відповідача

На обґрунтування позову ОСОБА_1 вказав, що 10.12.2024 начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 була винесена постанова № 764 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП про притягнення його до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн.

З вказаною постановою він не згоден, вважає її безпідставною та прийнятою з порушенням законодавства України з наступних підстав.

Він, як військовозобов'язаний, перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до місця реєстрації та проживання.

У вересні 2024 року він самостійно звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою уточнення облікових даних, отримання направлення та проходження військово-лікарської комісії. Під час проходження ВЛК та оформлення інших документів він постійно відвідував ІНФОРМАЦІЯ_4 .

У зв'язку з тим, що після проходження ВЛК жодного медичного документу та медичних висновків військовозобов'язаному не видають, на підтвердження факту проходження його тривалий час та отримання кінцевого заключення ВЛК 01.11.2024 надав інформацію з додатку «Резерв+», де міститься інформація про дату отримання ВЛК 01.11.2024 та вчасне уточнення облікових даних (16.07.2024), а також фото картки обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного, які зроблені ним власноруч під час проходження лікарської комісії.

Також, після проходження ВЛК він звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою на відстрочку у зв'язку з тим, що він є студентом, 30.06.2018 отримав Диплом бакалавра (серія НОМЕР_1 ) за результатами навчання у Житомирському економіко-гуманітарному інституті ВНЗ «Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна». Освіта за рівнем «Магістр» ним не була здобута, у зв'язку з тим, що відповідно до витягу з наказу № 753-с від 22.05.2024 його було відраховано з 2-го курсу групи ФТ-23-1м-ist спеціальності 227 «Фізична терапія, ерготерапія» освітньої програми «Фізична терапія, ерготерапія» денної форми навчання ступеня вищої освіти «магістр» за порушення умов контракту.

Разом з тим, з 01.09.2024 відповідно до витягу з наказу від 30.08.2024 № 250 його зараховано на 1 курс другого (магістерського) рівня до Приватного закладу вищої освіти «КИЇВСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ УНІВЕРСИТЕТ» та на день звернення до суду продовжує навчання.

Заяву та додані документи у ІНФОРМАЦІЯ_5 в нього не було прийнято та його направили отримувати відповідну довідку щодо відсутності порушення послідовності здобуття освіти відповідно до ст. 10 Закону України «Про освіту».

Весь цей час він відвідував періодично ІНФОРМАЦІЯ_5 та контактував з працівниками з питань оформлення документів та його подальших дій з питань мобілізації.

Разом з тим, на початку грудня 2024 року його зупинили працівники поліції та повідомили, що він перебуває у розшуку ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Прибувши до ІНФОРМАЦІЯ_2 , на нього було складено протокол № 764 від 03.12.2024, де вказано, що він, маючи обов'язок з'явитися за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_5, грубо порушуючи вимоги нормативно-правових актів, не з'явився 19.10.2024 за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_5 та умисними діями порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210- 1 КУпАП.

Вказане не відповідає дійсності, оскільки інформація щодо дати відправки повістки та відповідно докази її відправки йому надані не були та протокол/постанова цієї інформації не містить.

Також, згідно з інформацією викладеною у протоколі та оскаржуваній постанові, 21.10.2024 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшла довідка про причини повернення /досилання в якій зазначено, що повістка на ім'я ОСОБА_1 повернута з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». В зазначені у повістці місце та строк військовозобов'язаний ОСОБА_3 не прибув. Документів про поважні причини не прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 від військовозобов'язаного не надходило.

Факт відсутності обізнаності про наявність повістки (особливо в той час, коли він відвідував регулярно ІНФОРМАЦІЯ_5 та проходив ВЛК), виключає можливість з'явитися відповідно до неї у ІНФОРМАЦІЯ_5 та надати документи про поважні причини неприбуття умисно, що спростовує відомості зазначені в протоколі та постанові. Причини зазначення відділом поштового зв'язку інформації про «відсутність адресату» йому невідома, оскільки окрім нього за вказаною адресою реєстрації проживають його батьки, перебувають вдома та завжди перевіряють поштову скриньку.

Оскаржувану постанову було направлено на його адресу засобами поштового зв'язку, проте жодних повідомлень від відділення Укрпошти про необхідність отримати лист не надходило на його адресу.

У порушення ст. 258 КУпАП головним спеціалістом мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 за відсутності доказів належного повідомлення його про виклик, все одно складений протокол відносно нього та начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 винесена неправомірна постанова на підставі незаконного протоколу. Окрім того, під час складання протоколу він не мав можливість перевірити повноваження особи, яка складала протокол, отже інформація щодо наявності повноважень у ОСОБА_4 на складання протоколу у нього відсутня.

Зазначає, що його облікові дані уточнені вчасно та містяться у всіх реєстрах, інформаційно-комунікаційних системах, базах та ним напередодні отримано добровільно направлення на проходження ВЛК, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 мали можливість отримати всі його дані, а отже не мали право застосовувати до нього відповідальність згідно зі ст. 210-1 КУпАП.

Також, зазначає, що диспозиція ч. 3 ст. 210-1 КУпАП є бланкетною, норма є відсилочною. В оскаржуваній постанові зазначено, що він порушив ч. 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», абз. 2 ч. 1, ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», поряд з цим не вказано що саме ним порушено згідно переліку, зазначеному у вказаних нормах.

Станом на день формування повістки 08.10.2024 він перебував на військовому обліку, оновив особисті дані та проходив медичний огляд за направленням ІНФОРМАЦІЯ_2 , від жодних обов'язків покладених на громадян у мобілізаційний період не ухилявся. Отже, не можливо встановити суть адміністративного правопорушення, в постанові не відображено об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення. Фабула протоколу не містить в собі посилання на порушення ним конкретного пункту нормативно-правого акту, яким визначено коло обов'язків на період особливого стану на території України.

Тобто ні в протоколі, ні в оскаржуваній постанові не конкретизовано суть адміністративного правопорушення, яка повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210-1 ч. 3 КУпАП.

На думку позивача, оскаржувана постанова відповідачем прийнята не в спосіб, який передбачений нормами КУпАП та необґрунтована, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, що є підставою для її скасування із закриттям провадження у справі на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210-1 КУпАП.

03.02.2025 від представника відповідача - т. в. о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 надійшов відзив на позов, у якому просить відмовити у задоволенні позову.

Заперечення проти позову обґрунтовані наступним. Із 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який діє на даний час. ІНФОРМАЦІЯ_4 організована робота по призову військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації.

Від імені ІНФОРМАЦІЯ_3 розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники ІНФОРМАЦІЯ_3.

Статтею 259 КУпАП прямо передбачено можливість складання протоколу про вчинення адміністративних правопорушень, в тому числі ст. 210-1 КУпАП, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 видано наказ від 02.02.2023 №31 «Про призначення уповноважених осіб на складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення».

У зв'язку із прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» усі військовозобов'язані віком від 18 до 60 років до 17 липня 2024 року зобов'язані уточнити свої військово-облікові дані, одним з пунктів уточнення є адреса проживання та реєстрації, яку вказав позивач.

Позивач вказав найактуальнішу інформацію, і тому лист був надісланий на ту адресу, що була вказана через "Резерв+", або під час оновлення даних будь-яким іншим способом.

08.10.2024 за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів була сформована повістка для уточнення даних, на яку начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 накладено кваліфікований електронний підпис у день її формування, відповідно до змісту якої ОСОБА_1 зобов'язаний був 19.10.2024 з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_2 на уточнення військово-облікових даних.

Зазначена повістка була надіслана засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» відповідно до п. 41 постанови КМ України від 16.05.2024 №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації в особливий період».

21.10.2024 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 з АТ «Укрпошта» надійшла довідка про причини повернення/досилання, у якій зазначено, що повістка на ім'я ОСОБА_1 повернута з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Згідно правил надання послуг поштового зв'язку, що впливають на порядок вручення офіційних документів, зокрема повісток від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ІНФОРМАЦІЯ_5), рекомендовані листи з позначкою "Повістка ІНФОРМАЦІЯ_5" під час доставки за зазначеною адресою вручатимуться особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою "Повістка ІНФОРМАЦІЯ_5". Водночас, якщо впродовж трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою "Повістка ІНФОРМАЦІЯ_5", то поштовий працівник робить позначку "адресат відсутній за зазначеною адресою" та не пізніше ніж впродовж наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.

Відповідно до трекінгу за поштовим відправленням (повісткою), а саме №0600294742759 листа вбачається, що 16.10.2024 повістка прибула до відділення «Укрпошти», 17.10.2024 була невдала спроба вручення, тобто працівники пошти з дотриманням вимог, завчасно спробували повідомити позивача про наявність повістки.

Документів про поважні причини не прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 від військовозобов'язаного не надходило.

За фактом неприбуття по повістці на 17.10.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_2 на уточнення військово-облікових даних відносно військовозобов'язаного ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 було оформлене звернення в Національну поліцію України №4401 від 23.10.2024.

ОСОБА_1 03.12.2024 був доставлений представниками НП до ІНФОРМАЦІЯ_2 для складання протоколу про адміністративне правопорушення. Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення військовозобов'язаний надав пояснення, що не прибув за повісткою 19.10.2024, оскільки не знав про наявність повістки, а раніше з'являвся до ІНФОРМАЦІЯ_2 та почав проходити ВЛК.

Зазначає, що наявність підстав для відстрочки або звільнення від призову не звільняє від обов'язку стати на військовий облік та з'явитися до військкомату за повісткою.

На розгляд справи, яка була призначена на 10 год 00 хв 10.12.2024, ОСОБА_1 , будучи завчасно повідомлений про час та місце розгляду справи, не з'явився. Заяв та підтверджуючих документів про поважні причини неприбуття на розгляд справи, не надходило та надано ним не було.

Доведення до відома військовозобов'язаного вищезазначеної інформації та цього тексту у протоколі підтверджується особистим підписом Позивача під час складання протоколу про адміністративне правопорушення. Підтверджуючих документів про поважні причини неприбуття, військовозобов'язаний не надав. Так, справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.

Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що ІНФОРМАЦІЯ_4 з дотриманням норм діючого законодавства були призначені дати, час та місце розгляду протоколу про адміністративне правопорушення, особа яка притягується до адміністративної відповідальності якого завчасно було повідомлено, на розгляд справи не прибув, підтверджуючих документів не надав вчасно, розгляд справи було проведено.

На підставі викладеного, вважає, що оскаржувана постанова прийнята уповноваженим на те органом відповідно до вимог КУпАП, а викладені у позовній заяві є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не знайшли свого підтвердження.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 19.12.2024 у справі відкрито спрощене провадження без виклику сторін.

Копію ухвали про відкриття спрощеного провадження, позовної заяви із додатками відповідач отримав 10.01.2025.

Ухвалою суду від 23.01.2025 продовжено ІНФОРМАЦІЯ_6 строк для подання відзиву - на п'ятнадцять днів з дня постановлення цієї ухвали, тобто до 07.02.2025.

Ухвалою суду від 31.01.2025 у задоволенні клопотання представника відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 про розгляд справи із викликом у судове засідання сторін відмовлено.

Норми права, які застосував суд, оцінка аргументів сторін, висновки суду

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За положеннями ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Частиною 1 статті 210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період є адміністративним правопорушенням, передбаченим ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні із 05 год 30 хв 24.02.2022 введено воєнний стан, який триває і по теперішній час.

Згідно з Указом Президента України від 24.02.2024 № 65/2022 оголошено проведення загальної мобілізації.

Абзацом 4 частини 1 статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено що мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил У країни, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.

Абзацом 5 частини 1 статті 1 вказаного Закону передбачено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони. Діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки координується та спрямовується Міноборони.

Адміністративні справи про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (зокрема ст. 210-1 КУпАП) розглядають територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ст. 235 КУпАП).

Відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, чи проходять службу у військовому резерві, серед іншого зобов'язані:

-уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

-прибувати за викликом районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

-проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії;

-проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

-виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством».

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затверджені Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів призовники, військовозобов'язані та резервісти серед іншого повинні:

-прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;

-проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;

-проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, проходити службу у військовому резерві;

-у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу. Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

-звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;

-у період проведення мобілізації (крім польової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: прізвище; власне ім'я (усі власні імена); по батькові (за наявності); дата народження; місце народження; стать; місце проживання та місце перебування; відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших представників (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження); відомості про сімейний стан особи та членів її сім'ї (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), а також дітей); реквізити паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії); відомості про громадянство; відомості про документи, що підтверджують смерть особи або визнання особи померлою чи безвісно відсутньою; відомості щодо визнання особи недієздатною (поновлення дієздатності); відомості про зайнятість (код підприємства, місце роботи, посада); реєстраційний номер облікової картки платника податків; відцифрований образ обличчя особи; відомості про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України; відомості про освіту та спеціальність; відомості про стан здоров'я (у тому числі про встановлення, зміну групи інвалідності), що збираються з метою визначення придатності для виконання військового обов'язку; відомості про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення); відомості про розгляд судом кримінальної справи, вирок, що набрав законної сили; відомості про наявність (відсутність) судимості; унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); відцифрований образ обличчя особи (за наявності).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі - Постанова 560) щодо проходження медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів серед іншого зазначено:

- п. 68 - у мирний час під час визначення призначення резервіста або військовозобов'язаного на особливий період та включення його до складу військових команд для комплектування військових частин (установ) вони проходять медичний огляд, за результатами якого таким особам оформляється довідка з висновком щодо придатності до військової служби. Строк дії такої довідки становить п'ять років. Придатним до військової служби резервістам та військовозобов'язаним вручається мобілізаційне розпорядження.

- п. 69 - особи, які не проходили медичний огляд або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, направляються на військово- лікарську комісію.

Громадяни України, які перебувають на військовому обліку та з набранням чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних), на медичний огляд не направляються. На медичний огляд громадяни, які уточнили свої облікові дані, викликаються повісткою.

У разі проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік.

Відповідно до п. 34 Постанови КМ України №560 від 16.05.2024, повістка про виклик військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу тощо може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів (з 18.05.2024 по 16.07.2024), відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання. У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних. У разі не уточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

Відповідно до п. 41 вказаної постанови, серед іншого, зазначено:

«Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.»

Відповідно до положень ч. 1 ст. 22 Закону «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» громадяни, серед іншого, зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Згідно вимог ч. 3 цієї ж статті, під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

На підставі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

В силу ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Відповідно до положень ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Фактичні обставини, встановлені судом, їх оцінка та висновки

На підставі наявних у справі доказів суд встановив такі факти.

З копії паспорта ОСОБА_1 вбачається, що його зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 8, 9).

Згідно супровідного листа № 6052 від 11.12.2024, ІНФОРМАЦІЯ_4 на зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 направлено копію постанови № 764 від 10.12.2024 про накладення адмінстягнення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (а.с.11).

Згідно картки обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного, ОСОБА_1 проходив медичний огляд ВЛК 25.09.2024 (а. с. 16, 17).

Згідно протоколу № 764 від 10.12.2024 (а.с. 14 - 15 на звороті), складеного головним спеціалістом мобілізаційного відділення ОСОБА_4 :

«08.10.2024 за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів була сформована повістка для уточнення даних, на яку начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 накладено кваліфікований електронний підпис у день її формування, відповідно до змісту якої ОСОБА_1 1994 р. н. зобов'язаний був 19.10.2024 з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_2 на уточнення військово-облікових даних. Зазначена повістка була надіслана засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта».

21.10.2024 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 з АТ «Укрпошта» надійшла довідка про причини повернення/досилання, у якій зазначено, що повістка на ім'я ОСОБА_1 повернута з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Заяв та підтверджуючих документів про поважні причини неприбуття по повістці до ІНФОРМАЦІЯ_2 від військовозобов'язаного не надходило та надано ним не було.

За фактом не прибуття по повістці до ІНФОРМАЦІЯ_2 на уточнення військово-облікових даних відносно військовозобов'язаного ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 було оформлене звернення в Національну поліцію України №4401 від 23.10.2024.

ОСОБА_1 , маючи обов'язок з'являтися за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3, грубо порушуючи вимоги нормативних актів (ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», абзац 2 ч. 1, ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»), не з'явився 19.10.2024 за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_2 .»

У графі "пояснення та зауваження до протоколу..." зазначено, що "станом на 19.10.2024 він отримав карту на проходження ВЛК. Не знав, що йому приходила повістка, так як нікого не було дома, в пошту нічого не поклали, а потім перебував у розшуку. Він ніяку повістку не отримував. Просить не штрафувати, так як не ухилянт. Резерв оновив вчасно".

У графі "до протоколу додаються" зазначено: рапорт, повістка, копія довідки про причини повернення, копія паспорта.

Протокол містить посилання про те, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 10 год 00 хв 10.12.2024 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 кабінет №6 та підписаний військовозобов'язаним ОСОБА_1 .

Згідно електронного військово-облікового документу з «Резерв+», сформованого 11.12.2024, військовозобов'язаний ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 , дані уточнено вчасно, дата уточнення даних 09.12.2024, дата ВЛК 01.11.2024, адреса проживання: АДРЕСА_1 (а. с.21,22).

Згідно студентського квитка серії НОМЕР_2 , виданого 01.10.2024, дійсного до 30.06.2026, та наказу № 250 від 30.08.2024 ОСОБА_1 є студентом економічного факультету, денної форми навчання ПЗВО "Київський міжнародний університет". Зарахований на 1 курс другого (магістерського рівня) з 01.09.2024 (а.с.23, 24).

Відповідно до постанови № 764 від 10.12.2024 складеної начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбачене за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (порушення правил військового обліку в особливий період), та накладено стягнення - штраф у розмірі 17 000 грн (а.с.11 - 13).

Згідно змісту постанови: «08.10.2024 за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів була сформована повістка для уточнення даних, на яку начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 накладено кваліфікований електронний підпис у день її формування, відповідно до змісту якої ОСОБА_1 1994 р.н. зобов'язаний був 19.10.2024 з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_2 на уточнення військово-облікових даних.

Зазначена повістка була надіслана засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта».

21.10.2024 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 з АТ «Укрпошта» надійшла довідка про причини повернення/досилання, у якій зазначено, що повістка на ім'я ОСОБА_1 повернута з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою ».

В зазначені у повстці місце та строк військовозобов'язаний ОСОБА_1 не прибув, чим порушив вимоги ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», абзац 2 ч. 1, ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме не з'явився по повістці до ІНФОРМАЦІЯ_3.

Документів про поважні причини не прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 від військовозобов'язаного не надходило.

За фактом не прибуття по повістці на 17.10.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_2 на уточнення військово-облікових даних відносно військовозобов'язаного ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 було оформлене звернення в Національну поліцію України №4401 від 23.10.2024.

ОСОБА_1 03.12.2024 був доставлений представниками НП до ІНФОРМАЦІЯ_2 для складання протоколу про адміністративне правопорушення. Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення військовозобов'язаний надав пояснення, що не прибув за повісткою 19.10.2024, оскільки не знав про наявність повістки, а раніше з'являвся до ІНФОРМАЦІЯ_2 та почав проходити ВЛК».

Твердження позивача про те, що протокол про адміністративне правопорушення та оскаржувана постанова не містять відомості про суть адміністративного правопорушення є безпідставним, оскільки зі змісту вказаних документів вбачається, що підставою притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП стала та обставина, що позивач не з'явився за викликом у строк, зазначений у повістці для уточнення військово-облікових даних, до ІНФОРМАЦІЯ_2 без поважних причин.

Після набрання чинності змінами до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою КМ України від 16.05.2024 № 560, особа вважається належним чином повідомленою про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_5, якщо повістка про виклик згенерована в електронному вигляді, підписана кваліфікованим підписом керівника ІНФОРМАЦІЯ_5, направлена рекомендованим листом з описом вкладення за адресою, повідомленою військовозобов'язаним під час оновлення облікових даних, однак не була отримана військовозобов'язаним, про що працівниками Укрпошти проставлено відмітку "відсутність адресата за вказаною адресою".

Для притягнення особи до адміністративної відповідальності за неявку до ІНФОРМАЦІЯ_5 необхідна сукупність обставин: 1) направлення судової повістки за адресою, повідомленою військовозобов'язаним під час оновлення даних чи адресою реєстрації військовозобов'язаного, та 2) відомості про спробу вручити таку повістку особі, що матиме наслідком або вручення повістки без подальшої явки, або не вручення з причин відмови отримати повістку, або з причин відсутності адресата за такою адресою.

Представник відповідача у відзиві зазначає, що на адресу позивача, зазначену ним через "Резерв+", відповідно до п. 41 постанови КМ України від 16.05.2024 №560 засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» було направлено повістку на 19.10.2024 для уточнення даних, сформовану за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів 08.10.2024. 21.10.2024 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 з АТ «Укрпошта» надійшла довідка про причини повернення/досилання, у якій зазначено, що повістка на ім'я ОСОБА_1 повернута з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

До відзиву представником відповідача долучено трекінг за №0600294742759, сформований 03.02.2023, згідно якого 12.10.2024 з м. Києва направлено поштове відправлення до м. Бердичева, яке 16.10.2024 прибуло до відділення (інд. 13312), 17.10.2024 була невдала спроба вручення, 21.10.2024 повернення відправнику (одержувач відсутній за вказаною адресою) (інд. 13312), 22.10.2024 вручено за довіреністю (ін. 13312).

Проте, з наданого представником відповідача трекінга поштового відправлення за №0600294742759 неможливо відслідкувати, який саме документ та кому було направлено 12.10.2024.

Отже, представником відповідача, відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, не надано доказів належного підтвердження оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 працівником поштового відділення, зокрема, конверту із зазначенням причин невручення «як адресат відсутній за вказаною адресою»

Крім того, з долучених позивачем до позовної заяви документів вбачається, що останній вчасно уточнив облікові дані, 25.09.2024 проходив обстеження та медичний облік як військовозобов'язаний.

Відомостей, які саме дані позивач не оновив і які підлягали уточненню під час виклику останнього за повісткою на 19.10.2024, відповідачем не наведено ані у протоколі про адміністративне правопорушення, ані в оскаржуваній постанові.

За таких обставин, суд доходить висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, відповідачем не доведена, оскільки відсутні будь-які докази того, що останній був належним чином оповіщений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_7 на 19.10.2024.

А тому оскаржувану постанову слід скасувати та закрити справу про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Розподіл судових витрат

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідна до Постанови Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 №543/775/17 у справах про оскарження постанов про адміністративне правопорушення розмір судового збору за подання позовної заяви у таких справах складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, розмір судового збору у справі про скасування постанови станом на день звернення до суду з позовом становив 605,60 грн.

З наявної в матеріалах справи квитанції від 17.12.2024 № 8453-7011-1261-6967 вбачається, що позивачем сплачено судовий збір за подачу позовної заяви в розмірі 1211,20 грн.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Зайво сплачений судовий збір в розмірі 605,60 грн згідно п. 1 ч.1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» за клопотанням позивача може бути повернуто за ухвалою суду.

Керуючись статтями 241, 242, 246, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Скасувати постанову № 764 від 10.12.2024, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 , про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, провадження у справі закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605 гривень 60 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3 ;

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_9 , місце знаходження: АДРЕСА_3 .

Суддя І. Ю. Хуторна