вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88605, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
17 березня 2025 р. м. Ужгород Справа № 907/99/25
Господарський суд Закарпатської області у складі судді Пригузи П.Д., розглянувши справу у спрощеному позовному провадженні,
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Закарпатської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України", код ЄДРПОУ - 45365917, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Володимира Погорєлова (Євгена Коновальця), 2,
до відповідача: Фізичної особи - підприємця Німенко Маріанни Іванівни, РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ,
про стягнення коштів,
Секретар судового засідання - Ігнатко О.В.
Без виклику учасників справи,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Закарпатської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України", код ЄДРПОУ - 45365917, звернулось до Господарського суду Закарпатської області з позовною заявою до Фізичної особи - підприємця Німенко Маріанни Іванівни, РНОКПП - НОМЕР_1 , з вимогами стягнення на свою користь 59 508.91 грн. за договором розподілу природного газу.
Описова частина рішення.
Ухвалою суду від 30.01.2025 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Закарпатської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України", код ЄДРПОУ - 45365917, до Фізичної особи - підприємця Німенко Маріанни Іванівни, РНОКПП - НОМЕР_1 , (вх. №02.3.1-05/110/25 від 29.01.2025 року) - залишено без руху для усунення недоліків позовної заяви у строк не пізніше п'яти днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху (сплатити судовий збір за реквізитами, вказаними на веб-сайті Господарського суду Закарпатської області та докази сплати надати суду).
Надалі, на адресу суду надійшла заява від позивача про усунення недоліків (вх. №02.3.1-02/935/25 від 03.02.2025 року), за підсумками розгляду якої суд, увалою від 04.02.2025 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
19.02.2025 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від 28.01.2025 року від ФОП Німенко Маріанни Іванівни (вх. №02.3.1-02/1644/25 від 19.02.2025 року), в якому вона просить у задоволенні вимог позивача до відповідача про стягнення на свою користь 59 508.91 грн. вартості донарахованого об'єму природного газу та стягнення судового збору в розмірі 2422.40 грн. - відмовити в повному обсязі.
27.02.2025 на адресу суду надійшла заява від позивача (вх. №02.3.1.-02/1928/25), в якій він просить продовжити йому строк для подання відповіді на відзив по справі №907/99/25 строком на 5 днів.
Ухвалою суду від 26.02.2025 продовжено Товариству з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Закарпатської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України", код ЄДРПОУ - 45365917, процесуальний строк для подання відповіді на відзив по справі №907/99/25 (вх. №02.3.1-02/1928/25 від 27.02.2025 року) на 5 днів.
03.03.2025 на адресу суду надійшла відповідь на відзив від позивача у справі (вх. №02.3.1-02/2073/25).
Також, 06.05.2025 на адресу суду надійшли додаткові пояснення від позивача у справі (вх. №02.3.1-02/2193/25). Відповідно до ст. 233 ГПК України, суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Рішення та постанови ухвалюються, складаються і підписуються складом суду, який розглянув справу.
Згідно з частиною 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Правова позиція позивача у справі.
Позивач просить суд задовольнити позов в повному обсязі, обґрунтовуючи позовні вимоги доданими до матеріалів справи документальними доказами, зокрема стверджує, що свої зобов'язання за Договором позивач виконує належним чином та в повному обсязі, натомість Відповідачем допущено порушення зазначених норм, а саме пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим (пп. 4 п. 2 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ).
Вказує, що дане порушення належним чином, з дотриманням положень глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, за участю представника споживача, що знаходиться за адресою м. Ужгород, вул. Франка, 3А зафіксовано актом про порушення № ZK 000394 від 19.03.2024 року (далі «Акти про порушення»). Акт про порушення у відповідності до положень глави 5 розділу 11 Кодексу ГРМ 16.04.2024 розглянуто та задоволено комісією АТ "Закарпатгаз" з розгляду актів про порушення.
Відповідно до наведеного, Оператором ГРМ перераховано об'єм спожитого газу за номінальною потужністю газового обладнання з 01.03.2024 - виникнення зобов'язання перед позивачем до 19.03.2024 року.
Таким чином, перерахований до сплати об'єм природного газу складає 4052 м. куб., а його вартість, яку Відповідач на підставі зазначених вище норм має оплатити Оператору ГРМ Закарпатській філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» - становить 59 508.91 грн.
Відповідач у добровільному порядку заборгованість не сплатив, що стало підставою звернення позивачем до суду з метою захисту порушених прав.
У поданій відповіді на відзив позивач вказував, що під час здійснення повірки лічильника була присутньою представник відповідача, яка повідомила представників позивача, що відповідач відсутній в закладі, внаслідок чого повірка була проведена за присутності Лакатош Г.В. Позивач вказує, що законодавством не встановлено вимог щодо перевірки безпосередніх повноважень представників відповідача, зокрема перевірка належності таких представників до переліку осіб, з якими наявні трудові відносини у відповідача.
Під час проведення обстеження було виявлено зупинку лічильника (відсутність руху коліщат відлікового механізму) при споживанні природного газу газоспоживаючим обладнанням, також було зафіксоване фактично встановлене газоспоживаюче обладнання, яке відрізняється від зазначеного в заяві - приєднання 42Уж-3162-П-24 до умов договору розподілу природного газу.
На підставі вищевикладеного, у відповідності до вимог Кодексу ГРМ був складений акт про порушення ZK 000394, другий примірник акта було надано представнику відповідача, яка підписала його та отримала на законних підставах.
Вже наступного дня (20.03.2024) за участі відповідача був складений протокол №77/03/24 щодо направлення ЗВТ на позачергову повірку.
Також позивач вказує, що 21.03.2024 незалежною метрологічною установою ДП "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" видано довідку №КП-55 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, з причин "несправності відлікового механізму - лічильник не функціонує". Це згідно вимог Кодексу ГРМ є достатньою підставою для проведення перерахунку розподілених обсягів природного газу за адресою: м. Ужгород, вул. Франка, 3-А.
Позиція відповідача.
На адресу суду 19.02.2025 надійшов відзив на позовну заяву датований від 28.01.2025 року (вх. №02.3.1-02/1644/24). В такому відзиві відповідач зазначає, що акт про порушення №ZK 00394 складено з порушеннями вимог п. п. 5.1.1. та п. п. 5.1.2. розділу 11 кодексу ГРМ та зазначенням недостовірної інформації. На думку відповідача, наведені ним обставини ставлять під сумнів наявність факту наявності несправності обладнання ВОГ та існування факту будь-якого порушення з боку споживача. Вважає, що проведене обстеження проводилось за відсутності споживача - ФОП Німенко М.І. та його представника, що підтверджується п. 4 акту, акт про порушення було видано невідомій відповідачу особі. Відповідач вказує, що лічильник METRIX G10 зав. 3067016 рік виг. 2020 станом на день складання акту про порушення перебував в справному стані, а докази факту його зупинки відсутні.
Мотивувальна частина рішення.
Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.
Дослідивши матеріали справи та давши їм правову оцінку, судом встановлено таке.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" (далі Закон) Постановою від 30.09.2015 N 2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем (далі - Кодекс), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Пункт 1 глави 1 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначає, що суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
На виконання вимог статей 12 та 40 Закону постановою НКРЕКП від 30.09.2015 N2498 НКРЕКП (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за N1384/27829) затверджено Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір), - який є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п.1.1.Договору);
- умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону і Кодексу (п.1.2.);
- Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема, надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовим) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплати рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (1.3.).
- за умовами договору Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначенні цим договором (п.2.1);
- облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п.5.1).
Умови приєднання до Договору розподілу природного газу Відповідачем виконано. Фізична особа - підприємець Німенко Маріанна Іванівна, РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , підписала з ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Закарпатської філії заяву - приєднання №42Уж-3162-П-24 до умов публічного договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), тобто договір розподілу природного газу.
Відтак, за цим Договором Відповідач зобов'язаний виконувати його умови, та несе передбачену законом відповідальність за невиконання чи не належне виконання своїх обов'язків (Розділ VIII Договору).
Пунктом 2.3. Договору передбачено, що окрім договору Сторони зобов'язуються керуватись Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем (далі Кодекс ГРМ).
Пунктами 5.2., 5.4 Договору сторони погодили, що визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом ГРМ та цим Договором. Порядок визначення об'єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу ГРМ та з урахуванням вимог цього Договору.
Умовами Договору передбачено обов'язки Споживача: здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором; своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); не перешкоджати Оператору ГРМ у здійсненні заходів щодо вдосконалення обліку природного газу для точності виміру обсягів розподілу та споживання природного газу, у тому числі встановлення засобів дистанційної передачі даних, установлення дублюючих засобів вимірювальної техніки чи монтажу окремих закладних частин для можливості їх встановлення за рахунок Оператора ГРМ; забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін; дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем. (пункт 7.4 Договору).
Відповідно до пп. 8 п. 7.1. Договору, Оператор ГРМ зобов'язується, зокрема, здійснювати перерахунок об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу по об'єкту Споживача відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до пункту 8.1 Договору, Сторони несуть відповідальність згідно з Договором і чинним законодавством України.
Порядок експлуатації комерційного вузла обліку визначений Главою 6 Розділу X Кодексу ГРМ.
Власник комерційного вузла обліку газу (далі «ВОГ») забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема і засобу вимірювальної техніки «ЗВТ»), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Відповідно до п.1 глави 7 Розділу Х власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.
Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен: 1) завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати;
Пунктом 8 Глави 7 Розділу Х кодексу ГРМ встановлено відповідальність за пропущення терміну повірки ЗВТ зокрема, у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ цього Кодексу.
Натомість Відповідачем допущено порушення зазначених норм за наступних обставин. 19.03.2024 року представниками Оператора ГРМ на об'єкті відповідача, що знаходиться за адресою: Закарпатська область, м. Ужгород, вул. І. Франка, буд. 3А, під час проведення обстеження вузла обліку виявлено порушення на ринку природного газу, а саме порушення підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу 11 Кодексу ГРМ: наявність пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання природного газу комерційного ВОГ не обліковується або обліковується некоректно).
Дане порушення належним чином, з дотриманням положень глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, що знаходиться за адресою: Закарпатська область, м. Ужгород, І. Франка, буд. 3А, зафіксовано актом про порушення № ZK 000394 від 19.03.2024 року (далі «Акти про порушення»). Вказаний акт про порушення у відповідності до положень глави 5 розділу 11 Кодексу ГРМ 16.04.2024 розглянуто та задоволено комісією АТ "Закарпатгаз" з розгляду актів про порушення.
За результатами прийнятого рішення про задоволення акта, оператором ГРМ складено акт-розрахунок від 16.04.2024 про нарахування ФОП Німенко Маріанні Іванівні необлікованого (донарохавоного) об'єму природного газу за період з 01.03.2024 по 19.03.2024 на суму 59 508.91 грн.
Таким чином, перерахований до сплати об'єм природного газу складає 4052 м. куб., а його вартість, яку Відповідач на підставі зазначених вище норм має оплатити Оператору ГРМ Закарпатській філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» - становить 59 508.91 грн.
У відповідності до положень п. 12 глави 5 Розділу 11 Кодексу ГРМ, зазначена вартість донарахованого об'єму природного газу пред'явлена до сплати Відповідачу окремим платіжним рахунком шляхом надіслання йому рекомендованим поштовим відправленням разом із Вимогою від 17.04.2024 за №ЗФ/100/ВИХ-1729-24.
Довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №КП-55 від 21.03.2024, виданою ДП "Івано-Франківський науково - виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації", встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020. Підстави для визнання побутового лічильника газу непридатним: не відповідає вимогам п. 11.3: несправність відлікового механізму - лічильник не функціонує.
Відповідач у добровільному порядку заборгованість не сплатив, що стало підставою звернення позивачем до суду з метою захисту порушених прав.
Долученими до матеріалів справи відповідачем актами приймання - передачі природного газу підтверджується споживання відповідачем поставленого позивачем природного газу.
Висновки суду та норми права, що підлягають застосуванню.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Згідно з пунктом 35 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок природного газу», розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою її фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
За своєю правовою природою між сторонами був укладений договір розподілу природного газу.
Відповідно до пунктів 1.3, 2.1, 2.3 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498 (далі - договір), цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору.
За цим договором Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ). Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 18 Закону України «Про ринок природного газу», приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання.
Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу.
Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.
Відповідно до положення глави 6 розділу X Кодексу ГРМ, власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах. Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.
У главі 7 розділу X Кодексу ГРМ встановлений порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах споживачів, що не є побутовими, відповідно до якого власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ (вузол обліку природного газу), зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацією проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок. Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен: завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати; забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування; у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити оператора ГРМ та забезпечити присутність представника оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ. У разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або не допуск до ЗВТ представників оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ Кодексу.
Пунктом 41 Переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №374 від 04.06.2015р., лічильники газу та пристрої перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ), віднесено до категорії законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають обов'язковій повірці та на які поширюється сфера дії Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Відповідно до частин 1 та 3 статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту. Суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.
Згідно з пунктом 5.9 Правил обліку природного газу, під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України №618 від 27.12.2005р., власник комерційного вузла обліку газу відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку та порушення правил його експлуатації, а також за використання засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) з вичерпаним терміном повірки.
Відповідно до пункту 7.4 Типового договору, до умов якого споживач приєднався згідно із заявою-приєднанням, останній зобов'язується дотримуватись інших вимог цього договору та Кодексу ГРМ.
Отже, відповідно до наведених норм чинного законодавства та умов договору розподілу природного газу, відповідач, як споживач, що не є побутовим, зобов'язаний здійснювати належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та своєчасно здійснювати організацію проведення їх періодичної повірки.
Проте, відповідач такий строк не проконтролював та не звернувся до позивача з листом про зняття лічильника на перевірку у встановлені строки, представниками Оператора ГРМ на об'єкті відповідача виявлено порушення на ринку природного газу, яке кваліфікуються як пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.
Отже, встановивши та врахувавши зазначені обставини, суд доходить висновку, що факт вчинення відповідачем правопорушення у вигляді пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, є доведеним, оскільки наявні в матеріалах справи докази свідчать про те, що споживач не дотримався належного контролю за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та своєчасно не здійснив організацію проведення їх періодичної повірки і саме в наведеному виявилось незабезпечення позивачем належної організації повірки лічильника газу.
У зв'язку з цим, позивачем складено Акт про порушення № ZK 000394 від 19.03.2024 року. Судом встановлено, що даний акт у відповідності до положень глави 5 Розділу 11 Кодексу ГРМ 16.04.2024 розглянуто та задоволено комісією АТ "Закарпатгаз" з розгляду актів про порушення.
Згідно пп.4 п.2 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, належить до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу.
При цьому, у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ цього Кодексу (п.8 глави 7 розділу Х Кодексу ГРМ).
Так, у пп.1 п.4 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем визначений порядок визначення не облікованих об'ємів природного газу споживачу, що не є побутовим, у разі виявлення пропущення строку періодичної повірки лічильника природного газу.
Відповідно до пункту 4.1 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Тобто, законодавець не ставить у залежність здійснення перерахунку об'єму переданого (прийнятого) газу від результатів повірки засобів обліку природного газу, оскільки, сам факт пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою, з вини споживача, вже є окремим порушенням норм Кодексу ГРМ.
У п. 8 гл. 5 розд. ХІ містить вказівку на те, що акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення, і засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Відповідно до пп.1 п.11 гл.5 розд. XI Кодексу ГРС, при задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Перевіривши наявний у матеріалах справи акт-розрахунок суд прийшов до висновку, що він здійснений вірно та згідно положень чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини.
Суд відхиляє твердження відповідача стосовно того, що акт про виявлені порушення був отриманий неналежною особою, який не являється відповідачем. Відповідно до глави 9 розділу 10 Кодексу ГРМ, п. 7 перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюється у будь - який час доби та присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника. Відповідач не надав суду належних і допустимих доказів того, що представник який підписав вказаний вище акт про порушення не являється його належними представником чи працівником.
Також суд звертає увагу відповідача, що 20.03.2024 за участі власника ресторану "Кармен" Німенко М.І., був складений №77/03/24 щодо направлення ЗВТ на позачергову повірку. В протоколі зазначено, що ЗВТ демонтований у зв'язку з його зупинкою. Протокол підписаний відповідачем Німенко М.І. без зауважень, що спростовує факт, що лічильник газу перебував у справному стані і власнику було невідомо про його поломку, а також про складання напередодні акту про порушення. Більше того, в протоколі зазначалося та підтверджується підписом відповідача, що ВОГ споживача не облаштований засобами дистанційної передачі даних про використання природного газу і споживач брав на себе зобов'язання усунути цей недолік протягом 10 робочих днів.
Крім того, вказаним актом про порушення підтверджується заміна газового обладання відповідачем без відому позивача. Відповідачем грубо порушені вищезазначені вимоги нормативних документів. Закарпатська філія не була проінформована про самовільну заміну відповідачем газоспоживаючого обладнання, що, відповідно до п. п. 5,7 ПБСГУ є підставою для відключення таких приладів від системи газопостачання.
Щодо тверджень відповідача, що лічильник перебував у справному стані на момент фіксації, то суд зазначає, що належними і допустимими доказами підтверджується, що такий лічильник перебував у несправному стані. Так, довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №КП-55 від 21.03.2024, виданою ДП "Івано-Франківський науково - виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації", встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020. Підстави для визнання побутового лічильника газу непридатним : не відповідає вимогам п. 11.3: несправність відлікового механізму - лічильник не функціонує.
Щодо обґрунтованості рішення.
Згідно ч.2, 3 ст.13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч.1 ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відтак, сторони звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд.
Суд вирішує спір на підставі поданих та витребуваних в порядку ст. 81 ГПК України сторонами доказів.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч.1 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Отже, враховуючи доведеність факту вчинення споживачем виявленого оператором ГРМ порушення, відповідність складеного акту про порушення та прийнятого рішення вимогам законодавства, беручи до уваги, що розрахунок обсягу та вартості необлікованого природного газу виконано позивачем за позовом з дотриманням наведеної у Кодексі методики, з обранням правильних значень величин та за вірно визначений період, наявними є підстави для стягнення зі споживача суми, яку було донараховано оператором ГРМ, що становить 59 508.91 грн.
Європейський суд з прав людини у справі «Проніна проти України», зазначив, що п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись, як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Розподіл судових витрат.
Судові витрати на підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відтак, оскільки спір виник через правопорушення Відповідача, на Відповідача покладаються витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422.40 грн. повністю.
Відповідно до ч. 5 ст. 240 ГПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 11, 13, 14, 73 - 79, 86, 129, 210, 220, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Німенко Маріанни Іванівни, РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Закарпатської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України", код ЄДРПОУ - 45365917, 88015, Закарпатська обл., Ужгородський р-н, місто Ужгород, вул. Погорєлова Володимира, будинок 2, суму основного боргу вартості перерахованого об'єму природного газу в розмірі 59 508.91 грн. (п'ятдесят дев'ять тисяч п'ятсот вісім гривень 91 копійок).
3. Судові витрати покласти на відповідача.
4. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Німенко Маріанни Іванівни, РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Закарпатської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України", код ЄДРПОУ - 45365917, 88015, Закарпатська обл., Ужгородський р-н, місто Ужгород, вул. Погорєлова Володимира, будинок 2, сплачений судовий збір у розмірі 2422.40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривень 40 копійок).
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду, згідно зі ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду.
Повне судове рішення складено та підписано 17.03.2025 року.
Суддя П. Д. Пригуза