65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"05" березня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/3288/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є.
при секретарі судового засідання Лещенко Л.С.
розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження
справу №916/3288/24
за позовом: Херсонської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації (Херсонської обласної військової адміністрації)
до відповідачів: 1. Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області
2. Новоолександрівської сільської військової адміністрації Бериславського району Херсонської області
3. Новоолександрівської сільської ради
про визнання незаконним та скасування наказів, скасування рішень державних реєстраторів, усунення перешкод у здійсненні права власності на земельну ділянку шляхом скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки
за участю представників:
від прокуратури: Волкова Н.М.
від позивача: Макаренко М.В. /самопредставництво/
від відповідача-1: Новіков М.М. /самопредставництво/
від відповідача-2: не з'явився
від відповідача-3: не з'явився
Херсонська обласна прокуратура в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації (Херсонської обласної військової адміністрації) звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, Новоолександрівської сільської військової адміністрації Бериславського району Херсонської області та Новоолександрівської сільської ради з позовом, в якому просить суд:
- визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 №4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності» в частині земельної ділянки площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063;
- скасувати рішення державного реєстратора Нововоронцовської районної державної адміністрації Херсонської області Молоткової І.Б. (індексний номер рішення 53133871 від 15.07.2020) та проведену 09.07.2020 на його підставі державну реєстрацію права державної власності Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281) на об'єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063, яка розташована на території Бериславського (раніше Нововоронцовського) району Херсонської області;
- визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 11.12.2020 №45 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» в частині земельної ділянки площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063;
- скасувати рішення державного реєстратора Нововоронцовської селищної ради Бериславського району Херсонської області Молоткової І.Б. індексний номер рішення 59528668 від 28.07.2021 та проведену 26.07.2021 на його підставі державну реєстрацію права комунальної власності Новоолександрівської сільської ради (код ЄДРПОУ 26283403 ) на об'єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2123335465241;
- усунути перешкоди у здійсненні Херсонською обласною державною адміністрацією права власності на земельну ділянку лісогосподарського призначення шляхом скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063;
- розподіл судових витрат вирішити в порядку ст.129 ГПК України та перерахувати їх на користь Херсонської обласної прокуратури.
Позовні вимоги обґрунтовані перебуванням земельної ділянки площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063 в межах земель лісогосподарського призначення з розміщеними лісовими масивами, які відносить до земель державної власності та розпорядження якими має здійснювати Херсонська обласна державна адміністрація.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 31.07.2024 позовну заяву Херсонської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації (Херсонської обласної військової адміністрації) прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 04.09.2025.
13.08.2024 за вх.№30038/24 господарським судом одержано від відповідача-1 відзив на позовну заяву.
02.09.2024 за вх.№31727/24 господарським судом одержано від позивача додаткові пояснення у справі.
02.09.2024 за вх.331893/24 господарським судом одержано від відповідача-3 відзив на позовну заяву.
02.09.2024 за вх.331896/24 господарським судом одержано від відповідача-3 заяву про розгляд справи без участі відповідача.
02.09.2024 за вх.№31923,/24 господарським судом одержано від прокуратури відповідь на відзив.
У підготовчому засіданні 04.09.2024 судом постановлено протокольну ухвалу, якою продовжено підготовче провадження на 30 днів та підготовче засідання відкладено на 09.10.2024.
У підготовчому засіданні 09.10.2024 судом постановлено протокольну ухвалу, якою закрито підготовче провадження та призначено судове засідання щодо розгляду справи по суті на 13.11.2024.
11.11.2024 за вх.№40555/24 господарським судом одержано від відповідача-1 клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи.
11.11.2024 за вх.№40596/24 господарським судом одержано від позивача клопотання про приєднання до матеріалі справи додаткових документів.
У судовому засіданні 13.11.2024 судом постановлено протокольну ухвалу, якою задоволено клопотання представника відповідача-1 про відкладення (перенесення) розгляду справи за вх.№40555/24 від 11.11.2024 та судове засідання щодо розгляду справи по суті відкладено на 04.12.2024.
04.12.2024 за вх.№43538/24 господарським судом одержано від відповідача-1клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи.
У судовому засіданні 04.12.2024 судом постановлено протокольну ухвалу, якою відкладено судове засідання щодо розгляду справи по суті на 13.01.2025.
У судовому засіданні 13.01.2025 судом постановлено протокольну ухвалу, якою оголошено перерву в судовому засіданні щодо розгляду справи по суті до 21.01.2025.
21.01.2025 судове засідання не відбулося, у зв'язку з відсутністю електропостачання в будівлі Господарського суду Одеської області та ухвалою Господарського суду Одеської області від 21.01.2025 учасників справи в порядку ст.120 ГПК України повідомлено про призначення судового засідання на 05.02.2025.
У судовому засіданні 05.02.2025 судом постановлено протокольну ухвалу, якою оголошено перерву в судовому засіданні щодо розгляду справи по суті до 19.02.2025.
У судовому засіданні 19.02.2025 судом постановлено ухвалу без оформлення окремого документа, якою відкладено судове засідання щодо розгляду справи по суті на 05.03.2025.
У судовому засіданні 05.03.2025 за участю представників прокуратури, позивача та відповідача-1 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Відповідач-2 у судові засідання не з'явився, відзив на позов до суду не надав, та про причини нез'явлення суд не повідомив.
Відповідач-3 у судові засідання не з'явився, та про причини нез'явлення суд не повідомив, про дату, час і місце судових засідань відповідач повідомлений належним чином шляхом надіслання ухвал суду від 31.07.2024, 04.09.2024, 09.10.2024, 13.11.2024, 04.12.2024, 13.01.2025, 21.01.2025, 05.02.2025, 19.02.2025 до електронного кабінету відповідача-3.
Водночас судом задоволено клопотання відповідача-3 про розгляд справи без його участі за вх.№31896/24 від 02.09.2024, про що у судовому засіданні 04.09.2024 судом постановлено відповідну протокольну ухвалу.
Окрім того, ухвали суду не було направлено відповідачу-2 на адресу: 74231, Херсонська обл., Бериславський р-н, с. Новоолександрівка, вул. Першого Травня, 96, та відповідачу-3 на адресу: 74231, Херсонська обл., Бериславський р-н, с. Новоолександрівка, вул. Першого Травня, 96, які зазначено у позові, та у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, у зв'язку із тим, що поштові відділення не працюють в умовах воєнного стану, про що у справі наявні відповідна інформація.
Разом з тим, на виконання вимог ч.1 ст. 12-1 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України № 1207-VII від 15.04.2014 відповідача-2 та відповідача-3 про дату, час і місце судового засідання повідомлено судом шляхом розміщення оголошення на веб-порталі «Судова влада України». Тобто, в силу вимог абз.3 ч.1 ст.12-1 вказаного Закону України відповідачі вважається повідомленими про розгляд даної справи судом.
Отже, враховуючи, вжиття господарським судом всіх залежних від нього заходів щодо повідомлення відповідача-2 та відповідача-3 про розгляд даної справи, та забезпечення реалізації відповідачем своїх прав на судовий захист, в тому числі шляхом надання відповідних заяв по суті справи, а також враховуючи строки розгляду даної справи, господарський суд визнав за можливе вирішити справу за наявними матеріалами справи відповідно до ч. 9 ст.165 ГПК України.
Стислий виклад позиції прокуратури:
- Правовідносини у справі №922/1830/19 та у даній справі не є подібними, оскільки у справі №922/1830/19 прокурор як самостійний позивач, пред'явив, зокрема, вимогу про визнання незаконним та скасування наказу ГУ Держземагентства у Харківській області та відповідачем визначив цей орган кадастру. Отже, в частині цієї позовної вимоги позов фактично пред'явлений державою (в особі прокурора) до неї самої (в особі ГУ Держгеокадастру у Харківській області). У справі № 922/1830/19 прокурор не оспорював перевищення компетенції цього органу при наданні земельної ділянки в оренду, а фактично вказував на порушення, допущені Головним управлінням Держгеокадастру при прийнятті наказів та надання в оренду фізичній особі земель сільськогосподарського призначення.
- З приводу можливості оскарження при пред'явленні негаторних позовів рішень органів місцевого самоврядування та органів державної виконавчої влади, правочинів, записів про право власності, тощо, неодноразово висловлювалися Велика Палата Верховного Суду у постановах від 12.06.2019 у справі № 487/10128/14-ц та від 07.04.2020 у справі № 372/1684/14-ц, Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду від 14.07.2021 у справі № 707/2051/19 та від 21.07.2021 у справі № 707/816/19, Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду від 16.06.2021 у справі № 909/50/20.
- Спірні накази Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (від 19.11.2019 № 4845-СГ, від 11.12.2020 № 45) стали підставою для незаконного формування, передачі у комунальну власність земельної ділянки з кадастровим номером 6524183500:02:001:0063, що відбулося внаслідок протиправного вилучення з державної власності та постійного користування ДП «Великокопанівське ЛМГ» земель державного лісового фонду, як наслідок, протиправної державної реєстрації прав комунальної власності на таку землю зі зміною відповідно її цільового призначення. У той же час, нескасований (невизнаний недійсним) акт породжує негативні правові наслідки, на які вплинула реалізація незаконного акта. У зв'язку із цим виникає необхідність відновити status quo antе становища, яке існувало до видання цього акта в усіх правовідносинах. З огляду на це, вимоги прокурора про визнання рішень органу місцевого самоврядування незаконними та їх скасування є ефективним способом захисту правомірного інтересу власника (подібну позицію викладено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 15.09.2020 у справі № 469/1044/17 та Верховним Судом у постанові від 11.08.2021 у справі №922/443/20).
- До того ж, оскільки незаконно сформована земельна ділянка накладається на землі державного лісового фонду лише частково, то лише частина спірної земельної ділянки є власністю держави в особі обраного прокурором позивача, інша її частина - це землі комунальної власності. З огляду на це, повернення (чи витребування) земельної ділянки площею 15,0347 га у власність держави порушуватиме право комунальної власності Новоолександрівської сільської ради, а часткове її повернення, з урахуванням її юридичного формування як єдиного об'єкта цивільних прав, є неможливим. Відповідно, зобов'язати відповідачів повернути незаконно сформовану земельну ділянку на користь Херсонської обласної державної адміністрації неможливо, так само неможливо здійснити поділ цієї землі.
- Скасування державної реєстрації спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі призведе до фактичного відновлення становища, яке існувало до порушення, надасть можливість виокремити ті частини земельної ділянки, які відносяться до земель як лісогосподарського призначення, так і сільськогосподарського призначення, та є ефективним захистом порушених і законних інтересів держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації.
Стислий виклад позиції позивача:
- Обраний прокурором спосіб захисту шляхом оскарження рішення (наказу) уповноваженого органу про передачу земельної ділянки в комунальну власність безпосередньо передбачений у пункті 10 частини другої статті 16 ЦК України та є достатнім і ефективним у спірних правовідносинах, відповідає правовій природі відносин учасників спору. З урахуванням обставин, з якими прокурор пов'язував порушення прав та інтересів держави (наявність державної реєстрації права комунальної власності на спірну земельну ділянку), скасування рішення уповноваженого органу, яке продовжує діяти як підстава виникнення та існування права комунальної власності і внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, приведе до усунення порушення прав держави на землі лісогосподарського призначення.
- Єдиною підставою для скасування в Державному земельному кадастрі незаконної державної реєстрації земельної ділянки є судове рішення про скасування такої державної реєстрації.
Стислий виклад позиції відповідача-1:
- Накази Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 № 4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності» та від 11.12.2020 № 45 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» реалізовані та вичерпали свою дію фактом його виконання, за наслідками яких затверджено технічну документацію та передано спірну земельну ділянку до комунальної власності, з огляду на що оспорювання вказаних наказів Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області не призведе до захисту інтересів держави у поверненні певної земельної ділянки до державної власності, тому підстави задоволення цих вимог відсутні.
- Задоволення позовних вимог про скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі не може привести до захисту або відновлення порушеного права позивача.
- Тобто, прокурором неефективно обрано спосіб захисту прав держави, оскільки позовна вимога стосується скасування всієї земельної ділянки, а не частини яка саме накладається на думку прокурора та відноситься до земель лісового фонду. Однак конфігурація меж спірної частини земельної ділянки її площа можуть бути визначені виключно шляхом формування її як об'єкта речових прав та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу земельних ділянок.
- Щодо земельних ділянок лісового фонду належним способом захисту порушеного права власності є віндикаційний позов, оскільки за вимогами законодавства землі лісового фонду за певних обставин можуть перебувати у приватній власності, відтак, саме вимоги про витребування земельної ділянки (а не усунення власнику перешкод у здійснення права власності, як помилково визначив прокурор) на користь власника, сприятимуть дійсному захисту права власності особи щодо земель лісового фонду. У разі задоволення таких вимог, спірна земельна ділянка лісового фонду буде повернута у власність особі, яка доводить про порушення своїх прав.
Стислий виклад позиції відповідача-3:
- Відповідно до відомостей з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за кадастровим номером 6524183500:02:001:0063 визначено категорію земель - землі сільськогосподарського призначення. технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель від 14.08.2019 розроблена Херсонською регіональною філією ДП «Центр ДЗК». Відповідно до даних ДП «Великокопанівське лісомисливське господарство», яке використовує на праві постійного користування земельні ділянки Новоолександрівської ОТГ, дана земельна ділянка не знаходиться у користуванні підприємства, а лише малим відрізком накладається на їх ділянки.
- Станом на дату передачі земельних ділянок, Держгеокадастр розпоряджався землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах повноважень, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.
- Наказом Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 11.12.2020 №45 «Про передачу земельних ділянок державної власності в комунальну власність» до комунальної власності Новоолександрівської сільської ради було передано земельні ділянки державної власності сільськогосподарського призначення, в тому числі і земельну ділянку площею 15,0347 га за кадастровим номером 6524183500:02:001:0063 та здійснено відповідну державну реєстрацію права комунальної власності. Головне управління Держгеокадастру у Херсонської області правомірно здійснило передачу земельної ділянки з кадастровим номером 6524183500:02:001:0063 до комунальної власності Новоолександрівської сільської територіальної громади.
Обставини справи встановлені судом.
З наявної в матеріалах справи Інформації з Державного земельного кадастру вбачається, що 13.11.2019 внесено відомості до Державного земельного кадастру про формування земельної ділянки державної форми власності сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6524183500:02:001:0063 площею 15,0347 га. 26.07.2021 зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку за Новоолександрівською сільською радою. При цьому зазначено відомості про обмеження у використанні земельної ділянки: вид обмеження у викоритсанні земельної ділянки - водоохоронна зона, площа 9,0637.
З наявної в матеріалах справи Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №377895805 від 09.05.2024 вбачається, що:
- 09.07.2020 за Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області зареєстровано право державної власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 15,0347 га з кадастровим номером 6524183500:02:001:0063. Так, державним реєстратором Нововоронцовської районної державної адміністрації Херсонської області Молотковою І.Б. 15.07.2020 прийнято рішення № 53133871 про державну реєстрацію права державної власності земельної ділянки площею 15,0347 га з кадастровим номером 6524183500:02:001:0063, власник Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області та 09.07.2020 проведено державну реєстрацію права державної власності. Підстава для реєстрації права власності - наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 № 4845-СГ.
- 26.07.2021 зареєстровано припинено. Рішення прийнято державним реєстратором Нововоронцовської сільської ради Бондаренко Анною Володимирівною 28.07.2021 за №59528668. Підставою є наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області №45 від 11.12.2020 та акт приймання-передачі нерухомого майна від 14.12.2020 між Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області та Новоолександрівською сільською радою.
Так, наказом Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 №4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відсутні у Державному земельному кадастрі на території Біляївської, Гаврилівської, Дудчанської, Золотобалківської, Любимівської, Миролюбвської, Михайлівської, Нововоскресенської, Новоолександрівської, Осокорівіської, Петропавлівської та Хрещенівської сільських рад і Нововоронцовської селищної ради Нововоронцовського району Херсонської області загальною площею 1 776,2012 га, у тому числі спірної земельної ділянки.
Цією технічною документацією земельну ділянку площею 15,0347 га з кадастровим номером 6524183500:02:001:0063 визначено як землі сільськогосподарського призначення.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 11.12.2020 №45 «Про передачі земельних ділянок державної власності у комунальну власність» передано Новоолександрівській сільській раді Новоолександрівської територіальної громади Бериславського району (раніше - Нововоронцовського району) Херсонської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 917,0249 га, згідно з переліком, у якому зазначені кадастрові номери земельних ділянок, їх місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельні ділянки, обмеження у їх використанні, що додається. Право власності на земельні ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Пунктом 89 Додатку до наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 11.12.2020 №45 «Про передачі земельних ділянок державної власності у комунальну власність» зазначено земельну ділянку кадастровий номер 6524183500:02:001:0063 площею 15,0347 га.
14.12.2020 між Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області та Новоолександрівською сільською радою складений та підписаний акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність, згідно з яким Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 11.12.2020 №45 передає із державної власності, а Новоолександрівська сільська рада Новоолександрівської територіальної громади Бериславського району (раніше - Нововоронцовського району) Херсонської області приймає у комунальну власність Новоолександрівської сільської ради Новоолександрівської територіальної громади Бериславського району (раніше - Нововоронцовського району) Херсонської області земельні ділянки згідно з додатком. Цей Акт разом із вказаним наказом є підставою для державної реєстрації права на вказані у додатку земельні ділянки комунальної власності Новоолександрівської. сільської ради Новоолександрівської територіальної громади Бериславського району (раніше - Нововоронцовського району) Херсонської області.
У листі від 10.04.2024 №15/1-2340ВИХ-24 Херсонська обласна прокуратура звернулась до Південного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства та просила надати інформацію, чи входить (повністю або частково) розташована на території Бериславського району спірна земельна ділянка до складу земель лісогосподарського призначення; чи перебуває та з якого часу у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств ділянка або її частини (за кварталами, виділами); на якій підставі (із зазначенням конкретних нормативних актів) та коли саме вказана ділянка або її частина була віднесена (включена) до земель лісогосподарського призначення та облікована за цією категорією; чи надавалася згода на вилучення цієї ділянки із земель лісового фонду та її переведення (віднесення) до земель сільськогосподарського призначення.
У відповідь на вказаний лист Південне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства (м. Миколаїв) листом від 18.04.2024 №04-04/399 повідомило прокуратуру, що земельна ділянка з кадастровим номером 6524183 500:02:001:0063 частково накладається на землі лісогосподарського призначення у кварталі 38 виділ 1,2 та 7 Гаврилівського лісництва ДП «Великокопанівське ЛМГ» орієнтовна площа 0,9 га.
У листі від 10.04.2024 №15/1-2995-24 Херсонська обласна прокуратура звернулась до Державного підприємства «Харківська державна лісовпорядна експедиція» та просила надати письмову інформацію:
- чи перебувають та з якого часу у постійному користуванні у ДП «Великоолександрівське лісове господарство» спірна земельна ділянка ділянки або їх частини (за кварталами, виділами);
- на якій підставі (із зазначенням документів) та коли саме вказана ділянка або її частини були віднесені (включені) до земель лісогосподарського призначення та обліковані за цією категорією.
У відповідь на вказаний лист Державне підприємство «Харківська державна лісовпорядна експедиція» повідомило у листі від 25.04.2024 №20, що відповідно до матеріалів лісовпорядкування 2015 року межі земельної ділянки з кадастровим номером 6524183500:02:001:0063 мають частковий перегин з кварталом 38 Гаврилівського лісництва ДП «Великоолександрівське лісове господарство», площа перетину меж земельної ділянки з кадастровим номером 6524183500:02:001:0063 з межами земель лісового фонду квартал 38 Гаврилівського лісництва ДП «Великоолександрівське лісове господарство» становить 0,8541 га з загальної площі ділянки 15,0347 га. До листа додано Схему розташування земельної ділянки з кадастровим номером 6524183500:02:001:0063 відносно кварталу 38 Гаврилівського лісництва ДП «Великоолександрівське лісове господарство», Планшет №8 Гаврилівського лісництва ДП «Великоолександрівське лісове господарство» лісовпорядкування 2015 року.
У листі від 13.05.2024 №15/1-2995-24 Херсонська обласна прокуратура звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області та просила з метою встановлення наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави в суді, інформувати обласну прокуратуру з наданням відповідних документів (зокрема проекту, наказів та інше) щодо:
- проведення інвентаризації земель на території Новоолександрівської сільської ради Бериславського району (колишнього Нововоронцовського району), замовлення та розробку проекту землеустрою щодо вищезазначеної земельної ділянки;
- прийняті рішення (накази) щодо затвердження проекту землеустрою; проведені експертизи землевпорядної документації;
- прийняті рішення про передачу земельної ділянки у комунальну власність та складені акти приймання-передачі земель з державної у комунальну власність;
- прийняті рішення компетентними органами про вилучення земельної ділянки у постійного лісокористувача та/або зміну цільового призначення.
У відповідь на вказаний лист прокуратури Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області листом від 23.05.2024 №10-21-0.3-1596/2-24 повідомило, що згідно даних державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 6524183500:02:001:0063 площею 15,0347 га сформована та обліковується, як землі сільськогосподарського призначення. Інформація про наявність та межі земель лісогосподарського призначення в Державному земельному кадастрі відсутня. Після початку повномасштабного вторгнення збройних сил російської федерації в Україну та окупації м. Херсон, Головне управління втратило можливість здійснювати організаційно-розпорядчу діяльність у приміщенні за колишньою юридичною адресою: вул. Університетська (40 років Жовтня), буд. № 13 6-А, м. Херсон, контролювати рухоме майно, документи та інші товарно-матеріальні цінності, які є державною власністю. Станом на час відповіді частково відновлена робота управління на території деокупованої частини Херсонської області. Проводяться заходи щодо встановлення фактичної наявності документацій, матеріалів та окремих документів, вцілілих після окупації; процес інвентаризації наявності документації із землеустрою, що включена до Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель на деокупованій частині області не завершений та триває.
У листі від 13.05.2024 №15/1-2995-24 Херсонська обласна прокуратура звернулась до Херсонської обласної державної адміністрації (Херсонської обласної військової адміністрації) та просила з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді надати наступну інформацію:
- чи приймались Херсонською обласною державною адміністрацією розпорядження про вилучення або припинення права постійного користування ДП «Великоолександрівське лісомисливське господарство» земельною ділянкою у 38 кварталі Гаврилівського лісництва, а також щодо зміни її цільового призначення. У разі наявності таких розпоряджень, прошу надати належним чином засвідчені їх копії та матеріали, що стали підставою для їх прийняття;
- про обізнаність Херсонської обласної державної адміністрації про порушення законодавства при вилученні земельної ділянки державного лісового фонду у 38 кварталі Гаврилівського лісництва ДП «Великоолександрівське лісомисливське господарство», зміни її цільового призначення та подальшої передачі у комунальну власність Новоолександрівській сільській раді;
- вжиті Херсонською обласною державною адміністрацією на цей час заходи до захисту інтересів держави у спірних правовідносинах, у тому числі шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
У відповідь на вказаний лист Херсонська обласна державна адміністрація (Херсонської обласної військової адміністрації) листом від 24.05.2024 №01-01-16-5506/0/24/14 повідомила про відсутність підстав для прийняття упродовж 2019-2020 років обласною державною адміністрацією рішень щодо:
- припинення права постійного користування земельною ділянкою лісогосподарського призначення державної власності, про яку йдеться у листі Херсонської обласної прокуратури, у тому числі шляхом їх вилучення;
- встановлення (зміни) їх цільового призначення з віднесенням до категорії земель сільськогосподарського призначення;
- передачі вищезазначених земельних ділянок з державної власності у комунальну. Крім того повідомлено, що за відсутності інформації від Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області), як органу державного нагляду (контролю), про виявлені факти порушень порядку встановлення та зміни цільового призначення земель лісогосподарського призначення, від безпосереднього землекористувача, яким є державне підприємство «Великоолександрівське лісомисливське господарство», про порушення його прав, а також за відсутності можливості проведення дистанційного зондування земель, обласна державна адміністрація не була обізнана про порушення вимог законодавства. За таких обставин повідомлено про відсутність підстав для звернення до суду із відповідним позовом щодо захисту інтересів держави у спірних правовідносинах.
У листі від 15.07.2024 №15/1-2995-24 Херсонська обласна прокуратура в порядку абз.3 ч.4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» повідомила Херсонську обласну державну адміністрацію (Херсонську обласну військову адміністрацію), що Херсонською обласною прокуратурою відповідно до ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прийнято рішення про звернення до господарського суду Одеської області з позовом в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації до ГУ Держгеокадастру в Херсонській області, Новоолександрівської сільської військової адміністрації Бериславського району, Новоолександрівської сільської ради про скасування наказів, рішень державного реєстратора, державної реєстрації та припинення прав на майно.
З наявних в матеріалах справи даних Публічної кадастрової карти України (шари «Лісовий кадастр»/«Ліси») вбачається, що земельна ділянка площею 15,0347 га з кадастровим номером 6524183500:02:001:0063 перебуває в межах земель лісогосподарського призначення з розміщеними лісовими масивами.
Висновки суду.
Предметом розгляду у даній справі є:
- визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 №4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності» в частині земельної ділянки площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063;
- скасування рішення державного реєстратора Нововоронцовської районної державної адміністрації Херсонської області Молоткової І.Б. (індексний номер рішення 53133871 від 15.07.2020) та проведеної 09.07.2020 на його підставі державну реєстрацію права державної власності Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281) на об'єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063, яка розташована на території Бериславського (раніше Нововоронцовського) району Херсонської області;
- визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 11.12.2020 №45 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» в частині земельної ділянки площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063;
- скасування рішення державного реєстратора Нововоронцовської селищної ради Бериславського району Херсонської області Молоткової І.Б. індексний номер рішення 59528668 від 28.07.2021 та проведеної 26.07.2021 на його підставі державну реєстрацію права комунальної власності Новоолександрівської сільської ради (код ЄДРПОУ 26283403 ) на об'єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2123335465241;
- усунення перешкод у здійсненні Херсонською обласною державною адміністрацією права власності на земельну ділянку лісогосподарського призначення шляхом скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063.
Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки спірна ділянка знаходиться на землях лісогосподарського призначення і є об'єктом земельних правовідносин, то суб'єктний склад і зміст таких правовідносин має визначатися згідно з нормами земельного законодавства та лісового законодавства у частині використання й охорони лісового фонду (постанова Великої Палати Верховного Суду України від 14.11.2018 у справі № 183/1617/16).
Відповідно до ч.2 ст.1 ЛК України (тут і далі у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.
Згідно зі ст.5 ЛК України до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, на яких розташовані полезахисні лісові смуги.
Віднесення земельних ділянок до складу земель лісогосподарського призначення здійснюється відповідно до земельного законодавства.
Згідно з ч.1 ст.55 ЗК України (тут і далі у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.
Статтею 7 ЛК України передбачено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування з межах, визначених Конституцією України.
За приписами статті 57 ЗК України земельні ділянки лісового фонду за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються у постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, а на умовах оренди іншим підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи, для ведення - лісового господарства, спеціального використання лісових ресурсів і для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.
Згідно з пунктом 5 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» ЛК України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.
Згідно даних Публічної кадастрової карти України (шари «Лісовий кадастр»/«Ліси») вбачається, що земельна ділянка площею 15,0347 га з кадастровим номером 6524183500:02:001:0063 перебуває в межах земель лісогосподарського призначення з розміщеними лісовими масивами.
За інформацією Південного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства (м. Миколаїв), яка викладена у листі від 18.04.2024 №04-04/399, земельна ділянка з кадастровим номером 6524183500:02:001:0063 частково накладається на землі лісогосподарського призначення у кварталі 38 виділ 1,2 та 7 Гаврилівського лісництва ДП «Великокопанівське ЛМГ» орієнтовна площа 0,9 га.
Як повідомлено ДП «Харківська державна лісовпорядна експедиція» у листі від 25.04.2024 №20, відповідно до матеріалів лісовпорядкування 2015 року межі земельної ділянки з кадастровим номером 6524183500:02:001:0063 мають частковий перегин з кварталом 38 Гаврилівського лісництва ДП «Великоолександрівське лісове господарство», площа перетину меж земельної ділянки з кадастровим номером 6524183500:02:001:0063 з межами земель лісового фонду квартал 38 Гаврилівського лісництва ДП «Великоолександрівське лісове господарство» становить 0,8541 га з загальної площі ділянки 15,0347 га. До листа додано Схему розташування земельної ділянки з кадастровим номером 6524183500:02:001:0063 відносно кварталу 38 Гаврилівського лісництва ДП «Великоолександрівське лісове господарство», Планшет №8 Гаврилівського лісництва ДП «Великоолександрівське лісове господарство» лісовпорядкування 2015 року.
Разом з тим, господарським судом встановлено, що на підставі оскаржуваного наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 № 4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності» 09.07.2020 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за ГУ Держгеокадастру у Херсонській області зареєстровано право державної власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 15,0347 га з кадастровим номером 6524183500:02:001:0063.
За змістом ч.4 ст.122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених 8 восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до ч.5 ст.122 ЗК України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами 3, 4 і 8 цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Порядок вилучення земельних ділянок передбачено статтею 149 ЗК України, частиною 1 якої (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин ) встановлено, що земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.2 ст.149 ЗК України вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Згідно з ч.6 ст.149 ЗК України обласні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами п'ятою 5, 9 цієї статті.
Відповідно до ч.9 ст.149 ЗК України Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси для нелісогосподарських потреб.
Пунктом 5 ст.25 ЛК України передбачено, що Кабінет Міністрів у сфері лісових відносин передає у власність, надає у постійне користування для нелісогосподарських потреб земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності.
Пунктом 4 ст.31 ЛК України встановлено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у сфері лісових відносин у межах своїх повноважень на їх території передають у власність, надають у постійне користування для ведення лісового господарства земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності, на відповідній території.
Таким чином, вилучена ГУ Держгеокадастру у Херсонській області спірна земельна ділянка у накладеній частині належить до земель державної власності лісогосподарського призначення, перебуває у постійному користуванні ДП «Великокопанівське лісомисливське господарство» (колишнього ДП «Великоолександрівське лісомисливське господарство») та належить до земель державного лісового фонду, розпорядником яких на час виникнення спірних правовідносин була Херсонська обласна державна адміністрація.
При цьому, як встановлено господарським судом, Херсонською обласною державною адміністрацією як розпорядником земель лісового фонду не приймались будь-які рішення щодо відчуження спірної земельної ділянки.
Разом з тим, вилучення для нелісогосподарських потреб частини спірної земельної ділянки державної власності, яка відноситься до земель лісогосподарського призначення та перебуває у постійному користуванні ДП «Великокопанівське лісомисливське господарство», і передання її в постійне користування для нелісогосподарських потреб належало до повноважень Кабінету Міністрів України.
За таких обставин, господарський суд дійшов висновку, що Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області незаконно, поза межами своїх повноважень та за відсутності волі власника вилучило частину спірної земельної ділянки із земель лісогосподарського призначення та постійного користування ДП «Великокопанівське лісомисливське господарство» (колишнього ДП «Великоолександрівське лісомисливське господарство»).
Відповідно до ст.123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Частиною 2 ст.20 ЗК України передбачено, що зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до ч.7 ст.20 ЗК України зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.1 ст.57 ЛК України зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до ЗК України.
Приймаючи до уваги вищевикладене, ГУ Держгеокадастру у Херсонській області у порушення встановленого законом порядку неправомірно змінено цільове призначення спірної земельної ділянки, оскільки зазначеним вище наказом ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 № 4845-СГ до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності включено спірну земельну ділянку, частина якої відноситься до земель лісогосподарського призначення державної власності.
Способи захисту порушених прав встановлені статтею 20 Господарського кодексу України та статтею 16 ЦК України, до яких відноситься, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Згідно зі ст.52 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а також застосування інших, передбачених законом, способів, у тому числі шляхом поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають у результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, в судовому порядку. Відповідно до частин другої, третьої цієї ж статті землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до ч.1 ст.155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Статтею 21 ЦК України визначено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до ч.1 ст.393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Аналіз наведених правових норм підтверджує, що особа, законний інтерес або право якої порушено, може скористатися способом захисту, який прямо передбачено нормою цивільного права.
Так, звертаючись до суду з даним позовом прокурор зазначає, що наказ ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 № 4845-СГ у частині визначення технічною документацією спірної земельної ділянки як земельної ділянки сільськогосподарського призначення суперечить вимогам земельного законодавства, оскільки частина зазначеної земельної ділянки відноситься до земель лісогосподарського призначення.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що власник земельної ділянки може вимагати усунення порушення його права власності на цю ділянку, зокрема, оспорюючи відповідні рішення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, договори або інші правочини, та вимагаючи повернути таку ділянку (постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2019 у справі № 487/10128/14-ц, від 11.09.2019 у справі № 487/10132/14-ц, від 07.04.2020 року у справі № 372/1684/14-ц).
За таких обставин, з огляду на особливості правового регулювання статусу земельних ділянок лісогосподарського призначення, враховуючи, що спірна земельна ділянка була включена Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області до земельних ділянок сільськогосподарського призначення, господарський суд дійшов висновку про підставність, обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог прокуратури в частині визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 №4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності» в частині земельної ділянки площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063.
При цьому господарський суд враховує, що позов з вимогою про визнання незаконним і скасування оспорюваного наказу ГУ Держгеокадастру у Херсонській області за встановлених господарським судом обставин відповідає критерію правомірності та ефективності вибраного прокурором способу захисту порушеного права, оскільки усуває стан юридичної невизначеності щодо цільового призначення земельної ділянки та особи її власника.
Подібні за змістом висновки викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 15.09.2020 у справі № 469/1044/17, від 12.03.2024 у справі № 927/1206/21.
Щодо позовних вимог про скасування рішення державного реєстратора Нововоронцовської районної державної адміністрації Херсонської області Молоткової І.Б. (індексний номер рішення 53133871 від 15.07.2020) та проведеної 09.07.2020 на його підставі державної реєстрації права державної власності Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на об'єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063, яка розташована на території Бериславського (раніше Нововоронцовського) району Херсонської області, господарський суд виходить з наступного.
Статтею 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.
Відповідно до ч.8 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації підлягають виключно заявлені права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.
Згідно з ч.1 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» за результатом розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав.
Відповідно до ч.3 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню, крім випадків, передбачених пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію зміни, припинення речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження повертаються у стан, що існував до відповідної державної реєстрації, шляхом державної реєстрації змін чи набуття таких речових прав, обтяжень речових прав, що здійснюється державним реєстратором або, у випадку скасування рішення Міністерства юстиції України, прийнятого відповідно до пункту 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, посадовою особою Міністерства юстиції України. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.
Державна реєстрація прав у випадках, передбачених цією частиною, проводиться у порядку, визначеному цим Законом, крім випадку визнання її вчиненою з порушенням цього Закону та анулювання рішення державного реєстратора про державну реєстрацію на підставі рішення Міністерства юстиції України, що виконується посадовою особою Міністерства юстиції України відповідно до статті 37 цього Закону.
За таких обставин, враховуючи, що право державної власності Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на спірну земельну ділянку було зареєстроване на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 №4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності», яке в частині спірної земельної ділянки визнано недійсним та скасовано, господарський суд дійшов в висновку про задоволення позовних вимог в частині скасування рішення державного реєстратора Нововоронцовської районної державної адміністрації Херсонської області Молоткової І.Б. (індексний номер рішення 53133871 від 15.07.2020) та проведеної 09.07.2020 на його підставі державної реєстрації права державної власності Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на об'єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063, яка розташована на території Бериславського (раніше Нововоронцовського) району Херсонської області.
Щодо позовних вимог в частині визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 11.12.2020 №45 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» в частині земельної ділянки площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063, господарський суд виходить з того, що частина спірної земельної ділянки як вище встановлено господарським судом, відноситься до земель лісогосподарського призначення.
Отже, приймаючи оспорюваний наказ від 11.12.2020 №45, Головним управлінням Держгеокадастру поза межами компетенції та поза волею належного власника - держави в особі Херсонської обласної військової адміністрації (Херсонської обласної державної адміністрації) незаконно вилучено спірну ділянку із земель лісогосподарського призначення та передано у комунальну власність Новоолександрівській сільській раді Новоолександрівської територіальної громади Бериславського району (раніше - Нововоронцовського району) Херсонської області.
За таких обставин, з огляду на особливості правового регулювання статусу земельних ділянок лісогосподарського призначення та неможливість їх передання у комунальну чи приватну власність, а також з урахуванням того, що спірна земельна ділянка була передана Новоолександрівській сільській раді як земля сільськогосподарського призначення, господарський суд вважає, що позовні вимоги про визнання незаконним і скасування зазначеного наказу Держгеокадастру відповідають критерію правомірності та ефективності вибраного прокурором способу захисту порушеного права, оскільки усувають стан юридичної невизначеності щодо цільового призначення земельної ділянки та особи її власника, а отже є такими, що підлягають задоволенню.
При цьому, враховуючи, що право комунальної власності Новоолександрівської сільської ради на спірну земельну ділянку було зареєстроване на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 11.12.2020 №45 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність», яке в частині спірної земельної ділянки визнано недійсним та скасовано, господарський суд дійшов також висновку про задоволення позовних вимог в частині скасування рішення державного реєстратора Нововоронцовської селищної ради Бериславського району Херсонської області Молоткової І.Б. індексний номер рішення 59528668 від 28.07.2021 та проведеної 26.07.2021 на його підставі державної реєстрації права комунальної власності Новоолександрівської сільської ради на об'єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2123335465241.
Щодо позовних вимог про скасування державної реєстрації спірної земельної ділянки у Державному земельному кадастрі господарський суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.10 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об'єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).
Таким чином, єдиною підставою для скасування в Державному земельному кадастрі незаконної державної реєстрації земельної ділянки є судове рішення про скасування такої державної реєстрації.
За таких обставин, враховуючи вище встановлені судом обставини справи, приймаючи до уваги скасування господарським судом державної реєстрації права державної власності Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області та права комунальної власності Новоолександрівської сільської ради на спірну земельну ділянку, що має наслідком припинення відповідних речових прав на цю земельну ділянку, одночасне скасування і державної реєстрації спірної земельної ділянки поновить права законного розпорядника спірної землі, а тому позовні вимоги про усунення перешкод у здійсненні Херсонською обласною державною адміністрацією права власності на земельну ділянку лісогосподарського призначення шляхом скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063 є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Херсонської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації (Херсонської обласної військової адміністрації).
При цьому господарським судом враховано, що станом на даний час повноваження Новоолександрівської сільської ради виконує Новоолександрівська сільська військова адміністрація.
Іншого відповідачами не доведено.
На підставі ст.129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідачів в рівних частинах.
Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Позов Херсонської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації (Херсонської обласної військової адміністрації) задовольнити.
2.Визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 №4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності» в частині земельної ділянки площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063.
3.Скасувати рішення державного реєстратора Нововоронцовської районної державної адміністрації Херсонської області Молоткової І.Б. (індексний номер рішення 53133871 від 15.07.2020) та проведену 09.07.2020 на його підставі державну реєстрацію права державної власності Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281) на об'єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063, яка розташована на території Бериславського (раніше Нововоронцовського) району Херсонської області.
4.Визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 11.12.2020 №45 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» в частині земельної ділянки площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063.
5.Скасувати рішення державного реєстратора Нововоронцовської селищної ради Бериславського району Херсонської області Молоткової І.Б. індексний номер рішення 59528668 від 28.07.2021 та проведену 26.07.2021 на його підставі державну реєстрацію права комунальної власності Новоолександрівської сільської ради (код ЄДРПОУ 26283403 ) на об'єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2123335465241.
6.Усунути перешкоди у здійсненні Херсонською обласною державною адміністрацією права власності на земельну ділянку лісогосподарського призначення шляхом скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 15,0347 га кадастровий номер 6524183500:02:001:0063.
7.Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 69, код ЄДРПОУ 39766281) на користь Херсонської обласної прокуратури (73025, м. Херсон, вул. Михайлівська, 33, код ЄДРПОУ 04851120) витрати по сплаті судового збору у розмірі 4037 (чотири тисячі тридцять сім) грн. 33 коп.
8.Стягнути з Новоолександрівської сільської військової адміністрації Бериславського району Херсонської області (74231, Херсонська обл., Бериславський р-н, с. Новоолександрівка, вул. Першого Травня, 96, код ЄДРПОУ 44773937) на користь Херсонської обласної прокуратури (73025, м. Херсон, вул. Михайлівська, 33, код ЄДРПОУ 04851120) витрати по сплаті судового збору у розмірі 4037 (чотири тисячі тридцять сім) грн. 33 коп.
9.Стягнути з Новоолександрівської сільської ради (74231, Херсонська обл., Бериславський р-н, с. Новоолександрівка, вул. Першого Травня, 96, код ЄДРПОУ 26283403) на користь Херсонської обласної прокуратури (73025, м. Херсон, вул. Михайлівська, 33, код ЄДРПОУ 04851120) витрати по сплаті судового збору у розмірі 4037 (чотири тисячі тридцять сім) грн. 33 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено 17.03.2025.
Суддя Г.Є. Смелянець