Постанова від 05.02.2025 по справі 510/2738/24

Справа № 510/2738/24

Провадження № 3/510/315/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2025 року м. Рені

Суддя Ренійського районного суду Одеської області Дудник В.І., розглядаючи матеріали, що надійшли від впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродж. с.Долинське Ренійського району Одеської області, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює, протягом року не піддавався адміністративному стягненню за вчинення адміністративного правопорушення, зміст ст. 268 КУпАП роз'яснено, клопотань не надходило,-

за ч. 2 ст. 2041 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ

Як виходить з наданих матеріалів, 02.12.2024 р. о 12 год. 55 хв. на ділянці відповідальності впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » п/н «КрП» на відстані 1200 м. від п/зн № 0780, було виявлено ОСОБА_1 , який разом із іншою особою ( ОСОБА_2 ) в напрямку з України на Р.Молдова намагався незаконно перетнути ДКУ поза пунктом пропуску через ДКУ, чим порушив вимоги ст. 9 ЗУ «Про державний кордон України» від 04.11.1991р. Відносно ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 204-1 КпАП України, який був направлений до суду для розгляду.

ОСОБА_1 вину не визнав, пояснив про обставини вчиненого правопорушення, зазначив, що він разом із ОСОБА_2 знаходився на території с.Долинське, неподалік від забудованої частини села, хотів назбирати сухих гілок дерев для опалення. До нього та його товариша підійшли працівники прикордонної служби, почали перевіряти документи, звинувачували в тому, що він порушив прикордонний режим та намагався незаконно перетнути держкордон України із ОСОБА_3 . Письмові пояснення писав не він власноруч, підписи стоять його, але підписував він вже готові шаблони, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення фіксації не велось, будь-яких свідків не було.

До матеріалів адміністративної справи були додані наступні докази: протокол про адмінправопорушення від 02.12.2024р.; рапорти працівників прикордонної служби від 02.12.2024р.; письмові пояснення ОСОБА_4 ; копія паспорту громадянина України, оформленого на ім'я ОСОБА_1 ; план-схема виявленого правопорушення; заява від 02.12.2024р., оформлена від імені ОСОБА_1 .

Інших доказів на момент розгляду справи суду не надано.

Вивчивши матеріали справи, надані докази, суд прийшов до висновку, що провадження в даній справі слід закрити за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку, та усунувши усі можливі сумніви, і в залежності від встановленого прийняти мотивоване законне рішення.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення. Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: а) об'єкту; б) об'єктивної сторони; в) суб'єкту; г) суб'єктивної сторони.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення

Відповідно до вимог ст.ст.251,252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.

Як вже зазначалось вище, об'єктивною стороною досліджуваного правопорушення, є перетин або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади. Суб'єктивна сторона незаконного перетинання державного кордону передбачає наявність прямого умислу, тобто виражається в навмисній формі вини, коли особа розуміє, що незаконно перетинає ДКУ та бажає вчинити такі протиправні дії.

Так охорона державного кордону України є невід'ємною складовою загальнодержавної системи захисту державного кордону і полягає у здійсненні Державною прикордонною службою України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах, а також Збройними Силами України у повітряному та підводному просторі відповідно до наданих їм повноважень заходів з метою забезпечення недоторканності державного кордону України.

Державний кордон України - це лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, визначає межі державної території України, просторові рубежі дії державного суверенітету України. Охороною Державного кордону України займається Державна прикордонна служба України.

Відповідно, досліджуючи докази по даній справі, суд повинен встановити чи намагався ОСОБА_1 перетнути державний кордон України у незаконний спосіб.

Так відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №263150 від 02.12.2024 року зазначено, що 02.12.2024 року о 12:55 годині на ділянці впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » п/н «КрП» на відстані 1200 м. від п/зн № 0780 було виявлено ОСОБА_1 , який разом із іншою особою в напрямку с.Долинське (Україна) - Р.Молдова намагався незаконно перетнути ДКУ поза пунктом пропуску через ДКУ.

На підтвердження зазначеного до матеріалів справи надані рапорти працівників впс, письмові пояснення ОСОБА_1 (за якими він по суті не визнає вину, а викладає твердження, за що його було затримано працівниками прикордонної служби України), план-схема виявленого правопорушення, копія паспорту громадянина України.

Згідно письмових пояснень, наданих ОСОБА_1 , він 02.12.2024р. був виявлений прикордонниками за порушення прикордонного режиму та спробу незаконного перетину ДКУ із Р.Молдова, у зв'язку із чим щодо нього було складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, повідомивши, що він нібито мав наміри незаконно перетнути ДКУ з Р.Молдова.

Будь-яких доказів щодо того, що ОСОБА_1 знаходився на ділянці території України, яка є у близькості із лінією перетину ДКУ із іншими державами суду не надано. У протоколі про адмінправопорушення вказано, що ОСОБА_1 був зупинений на відстані 1200 м. від прикордонного знаку №0780, однак в матеріалах справи не міститься інформації де розташований цей знак, на якій ділянці дороги. Картосхема затримання ОСОБА_1 була виконана працівником ДПСУ, але сам ОСОБА_1 місце свого затримання не визнає, план-схема ним не була підписана. Слід також зазначити, що свідків правопорушення також не має, про що зазначено в протоколі.

Крім того, відповідно до ст. 22 ЗУ "Про державний кордон України" передбачено, що прикордонна смуга встановлюється безпосередньо вздовж державного кордону України на його сухопутних ділянках або вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм з урахуванням особливостей місцевості та умов, що визначаються Кабінетом Міністрів України. До прикордонної смуги не включаються населені пункти і місця масового відпочинку населення.

У межах прикордонної смуги з метою забезпечення національної безпеки і оборони, дотримання режиму державного кордону військовим частинам Державної прикордонної служби України для будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій надаються в постійне користування земельні ділянки шириною 30-50 метрів уздовж лінії державного кордону на суші, по берегу української частини прикордонної річки, озера або іншої водойми, а вздовж лінії державного кордону України з Російською Федерацією і Республікою Білорусь - шириною до 2 кілометрів. У цих межах Кабінетом Міністрів України встановлюється спеціальний прикордонний режим щодо заборони вільного в'їзду, перебування, проживання, пересування осіб і провадження робіт, не пов'язаних з обороною чи охороною державного кордону України.

З адмінпротоколу виходить, що ОСОБА_1 був зупинений на відстані приблизно 1200 м. від прикордонного знаку №0780, конкретно місце (населений пункт або прилегла територія до нього) не вказане. Лише сам факт перебування ОСОБА_1 на відстані 1200 метрів до п/знаку № 0780 не може свідчити про намір ОСОБА_1 на незаконний перетин ДКУ, в матеріалах справи відсутні будь-які належні докази спроби перетину державного кордону України, постановою КМУ №1199 від 03.08.1998 р. та № 890 від 04.08.2021 р. не встановлено заборону перебування чи пересування громадян в контрольованих прикордоних районнах, а лише зазначено обов'язковість наявності в них документів, що підтверджують особу (і такий документ ОСОБА_1 мав і копія його додана до матеріалів адмінсправи). Таким чином, ОСОБА_1 мав при собі такі документи, отже перебував і рухався в контрольованому прикордонному районі цілком правомірно і підстав бути звинуваченим в намаганні незаконно перетнути державний кордон не надавав.

Суд вважає, що вищевказана справа підлягає закриттю за відсутності в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності складу інкримінованого правопорушення, оскільки, матеріали справи не містять жодного підтвердження того, що ОСОБА_1 мав наміри та здійснив спробу перетинання державного кордону України у незаконному порядку.

З урахуванням наведеного, провина ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП є недоведеною, оскільки в його діях відсутній склад правопорушення, оскільки відсутня сама подія правопорушення.

Так за ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.

Відповідно до правової позиції, викладеної в Постанові ВС/КАС від 08.07.2020 року у справі № 463/1352/16-а, у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь.

Згідно ч. 1 ст.247 КУпАП провадження по справі належить закрити, якщо судом встановлено, що в діях особи у відношенні якої, складено протокол про адміністративні правопорушення, відсутні склад та подія адміністративного правопорушення.

Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Враховуючи вищевикладене, у суду відсутні підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, зважаючи на те, що достатніх доказів вчинення ним адміністративного правопорушення, визначеного ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, під час розгляду адміністративного матеріалу в суді не здобуто, а ті, що надані в якості підтвердження вчинення правопорушення, суд оцінює критично з наведених вище обставин.

Також суд із недовірою відноситься до заяви із змістом, начебто складеним ОСОБА_1 , яка міститься у матеріалах адмінсправи. Так, відповідно до письмових пояснень ОСОБА_1 він вину не визнавав (лише константував факт його затримання працівниками прикордонної служби), а згідно заяви ОСОБА_1 , відібраної того ж дня - 02.12.2024р. - він свою провину визнав, просив про розгляд справи без його присутності у зв'язку із сімейними обставинами. Все це наводить на думку про формальний та шаблонний підхід уповноважених осіб, які складають адмінпротокол та збирають докази по даному виду правопорушення, та тим самим спричиняють правову недоведеність виявленого факту правопорушення та позбавляють суд можливості встановити його подію та склад.

Згідно із п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

У зв'язку із встановленими фактичними обставинами провадження в справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 247 ч. 1 п. 1, 251, 252, 283 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

У притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.204-1 КУпАП - відмовити. Провадження у справі закрити.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого ст.ст. 32, 321 КоАП України.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Суддя В.І. Дудник