Справа № 163/305/25
Провадження № 3/163/240/25
13 березня 2025 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Павлусь О.С.
з участю секретаря Костюк Р.М.,
представника Волинської митниці Федчишиної С.Ф.,
особи, щодо якої складено протокол, ОСОБА_1 ,
розглянувши в приміщенні суду направлені Волинською митницею матеріали справи за протоколом № 0534/20500/24 про притягнення до відповідальності за ст.472 МК України
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, що проживає по АДРЕСА_1 , митного брокера ФОП « ОСОБА_2 », РНОКПП НОМЕР_1 ,
ОСОБА_1 , діючи як декларант ТОВ «Агрофрукт», у поданій 10 грудня 2024 року до митного поста «Ковель» Волинської митниці електронній митній декларації типу ІМ40ДЕ №UA205050/2024/044027 (№24UA205050044027U9) з доданими товаросупровідними документами (INVOICE від 05.12.2024 №36/EX/24FV, CMR №241236 від 06.12.2024, MRN 24PL301010000JKJA4 від 06.12.2024) на товар в асортименті, який слідував в режимі імпорт від польської компанії "POLKO" в адресу ТОВ "Агрофрукт", не задекларувала за встановленою формою товар: «гвинти, болти, шайби ТМ:WURTH в асортименті» всього 22257 штук у 283 упаковках, вагою 606,2 кг, «гвинти, болти, гайки, шайби насипом, різних розмірів» вагою 286,2 кг, загальною вартістю 361632,94 грн, тобто не заявила за встановленою формою точні та достовірні відомості (наявність, найменування/назва, кількість) про товари, які підлягали обов'язковому декларуванню, чим вчинила правопорушення, передбачене ст.472 МК України.
ОСОБА_1 в суді вину у вчиненні порушення митних правил визнала повністю.
Представник Волинської митниці під час розгляду протоколу заявила, що вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, просила накласти стягнення в межах санкції ст.472 МК України, стягнути витрати митниці і судовий збір.
Дослідженням доказів по справі встановлено такі фактичні обставини.
ОСОБА_1 надає ТОВ «Агрофрукт» послуги по декларуванню та митному оформленню товарів на підставі договору № 71AGR від 01 квітня 2016 року.
10 грудня 2024 року на митному посту «Ковель» Волинської митниці ОСОБА_1 подала електронну митну декларацію типу ІМ40ДЕ №24UA205050044027U9 на товар, що переміщувався в митному режимі імпорт у транспортному засобі з реєстраційними номерами НОМЕР_2 / НОМЕР_3 , відправником якого є компанія "POLKO" (Республіка Польща), отримувачем - ТОВ "Агрофрукт".
До митної декларації додала товаросупровідні документи: INVOICE від 05.12.2024 №36/EX/24FV, CMR №241236 від 06.12.2024, MRN 24PL301010000JKJA4 від 06.12.2024.
У декларації за №13 задекларовала товар: «гвинти для монтування металоконструкцій Виробник: SWAL Tomasz Zebrowski. Рік випуску 2024 Країна походження Польща загальною вагою брутто 250 кг».
Під час проведення повного митного огляду наявного в транспортному засобі товару встановлено, що заявлений в митній декларації товар №1-12 відповідає фактично переміщуваному, а товар під №13 «гвинти для монтування металоконструкцій Виробник: SWAL Tomasz Zebrowski. Рік випуску 2024 Країна походження Польща загальною вагою брутто 250 кг» відсутній та встановлено наявність іншого незадекларованого товару, а саме:
- «гвинти, болти, шайби ТМ:WURTH в асортименті» загальною кількістю 22257 штук у 283 упаковках, вагою 606,2 кг;
- «гвинти, болти, гайки, шайби насипом, різних розмірів» вагою 286,2 кг.
Виявлена невідповідність задекларованого і фактично переміщуваного товару задокументована в акті про проведення огляду.
Відповідно до висновку СЛЕД Держмитслужби від 03 січня 2025 року загальна вартість незадекларованого товару становить 361632,94 грн.
Згідно з ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Стаття 472 МК України передбачає відповідальність за недекларування товарів (крім тих, що переміщуються через митний кордон України громадянами), транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Об'єктивна сторона зазначеного правопорушення характеризується дією (недостовірне декларування) або ж бездіяльністю (недекларування). Тобто, це незаявлення за встановленою письмовою, усною, або будь-якою іншою формою відомостей або заявлення недостовірних відомостей про товари, їх митного режиму і інших відомостей для митної мети.
Суб'єктивна сторона зазначенеого правопорушення характеризується як умислом, так і необережністю.
Відповідно до ч.1 ст.318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби, комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон.
Статтею 257 МК України встановлено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Декларант зобов'язаний вносити до митної декларації відомості про товари, його найменування, кількість, торговельний опис, виробника, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, а також код товару згідно з УКТ ЗЕД, вартість товару, тощо.
Відповідно до п.5 ч.8 ст.257 МК України декларант зобов'язаний внести до митної декларації відомості про товари, зокрема, найменування, торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати кількість та митну вартість тощо.
Згідно із ч.1 ст.266 МК України декларант зобов'язаний: 1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогу митного органу пред'явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; 3) надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; 4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; 5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.
Відповідно до ч.2 ст.266 МК України перед подачею митної декларації декларант має право з дозволу митного органу здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів.
У відповідності до ч.8 ст.264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
У цій справі встановлено, що у транспортному засобі з номерними знаками з НОМЕР_2 / НОМЕР_3 переміщувався товар, частина якого не зазначена у товаросупровідних документах та не заявлена ОСОБА_1 в електронній митній декларації типу ІМ40ДЕ №24UA205050044027U9.
Умовами договору № 71AGR від 01 квітня 2016 року про надання послуг по декларуванню та митному оформленню товарів передбачено, що виконавець має право за попереднім погодженням замовника, та в його присутності, в разі необхідності, здійснювати ідентифікаційний огляд (п.2.2 Договору).
У письмових поясненнях від 17 грудня 2024 року ОСОБА_1 зазначила, що до митного органу із заявою про проведення фізичного огляду товару не зверталась, декларування здійснювала на підставі інвойса та пакувального листа.
Наведе свідчить, що ОСОБА_1 жодним чином не перевірила і не пересвідчилась у достовірності задекларованої інформації про товар на предмет його відповідності фактично переміщуваного в транспортному засобі.
Зміст ст.ст.257, 264, 266 МК України передбачає вчинення декларантом усіх необхідних дій, спрямованих на правильне відображення у декларації відомостей про товар, у тому числі здійснення фізичного огляду товару.
У даному ж випадку, з пояснень ОСОБА_1 встановлено, що при декларуванні товару вона поклалася виключно на надані їй товаросупровідні документи, однак такі її дії не вказують на належне виконання нею вимог ч.1 ст. 266 МК України.
Як свідчать матеріали справи таким своїм правом ОСОБА_1 не скористалась та обґрунтованих підстав неможливості реалізації таких своїх повноважень не навела.
При цьому, як зазначалося вище, передбачене ст.472 МК України порушення митних правил за своєю суб'єктивною складовою характеризується не лише умислом, а й необережністю.
Таким чином, на підставі досліджених у справі доказів встановлено достатні підстави для висновку про повну доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.472 МК України, а саме недекларуванні товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявленні за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
За вчинення передбаченого ст.472 МК України порушення митних правил встановлена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості незадекларованих товарів, транспортних засобів з конфіскацією зазначених товарів, транспортних засобів.
Отже, враховуючи передбачену законом санкцію, яка є абсолютно визначеною та не містить альтернативи, стягнення на ОСОБА_1 слід накласти у вигляді штрафу в розмірі 100% вартості не задекларованого товару з його конфіскацією.
З порушниці відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України № 3674-VI підлягає стягненню судовий збір у відповідному розмірі, а з врахуванням приєднаної до протоколу довідки митного органу - витрати митниці на зберігання товару протягом 85 діб за курсом НБУ на дату розгляду справи в порядку ст.ст.519, 520 МК України та наказу Міністерства фінансів України від 15 червня 2012 року № 731.
Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України,
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.472 МК України, і накласти на неї стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості незадекларованих товарів, що становить 361632 (триста шістдесят одна тисяча шістсот тридцять дві) гривні 94 копійки з конфіскацією в дохід держави товарів, що вилучені за протоколом про тимчасове вилучення товарів у справі про порушення митних правил № 0534/20500/24 (всього 217 позицій товару - 22257 штук/283 упаковок/892,4 кг), загальною вартістю 361632,94 гривень.
Штраф в розмірі 361632 (триста шістдесят одна тисяча шістсот тридцять дві) гривні 94 копійки підлягає стягненню на рахунок UA758999980313010106005003500 в Казначействі України (ЕАП) (ЄДРПОУ 38009371, отримувач ГУК у Волинській області/село Вишнів, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу "адміністративні штрафи та інші санкції "05" Державна митна служба України").
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Волинської митниці витрати по справі на зберігання товару в розмірі 2917 (дві тисячі дев'ятсот сімнадцять) гривень 62 копійки на рахунок UA488201720313231001201160491 в Державній казначейській службі України, місто Київ (МФО 820172, код ЄДРПОУ 43958385, призначення платежу "за зберігання товарів").
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору на рахунок UA958999980313161206000003480 в Казначействі України (ЕАП) (отримувач ГУК у Волинській області/місто Любомль, код ЄДРПОУ 38009371, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу "судовий збір").
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області О.С. Павлусь