Справа № 510/2615/24
Провадження № 3/510/265/25
12 лютого 2025 року м. Рені
Суддя Ренійського районного суду Одеської області Дудник В.І., розглядаючи матеріали, що надійшли від впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродж. м.Рені Одеської області, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює, протягом року не піддавався адміністративному стягненню за вчинення адміністративного правопорушення, зміст ст. 268 КУпАП роз'яснено, клопотань не надходило,-
за ч. 1 ст. 2041 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Як виходить з наданих матеріалів, 17.11.2024 р. о 14 год. 05 хв. на ділянці відповідальності впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » п/н «КрП» на відстані 200 м. від ДКУ, в районі п/зн № 1348, було виявлено ОСОБА_1 , який рухався на напрямку с.Орлівка (Україна)- Ракелу (Румунія), тим самим намагався незаконно перетнути ДКУ із Румунією поза пунктом пропуску через ДКУ, чим порушив вимоги ст. 9 ЗУ «Про державний кордон України» від 04.11.1991р. Відносно ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-1 КпАП України, який був направлений до суду для розгляду.
ОСОБА_1 в судове засідання не явився, заяви про розгляд справи без його участі до суду не надходило. Згідно наданих письмових пояснень зазначив, що він 17.11.2024р. разом із своєю дівчиною йшов пішки з гостей з с.Орлівка до м. Рені, де він зареєстрований та мешкає. По дорозі був зупинений працівниками прикордонної служби, в нього перевірили документи, для перевірки він надав паспорт громадянина України, більше документів він при собі не мав, на нього був складений адмінпротокол. У поясненнях ОСОБА_1 наполягає на тому, що наміру на перетин ДКУ він не мав, пішки довелося йти, оскільки в нього не було грошей на проїзд транспортом.
До матеріалів адміністративної справи були додані наступні докази: протокол про адмінправопорушення від 17.11.2024р.; рапорт працівника прикордонної служби від 17.11.2024р.; письмові пояснення ОСОБА_1 ; копія паспорту громадянина України, оформленого на ім'я ОСОБА_1 .
Інших доказів на момент розгляду справи суду не надано.
Вивчивши матеріали справи, надані докази, суд прийшов до висновку, що провадження в даній справі слід закрити за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку, та усунувши усі можливі сумніви, і в залежності від встановленого прийняти мотивоване законне рішення.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення. Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: а) об'єкту; б) об'єктивної сторони; в) суб'єкту; г) суб'єктивної сторони.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення
Відповідно до вимог ст.ст.251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Як вже зазначалось вище, об'єктивною стороною досліджуваного правопорушення, є перетин або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади. Суб'єктивна сторона незаконного перетинання державного кордону передбачає наявність прямого умислу, тобто виражається в навмисній формі вини, коли особа розуміє, що незаконно перетинає ДКУ та бажає вчинити такі протиправні дії.
Так охорона державного кордону України є невід'ємною складовою загальнодержавної системи захисту державного кордону і полягає у здійсненні Державною прикордонною службою України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах, а також Збройними Силами України у повітряному та підводному просторі відповідно до наданих їм повноважень заходів з метою забезпечення недоторканності державного кордону України.
Державний кордон України - це лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, визначає межі державної території України, просторові рубежі дії державного суверенітету України. Охороною Державного кордону України займається Державна прикордонна служба України.
Відповідно, досліджуючи докази по даній справі, суд повинен встановити чи намагався ОСОБА_1 перетнути державний кордон України у незаконний спосіб.
Так відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №263165 від 17.11.2024 року зазначено, що 17.11.2024 року о 14:05 годині на ділянці впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » п/н «КрП» на відстані 200 м. від лінії ДКУ в районі п/зн № 1348 було виявлено ОСОБА_1 , який рухався в напрямку с.Орлівка (Україна) - Ракелу (Румунія) і тим самим намагався незаконно перетнути ДКУ із Румунією поза пунктом пропуску через ДКУ.
На підтвердження зазначеного до матеріалів справи наданий рапорт працівника впс, письмові пояснення ОСОБА_1 (за якими він викладає твердження, що йшов пішки додому разом із своєю дівчиною, оскільки грошей на оплату проїзду транспортом не було, на шляху руху його було затримано працівниками прикордонної служби України), копія паспорту громадянина України. План-схема виявленого правопорушення не надана.
Згідно письмових пояснень, наданих ОСОБА_1 , він 17.11.2024р. рухався пішки в напрямку с. Орлівка-Рені додому, був зупинений прикордонниками, при перевірці документів, йому було повідомлено, що він вчинив спробу незаконного перетину ДКУ із Румунією, у зв'язку із чим відносно нього було складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, повідомивши, що він нібито мав наміри незаконно перетнути ДКУ з Румунією.
Будь-яких доказів щодо того, що ОСОБА_1 знаходився на ділянці території України, яка є у близькості із лінією перетину ДКУ із іншими державами суду не надано. У протоколі про адмінправопорушення вказано, що ОСОБА_1 був зупинений на відстані 200 м. від лінії ДКУ в районі прикордонного знаку №1348, однак, як встановлено судом, за маршрутом слідування від м. Ізмаїл до м.Рені через с. Новосільське та с.Орлівка проходить транспортний шлях руху, через який рухаються, як приватні авто, так і маршрутні транспортні засоби. ОСОБА_1 йшов пішки, оскільки грошей на проїзд транспортом не було, йшов до м. Рені. Оцінка дій ОСОБА_1 дає підстави припускати, що у ОСОБА_1 не було намірів на спробу перетинання ДКУ на час його затримання, він не вчинив жодних дій, які б свідчили про його неправомірні наміри.
Крім того, відповідно до ст. 22 ЗУ "Про державний кордон України" передбачено, що прикордонна смуга встановлюється безпосередньо вздовж державного кордону України на його сухопутних ділянках або вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм з урахуванням особливостей місцевості та умов, що визначаються Кабінетом Міністрів України. До прикордонної смуги не включаються населені пункти і місця масового відпочинку населення.
У межах прикордонної смуги з метою забезпечення національної безпеки і оборони, дотримання режиму державного кордону військовим частинам Державної прикордонної служби України для будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій надаються в постійне користування земельні ділянки шириною 30-50 метрів уздовж лінії державного кордону на суші, по берегу української частини прикордонної річки, озера або іншої водойми, а вздовж лінії державного кордону України з Російською Федерацією і Республікою Білорусь - шириною до 2 кілометрів. У цих межах Кабінетом Міністрів України встановлюється спеціальний прикордонний режим щодо заборони вільного в'їзду, перебування, проживання, пересування осіб і провадження робіт, не пов'язаних з обороною чи охороною державного кордону України.
З адмінпротоколу виходить, що ОСОБА_1 був зупинений на відстані приблизно 200 м. від прикордонного знаку №1348. Лише сам факт перебування ОСОБА_1 на відстані 200 метрів до п/знаку № 1348 не може свідчити про намір ОСОБА_1 на незаконний перетин ДКУ, в матеріалах справи відсутні будь-які належні докази спроби перетину державного кордону України, постановою КМУ №1199 від 03.08.1998 р. та № 890 від 04.08.2021 р. не встановлено заборону перебування чи пересування громадян в контрольованих прикордонних районах, а лише зазначено обов'язковість наявності в них документів, що підтверджують особу (і такий документ ОСОБА_1 мав і копія його додана до матеріалів адмінсправи). Таким чином, ОСОБА_1 мав при собі такі документи (а якщо цих документів було недостатньо, то відносно нього повинен був бути складений адмінпротокол за порушення прикордонного режиму (копія постанови про порушення прикордонного режиму до матеріалів даної справи не додана, тому суду невідомо, була вона винесена чи ні )), отже перебував і рухався в контрольованому прикордонному районі цілком правомірно і підстав бути звинуваченим в намаганні незаконно перетнути державний кордон не надавав.
Суд вважає, що вищевказана справа підлягає закриттю за відсутності в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності складу інкримінованого правопорушення, оскільки, матеріали справи не містять жодного підтвердження того, що ОСОБА_1 мав наміри та здійснив спробу перетинання державного кордону України у незаконному порядку.
З урахуванням наведеного, провина ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП є недоведеною, оскільки в його діях відсутній склад правопорушення, оскільки відсутня сама подія правопорушення.
Так за ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
Відповідно до правової позиції, викладеної в Постанові ВС/КАС від 08.07.2020 року у справі № 463/1352/16-а, у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь.
Згідно ч. 1 ст.247 КУпАП провадження по справі належить закрити, якщо судом встановлено, що в діях особи у відношенні якої, складено протокол про адміністративні правопорушення, відсутні склад та подія адміністративного правопорушення.
Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Враховуючи вищевикладене, у суду відсутні підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, зважаючи на те, що достатніх доказів вчинення ним адміністративного правопорушення, визначеного ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, під час розгляду адміністративного матеріалу в суді не здобуто.
Згідно із п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
У зв'язку із встановленими фактичними обставинами провадження в справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 247 ч. 1 п. 1, 251, 252, 283 КУпАП, -
У притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.204-1 КУпАП - відмовити. Провадження у справі закрити.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого ст.ст. 32, 321 КоАП України.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя В.І. Дудник