Номер провадження: 33/813/699/25
Номер справи місцевого суду: 521/19812/24
Головуючий у першій інстанції Бобуйок І. А.
Доповідач Сегеда С. М.
12.03.2025 року м. Одеса
Суддя Одеського апеляційного суду Сегеда С.М.,
за участю:
секретаря Козлової В.А.,
правопорушника ОСОБА_1 ,
захисника ОСОБА_1 - адвоката Бурдейного В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 10 лютого 2025 року у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Зазначеною постановою
ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 17 000,00 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік. Стягнуто з нього на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Відповідно до адміністративних матеріалів, 30 листопада 2024 року, о 18 год. 30 хв., у м. Одеса, по вул. Балківська, буд. 120/2, ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Mazda», д.н.з. НОМЕР_1 , у стані наркотичного сп'яніння, а саме: порушення мови, порушення координації рухів, зіниці очей не реагують на світло, почервоніння очей. Від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан сп'яніння відмовився, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України (далі - ПДР), що виразилось у відмові особи, яка керує транспортним засобом, від встановленого порядку огляду на стан наркотичного чи іншого сп'яніння, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Зазначені обставини стали підставою для винесення оскаржуваної постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 10 лютого 2025 року про визнання винним і притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП (а.с.27-28).
Не погоджуючись із вказаною вище постановою, 18.02.2025 року ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову суду скасувати, провадження по справі закрити з підстав, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП (а.с. 41-50).
В судовому засіданні, призначеному на 12.03.2025 року, об 12:30 год., ОСОБА_2 та його адвокат Бурдейний В.О. доводи апеляційної скарги підтримали в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних обставин.
Частиною 7 ст.294 КУпАП передбачено, що апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги.
Згідно зі ст. 245 КУпАП провадження по справам про адміністративні правопорушення повинно бути засновано на своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
У відповідності до ст.252 КУпАП оцінка доказів здійснюється за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Апеляційний суд дійшов висновку про те, що суд першої інстанції, розглядаючи справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , додержався вимог статей 245 та 252 КУпАП та на підставі аналізу доказів, досліджених під час судового розгляду, з'ясувавши всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, дійшов до обґрунтованих висновків про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, застосувавши до нього адміністративне стягнення, у межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП.
Так, відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячінеоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За змістом п. 2.5 ПДР водій повинен на вимогу поліцейського в установленому порядку пройти медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Виконання даного пункту ПДР є обов'язком водія, а не його правом, за відмову від виконання якого передбачена адміністративна відповідальність, незалежно від того перебував водій у стані сп'яніння чи ні.
Визнаючи винним правопорушника ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, суд вважав доведеною його вину зібраними в справі доказами, а саме:
-протоколом про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 № 185734 від 30.11.2024 року (а.с. 1-2);
-направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 30.11.2024 року (а.с. 5).
-відеозаписом з портативного відеореєстратора БК № 474234 (а.с. 6).
Так, судом першої інстанції встановлені обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, на підставі яких суд зробив висновок про доведеність вчинення останнім інкримінованого йому адміністративного правопорушення, з яким погоджується апеляційний суд, оскільки такий висновок суду об'єктивно підтверджується належним чином дослідженими судом доказами в їх сукупності, що містяться в матеріалах справи.
Частина 2 ст. 30 Закону України «Про національну поліцію» визначає, що поліцейські можуть застосовувати превентивні заходи, до яких відповідно до ст. 31 цього Закону віднесено застосування засобів відеозапису.
Положення щодо регулювання застосування органами, підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, щодо доступу до відеозаписів працівників поліції та інших осіб, щодо порядку зберігання, видачі та приймання технічних приладів і технічних засобів, а також зберігання, видалення та використання інформації, отриманої з цих приладів, регулюються Інструкцією із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18 грудня 2018 року № 1026 (далі - Інструкція № 1026).
Підпунктом 1 п. 2 розділу І Інструкції № 1026 передбачено, що застосування працівниками поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, здійснюється з метою попередження, виявлення або фіксування правопорушення.
Портативний відеореєстратор це пристрій, призначений для запису, зберігання та відтворення відеоінформації, технічні характеристики та особливості конструкції якого дають змогу закріпити його на форменому одязі поліцейського (п. 3 розділу І Інструкції № 1026).
Згідно п. 5 розділу ІІ Інструкції № 1026 включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
Апеляційний суд звертає увагу, що судовий розгляд справ повинен відповідати загальним принципам, а саме: верховенство права, законність, рівність перед законом і судом, повага до людської гідності, забезпечення права на свободу та особисту недоторканість, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості тощо.
Слід також зазначити, що відео-фіксація правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, є об'єктивним доказом у справі, оскільки виключає суб'єктивне висвітлення поліцейським обставин справи й здійснюється ним відповідно ст. 251, 266 КУпАП, ст. 30, 40 Закону України «Про національну поліцію», Інструкції № 1026, та надає можливість суду об'єктивно встановити всі обставини у справі.
Оцінивши всі наявні в матеріалах справи докази, як кожний окремо, так і в їх сукупності, апеляційний суд приходить до висновку, що зібрані в справі докази відображають обставини, що зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, узгоджуються між собою і не викликають суперечностей у їх відповідності фактичним обставинам справи, тобто є належними, допустимими і достатніми для підстав вважати, що 30.11.2024 року ОСОБА_1 порушено вимоги п. 2.5 ПДР, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Щодо твердження апелянта про те, що проведений працівниками поліції відеозапис не повністю відображає фіксацію подій, а саме - не зафіксовано керування автомобілем ОСОБА_1 та момент зупинки транспортного засобу, то вони є безпідставними, з огляду на наступні обставини.
Так, апеляційний суд звертає увагу на те, що під час зафіксованого на відео спілкування ОСОБА_1 з поліцейськими, останній не заперечував факту керування транспортним засобом, в момент коли працівники поліції зазначають, що особу зупинили у зв'язку з порушенням ПДР, ніяких заперечень від ОСОБА_1 не надходило (ПВР 474234 урив.18:24:27; 18:45:57).
Стосовно доводів апеляційної скарги, що працівниками поліції не було зафіксовано огляд ОСОБА_1 , оскільки камера не була направлена на частини тіла, з яких на думку працівника поліції вбачалися ознаки сп'яніння, то вони також є безпідставними? так правопорушник ОСОБА_1 добровільно провів процедуру, запропоновану поліцейськими. При цьому дії працівників поліції у встановленому порядку до відповідних органів не оскаржував
Апеляційний суд вважає, що такий довід є необґрунтованим належними та допустимими доказами і повністю спростовується наявними в матеріалах справи доказами, у тому числі відеозаписом (ПВР 474234 урив.18:29:25).
Також суд апеляційної інстанції зазначає, що час моменту зупинки автомобіля, зазначений в протоколі не співпадає із часом на відеозаписі, доданому до матеріалів справи Проте даний факт не спростовує вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 , адже вказана відеозйомка працівниками поліції проводилась на законних підставах у відповідності до вимог ст. 40 Закону України «По національну поліцію». Проведений працівниками поліції відеозапис є безперервним та містить фіксування обставин, які узгоджуються з даними, викладеними в протоколі про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Отже, даний відеозапис відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП є належним доказом у справі про адміністративне правопорушення.
У доводах апеляційної скарги ОСОБА_1 звертає увагу на те, що не відмовлявся від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння та погодився проїхати на вимогу інспектора поліції для проходження медичного огляду.
Проте зазначені доводи апеляційний суд не приймає до уваги і вважає їх безпідставними, зважаючи на наступне.
Так, із доданого відеозапису вбачається, що в ході спілкування працівників поліції з ОСОБА_1 , останньому було повідомлено про виявлені у нього ознаки наркотичного сп'яніння та запропоновано пройти огляд у медичному закладі, на що правопорушник ОСОБА_1 спочатку погодився.. Однак, під час руху до медичної установи ОСОБА_1 здійснив відмову від проходження огляду на стан сп'яніння, чим порушив п. 2.5 ПДР (ПВР урив.18:36:45; 18:38:19).
Наслідки відмови від проходження огляду на стан сп'яніння, разом з правами, передбаченими ст. 268 КУпАП, ОСОБА_1 роз'яснювались (ПВР 474234, урив.18:38:40; 18:48:53)
Слід також зазначити, що відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, є самостійним складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а тому посилання апелянта на відсутність у його діях складу вказаного правопорушення, з огляду на не перебування у стані наркотичного сп'яніння за кермом, не можуть бути взятими до уваги, оскільки не впливають на кваліфікацію і не узгоджуються з вимогами закону.
Також безпідставними та такими, що не ґрунтуються на нормах закону, є доводи апеляційної скарги про те, що працівниками поліції не було проведено тестів на вміст наркотичного засобу або психотропної речовини в організмі особи, для можливості проведення лабораторних досліджень, зважаючи на наступне.
Пунктом 12 Розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735 (далі - Інструкція) передбачено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Для визначення у водія стану наркотичного сп'яніння обов'язкове проведення лабораторних досліджень, що визначено п. 7 Розділу III Інструкції.
Відповідно до п.п. 7, 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду,затвердженого постановою Кабінету Міністрів України
від 17 грудня 2008 р. № 1103, поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння проводиться лише в медичних закладах охорони здоров'я за направленням поліцейського, в якого є підстави вважати, що особа перебуває у стані такого сп'яніння відповідно до ознак, а відтак заявлені доводи не заслуговують на увагу, оскільки суперечать чинному законодавству.
Що стосується доводів апеляційної скарги про те, що судом першої інстанції було порушено принцип презумпції невинуватості, то на думку апеляційного суду зазначені доводи не знайшли свого підтвердження за результатом апеляційного перегляду, адже за сукупністю наявних доказів у справі на неодноразові пропозиції поліцейських ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння в медичному закладі, а тому вина ОСОБА_1 доведена поза розумним сумнівом.
Інші доводи апеляційної скарги правильних висновків суду першої інстанції також не спростовують та зводяться до незгоди з оскаржуваним рішенням.
Відтак, позиція апелянта, яка викладена ним в апеляційній скарзі, розцінюється апеляційним судом, як спосіб ухилення від адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення.
З урахуванням викладеного, перевіривши законність і обґрунтованість оскаржуваної постанови у межах доводів і вимог апеляційної скарги, суд вважає, що висновок суду першої інстанції щодо визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, за наведених у постанові обставин, ґрунтується на належних, достовірних і допустимих доказах, які будучи проаналізованими, не викликають сумнівів у наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП.
У відповідності до п.1 ч.8 ст.294 КУпАП за наслідками розгляду апеляційної скарги суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін.
Керуючись ст.ст. 268, 283, 289, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 10 лютого 2025 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
По справі винесена окрема ухвала.
Суддя Одеського апеляційного суду С.М. Сегеда