Справа №: 486/326/25 Провадження № 3/486/274/2025
17 березня 2025 року м.Південноукраїнськ
Южноукраїнський міський суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Волощук О.О.,
при секретарі судового засідання Гайдук А.С.,
за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Костянтинівка Арбузинського району Миколаївської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.187 КУпАП,
19.02.2025 до Южноукраїнського міського суду Миколаївської області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.187 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ВАД №609335 від 08.02.2025 ОСОБА_1 06.02.2025 року о 23-03 год., перебуваючи під адміністративним наглядом, не відчинив двері поліції під час перевірки дотримання правил адміністративного нагляду за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушив встановлені обмеження, а саме п.1 обмежень адміністративного нагляду.
Посадовою особою, яка склала протокол, дії ОСОБА_1 кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 свою вину не визнав. Суду пояснив, що суворо дотримується встановлених судом обмежень, вдень працює, а ввечері перебуває вдома. Проживає разом з матір'ю. 06.02.2025 о 23:00 перебував вдома, спав, тому припускає, що вони могли не почути дзвінка здійсненого дільничним у домофон через проблемних сусідів.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч.1ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно з ч. 2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діяннях винної особи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 252 КУпАП докази оцінюються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з ч.1 ст.187 КУпАП відповідальність за вказане правопорушення наступає за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме: 1) неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; 2) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; 3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; 4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); 5) нереєстрація в органі Національної поліції.
Протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали не містять відомостей, які б вказували на те, що ОСОБА_1 мав мету ухилитися від адміністративного нагляду та дійсно не перебував вдома у нічну пору доби.
Навпаки, протоколом та матеріалами справи в сукупності спростовується відсутність ОСОБА_1 вдома, оскільки у протоколі зазначено, що він не відчинив двері, а в графі «пояснення» зазначено, що він був вдома та хворів. Окрім цього, у рапорті від 06.02.2025 року зазначено, що наряд поліції не мав змоги перевірити перебування ОСОБА_1 вдома, так як на дзвінки в під'їзд ніхто не відчинив.
Жодними іншими доказами (показами свідків, фото чи відеозаписами) не було підтверджено факту відсутності ОСОБА_1 за місцем проживання у вказаний час.
Протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належним доказам по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним і беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягається до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Суд не має права за своєю ініціативою збирати додаткові докази винуватості особи.
Відповідно до статті 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема по справах «Кобець проти України» від 14 лютого 2008 року, «Берктай проти Туреччини» від 08 лютого 2001 року, «Лавенте проти Латвії» від 07 листопада 2002 року неодноразово наголошував на тому, що оцінюючи докази суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
В ході судового розгляду було встановлено, що досліджені матеріали справи не містять доказів того, що особа, яка притягується до відповідальності, ОСОБА_1 , не виконав встановлені ухвалою суду від 25.09.2024 року обмеження та був відсутній вдома 06.02.2025 року о 23-03 годині.
За таких обставин суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП, що на підставі п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП України має своїм наслідком закриття провадження, оскільки провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення
Керуючись ст. ст. 247, 256, 268, 278, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 187 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду через Южноукраїнський міський суд Миколаївської області, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.О. Волощук